تجهیزات شبکه

تفاوت رک باز و رک دیواری

تفاوت رک باز و رک دیواری

انتخاب رک سرور مناسب برای کسب و کار و یا دیتا سنتر ها می تواند گاها مسئله ی چالش برانگیزی باشد. در این مقاله ما قصد داریم تا با مقایسه ی رک باز و رک دیواری به شما در این انتخاب کمک کنیم.

رک باز چیست؟

رک های دارای فریم باز گزینه ای بسیار معروف هستند که می توان آنها را در مکان های بسیاری مشاهده کرد. این نوع از رک شبکه دارای سایز ها و اندازه های مختلفی می باشد، و می تواند تقریبا هر نوع تجهیزاتی را در خود جای دهد.

رک باز معمولا در دیتاسنتر ها قرار می گیرد و معمولا به زمین پیچ می شود تا ثبات و استحکام بیشتری داشته باشد. این رک ها دارای 4 پایه هستند که اسکلت رک را تشکیل می دهد، و سپس سینی های رک بر روی آن نصب می شوند تا سرور ها، روتر ها، سوئیچ ها و دیگر تجهیزات را بر روی خود نگه دارند.

مزایای استفاده از رک باز

هر نوع رک شبکه ای دارای مزایای مخصوص به خود می باشد. موارد زیر از جمله اصلی ترین مزیت های رک های باز هستند.

·       داشتن فضای کافی – یکی از مواردی که رک باز به آن شهرت دارد جادار بودن آن است. این رک ها معمولا ارتفاع بلندی دارند که به شما این امکان را می دهد تا تقریبا هر نوع تجهیزاتی را در آن نصب کنید.

·       جریان هوای آسان – رک های باز همانطور که از اسمشان پیداست دارای فریم و قالبی باز هستند، و همین امر باعث می شود تا هوا در آن به خوبی جریان داشته باشد. علاوه بر آن، می توان از لوازم جانبی رک نظیر فن های خنک کننده نیز برای خنک نگه داشتن بیشتر تجهیزات استفاده کرد.

·       نصب آسان – تا زمانی که شما رکی در اندازه ی مناسب انتخاب کنید، می توانید رک باز خود را در هر مکانی نصب کرده و از آن استفاده کنید. این رک ها برای حفظ ثبات بیشتر به زمین متصل شده، و اگر کنار یکدیگر قرار بگیرند به یکدیگر نیز وصل می شوند.

رک دیواری چیست؟

همانطور که از نامش پیداست، رک دیواری به رک هایی گفته می شود که بر خلاف رک باز، بجای قرار گرفتن و نصب شدن بر روی زمین، بر روی دیوار قرار می گیرند. این رک ها در شکل ها و اندازه های مختلفی ساخته می شوند، اما معمولا سایز آنها به بزرگی رک باز نیست.

این رک ها در میان بسیاری از افراد محبوب هستند، چرا که این قابلیت را دارند تا تجهیزات شبکه و کامپیوتری دیتا سنتر ها و کسب و کار ها را بر روی دیوار نگه داشته، و فضای با ارزش روی زمین را برای تجهیزات دیگر آزاد بگذارند.

مزایای استفاده از رک دیواری

رک های دیواری همانند رک باز جزء پر طرفدار ترین رک های شبکه و همچنین پر فروش ترین رک های شبکه در آی تی شبکه می باشند. در اینجا به برخی از دلایلی که چرا افراد از رک های دیواری برای نگه داشتن کامپیوتر ها و تجهیزات شبکه ای خود استفاده می کنند می پردازیم.

·       امنیت فیزیکی –هنگامی که شما تجهیزات شبکه خود را در جایی که ممکن است دزدیده شود یا آسیب ببیند قرار می دهد، بسیار مهم است که آن را ایمن نگه دارید. رک های دیواری می توانند این تجهیزات را کاملا ایمن نگه داشته و آنها را از خطر در امان نگه دارند.

·       حفظ فضای بیشتر – نگه داشتن تجهیزات بر روی دیوار یک راه عالی برای نگه داری از آنها و دور نگه داشتن آنها از سر راه است. این امر این امکان را به وجود می آورد تا جای کافی برای دیگر لوازم فراهم باشد. کمترین فایده ای که این امر دارد این است که راه را برای عبور افراد باز می کند. 

·       نگه داری در جای دلخواه – از آنجایی که این رک شبکه بر خلاف رک باز که روی زمین است، بر روی دیوار نصب می شود، و فضای روی دیوار قطعا بیشتر از فضای روی زمین است، شما می توانید این رک ها را در جای دلخواه خود قرار داده، و آن را نزدیک به محل کار یا لوازمی نصب کنید که از آنها استفاده می کنید.

کدام رک برای شما مناسب است؟

تصمیم گیری برای اینکه رک دیواری برای شما مناسب تر است یا رک باز نباید مشکل اصلی باشد. هر کدام از این رک ها دارای مزایایی است که دیگری آنها را ندارد.

اولین کاری که باید انجام دهید، این است که مزایای هر کدام از رک های باز و دیواری را با یکدیگر مقایسه کرده، و همچنین موقعیت مکانی که قرار است رک خود را در آن قرار دهید را نیز بررسی کنید.

پس از بررسی موقعیت مورد نظر، انتخاب رک  انتخاب آسان تری خواهد بود و می توانید بهترین رک را برای کسب و کار خود انتخاب کنید. علاوه بر آن، شما عزیزان می توانید جهت پرسش هرگونه سوال و مشاوره، با متخصصان آی تی شبکه تماس برقرار فرمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *