فروش کابل شبکه
ترانک شبکه

برندها در بخش پسیو شبکه : لگراند ، نگزنس ، اشنایدر ، آمپ ، متا الکترونیک ، دی لینک ، کی نت ، البرز ، سوپیتا ،دانوب و … 

تجهیزات شبکه به دو دسته تقسیم می شوند : اکتیو شبکه  و پسیو شبکه

 تجهیزات پسیو شبکه – خدمات پسیو شبکه – خرید و فروش تجهیزات پسیو شبکه :

این شرکت مفتخر است با 15 سال تجربه مرتبط با طراحی ، اجرا و پیاده سازی انواع شبکه های lan ، نسبت به واردات و دریافت نمایندگی  از معتبرترین برندهای فروش تجهیزات پسیو شبکه  ( انواع رک ، انواع کابل شبکه ، انواع پچ پنل ، پچ کورد ، تجهیزات ترانکینگ ، انواع داکت ، انواع تجهیزات فیبر نوری ، سینی کابل و … ) اقدام نموده  ،  تا در خدمت جامعه IT کشور باشد .

خدمات پسیو شبکه :

این شرکت آمادگی انجام کلیه خدمات کابل کشی و … را دارا می باشد . 

پسیو شبکه : 

تفاوت تجهیزات اکتیو شبکه  و پسیو شبکه  :

کل تجهیزات شبکه های کامپیوتری به دو دسته کلی تقسیم می شوند . تجهیزات اکتیو شبکه و تجهیزات پسیو شبکه .

تجهیزات اکتیو شبکه :

تجهیزات اکتیو شبکه تجهیزاتی هستند که فعالیت آنها نیازمند به جریان برق بوده و عملا نقش اصلی را در تولید سیگنال و یا پکت های شبکه دارند . تجهیزاتی از قبیل سوئیچ ها ، روتر ها ، مودم ها و … در این دسته قرار دارند .

تجهیزات پسیو شبکه :

تجهیزات پسیو شبکه به تجهیزاتی گفته می شود که فعالیت آنها نیازی به جریان برق نداشته و تاثیری در تولید و تقویت پکت ویا سیگنال ندارند . این تجهیزات شامل انواع رک ها ، کابل ها ، ترانک ها ،داکت ها  و … باشند . در این مقاله به بررسی دقیق تر عملکرد  تجهیزات پسیو شبکه خواهیم پرداخت .

ترانک شبکه :

ترانک شبکه از تجهیزات پسیو شبکه  بوده و عبارت است از قوطی های عمدتا مستطیل شکلی که در ابعاد مختلف تولید می شوند که از آنها برای هدایت و نگهداری کابل های شبکه ، برق ،  تلفن و فیبر استفاده می شوند . جهت جداسازی کابل های شبکه از برق که به نویز حساس هستند از پارتیشن در داخل ترانک های استفاده می شود .

این تجهیزات عمدتا روی دیوار ( معمولا بالای قرنیز) نصب شده و به حفاظت از تجهیزات مهم داخل خود کمک می کند .

از کاربرد دیگر ترانک ها در شبکه می توان به عملکرد آنها در تعبیه تجهیزاتی از قبیل پریز های شبکه و برق بر روی آنها اشاره کرد .

ترانک ها دارای درپوش های نرمی بوده که عمل کابل گذاری را به دفعات زیاد ممکن می سازند  . ترانک ها در ابعاد و جنس های مختلفی تولید می گردند :

  • جنس ترانک :

جنس بدنه ترانک ها می تواند از PVC و یا فلز باشد . که بسته به محل استفاده و استقامت مورد نیاز مورد انتخاب خواهد بود . جنس بدنه ترانک ها بسیار مهم بوده و در مواقع بروز آتش سوزی نباید دود کرده ( به علت بخارات سمی ) و آتش را پخش کند .

  • سایز ترانک :

همانطور که گفته شد ، ترانک یک قوطی می باشد که بسته به مقدار کابلی که از ان عبور می کند ، می تواند ساز های مختلفی داشته باشد . واحد سنجش طول ترانک ها شاخه است که هر شاخه ، شامل دو متر ، ترانک است . عمق ترانک ، معمولا 5 تا 10 سانتی متر بوده و ارتفاع آن نیز از 10 سانتی متر تا 25 سانتی متر می تواند باشد .

  • فرم ها و مدل های ترانک :

همانطورکه گفته شد ، ترانک ها به صورت قوطی های مستطیل شکل تولید می شوند . از دیگر فرم های تولید شده  ترانک ها می توان به گرده ماهی ( کف خواب) اشاره کرد که ازآن برای نصب بر روی زمین و مناطقی که درمعرض رفت و آمد کاربران (اصطلاحا دارای پا خور می باشند ) استفاده می گردد .

 داکت شبکه :

داکت شبکه از تجهیزات پسیو شبکه  بوده و عملا ترانکی است که ارتفاع آن کوچک تر از ترانک بوده و معمولا در ابعاد 1 ، تا 5 سانتی متر تولید شده و عموما در جاهایی با حجم کابل  عبوری کم کاربرد دارد .

مطالب بیان شده در خصوص ترانک های شبکه در خصوص داکت های شبکه نیز صدق می کند .

سینی کابل :

سینی کابل از تجهیزات پسیو شبکه  بوده و عملا ترانکی است که ارتفاع آن بزرگتر از ترانک بوده و معمولا در ارتفاع های 20 الی 50 سانتی متر تولید شده و عموما در جاهایی با حجم کابل  عبوری زیاد کاربرد دارد .

از این سینی ها که عمدتا از فلز ساخته می شود معمولا در رایزر ها و یا زیر و یا بالای کف و سقف کاذب استفاده می گردند . عمده دلیل استفاده از این سینی ها ، سرو شکل دادن به کابل های عبوری در مقیاس زیاد و جلوگیری از جویده شدن کابل ها توسط جوندگان است .

کابل شبکه :

 از کابل های شبکه در بستر شبکه های استار استفاده می شود که دارای نسل ها و مدل های مختلفی هستند . کابل های شبکه عملا 4 زوج بهم تابیده است که اصطلاحا به آنها twisted pair  می گویند .

این 4 زوج در هشت رنگ که هر رنگ بیان گر وظیفه خاصی است تولید می شوند . کابل های شبکه که به آنها CAT  گفته می شود دارای مدل ها و نسل های مختلفی بوده که هر کدام از نسل ها دارای کاربرد های خاصی بوده و در حال حاضر نسل های 5 تا 7 مورد استفاده می باشد .

عمده تفاوت کابل ها در تجهیزات پسیو شبکه :

جنس رشته ها :

کابل های درجه یک از جنس مس خالص تولید می شوند که یکی از مهم ترین تفاوت های کابل درجه یک با الباقی کابل ها هست . کابل های درجه دو و سه معمولا مغزی الومینیوم و یا آهن داشته و توسط مس روکش می شوند و عملا در هنگام اخذ تست ( مثلا تست فلوک) توانایی پاس کردن تمامی المان های لازم یک کابل خوب را ندارند .

جنس بدنه کابل ( ژاکت کابل ) :

دو نوع کابل در این دسته بندی وجود دارند . کابل هایی با روکش pvc و کابل های با روکش lszh . کابل های lszh  که معمولا در مکان های حساس مانند دیتاسنتر ها استفاده می گردند ، در هنگام سوختن ، دود سمی تولید نکرده و باعث خفگی نمی شوند .

مقاومت کابل در مقابل نویز :

نویز ها و پارازیت های موجود در محل نصب کابل ها از عمده ترین دلایل بروز مشکل در شبکه ها گزارش می شود . در بسیاری از مواقع این نویز ها دارای دلایل خارجی ( مربوط به محیط شهری) نبوده بلکه دارای سرمنشا داخلی می باشد . بدین منظور که به علت مجاور کابل های برق ( حتی کم فشار) در کنار کابل های شبکه ( حتی در داخل داکت و ترانک) ما شاهد بروز نویز روی شبکه هستیم . برای جلوگیری از این مشکل ، کابل ها به صورت شیلد دار تولید می شوند .

تقسیم بندی کابل های شیلد دار  :

  • کابل UTP مخفف Unshielded Twisted Pairs  بوده و عبارت است از کابلی‌ بدون شیلد.
  • کابل STP مخففShielded Twisted Pairs عبارت است از کابلی‌ با شیلد.
  • کابل FTP مخففFoiled Twisted Pairs عبارت است ازکابلی‌ با پوشش فویلی از جنس الومینیوم.
  • کابل SFTP عبارت است از کابلی‌ که هم از شیلد و هم از فویل برای دور سیم‌ها استفاده شده است.
  • کابل SSTP مخففShielded Shielded Twisted Pairs است و از دو سری شیلد برای پیچیدن دور سیم زوج‌ها بهره می‌گیرند.

کف کاذب :

از کف کاذب  زیر مجموعه تجهیزات پسیو شبکه بوده و در اتاق های سایت (سرور فارم و یا دیتا سنتر )  استفاده می شود . مهمترین دلایل استفاده از کف های کاذب در اتاق های سایت ، دسترسی راحت تر به کابل ها و سینی های استفاده شده در زیر کف کاذب و انتقال هوای گرم و یا سرد از زیر کف های کاذب می باشد .

پچ پنل :

یکی از بخش های مهم  در هر رک پچ پنل می باشد . از پچ پنل ها برای مدیریت کابل ها استفاده می شود . یک سمت تمامی کابل ها کشیده شده که وارد رک می شوند توسط پچ پنل مدیریت می شوند . شما به راحتی می توانید توسط پچ کورد پورت های پچ پنل را به سوئیچ وصل نمائید .

سوکت شبکه :

سوکت شبکه یا سوکت rj45  برای اتصال کابل های شبکه به دیوایس های شبکه استفاده می شود . سوکت های شبکه  متناظر با نوع کابل شبکه تولید می شوند .

پچ کورد :

پچ کورد کابل  شبکه ای هست که دو سر آن سوکت خورده اند و از آن جهت اتصال دیوایس ها به شبکه استفاده می شوند . پچ کورد ها در متراژ های متفاوت و در انواع متفاوتی تولید می شوند .

پریزشبکه :

پریز شبکه یا کی استون جزو تجهیزات انتهایی شبکه محسوب شده و بر روی دیوار و یا ترانک (داکت ) نصب می گردد و بعد از اتصال کابل شبکه به ان ، اتصال دستگاه متصله به آن را به سوئیچ شبکه برقرار می کند . پریز شبکه مناسب کابل شبکه انتهاب می گردد  .

فیوز لگراند : 

جهت کنترل جریان ورودی به سر خط های برق موجود در ترانک های شبکه استفاده می شوند . فیوز لگراند دارای انواع تو کار و روکار و در توان های مختلف در بازار یافت می شود .

باکس و جعبه پریز کف خواب :

باکس کف خواب یا جعبه پربز کف خواب و یا جعبه تقسیم کف خواب و یا جعبه پریز کف خواب  همه گی اصطلاحاتی هستند که اشاره به نوعی جعبه دارند که روی کف زمین قرار گرفته و در داخل این باکس و جعبه پریز کف خواب لگراند ، تعداد محدودی پریز برق ، شبکه و تلفن قرار می گیرند .

 باکس و پریز رومیزی لگراند :

 باکس و پریز رومیزی جعبه ای است که بر روی میز کنفرانس نصب شده و کلیه تجهیزات از قبیل پریز برق  ، شبکه ، یو اس بی و … در داخل ان قرار می گیرد .

ستون مجازی :

از ستون مجازی در زیر میز ها استفاده شده و بر روی آن تجهیزات شبکه نصب می گردد . از ستون مجازی لگراند از محبوب ترین ستون های مجازی نام برد 

خرید و فروش تجهیزات پسیو شبکه :

لطفا در صورت نیاز به هرگونه نیاز مشاوره و یا استعلام قیمت در خصوص فروش محصولات پسیو شبکه  ( رده مس و فیبر )  با واحد فروش شرکت آی تی شبکه تماس حاصل فرمایید .ما مناسب ترین قیمت را به شما پیشنهاد خواهیم داد . شماره های تماس با ما : ۰۲۱۶۶۹۳۸۱۱۲-۰۲۱۶۶۵۷۸۹۷۷

خدمات پسیو شبکه

خدمات پسیو شبکه که در واقع همان اولین مرحله از راه اندازی هر نوع شبکه کوچک یا بزرگ می باشد، اهمیت بسیار زیادی دارد. اجرای صحیح این خدمات و اهمیت آنها یادآور ضرب المثل: خشت اول گر نهد معمار کج، تا ثریا میرود، دیوار کج می باشد. به عبارت دیگر، در بروز هر گونه اشتباه و در نظر نگرفتن استانداردها در کابل کشی ها می تواند به شدت سایر کارها در شبکه را تحت تاثیر منفی قرار دهد. آی تی شبکه؛ ارائه دهنده خدمات پسیو شبکه در ادامه به تمام آنچه که باید درباره قیمت و تعرفه ها، ویژگی ها و لیست کارهایی این خدمات بدانید اشاره خواهد داشت.

دلایل اهمیت بستر سازی و پسیو شبکه

اگر شبکه های کامپیوتری را مانند خانه و یک ساختمان در نظر بگیریم، پایه و اساس و فندانسیون آن همان بستر سازی می باشد. بستر سازی یا آماده سازی زیرساخت به مجموعه ای از کارهای متعددی گفته میشود که هدف در آنها کابل کشی و برقراری ارتباط فیزیکی میان دستگاه ها می باشد. این مجموعه فعالیت ها که با نام خدمات پسیو شبکه شناخته شده می باشند، یکی از اصلی ترین ارکان در راه اندازی هر نوع شبکه می باشد. به عبارت دیگر، تفاوتی ندارد که قصد راه اندازی شبکه ای کوچک در محیط کار دارید یا شبکه های بزرگ بین ادارات و سازمان ها و غیره، در هر صورت ابتدا باید بستر آن فراهم شود.

اهمیت ارائه خدمات پسیو شبکه به اندازه ایست که برای اجرای آنها نیاز به برگزاری جلسات متعدد پسیو کار و اکتیو کار می باشد تا در نهایت به بهترین نتیجه دست پیدا شود. از مهم ترین دلایل اهمیت بستر سازی و پسیو شبکه می توان به موارد زیر اشاره نمود:
 • عدم اجرای صحیح کابل کشی و بسترسازی منجر به عدم برقراری درست ارتباط بین دستگاه های مختلف میشود
 • کابل کشی بدون برنامه ریزی و در نظر نگرفتن استانداردها منجر به افزایش تجهیزات استفاده شده می گردد که در نهایت ضرر مالی را به همراه دارد
 • یک پسیو کار حرفه ای باید دید بلند مدت داشته باشد و در نحوه کابل کشی و انتخاب تجهیزات به این مساله توجه کند. در غیر این صورت با رشد و توسعه شبکه مشکلات متعددی ایجاد میشود. به عنوان مثال، خرید پچ پنل با تعداد پورت های زیاد می تواند یک نمونه از دید بلند مدت پسیو کار به شمار رود.
 • استفاده ازذ تجهیزات و کابل های نامرغوب باعث میشود تا طول عمر شبکه تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا نموده و ضررهای مالی را به همراه دارد.
 • با توجه به موارد فوق، اجرای خدمات پسیو شبکه با رعایت استانداردها و تلفیق تخصص و مهارت، یکی از مهم ترین گام ها به شمار می رود که نباید از آن غافل شد.
 

برای خواندن مطالب درمورد پسیو شبکه:

خدمات - پسیو - شبکه - ای - تی - شبکه

تفاوت خدمات پسیو و اکتیو شبکه

نکته بسیار مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که آیا تنها با کابل کشی و خدمات پسیو می توان به شبکه ای حرفه ای دست پیدا کرد؟ آیا کابل کشی تنها اقدامات لازم برای برقراری ارتباط دستگاه ها با هم و انتقال دیتا بین آنها می باشد؟ قطعا جواب این سوالات منفی خواهد بود. چون راه اندازی شبکه ها از دو بخش مهم تشکیل شده است که شامل خدمات سخت افزاری و کابل کشی یا پسیو و خدمات نرم افزاری یا اکتیو می باشند. با این تقسیم بندی می توان گفت، به کلیه اقداماتی که در راه اندازی شبکه ها انجام میشود و نقشی در ایجاد سیگنال و دیتا و انتقال آنها ندارد، پسیو یا غیر فعال گفته میشود. این در حالیست که به اقداماتی که منجر به تولید سیگنال و دیتا و هدایت اطلاعات بین دستگاه های سخت افزاری میشوند، فعال یا اکتیو گفته میشود.

با توجه به تعارف فوق، هر یک از خدمات پسیو شبکه و اکتیو بدون هم کارایی نداشته و مکمل هم می باشند. به طوریکه عدم اجرای صحیح هر یک می تواند نتیجه کار دیگری را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

خدمات - پسیو - شبکه - ای - تی - شبکه
خدمات - پسیو - شبکه - ای - تی - شبکه

چک لیست خدمات پسیو شبکه کامپیوتری

کارهایی که یک پسیو کار در شبکه های مختلف لازم است انجام دهد، با توجه به نوع شبکه و اندازه آنها و همچنین تجهیزات موجود و در دسترس متفاوت است. اما برخی از کارها در این خدمات همیشگی می باشند و به عنوان یک چک لیست در نظر گرفته میشوند که عبارتند از:

 • تدوین و تنظیم نقشه کابل کشی شبکه و تعیین محل دقیق قرار گرفتن هر یک از تجهیزات و دستگاه ها با نرم افزارهای مختلف
 • شماره گذاری محل قرار گیری هر دستگاه و تعیین نودها به طور دقیق
 • تهیه کابل های مختلف با توجه به نوع دستگاه ها و شبکه و غیره
 • آماده سازی زیرساخت برای کابل کشی های توکار و روکار
 • نصب داکت برای ایجاد نظم برای کابل کشی های روکار
 • نصب پریز و کیستون و کلیدهای مورد نیاز
 • نصب رک در محل های مختلف
 • نصب هر یک از دستگاه ها از قبیل کامپیوتر، سوئیچ، روتر و غیره در محل های مشخص شده بر روی نقشه
 • نصب یو پی اس برای پیش بینی شرایط قطع برق و جلوگیری از آسیب وارد شدن به تجهیزات
 • برقراری نظم در کابل کشی های منتهی به رک با استفاده از پچ پنل
پس از راه اندازی این خدمات و آماده سازی بستر و زیرساخت، اکتیو کار شبکه وارد عمل میشود. این افراد پس از نصب نرم افزارهای مختلف و انجام تنظیمات نرم افزاری بر روی سخت افزارها از قبیل سوئیچ و روتر و سایر کامپیوترهای موجود در محیط، ارتباط آنها را برقرار می کنند. این مرحله از کار نیز نیاز به تخصص بالایی داشته و متناسب با نوع سخت افزار و حتی برند تولید کننده آنها تنظیمات متفاوت خواهد بود.

بنر- تماس -با ما

بیشترین سوالات سرچ شده در گوگل
 1. کار منفعل در شبکه چیست؟

  شبکه غیرفعال نوعی شبکه کامپیوتری است که در آن هر گره بر روی یک تابع یا فرآیند از پیش تعریف شده کار می کند. شبکه های غیرفعال هیچ کد یا دستورالعمل تخصصی را در هیچ گره ای اجرا نمی کنند و رفتار خود را به صورت پویا تغییر نمی دهند.
   
 2. دستگاه های شبکه فعال و غیرفعال چیست؟

  یک دستگاه شبکه فعال (مانند یک هاب شبکه) به توان خود نیاز دارد و سیگنال های شبکه را قبل از تکرار آنها به تمام پورت های هاب تقویت و پاک می کند، در حالی که یک دستگاه غیرفعال معمولاً برق ندارد و فقط یک اتصال فیزیکی ایجاد می کند تا امکان ارتباط بین شبکه را فراهم کند. میزبانان

 3. شبکه دوطرفه چیست؟
  مچنین یک شبکه دوطرفه شامل مداری است که رفتار یا ویژگی های آن بدون توجه به جهت جریان از اجزای مختلف آن یکسان باقی می ماند. … به طور خلاصه، یک مدار دو طرفه اجازه می دهد تا جریان در هر دو جهت جریان یابد
 

تعرفه خدمات پسیو شبکه

در تعیین تعرفه خدمات پسیو شبکه فاکتورهای بسیار زیادی نقش داشته و به همین دلیل نمی توان نرخ های ثابت و همیشگی برای آنها ارائه داد. مخصوصا اینکه در راه اندازی شبکه های مختلف ممکن است شرایط ویژه ای وجود داشته باشد که بر قیمت و تعرفه ها اثرگذار هستند. اما در حالت کلی، هر یک از مراکز و گروه های ارائه دهنده این خدمات تعرفه های خاصی داشته و به صورت لیست با جزئیات کامل در زمان عقد قرارداد ارائه می دهند. برای دریافت تعرفه های خدمات پسیو شبکه گروه آی تی شبکه نیز می توانید با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید. قیمت خدمات پسیو شبکه از مهم ترین و اصلی ترین فاکتورها در تعیین قیمت خدمات پسیو شبکه می توان به نوع شبکه، شرایط زیرساخت، موقعیت جغرافیایی و شرایط محیط، پهنای باند مورد نظر و همچنین نوع کابل ها و مقدار آنها اشاره نمود. به عنوان مثال، در شرایطی که ایجاد نظم اهمیت زیادی داشته و کارفرما کابل کشی توکار را ترجیح می دهد، به دلیل مراحل آماده سازی زیر ساخت هزینه ها و قیمت نهایی خدمات پسیو بیشتر از کابل کشی روکار میشود. علاوه براین، یک پسیو کار حرفه ای شبکه باید بتواند راهکارهای کاملا استاندارد را برای کاهش قیمت ها تا حد امکان ارائه دهد. به عنوان مثال، در تهیه تجهیزات می توان با تجربه و مهارت و شناخت سخت افزارهای مختلف و آشنایی با ویژگی های آنها، گزینه های ارزان و کاربردی را معرفی نمود.
خدمات - پسیو - شبکه - ای - تی - شبکه
خدمات - پسیو - شبکه - ای - تی - شبکه

خدمات پسیو شبکه در تهران

کافیست کمی در اینترنت جستجو کنید تا با لیست بسیار زیادی از مراکزی که خدمات پسیو و اکتیو را ارائه می دهند مواجه شوید. شاید برایتان سوال بوجود آید که کدام مراکز می توانند قابل اعتماد باشند و نتیجه کار آنها تضمین شده است؟ برای تعیین بهترین مرکز خدمات پسیو شبکه در تهران یا سایر شهرها لازم است چند نکته مهم را مد نظر قرار دهید که عبارتند از:
 • مراکزی را برای این قبیل خدمات انتخاب کنید که امکان مشاوره را قبل از سفارش برایتان فراهم نمایند. این مشاوره ها می توانند به صورت جلسات حضوری یا تلفنی و آنلاین باشند.
 • ارائه نمونه کار اجرا شده و قابل دسترس اهمیت بسیار زیادی دارد. لذا پیشنهاد می کنیم قبل از انتخاب پسیوکار حتما از آنها نمونه کار و رزومه دریافت نموده و بررسی کنید.
 • قابلیت اعتماد و دسترسی آسان به ارائه دهنده خدمات. سعی کنید تا حد امکان مراکزی را برای این قبیل خدمات انتخاب کنید که دارای دفتر کار هستند و محل رسمی برای جلسات و نشست ها و بررسی نواقص و معایب پروژه داشته باشند.
 • ارائه و استفاده از تجهیزات حرفه ای و شناخت کامل آنها، یکی از بهترین گزینه ها در این شرایط تیم هایی می باشند که خود فروشنده تجهیزات مختلف نیز هستند. توجه داشته باشید که دنیای سخت افزار بسیار گسترده بوده و برندهای مختلف همیشه در حال ارائه محصولات متنوع با کارایی و قابلیت های بیشتر می باشند که فروشندگان اطلاعات بیشتری از آنها دارند. به همین دلیل می توانند گزینه های بهتری برای اجرای خدمات پسیو شبکه به شمار روند.
 • ارائه تضمین و گارانتی و خدمات پس از فروش اهمیت زیادی دارد که نباید از آن غافل شد.
آی تی شبکه که یکی از بزرگترین مراکز فروش انواع تجهیزات سخت افزاری متعلق به برندهای مختلف دنیا می باشد، در زمینه خدمات پسیو نیز فعالیت گسترده ای دارد. این مجموعه با اجرای پروژه های متعدد توسط کارشناسان حرفه ای موفق به جلب رضایت مشتری شده و در حال حاضر در تهران آماده همکاری در این حوزه می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان آی تی شبکه تماس بگیرید
سوالات متاول
اگر شبکه های کامپیوتری را مانند خانه و یک ساختمان در نظر بگیریم، پایه و اساس و فندانسیون آن همان بستر سازی می باشد. بستر سازی یا آماده سازی زیرساخت به مجموعه ای از کارهای متعددی گفته میشود که هدف در آنها کابل کشی و برقراری ارتباط فیزیکی میان دستگاه ها می باشد. این مجموعه فعالیت ها که با نام خدمات پسیو شبکه شناخته شده می باشند، یکی از اصلی ترین ارکان در راه اندازی هر نوع شبکه می باشد. به عبارت دیگر، تفاوتی ندارد که قصد راه اندازی شبکه ای کوچک در محیط کار دارید یا شبکه های بزرگ بین ادارات و سازمان ها و غیره، در هر صورت ابتدا باید بستر آن فراهم شود.
نکته بسیار مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که آیا تنها با کابل کشی و خدمات پسیو می توان به شبکه ای حرفه ای دست پیدا کرد؟ آیا کابل کشی تنها اقدامات لازم برای برقراری ارتباط دستگاه ها با هم و انتقال دیتا بین آنها می باشد؟ قطعا جواب این سوالات منفی خواهد بود.
در تعیین تعرفه خدمات پسیو شبکه فاکتورهای بسیار زیادی نقش داشته و به همین دلیل نمی توان نرخ های ثابت و همیشگی برای آنها ارائه داد. مخصوصا اینکه در راه اندازی شبکه های مختلف ممکن است شرایط ویژه ای وجود داشته باشد که بر قیمت و تعرفه ها اثرگذار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *