تجهیزات ویپ

ویژگی ها و عملکرد های آداپتور ATA

ویژگی های آداپتور های ATA

عملکرد های آداپتور های ATAعملکرد آداپتور های ATA

آداپتور های ATA یا آداپتور تلفن آنالوگ دستگاه هایی هستند که نقش یک پل ارتباطی را میان سیستم های تلفن PSTN و شبکه دیجیتال یا خدمات ویپ برقرار می کنند. با استفاده از یک مبدل ATA، شما می توانید تلفن PSTN خود و سرویس VoIP خود را با یکدیگر ادغام کرده و یا یک شبکه ی LAN را به شبکه تلفن خود متصل کنید.

به طور معمول این دستگاه دارای دو خروجی می باشد: یکی برای سرویس ویپ یا LAN و دیگری برای تلفن های معمولی. واضح است که شما می توانید به یک طرف آن چک RJ-45 (که مربوط به کابل شبکه یا ویپ است) و به طرف دیگر آن جک RJ-11 (مخصوص کابل های خط تلفن) را متصل کنید.

آداپتور های ATA با استفاده از پروتکل های ویپ از جمله SIP یا H.323 به سرویس های خدمات دهنده ی ویپ شما متصل می شود. عملیات رمز نگاری و رمز گشایی سیگنال های صوتی نیز توسط کدک های صدا انجام می شود.

این آداپتور ها به صورت مستقیم به خدمات ویپ متصل می شوند، به همین دلیل در صورت استفاده از آنها، به هیچگونه نرم افزار نیاز نخواهید داشت و در نتیجه، هیچ سیستم و کامپیوتری، در صورتی که قصد استفاده از سافت فون ها را نداشته باشید، مورد نیاز نخواهد بود.

ویژگی های ATA

برخی ز شایع ترین و رایج ترین ویژگی های مبدل های ATA شامل موارد زیر می باشند:

  • قابلیت پشتیبانی از پروتکل های VoIP. به طور کلی یک آداپتور هرچه از پروتکل های بیشتری پشتیبانی کند بهتر است. پروتکل های SIP و 23 امروزه تقریبا توسط تمامی آداپتور های تلفن آنالوگ پشتیبانی می شوند.
  • پورت ها. این قطعات باید حداقل دارای یک پورت LAN (RJ-45) و یک پورت Rj-11 داشته باشند. اما برخی از آنها نیز هستند که دارای پورت های اضافی نظیر پورت اضافی RJ-45 برای اتصال به کامپیوتر نیز می باشند که این امکان را به وجود می آورد تا بتوان از خدمات ویپ روی کامپیوتر استفاده کرد.
  • جا به جایی. بسیاری از افراد به صورت همزمان از VoIP و PSTN استفاده می کنند. آنها با استفاده از آداپتور های ATA می توانند ویژگی های تلفن خود را بین این دو سرویس جا به جا کنند.
  • ویژگی های خدماتی استاندارد. امروزه داشتن سرویس هایی نظیر کالر آی دی، تماس انتظار، انتقال و دایورت کردن تماس بسیار شایع و پر کاربرد است. یک آداپتور مناسب و با کیفیت باید دارای همه ی این ویژگی ها باشد.
  • سوئیچ کردن هنگام قطع برق. مبدل های ATA با استفاده از برق کار می کنند و هنگامی که برق قطع می شود از کار می ایستند. اما این نباید به معنای قطع ارتباطات و عدم امکان برقراری تماس برای شما باشد. یک آداپتور با کیفیت باید به محض قطع برق تلفن شما را به حالت PSTN سوئیچ کند یا تغییر دهد.
  • کیفیت صدا. سازندگان و ارائه دهندگان آداپتور های آنالوگ دائما درحال پیشرفت و بهبود کیفیت خود می باشند. برخی از آنها با استفاده از تکنولوژی هایی نظیرDSP یا پردازش دیجیتال سیگنال، می توانند کیفیت صدای بسیار بالایی را برای شما به وجود بیاورند.
  • قابلیت همکاری. در یک محیط کاری، آداپتور های ATA ممکن است لازم باشد تا بخشی از یک ساختار و سری سخت افزار های پیچیده باشد. به همین دلیل، یک آداپتور خوب آن است که بتواند با بسیاری از سخت افزار ها و دستگاه ها سازگار باشد.

اینها تنها بخشی از رایج ترین ویژگی هایی است که یک آداپتور با کیفیت باید داشته باشد. ATA های مدرن معمولا با طیف وسیعی از ویژگی ها و قابلیت ها ارائه می شوند، بنا بر این بهتر است پیش از خرید یک آداپتور، نیاز های خود را مشخص کرده و سپس اقدام به خرید کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *