تجهیزات شبکه

مودم adsl

مودم adsl - آی تی شبکه

فهرست مطالب

بیشترین سوالات سرچ شده در گوگل
 1. adsl روی مودم به چه معناست؟

  خط مشترک دیجیتال نامتقارن
  خط مشترک دیجیتال نامتقارن (ADSL) فناوری است که سرعت بالایی برای انتقال تصویر و صدا به خانه ها از طریق سیم تلفن مسی معمولی فراهم می کند.

 2. آیا می توان از مودم ADSL به عنوان روتر استفاده کرد؟
  یک روتر مودم می تواند همزمان به عنوان مودم و روتر کار کند—خط DSL را به اتصال اترنت تبدیل کند و شبکه بی سیم را مستقیماً به اشتراک بگذارد. شما می توانید هر دو عملکرد را تنها با یک دستگاه به جای مودم متصل به روتر WiFi خود انجام دهید.
   
 3. تفاوت بین مودم ADSL و روتر چیست؟
  مودم شما جعبه ای است که شبکه خانگی شما را به اینترنت گسترده تر متصل می کند. روتر جعبه‌ای است که به همه دستگاه‌های سیمی و بی‌سیم شما اجازه می‌دهد از آن اتصال اینترنت به‌طور هم‌زمان استفاده کنند و همچنین به آن‌ها اجازه می‌دهد بدون نیاز به انجام این کار از طریق اینترنت با یکدیگر صحبت کنند.

مودم ADSL در حال حاضر از کاربردی ترین تجهیزات شبکه می باشد که در محیط های مختلف مسکونی، آموزشی، تجاری و اداری و صنعتی و غیره برای اتصال به اینترنت مورد استفاده قرار میگیرد. این تجهیزات بر اساس میزان برد و پوشش، نحوه اتصال سایر دستگاه ها به آن، تعداد و نوع پورت ها به گروه های مختلفی تقسیم بندی شده و بر همین اساس نیز قیمت های متفاوتی دارند. گروه آی تی شبکه؛ ارائه دهنده انواع مودم ADSL در ادامه به معرفی کامل مودم های برد بلند و برد کوتاه سیمی و وایرلس پرداخته و قیمت و موارد مهم در خرید مودم خانگی ایرانی و خارجی ای دی اس ال را بررسی خواهد نمود.

مودم ADSL چیست؟

دسترسی به اینترنت در دنیای امروز در محیط های مختلف اهمیت بسیار زیادی پیدا نموده و به منظور دسترسی بهتر و آسان تر با سرعت بالاتر به آن تجهیزات متعددی ارائه شده است. مودم ADSL به دستگاه های کوچکی گفته میشود که واسط برقراری ارتباط تلفن همراه، کامپیوترهای شخصی و لپ تاپ و سایر دستگاه ها به اینترنت پر سرعت می باشد. به عبارت دیگر این تجهیزات شرایطی را فراهم می کنند تا سیستم های سمت مشترکان تلفن به اینترنت ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) که زیرمجموعه تکنولوژی DSL می باشند متصل شوند.

مودم adsl

انواع مودم ADSL

مودم ADSL خانگی و نمونه هایی که در محیط های صنعتی مورد استفاده قرار میگیرند را می توان بر اساس فاکتورهای مختلفی دسته بندی نمود. به عنوان مثال، با توجه به نحوه اتصال سایر دستگاه ها به مودم، این تجهیزات به دو گروه کلی قابل تقسیم می باشند که عبارتند از:

مودم سیمی ADSL

همان طور که از نام این گروه مشخص است، واسط و رابط مودم و سایر دستگاه ها کابل های مخصوصی می باشد که به پورت LAN متصل میشود. مهم ترین ویژگی های مثبت و منفی این مودم ها شامل موارد زیر می باشند:

 • مودم های سیمی از برد کوتاهتری نسبت به وای فای برخوردار می باشند.
 • مودم سیمی ADSL دارای یک پورت LAN و USB می باشد.
 • اتصال به این مودم ها تنها از طریق کابل صورت گرفته و تعداد دستگاه های متصل به آنها محدود می باشند.
 • قیمت مودم سیمی ارزان تر وایرلس می باشد.

مودم بی سیم یا وای فای

گروه دیگر از مودم های خانگی به صورت وایرلس شرایط را برای اتصال سایر دستگاه ها به مودم و اینترنت فراهم می کنند. مودم های وای فای یا وایرلس چند ویژگی مهم دارند که عبارتند از:

 • تعداد دستگاه های قابل اتصال به این مودم ها نامحدود بوده، مگر اینکه در تنظیمات محدودیت ایجاد نمایید.
 • تعداد پورت های LAN در این مودم ها متنوع بوده و حداقل 4 پورت LAN بر روی آنها در نظر گرفته شده است.
 • این مودم ها دارای آنتن بوده و به صورت تک آنتن، دو و سه آنتن در بازار ارائه میشوند. لازم به ذکر است که هر چه تعداد آنتن ها بیشتر باشند، به همین نسبت میدان بیشتری را پوشش می دهند.
 • میزان فضایی که مودم های وای فای ADSL پوشش میدهند متفاوت می باشد و هر چه مانع کمتری در مقابل آنها باشد، کیفیت اتصال بهتر خواهد بود.

مودم روتر  ADSL

در محیط های کاری و سازمان ها علاوه بر اتصال سیستم های مختلف به اینترنت، لازم است شبکه داخلی بین آنها ایجاد گردد. به همین منظور در این شرایط از مودم های روتر ای دی اس ال استفاده میشود. این مودم ها بیش از یک پورت LAN داشته و به عنوان رابط و اتصال دهنده اصلی کامپیوتر، لپ تاپ و سایر دستگاه ها موجود در شبکه داخلی سازمان مورد استفاده قرار میگیرند. لازم به ذکر است که تمام مودم های ال دی اس ال حداقل چهار پورت LAN دارند و در واقع نوعی روتر نیز به شمار می روند. برای سازمان ها و محیط های کاری بهتر است مودم هایی خریداری شود که حداقل 8 تا 16 پورت LAN داشته باشند تا شبکه داخلی ایجاد گردد.

تفاوت مودم سیم کارت خور و ای دی اس ال

نکته بسیار مهم اینکه، اغلب افراد مودم های سیم کارت خور را زیرمجموعه ای از ای دی اس ال تصور می کنند. لازم به ذکر است که مودم های سیم کارت خور همان طور که از نامشان مشخص است با استفاده از سیم کارت یکی از اپراتورهای تلفن همراه شرایط را برای استفاده از اینترنت این اپراتورها به صورت بی سیم توسط دستگاه های مختلف فراهم می کند. این در حالیست که مودم های ADSL از اینترنت خطوط تلفن ثابت استفاده نموده و قابلیت به اشتراک گذاری مستقیم اینترنت تلفن همراه را ندارد. البته لازم به ذکر است که نوع خاصی از این مودم ها دارای پورت برای قرار گرفتن سیم کارت را دارا می باشند و بر حسب شرایط می توان از ای دی اس ال یا اینترنت تلفن همراه استفاده نمود.

تفاوت مودم ADSL و VDSL

با توجه به اهمیت بسیار زیاد سرعت اینترنت و تاثیرات آن بر میزان رضایت کاربران و انجام سریع کارها، در سالهای اخیر اینترنت VDSL (Very-high-bitrate Digital Subscriber Line) ارائه شده است. به منظور استفاده از این اینترنت لازم است تجهیزات متفاوتی از قبیل مودم های وی دی اس ال تهیه گردد. اصلی ترین تفاوت مودم ADSL و VDSL در میزان سرعت قابل پشتیبانی آنها می باشد، به طوریکه می توان گفت VDSL سرعت چند برابری نسبت به ای دی اس ال فراهم می کند. هر دو نوع مودم فوق برای برقراری ارتباط و به اشتراک گذاری اینترنت به خطوط تلفن ثابت نیاز دارند و قابلیت نصب سیم کارت بر روی آنها وجود ندارد.

از دیگر تفاوت های موجود در میان این دو مودم قابلیت ارائه IP TV و ویدئو کنفرانس و غیره بر روی مودم های وی دی اس ال اشاره نمود.

مودم adsl-آیتی شبکه

بهترین مودم خانگی ADSL

مودم های مورد استفاده برای مصارف خانگی در گروه برد کوتاه قرار دارند و قادرند تا 100 متر را پوشش دهند. این مودم ها دارای انواع مختلف بی سیم و سیمی بوده و بر اساس تعداد آنتن ها با هم متفاوت می باشند. بر اساس نوع مودم و تجهیزات موجود بر روی آنها، بهترین مودم خانگی ای دی اس ال، وایرلس با دو یا سه آنتن می باشد. توجه داشته باشید که مودم های LAN تنها از طریق کابل به سایر دستگاه ها متصل شده و به همین دلیل محدودیت های زیادی را به همراه دارد.

علاوه براین، مودم هایی که تنها یک آنتن دارند نیز تنها برای آپارتمان های کوچک با دیوارهای کم کارایی دارند و قابلیت اشتراک اینترنت بین دو طبقه را به سختی فراهم  می کنند.

برای خواندن مطالب خرید روتر کلیک کنید

⇓             ⇓

بهترین برند مودم ADSL خارجی

علاوه بر ساختار کلی مودم، از نظر برند نیز تفاوت های زیادی در میان این نوع مودم ها به چشم میخورد. به طوریکه می توان در بازار انواع مودم های ای دی اس ال وارداتی را مشاهده نمود که از نظر کیفیت و قیمت با هم تفاوت دارند. از بهترین مودم های ADSL می توان به تی پی لینک (TP-LINK) و دی لینک (D-LINK) اشاره نمود که از محبوبیت خاصی برخوردار می باشند. علاوه براین، مودم تندا (TENDA)، ایسوس (Asus)، هواوی (huawei) و زایکسل (Zyxel) اشاره نمود.

مودم adsl-آیتی شبکه
مودم adsl-آیتی شبکه

بهترین مودم ADSL ایرانی

علاوه بر برندهای خارجی، اغلب ارائه دهندگان اینترنت ای دی اس ال نیز در سالهای اخیر در کشورمان مودم هایی را ارائه داده اند. این مودم ها اغلب قیمت ارزان تری از نوع وارداتی داشته و از بهترین آنها می توان به مودم adsl مخابرات، شاتل، پارس آنلاین، صبا نت و یوتل اشاره نمود.

نکات مهم در خرید مودم ای دی اس ال

ماندگاری و طول عمر مودم ها در اولین مرحله به کیفیت آنها بستگی داشته و علاوه براین، برای دریافت بهترین کارایی باید بتوانید مودم سازگار با شرایط محیط مورد نظر را انتخاب و خریداری کنید. به همین دلیل لازم است چند نکته مهم در خرید مودم adsl را مد نظر قرار دهید:

 • با توجه به متراژ و شرایط فضای نصب مودم و اشتراک گذاری اینترنت، دستگاه مورد نظر را انتخاب کنید. در آپارتمان های بالای 70 متر مودم های تک آنتن پاسخگویی خوبی نخواهند داشت.
 • علاوه بر مودم، سایر تجهیزات از قبیل اسپلیتر نیز تهیه گردد تا از ایجاد نویز بر روی دستگاه جلوگیری گردد.
 • علیرغم قیمت ارزان مودم های سیمی، کارایی آنها در حال حاضر بسیار کم بوده و امکان اشتراک گذاری اینترنت آنها با تلفن های همراه وجود ندارد. لذا بهتر است با صرف کمی هزینه بیشتر مودم وایرلس یا وای فای خریداری نمایید.
 • در زمان خرید مودم ای دی اس ال حتما به گارانتی و خدمات پس از فروش دقت داشته باشید.

فروش مودم ADSL

آی تی شبکه یکی از بزرگ ترین مراکز ارائه دهنده انواع تجهیزات شبکه و مودم و روتر از بهترین برندهای داخلی و خارجی می باشد. تمام محصولات ارائه شده در این سامانه به صورت آنلاین از تمام نقاط ایران قابل خریداری بوده و همگی دارای کارت گارانتی و تضمین کیفیت می باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره نحوه خرید و دریافت مشاوره رایگان قبل از خرید می توانید با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید.

سوالات متداول
با توجه به اهمیت بسیار زیاد سرعت اینترنت و تاثیرات آن بر میزان رضایت کاربران و انجام سریع کارها، در سالهای اخیر اینترنت VDSL (Very-high-bitrate Digital Subscriber Line) ارائه شده است. به منظور استفاده از این اینترنت لازم است تجهیزات متفاوتی از قبیل مودم های وی دی اس ال تهیه گردد. اصلی ترین تفاوت مودم ADSL و VDSL در میزان سرعت قابل پشتیبانی آنها می باشد، به طوریکه می توان گفت VDSL سرعت چند برابری نسبت به ای دی اس ال فراهم می کند. هر دو نوع مودم فوق برای برقراری ارتباط و به اشتراک گذاری اینترنت به خطوط تلفن ثابت نیاز دارند و قابلیت نصب سیم کارت بر روی آنها وجود ندارد. از دیگر تفاوت های موجود در میان این دو مودم قابلیت ارائه IP TV و ویدئو کنفرانس و غیره بر روی مودم های وی دی اس ال اشاره نمود.

مودم های مورد استفاده برای مصارف خانگی در گروه برد کوتاه قرار دارند و قادرند تا 100 متر را پوشش دهند. این مودم ها دارای انواع مختلف بی سیم و سیمی بوده و بر اساس تعداد آنتن ها با هم متفاوت می باشند. بر اساس نوع مودم و تجهیزات موجود بر روی آنها، بهترین مودم خانگی ای دی اس ال، وایرلس با دو یا سه آنتن می باشد. توجه داشته باشید که مودم های LAN تنها از طریق کابل به سایر دستگاه ها متصل شده و به همین دلیل محدودیت های زیادی را به همراه دارد.

علاوه براین، مودم هایی که تنها یک آنتن دارند نیز تنها برای آپارتمان های کوچک با دیوارهای کم کارایی دارند و قابلیت اشتراک اینترنت بین دو طبقه را به سختی فراهم  می کنند.

دسترسی به اینترنت در دنیای امروز در محیط های مختلف اهمیت بسیار زیادی پیدا نموده و به منظور دسترسی بهتر و آسان تر با سرعت بالاتر به آن تجهیزات متعددی ارائه شده است. مودم ADSL به دستگاه های کوچکی گفته میشود که واسط برقراری ارتباط تلفن همراه، کامپیوترهای شخصی و لپ تاپ و سایر دستگاه ها به اینترنت پر سرعت می باشد. به عبارت دیگر این تجهیزات شرایطی را فراهم می کنند تا سیستم های سمت مشترکان تلفن به اینترنت ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) که زیرمجموعه تکنولوژی DSL می باشند متصل شوند.
ماندگاری و طول عمر مودم ها در اولین مرحله به کیفیت آنها بستگی داشته و علاوه براین، برای دریافت بهترین کارایی باید بتوانید مودم سازگار با شرایط محیط مورد نظر را انتخاب و خریداری کنید. به همین دلیل لازم است چند نکته مهم در خرید مودم adsl را مد نظر قرار دهید: با توجه به متراژ و شرایط فضای نصب مودم و اشتراک گذاری اینترنت، دستگاه مورد نظر را انتخاب کنید. در آپارتمان های بالای 70 متر مودم های تک آنتن پاسخگویی خوبی نخواهند داشت. علاوه بر مودم، سایر تجهیزات از قبیل اسپلیتر نیز تهیه گردد تا از ایجاد نویز بر روی دستگاه جلوگیری گردد. علیرغم قیمت ارزان مودم های سیمی، کارایی آنها در حال حاضر بسیار کم بوده و امکان اشتراک گذاری اینترنت آنها با تلفن های همراه وجود ندارد. لذا بهتر است با صرف کمی هزینه بیشتر مودم وایرلس یا وای فای خریداری نمایید. در زمان خرید مودم ای دی اس ال حتما به گارانتی و خدمات پس از فروش دقت داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *