تجهیزات شبکه

تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی یک شبکه

راه اندازی شبکه

راه اندازی شبکه

تجهیزاتی که برای راه اندازی شبکه مورد نیاز است

تجهیزات شبکه گاهی اوقات می توانند گیج کننده باشند. بسیاری از مواقع ویژگی های چندین دستگاه ممکن است تنها در یک دستگاه جمع آوری شود. به عنوان مثال شما ممکن است مودمی داشته باشید که یک روتر نیز هست، دارای فایر وال نیز می باشد، یک اکسس پوینت است و همچنین قابلیت های یک سوئیچ 4 تا 8 پورته را نیز دارا می باشد که در این صورت چندین دستگاه مورد نیاز برای راه اندازی شبکه در یک دستگاه جمع شده است.

پس از چند سال ممکن است اتاق سرور کسب و کار شما دارای تعداد زیادی دستگاه باشد که جایگزین شده اند، اما همچنان در آنجا قرار دارند که این امر می تواند فهمیدن اینکه کدام دستگاه هنوز کارآمد است و کدام یک دیگر ارزش نگه داشتن ندارد را سخت تر کند.

داشتن یک اتاق سرور منظم با فضای کافی می تواند عمر تجهیزات شما را افزایش دهد و همچنین هزینه های غیر ضروری را نیز برای شما کاهش دهد. در این مقاله، ما قصد داریم با معرفی برخی از اجزای شبکه، به شما کمک کنیم تا دستگاه هایی که برای راه اندازی شبکه های استاندارد نیاز دارید را شناسایی کنید.

مودم

مودم معمولا اولین دستگاهی است که افراد برای راه اندازی شبکه خود تهیه می کنند. مودم دستگاهی است که معمولا توسط شرکت ارائه دهنده ی اینترنت شما در اختیارتان قرار می گیرد، و برای یک یا چند کامپیوتر امکان وصل شدن به اینترنت را فراهم می کند. شما می توانید از چند مودم استفاده کنید، اما بهتر آن است که پیش از این کار، با کمپانی که کابل های خود را از آن تهیه کرده اید، درباره تعداد مودم هایی که کابل های شما می توانند از آنها پشتیبانی کنند مشورت کنید.

روتر

روتر یکی دیگر از تجهیزات شبکه ای است که برای پیکر بندی و راه اندازی شبکه مورد نیاز است. این وسیله ترافیک دیتا را میان دو یا چند شبکه منتقل می کند. روتر ها دارای تفاوت های نسبتا زیادی هستند و بهتر است هنگام تصمیم گیری، به برخی نکات خرید روتر توجه نمایید.

برای مثال اندازه های آنها از کوچک تا بزرگ متفاوت است، برخی از آنها stand-alone هستند، برخی از آنها تنها به یک کامپیوتر اختصاص داده می شوند، و معمولا می توانند خدمات اضافه ای همچون فایروال، امور تعادل بار (یا load balancing)، پارتیشن بندی و رفع مشکل (trouble shooting) را نیز ارائه می دهند.

فایروال

فایروال یک نرم افزار یا سخت افزار شبکه ای است که نقش یک فیلتر کننده یا غربالگر را دارد و وظیفه آن جلوگیری از دسترسی افراد به دیتا و اطلاعات مهم و محرمانه یک سازمان یا شبکه می باشد. فایروال های کامپیوتری نیز با جلوگیری از ورود و اتصال به کامپیوتر توسط منابع خارجی این کار را انجام می دهند. معمولا تمامی اطلاعات و سرویس های مورد نیاز و خواسته شده، به جای اینکه به صورت مستقیم به کاربران ارائه شود، ابتدا از فایروال گذر می کند و در آنجا بررسی می شود.

سوئیچ شبکه

یکی دیگر از دستگاه هایی که برای راه اندازی شبکه استفاده می شود سوئیچ شکه است. سوئیچ شبکه در برخی مواقع از مهم ترین تجهیزات شبکه به حساب می آید و وظیفه ی آن اتصال دستگاه ها به یکدیگر در شبکه های کامپیوتر به نام شبکه های LAN می باشد. این سخت افزار های شبکه ای دارای سایز ها و اندازه های مختلف 4 تا 24 پورت می باشند؛ و برخی از آنها پورت های مخصوص به اتصالات فیبری را نیز ارائه می دهند.

سرعت ترافیک شبکه از 10 تا 1000 گیگابیت متفاوت است، لذا پیش از راه اندازی شبکه، حتما توان و ظرفیت تجهیزات مورد نظر خود را بسنجیند. سرعت های بالا تر برای سوئیچ های 10GbE در دسترس هستند، اما این سوئیچ ها هنوز به طور گسترده در دسترس افراد قرار نگرفته اند و قیمت آنها نیز گران تر می باشد.

اکسس پوینت بیسیم

این دستگاه برای راه اندازی شبکه های بیسیم کاربرد دارد. اکسس پوینت بیسیم یا وایرلس (یا Wireless access point) دستگاهی است که شما می توانید آن را با استفاده از یک کابل در هر جایی از شبکه ی خود قرار دهید تا به وسیله آن یک اینترنت بیسیم برای دیگر دستگاه ها به وجود بیاورید. مزیتی که این دستگاه برای شما دارد این است که می توانید آن را در هر جایی قرار دهید و لازم نیست که حتما آن را در اتاق سرور خود یا جایی که مودم شما نصب شده است قرار دهید.

رک ها

رک شبکه به دید بسیاری از شرکت ها جزء ضروری ترین تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی شبکه است، چرا که همانند فایروال نقش محافظتی، البته در برابر خطراتی فیزیکی را دارد.

رک در اندازه و انواع مختلف دیواری و ایستاده ارائه می شوند. به طور کلی، وظیفه ی رک ها این است که از تجهیزات شبکه ای شما محافظت کرده و آنها را در یک محیط امن، به دور از حوادث احتمالی و عواملی که ممکن است به آنها صدمه بزنند، مانند گرد و خاک یا رطوبت محافظت کنند.

علاوه بر آن،  رک های شبکه یا سرور می توانند اجزا و کابل های شبکه ای شما را تا حد زیادی سازماندهی کنند که همین امر نیز می تواند کار های شما را آسان تر کرده و همچنین طول عمر لوازم شما را نیز افزایش دهد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *