تجهیزات شبکه

اجرای پسیو شبکه

اجرای پسیو شبکه - آی تی شبکه

اجرای پسیو شبکه

اجرای پسیو شبکه به عنوان اولین گام ها برای برقراری ارتباط بین تجهیزات سخت افزاری مختلف در شبکه می باشد که عدم انجام صحیح آن نتایج سایر مراحل کار را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد. با انجام این مراحل در واقع زیر ساخت برای راه اندازی کامل شبکه های مختلف بزرگ و کوچک فراهم شده و با کابل و سخت افزارها در ارتباط می باشد. آی تی شبکه در ادامه تمام آنچه لازم است درباره اجرای پسیو شبکه های lan و غیره بدانید و هزینه و مراحل کار و تجهیزات مورد نیاز برای آن را شرح خواهد داد.

پسیو کار شبکه کیست؟

مراحل راه اندازی شبکه های کامپیوتری را می توان به دو گروه کلی نصب قطعات سخت افزاری و برقراری ارتباط بین آنها با تنظیمات نرم افزاری تقسیم بندی نمود. در مرحله اول انجام این کار، لازم است تجهیزاتی مختلف سخت افزاری که هیچ نقشی در ایجاد سیگنال و دیتا ندارند نصب شوند؛ به اجرای این کارها اصطلاحا پسیو شبکه گویند. در گام بعد با انجام تنظیمات نرم افزاری بر روی سخت افزارهای مختلف امکان تولید و هدایت دیتا فراهم میشود که به آن خدمات اکتیو شبکه گفته میشود.

اجرای پسیو شبکه و اکتیو کاملا تخصصی بوده و به همین دلیل اغلب افراد تنها در یک زمینه مهارت و تجربه داشته و فعالیت می کنند. پسیو کار شبکه به فردی گفته میشود که کابل و تجهیزات مختلف مورد نیاز در شبکه ها را کامل می شناسد. علاوه بر شناخت این تجهیزات، قادر است ارتباط بین دستگاه های مختلف را با کابل کشی و نصب صحیح قطعات فراهم نماید. از مهم ترین مهارت های پسیو کار شبکه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • شناخت کامل کابل های و موارد استفاده آنها در شبکه های مختلف
 • شناخت تجهیزات پسیو و نقش هر یک در شبکه
 • مسلط به مهارت کابل کشی بهینه از نظر هزینه و کارایی
 • نصب تجهیزات مختلف درون رک و ایجاد نظم در کابل های متصل
 • آشنایی با شبکه های مختلف و سخت افزارهای مورد نیاز برای راه اندازی آنها
 • آشنایی با استانداردهای مختلف در راه اندازی شبکه ها
 • مهارت در نصب داکت و جمع آوری کابل های روکار از روی دیوار و سقف و زمین

بنر- تماس -با ما

بیشترین سوالات سرچ شده در گوگل
 1. پیاده سازی در شبکه چیست؟

AviatDeploy. یک گام اصلی در حصول اطمینان از تغییر روان شبکه، داشتن یک برنامه دقیق است که مراحل فرآیند، وظایف، نقاط عطف و نقش‌ها و مسئولیت‌ها را برای تیم‌ها و افراد درگیر مشخص می‌کند.

 1. زیرساخت غیرفعال چیست؟

زیرساخت غیرفعال اساس اتصال تلفن همراه است، جایی که بخش‌های فعال یک شبکه ایجاد و زیربنا می‌شوند. اپراتورهای شبکه تلفن همراه (MNO) هزینه دسترسی و استفاده از این زیرساخت را می پردازند، جایی که تجهیزات شبکه خود را برای ارائه خدمات به مشاغل و مصرف کنندگان قرار می دهند

 1. زیرساخت فعال و غیرفعال چیست؟

اشتراک‌گذاری فعال شامل رومینگ تلفن همراه است که به اپراتور اجازه می‌دهد از شبکه دیگری در مکانی استفاده کند که هیچ پوشش یا زیرساختی برای خود ندارد. … چندین عنصر زیرساخت غیرفعال و همچنین امکاناتی مانند منبع تغذیه و تهویه مطبوع را می توان به اشتراک گذاشت.

اجرای - پسیو - شبکه - ای - تی - شبکه
اجرای - پسیو - شبکه - ای - تی - شبکه

مراحل اجرای پسیو شبکه

در اجرای پسیو شبکه مانند سایر کارها لازم است فرد ابتدا نقشه راه را برای خود مشخص نموده و بر همین اساس گام های مختلف را اجرا کند. از مهم ترین و اصلی ترین مراحل برای انجام این کارها می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

 • شناسایی کامل شبکه مورد نظر پس از برقراری جلسات با کارفرما
 • بررسی کامل محیط نصب و راه اندازی شبکه
 • تهیه لیست تجهیزات مورد نیاز بر اساس نوع شبکه و میزان بودجه در دسترس
 • ایجاد طرح و نقشه اولیه با نرم افزارهای مربوطه
 • بهینه سازی طرح اولیه و حذف نواقص موجود در آن
 • اجرای کابل کشی، نصب داکت و پچ پنل، رک و قرار دادن دستگاه های مختلف درون آن
 • تست مراحل مختلف کار و رفع نواقص

لیست تجهیزات پسیو شبکه

همان طور که اشاره شد، برای راه اندازی شبکه های کامپیوتری لازم است اقدامات مختلف سخت افزاری و نرم افزاری انجام شوند. در بخش اول این کارها که در واقع همان اجرای پسیو شبکه می باشد، تجهیزات متعددی مورد نیاز است که با توجه به نوع شبکه ممکن است تفاوت هایی در آنها وجود داشته باشد. از رایج ترین تجهیزات پسیو شبکه می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

انواع کابل شبکه

یکی از مهم ترین و اصلی ترین تجهیزات که در تمام شبکه های بزرگ و کوچک مورد استفاده قرار میگیرند، انواع کابل ها می باشد. با توجه به نوع شبکه و ویژگی های آن، کابل های متفاوتی در آنها استفاده میشود که از گذشته تا امروز رایج ترین گزینه ها موارد زیر می باشند:

 • Cat1: این کابل ها برای نصب دستگاه های تلفن مورد استفاده قرار گرفته و در مجموع دارای دو رشته می باشند.
 • Cat2,3,4: این کابل ها که در شبکه های توکن رینگ مورد استفاده قرار میگیرند، به ترتیب دارای 4، 10 و 16 مگا بین در ثانیه سرعت می باشند.
 • Cat5: برای راه اندازبی شبکه های بسیار کوچک مورد استفاده قرار گرفته و تنها تا 100 متر را می توانند پشتیبانی کنند.
 • Cat5e: سرعت این کابل ها 100 مگابیت بر ثانیه بوده و از نظر مسافت قابل پوشش شبیه به cat5 می باشند.
 • Cat6: برای راه اندازی شبکه های کوچک در حال حاضر بیشتر از این کابل ها استفاده می کنند و تا 100 متر را پوشش می دهند. این کابل ها دارای سرعت 1000 مگابیت بر ثانیه هستند.
 • Cat7: این کابل ها از جدیدترین نمونه ها می باشند و در شبکه های معمولی کاربرد زیادی ندارند. اصلی ترین موارد کاربرد کابل های cat7 دیتا سنترها می باشند.
اجرای - پسیو - شبکه - ای - تی - شبکه
اجرای - پسیو - شبکه - ای - تی - شبکه

کابل فیبر نوری


از دیگر تجهیزات اجرای پسیو شبکه می توان به کابل فیبر نوری اشاره نمود. این کابل ها را می توان بر اساس فاکتورهای مختلفی دسته بندی کرد. به عنوان مثال، بر اساس نحوه تبدیل اطلاعات به سیگنال و هدایت آنها این کابل ها در دسته های زیر قرار میگیرند:

 • کابل سینگل مود: کابل های single mode قادرند دیتا و اطلاعات را با کمک لیزر به سیگنال تبدیل و با نور آنها را هدایت کنند.
 • کابل مولتی مود: کابل های multi mode قادرند دیتا را با کمک نور ال ای دی به سیگنال تبدیل و با نور آنها را هدایت کنند.
 • کابل فیبر نوری پلاستیکی: فیبر نوری پلاستیکی از دیگر تجهیزات اجرای پسیو شبکه می باشند که هسته اصلی آنها پلاستیکی بوده و قیمت ارزان تری نسبت به سایر کابل ها دارند.

پچ پنل شبکه



یکی از کاربردی ترین تجهیزات سخت افزاری مورد نیاز در شبکه های مختلف می باشند که باعث ایجاد نظم و مدیریت بهتر دستگاه های مختلف خواهند شد. این تجهیزات قطعات مستطیلی می باشند که روی آنها چندین پورت قرار گرفته و امکان اتصال کابل های مختلف به سوئیچ و روتر و سایر دستگاه های درون رک را امکان پذیر می سازد. پچ پنل ها را می توان بر اساس ساختار و کاربرد به گروه های مختلف ماژولار، غیر ماژولار، amp و POE تقسیم بندی نمود.

بنر- تماس -با ما

داکت برق

کابل کشی ها به دو صورت روکار و توکار اجرا میشود که هر یک دارای مزایای متعددی می باشند. در اجرای پسیو شبکه داکت برق کاربرد بسیار زیادی داشته و شرایطی را فراهم می کند تا کابل های روکار درون آنها قرار گیرند. در نهایت نظم خوبی در محیط ایجاد شده و در افزایش طول عمر کابل ها نیز تاثیر بسزایی دارند.

رک

در شبکه های متوسط و بزرگ استفاده از رک برای ایجاد نظم و مدیریت بهتر سوئیچ، روتر و سرور و غیره اهمیت زیادی دارد. رک جعبه های مستطیلی یا مربعی می باشند که تجهیزات و دستگاه های مختلف درون آنها قرار گرفته و یکی از تجهیزات مورد علاقه پسیو کاران حرفه ای به شمار می رود.

کیستون

کیستون قطعات فلزی یا پلاستیکی می باشند که نقش آنها اتصال چند کابل به هم بوده و در پچ پنل و رک کاربرد دارند. کیستون ها نه تنها برای اتصال کابل ها به هم مورد استفاده قرار میگیرند، بلکه به عنوان نگهدارنده نیز عمل می کنند.

اجرای - پسیو - شبکه - ای- تی - شبکه
اجرای - پسیو - شبکه - ای - تی - شبکه

انواع سوکت

سوکت ها از جمله تجهیزات پسیو شبکه می باشند که کوچک بوده اما نقش بسیار مهم و پررنگی دارند. در واقع بدون این تجهیزات کوچک پلاستیکی امکان راه اندازی شبکه و کابل کشی وجود ندارد. کابل های شبکه دارای رشته های رنگی مختلفی می باشند که برای برقراری شبکه لازم با ترتیب صحیح درون سوکت قرار گیرند.

هزینه کابل کشی شبکه

تخمین زدن قیمت مراحل مختلف راه اندازی شبکه ها از جمله گام های مهمی می باشند که عدم توجه به آن می تواند ضررهای مالی زیاد و شکست را به همراه داشته باشد. لازم به ذکر است که در محاسبه قیمت و هزینه کابل کشی شبکه فاکتورهای بسیار زیادی نقش دارند که از مهم ترین آنها می توان به نوع شبکه اشاره نمود. علاوه براین، محیط اجرای پسیو شبکه و متراژ آن و فواصل بین هر یک از سخت افزارها که باعث افزایش یا کاهش طول کابل ها میشود نیز در هزینه ها موثر هستند.

از دیگر موارد بسیار مهم که نمی توان از آن چشم پوشی کرد، روکار یا توکار بودن کابل کشی می باشد. به طوریکه در کابل کشی های توکار به دلیل نیاز به تخریب به دیوار و سقف یا کف زمین، هزینه های زیادی را به همراه دارد و در مقابل، کابل کشی های روکار ارزان تر و زودتر قابل انجام می باشد.


برای خواندن مطالب درمورد خدمات پسیو شبکه:

اجرای پسیو شبکه در تهران

همان طور که در طول متن نیز اشاره شد، در نصب تجهیزات سخت افزاری شبکه لازم است به فاکتورهای متعددی توجه شود و فرد شناخت کافی از شبکه و سخت تجهیزات و نحوه اتصال آنها داشته باشد. آی تی شبکه یکی از مراکز شناخته شده و با سابقه در زمینه فروش تجهیزات سخت افزاری شبکه و ارائه خدمات کابل کشی و پسیو با قیمت مناسب می باشد. این مجموعه با بهره مندی از تخصص و مهارت افراد حرفه ای در این حوزه تمام مراحل کار را بر اساس استانداردهای روز دنیا انجام داده و در نهایت تضمین خدمات ارائه می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق راه های ارتباطی پایین صفحه با گروه آی تی شبکه تماس بگیرید.

اجرای - پسیو - شبکه - ای - تی - شبکه
سوالات متداول
اجرای پسیو شبکه به عنوان اولین گام ها برای برقراری ارتباط بین تجهیزات سخت افزاری مختلف در شبکه می باشد که عدم انجام صحیح آن نتایج سایر مراحل کار را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.
همان طور که اشاره شد، برای راه اندازی شبکه های کامپیوتری لازم است اقدامات مختلف سخت افزاری و نرم افزاری انجام شوند. در بخش اول این کارها که در واقع همان اجرای پسیو شبکه می باشد، تجهیزات متعددی مورد نیاز است که با توجه به نوع شبکه ممکن است تفاوت هایی در آنها وجود داشته باشد.
کابل کشی ها به دو صورت روکار و توکار اجرا میشود که هر یک دارای مزایای متعددی می باشند. در اجرای پسیو شبکه داکت برق کاربرد بسیار زیادی داشته و شرایطی را فراهم می کند تا کابل های روکار درون آنها قرار گیرند. در نهایت نظم خوبی در محیط ایجاد شده و در افزایش طول عمر کابل ها نیز تاثیر بسزایی دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *