تجهیزات شبکه

خنک کردن کامپیوتر ها: راهنمای نصب فن های خنک کننده کامپیوتر

اهمیت فن های خنک کننده

کاهش دما و گرمای تجهیزات شبکه و اطمینان از این امر که کامپیوتر های شما به طور مناسبی خنک می شوند، اگر چه امر سخت و پیچیده ای نیست، اما در برخی از مواقع می تواند باعث به وجود آمدن اشتباه برای برخی از افراد و حتی متخصصان آی تی و امور کامپیوتری شود. بسیاری از افراد ممکن است با نصب فن های خنک کننده در تعداد زیاد، سعی در از بین بردن گرمای به وجود آمده کنند، اما این امر تا خنک کردن ایده آل دستگاه ها فاصله ی زیادی دارد.

برای خنک کردن تجهیزات شبکه و نصب فن های خنک کننده، لوازم کامپیوتری دیتاسنتر ها لازم است تا از یک ریتم و نظم پیروی کنیم، در غیر این صورت این امر کاری غیر اصولی و ناکارآمد با بازدهی پایین خواهد بود.

در این مقاله از آی تی شبکه، ما قصد داریم تا اصول و پایه های خنک کردن تجهیزات کامپیوتری را به صورت خلاصه به شما توضیح دهیم، تا شما عزیزان بتوانید به روشی اصولی اقدام به کاهش دمای این تجهیزات ارزشمند کنید تا عمر این لوازم افزایش یافته و صدمه ای به دلیل افزایش دما به آنها وارد نشود.

فن های خنک کننده و تهویه هوا

به طور کلی، فن های خنک کننده دارای نوعی نرخ چرخش هستند که به نرخ فوتِ مکعب بر دقیقه (به انگلیسی cubic feet per minute یا CFM) شناخته می شود. این نرخ نشان دهنده ی میزان هوایی است که این فن ها می توانند در دقیقه جا به جا نمایند. اساسا می توان اینطور گفت که هرچه میزان فوت مکعب بر دقیقه یا CFM بیشتر باشد، میزان هوایی که فن ها جا به جا می کنند و به حرکت در می آورند بیشتر خواهد بود.

به منظور خنک کردن تجهیزات شبکه ای و لوازم کامپیوتری، لازم است تا مدیران شرکت ها و کسب و کار ها در بخش آی تی خود و همچنین کِیس های کامپیوتر ها به تعداد کافی فن های خنک کننده داشته باشند، تا بتوانند با استفاده از آنها هوای قدیمی و گرمای به وجود آمده را از کیس ها به بیرون رانده و هوای تازه و خنک را به داخل کیس ها هدایت کنند.

به طور کلی می توان گفت داشتن تعداد فن های خنک کننده ی بیشتر به معنای افزایش نرخ فوت مکعب بر دقیقه (CFM) و همچنین افزایش هوای جا به جا شده در فضای مورد نظر شما می باشد.

با این حال، نکته ای که شما باید مدنظر قرار دهید این است که فن ها می توانند صدای نسبتا زیادی از خود تولید کنند که ممکن است در دراز مدت آزار دهنده باشد. به منظور جلوگیری از این امر و کاهش صدای کامپیوتر خود، بهترین کار این است که از فن های کمتر و یا فن های کم صدا تر استفاده کنید.

علاوه بر آن، بهتر است که از فن هایی که نور های مختلفی از خود تولید می کنند نیز خودداری کنید، چرا که این فن ها نیز معمولا هنگام کار کردن صدای زیادی از خود تولید می کنند.

جای مناسب برای استفاده از فن ها

به طور کلی فن ها هم می توانند باعث ورود هوا و هم باعث خروج هوا شوند. بدین ترتیب هوا از یک سو وارد کِیس، و از سوی دیگر از آن خارج می شود. با تغییر جهتی که فن نصب شده است شما می توانید کارایی فن های خنک کننده را به عنوان یک وارد کننده ی هوا، و یا خارج کننده ی هوا تغییر دهید.

نکته ی دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، موقعیت و یا جایی است که قصد دارید فن خود را در آن نصب کنید. به یاد داشته باشید که هوای تازه باید از یک فضای تمیز و پاکیزه وارد کِیس شما شود. بدین ترتیب، بهترین کار این است که فن های کیس خود را در جلوی کِیس نصب نمایید؛ در این صورت فن جلویی هوای تازه را وارد کِیس کامپیوتر شما می کند در حالی که فن عقبی هوای کهنه را از آن خارج می کند.

در صورتی که کیس کامپیوتر شما در بالای خود دارای فن تهویه هوا باشد، بهترین کار این است که این فن های تهویه را به عنوان فن خارج کننده ی هوا قرار دهید، چرا که اساس هوای گرم به بالا خواهد رفت و در این صورت خروج آن راحت تر خواهد بود.

پیشنهاد آی تی شبکه: مقایسه سرور رک و سرور تیغه ای

فن های داخلی نیز باید به گونه ای نصب شوند که هوای تازه را به داخل بکشند. البته لازم به ذکر است که این فن ها معمولا فاقد فیلتر هوا می باشند. به منظور جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات ناشی از ورود گرد و غبار به داخل کیس های کامپیوتری خود، می توانید از پارچه به عنوان فیلتر هوا و گرد و غبار استفاده کنید تا بدین ترتیب هوای بهتر و تمیز تری وارد کیس های کامپیوتری شما شود.

گرد و غبار: یک قاتل بی سر و صدا

حال که حرف از گرد و غبار شد، لازم است به این نکته نیز اشاره کنیم که گرد و غبار یکی از اصلی ترین دلایل خراب شدن و از بین رفتن تجهیزات شبکه و لوازم کامپیوتری می باشند که سالانه باعث از بین رفتن تعداد زیادی از این لوازم می شوند. به همین دلیل لازم است تا مدیران آی تی و حتی صاحبان کامپیوتر های خانگی و معمولی نیز مطمئن شوند که کامپیوتر های آنها کاملا از گرد و غبار در امان بوده و داخل کیس های آنها از گرد و غبار خالی می باشد.

در صورتی که تجهیزات و قطعات داخل کامپیوتر شما را گرد و خاک پوشانده باشد، نه فن های خنک کننده و نه هیچ نوع سیستم تهویه هوایی نمی تواند دما و گرمای به وجود آمده را از کیس شما به بیرون هدایت کند.

به منظور جلوگیری از ورود گرد و خاک به داخل کیس های کامپیوتر، مهم ترین قدم این است که مطمئن شوید هوایی که فن ها به داخل کیس می کشند ابتدا از یک فیلتر مناسب عبور می کند.

بسیاری از کیس ها امروزه دارای فیلتر های هوای قابل تعویض هستند که البته می توان آنها را به راحتی تمیز و از آنها دوباره استفاده کرد. تنها نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که تعویض و یا تمیز کردن این فیلتر ها را فراموش نکرده و گرد و خاک جذب شده توسط آنها را تمیز کنید. در صورتی که تمیز کردن این فیلتر ها را نادیده بگیرید، عملکرد فن های خنک کننده تقریبا بی فایده بوده و گرمای تولید شده توسط این قطعات کامپیوتر دفع نمی شود.

فشار هوای مثبت و منفی

فشار هوای ایده آل و بهینه همیشه یکی از موضوعات داغ و بحث برانگیز در میان متخصصان و کارشناسان امور رایانه و سخت افزار بوده است. به طور کلی، کیس های کامپیوتری معمولا دارای سه نوع فشار هوا می باشند که شامل فشار هوای مثبت، فشار هوای منفی و فشار هوای خنثی است. در خصوص هر کدام از این انواع فشار می توان گفت:

  • فشار هوای مثبت – در فشار هوی مثبت، فن های خنک کننده بیشتر از آنکه هوای داخل کیس را به بیرون هدایت کنند، هوای بیرون کیس را به داخل آن می کشند. بدین ترتیب هوای بیشتری در داخل کیس وجود خواهد داشت و فشار هوا افزایش پیدا خواهد کرد.
  • فشار هوای خنثی – در این وضعیت، فشار هوای داخل کیس کامپیوتر با هوای بیرون آن برابری می کند. بدست آوردن این شرایط کار سختی است، مگر اینکه درب کیس کامپیوتر را باز بگذارید که این امر به معنای عدم استفاده از فن های خنک کننده و همچنین عدم استفاده از فیلتر ها می باشد در این صورت گرد و غبار به راحتی به داخل کیس وارد خواهد شد.
  • فشار منفی – در این وضعیت، فن های کامپیوتر بیش تر از آنکه هوای خارج کیس را به داخل بکشند، هوای داخل آن را به بیرون می رانند که باعث کاهش هوا و همچنین فشار آن در داخل کیس کامپیوتر می شود.

محاسبه ی فشار هوا

به منظور به دست آوردن فشار داخل کیس خود، کافی است تا نرخ فوت مکعب بر دقیقه یا CFM فن هایی که هوا را به داخل می کشند را با CFM فن هایی که هوا را به بیرون می رانند جمع کنید.

در صورتی که CFM فن های وارد کننده ی هوا از فن های خارج کننده بیشتر باشد، فشار هوای داخل کیس شما مثبت، و در صورتی که CFM فن های خارج کننده ی هوا بیشتر باشد فشار هوای داخل کیس منفی خواهد بود. همچنین در صورتی که CFM فن های وارد کننده ی هوا و فن های خارج کننده ی هوا برابر باشد، فشار هوای کیس کامپیوتر شما خنثی خواهد بود.

از دست ندهید: بی طرفی شبکه چیست؟

بهترین شرایطی که می تواند برای کیس های شما وجود داشته باشد، داشتن فشار هوای خنثی در یک کیس بسته است، چرا که در این صورت هوای ورودی از فیلتر فن های خنک کننده عبور می کند، و بدین ترتیب هیچگونه گرد و خاکی نمی تواند وارد کیس کامپیوتر شما شود.

فشار هوای منفی بدان معنا خواهد بود که هوا بیش از اینکه وارد کیس شما شود، از آن خارج می شود که در این صورت اثر و عملکرد فن های خنک کننده کمتر می شود. بهترین کار این است که به دنبال فشار هوایی تقریبا مثبت باشید، که در این صورت CFM فن های وارد کننده بیشتر از فن های خارج کننده می باشد. در این صورت، هوایی که وارد کیس کامپیوتر شما می شود ابتدا از فیلتر ها عبور خواهد کرد.

سخن پایانی

گرما و دمای بالا یکی از اصلی ترین دلایل از بین رفتن و خراب شدن تجهیزات شبکه ای و لوازم کامپیوتری می باشد. طبق گذارشات به دست آمده، بیش از یک سوم قطعات کامپیوتری دور ریخته شده در سال 2018 قطعاتی بوده اند که به دلیل افزایش دما کارایی خود را از دست داده اند.

هنگامی که قصد راه اندازی کامپیوتر خود را دارید، مطمئن شوید که کامپیوتر شما دارای یک سیستم خنک کننده هوای مناسب، ضمن رعایت استاندارد ها و اصول اشاره شده می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید