فروش کابل شبکه
ترانک شبکه

برندها در بخش پسیو شبکه : لگراند ، نگزنس ، اشنایدر ، آمپ ، متا الکترونیک ، دی لینک ، کی نت ، البرز ، سوپیتا ،دانوب و … 

 

 

تجهیزات شبکه به دو دسته تقسیم می شوند : اکتیو شبکه  و پسیو شبکه

 تجهیزات پسیو شبکه – خدمات پسیو شبکه – خرید و فروش تجهیزات پسیو شبکه :

این شرکت مفتخر است با 15 سال تجربه مرتبط با طراحی ، اجرا و پیاده سازی انواع شبکه های lan ، نسبت به واردات و دریافت نمایندگی  از معتبرترین برندهای فروش تجهیزات پسیو شبکه  ( انواع رک ، انواع کابل شبکه ، انواع پچ پنل ، پچ کورد ، تجهیزات ترانکینگ ، انواع داکت ، انواع تجهیزات فیبر نوری ، سینی کابل و … ) اقدام نموده  ،  تا در خدمت جامعه IT کشور باشد .

 

خدمات پسیو شبکه :

این شرکت آمادگی انجام کلیه خدمات کابل کشی و … را دارا می باشد . 

 

فروش تجهیزات پسیو شبکه

 

پسیو شبکه : 

تفاوت تجهیزات اکتیو شبکه  و پسیو شبکه  :

کل تجهیزات شبکه های کامپیوتری به دو دسته کلی تقسیم می شوند . تجهیزات اکتیو شبکه و تجهیزات پسیو شبکه .

تجهیزات اکتیو شبکه :

تجهیزات اکتیو شبکه تجهیزاتی هستند که فعالیت آنها نیازمند به جریان برق بوده و عملا نقش اصلی را در تولید سیگنال و یا پکت های شبکه دارند . تجهیزاتی از قبیل سوئیچ ها ، روتر ها ، مودم ها و … در این دسته قرار دارند .

تجهیزات پسیو شبکه :

تجهیزات پسیو شبکه به تجهیزاتی گفته می شود که فعالیت آنها نیازی به جریان برق نداشته و تاثیری در تولید و تقویت پکت ویا سیگنال ندارند . این تجهیزات شامل انواع رک ها ، کابل ها ، ترانک ها ،داکت ها  و … باشند . در این مقاله به بررسی دقیق تر عملکرد  تجهیزات پسیو شبکه خواهیم پرداخت .

ترانک شبکه :

ترانک شبکه از تجهیزات پسیو شبکه  بوده و عبارت است از قوطی های عمدتا مستطیل شکلی که در ابعاد مختلف تولید می شوند که از آنها برای هدایت و نگهداری کابل های شبکه ، برق ،  تلفن و فیبر استفاده می شوند . جهت جداسازی کابل های شبکه از برق که به نویز حساس هستند از پارتیشن در داخل ترانک های استفاده می شود .

این تجهیزات عمدتا روی دیوار ( معمولا بالای قرنیز) نصب شده و به حفاظت از تجهیزات مهم داخل خود کمک می کند .

از کاربرد دیگر ترانک ها در شبکه می توان به عملکرد آنها در تعبیه تجهیزاتی از قبیل پریز های شبکه و برق بر روی آنها اشاره کرد .

ترانک ها دارای درپوش های نرمی بوده که عمل کابل گذاری را به دفعات زیاد ممکن می سازند  . ترانک ها در ابعاد و جنس های مختلفی تولید می گردند :

  • جنس ترانک :

جنس بدنه ترانک ها می تواند از PVC و یا فلز باشد . که بسته به محل استفاده و استقامت مورد نیاز مورد انتخاب خواهد بود . جنس بدنه ترانک ها بسیار مهم بوده و در مواقع بروز آتش سوزی نباید دود کرده ( به علت بخارات سمی ) و آتش را پخش کند .

  • سایز ترانک :

همانطور که گفته شد ، ترانک یک قوطی می باشد که بسته به مقدار کابلی که از ان عبور می کند ، می تواند ساز های مختلفی داشته باشد . واحد سنجش طول ترانک ها شاخه است که هر شاخه ، شامل دو متر ، ترانک است . عمق ترانک ، معمولا 5 تا 10 سانتی متر بوده و ارتفاع آن نیز از 10 سانتی متر تا 25 سانتی متر می تواند باشد .

  • فرم ها و مدل های ترانک :

همانطورکه گفته شد ، ترانک ها به صورت قوطی های مستطیل شکل تولید می شوند . از دیگر فرم های تولید شده  ترانک ها می توان به گرده ماهی ( کف خواب) اشاره کرد که ازآن برای نصب بر روی زمین و مناطقی که درمعرض رفت و آمد کاربران (اصطلاحا دارای پا خور می باشند ) استفاده می گردد .

 داکت شبکه :

داکت شبکه از تجهیزات پسیو شبکه  بوده و عملا ترانکی است که ارتفاع آن کوچک تر از ترانک بوده و معمولا در ابعاد 1 ، تا 5 سانتی متر تولید شده و عموما در جاهایی با حجم کابل  عبوری کم کاربرد دارد .

مطالب بیان شده در خصوص ترانک های شبکه در خصوص داکت های شبکه نیز صدق می کند .

سینی کابل :

سینی کابل از تجهیزات پسیو شبکه  بوده و عملا ترانکی است که ارتفاع آن بزرگتر از ترانک بوده و معمولا در ارتفاع های 20 الی 50 سانتی متر تولید شده و عموما در جاهایی با حجم کابل  عبوری زیاد کاربرد دارد .

از این سینی ها که عمدتا از فلز ساخته می شود معمولا در رایزر ها و یا زیر و یا بالای کف و سقف کاذب استفاده می گردند . عمده دلیل استفاده از این سینی ها ، سرو شکل دادن به کابل های عبوری در مقیاس زیاد و جلوگیری از جویده شدن کابل ها توسط جوندگان است .

کابل شبکه :

 از کابل های شبکه در بستر شبکه های استار استفاده می شود که دارای نسل ها و مدل های مختلفی هستند . کابل های شبکه عملا 4 زوج بهم تابیده است که اصطلاحا به آنها twisted pair  می گویند .

این 4 زوج در هشت رنگ که هر رنگ بیان گر وظیفه خاصی است تولید می شوند . کابل های شبکه که به آنها CAT  گفته می شود دارای مدل ها و نسل های مختلفی بوده که هر کدام از نسل ها دارای کاربرد های خاصی بوده و در حال حاضر نسل های 5 تا 7 مورد استفاده می باشد .

عمده تفاوت کابل ها در تجهیزات پسیو شبکه :

 

جنس رشته ها :

کابل های درجه یک از جنس مس خالص تولید می شوند که یکی از مهم ترین تفاوت های کابل درجه یک با الباقی کابل ها هست . کابل های درجه دو و سه معمولا مغزی الومینیوم و یا آهن داشته و توسط مس روکش می شوند و عملا در هنگام اخذ تست ( مثلا تست فلوک) توانایی پاس کردن تمامی المان های لازم یک کابل خوب را ندارند .

جنس بدنه کابل ( ژاکت کابل ) :

دو نوع کابل در این دسته بندی وجود دارند . کابل هایی با روکش pvc و کابل های با روکش lszh . کابل های lszh  که معمولا در مکان های حساس مانند دیتاسنتر ها استفاده می گردند ، در هنگام سوختن ، دود سمی تولید نکرده و باعث خفگی نمی شوند .

مقاومت کابل در مقابل نویز :

نویز ها و پارازیت های موجود در محل نصب کابل ها از عمده ترین دلایل بروز مشکل در شبکه ها گزارش می شود . در بسیاری از مواقع این نویز ها دارای دلایل خارجی ( مربوط به محیط شهری) نبوده بلکه دارای سرمنشا داخلی می باشد . بدین منظور که به علت مجاور کابل های برق ( حتی کم فشار) در کنار کابل های شبکه ( حتی در داخل داکت و ترانک) ما شاهد بروز نویز روی شبکه هستیم . برای جلوگیری از این مشکل ، کابل ها به صورت شیلد دار تولید می شوند .

تقسیم بندی کابل های شیلد دار  :

  • کابل UTP مخفف Unshielded Twisted Pairs  بوده و عبارت است از کابلی‌ بدون شیلد.
  • کابل STP مخففShielded Twisted Pairs عبارت است از کابلی‌ با شیلد.
  • کابل FTP مخففFoiled Twisted Pairs عبارت است ازکابلی‌ با پوشش فویلی از جنس الومینیوم.
  • کابل SFTP عبارت است از کابلی‌ که هم از شیلد و هم از فویل برای دور سیم‌ها استفاده شده است.
  • کابل SSTP مخففShielded Shielded Twisted Pairs است و از دو سری شیلد برای پیچیدن دور سیم زوج‌ها بهره می‌گیرند.

 

 

کف کاذب :

از کف کاذب  زیر مجموعه تجهیزات پسیو شبکه بوده و در اتاق های سایت (سرور فارم و یا دیتا سنتر )  استفاده می شود . مهمترین دلایل استفاده از کف های کاذب در اتاق های سایت ، دسترسی راحت تر به کابل ها و سینی های استفاده شده در زیر کف کاذب و انتقال هوای گرم و یا سرد از زیر کف های کاذب می باشد .

پچ پنل :

یکی از بخش های مهم  در هر رک پچ پنل می باشد . از پچ پنل ها برای مدیریت کابل ها استفاده می شود . یک سمت تمامی کابل ها کشیده شده که وارد رک می شوند توسط پچ پنل مدیریت می شوند . شما به راحتی می توانید توسط پچ کورد پورت های پچ پنل را به سوئیچ وصل نمائید .

سوکت شبکه :

سوکت شبکه یا سوکت rj45  برای اتصال کابل های شبکه به دیوایس های شبکه استفاده می شود . سوکت های شبکه  متناظر با نوع کابل شبکه تولید می شوند .

پچ کورد :

پچ کورد کابل  شبکه ای هست که دو سر آن سوکت خورده اند و از آن جهت اتصال دیوایس ها به شبکه استفاده می شوند . پچ کورد ها در متراژ های متفاوت و در انواع متفاوتی تولید می شوند .

 

پریزشبکه :

پریز شبکه یا کی استون جزو تجهیزات انتهایی شبکه محسوب شده و بر روی دیوار و یا ترانک (داکت ) نصب می گردد و بعد از اتصال کابل شبکه به ان ، اتصال دستگاه متصله به آن را به سوئیچ شبکه برقرار می کند . پریز شبکه مناسب کابل شبکه انتهاب می گردد  .

فیوز لگراند : 

جهت کنترل جریان ورودی به سر خط های برق موجود در ترانک های شبکه استفاده می شوند . فیوز لگراند دارای انواع تو کار و روکار و در توان های مختلف در بازار یافت می شود .

باکس و جعبه پریز کف خواب :

باکس کف خواب یا جعبه پربز کف خواب و یا جعبه تقسیم کف خواب و یا جعبه پریز کف خواب  همه گی اصطلاحاتی هستند که اشاره به نوعی جعبه دارند که روی کف زمین قرار گرفته و در داخل این باکس و جعبه پریز کف خواب لگراند ، تعداد محدودی پریز برق ، شبکه و تلفن قرار می گیرند .

 باکس و پریز رومیزی لگراند :

 باکس و پریز رومیزی جعبه ای است که بر روی میز کنفرانس نصب شده و کلیه تجهیزات از قبیل پریز برق  ، شبکه ، یو اس بی و … در داخل ان قرار می گیرد .

 

ستون مجازی :

از ستون مجازی در زیر میز ها استفاده شده و بر روی آن تجهیزات شبکه نصب می گردد . از ستون مجازی لگراند از محبوب ترین ستون های مجازی نام برد 

خرید و فروش تجهیزات پسیو شبکه :

لطفا در صورت نیاز به هرگونه نیاز مشاوره و یا استعلام قیمت در خصوص فروش محصولات پسیو شبکه  ( رده مس و فیبر )  با واحد فروش شرکت آی تی شبکه تماس حاصل فرمایید .ما مناسب ترین قیمت را به شما پیشنهاد خواهیم داد . شماره های تماس با ما : ۰۲۱۶۶۹۳۸۱۱۲-۰۲۱۶۶۵۷۸۹۷۷

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *