تجهیزات شبکه

بهترین دمای اتاق سرور خود را پیدا کنید

دمای اتاق سرور

دمای اتاق سرور یکی از مهم ترین مسائل مدیریت یک اتاق سرور است. در این مقاله از آی تی شبکه، قصد داریم تا به شما کمک کنیم تا دمای ایده آل برای اتاق سرور خود را پیدا کنید.

اهمیت دمای اتاق سرور

یکی از سخت ترین، و گاها پر هزینه ترین کار های مدیریت یک اتاق سرور، کنترل کردن دمای آن است. مشکل اصلی که در این زمینه وجود دارد، این است که تجهیزاتی که در این اتاق نگه داری می شوند ضمن اینکه دمای زیادی تولید می کنند، نسبت به خود دما نیز بسیار حساس هستند.

محدوده ی امن برای دمای اتاق

نگه داشتن یک دمای ایده آل و مناسب برای اتاق سرور به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که تمامی تجهیزات شما بهترین عملکرد خود را ارائه می دهند.

حقیقت این است که، تجهیزات کامپیوتری حتی اگر دمای کمی بیشتر یا کمتر از حد ایده آل بالا یا پایین برود، دچار مشکل یا آسیب بسیار جدی نمی شوند. بیشتر این تجهیزات می توانند در سرد ترین حالت دمای 50 درجه، و در بالا ترین حالت دمای 82 درجه را تحمل کنند.

با این حال، قطعا شما قصد ندارید تا برای هیچکدام از این حداقل یا حداکثر ها برنامه ریزی کنید و تجهیزات با ارزش خود را به خطر بیندازید، چرا که این امر بسیاری ریسک پذیر می باشد. به عنوان مثال، اگر یک بخش از دمای اتاق سرور شما کمی گرمتر از بخش های دیگر آن شود، سخت افزار شما دچار مشکل می شود.

دمای مداوم برای سر تا سر اتاق سرور

اکثر اتاق های سرور مکان های بزرگی هستند که شاید ده ها، صد ها یا حتی هزاران تجهیزات مختلف را شامل شوند. این مسئله باعث می شود تا نگه داشتن یک دمای ایده آل برای تمام قسمت های اتاق سخت تر باشد.

داشتن نقاط گرم یا نقاط سرد در یک اتاق سرور باعث به خطر افتادن تجهیزاتی می شود که در آن نقطه قرار گرفته اند. به منظور جلوگیری از این اتفاق و ثابت نگه داشتن دمای اتاق سرور، مدیران اتاق سرور باید چند نکته را مد نظر قرار دهند:

  • وجود دماسنج در سر تا سر اتاق – داشتن دماسنج های دیجیتال در تمام اتاق به شما این امکان را می دهد تا از وجود مشکل به سرعت مطلع شوید.
  • سیستم های گرمایش و سرمایش – یکی از مهم ترین نکات برای کنترل دمای اتاق سرور داشتن یک سیستم هوشمند برای افزایش یا کاهش دمای اتاق است.
  • سیستم تهویه هوای هوشمند – یکی از مهم ترین راه ها برای نگه داشتن دمای ثابت در اتاق سرور، داشتن یک سیستم یا طرح هوشمندانه برای تهویه هوای اتاق است.

دمای داخل رک سرور

نگه داشتن و کنترل کردن دمای اتاق سرور اگر چه بسیار مهم، اما تازه مرحله ی اول است. مسئله ی دیگری که بسیار هائز اهمیت است، کنترل کردن دمای داخل و اطراف، و همچنین تهویه هوای رک سرور است. این رک ها معمولا چندین تجهیزات کامپیوتری را در خود نگه می دارند، که هر کدام از آنها می تواند دمای زیادی تولید کند.

رک های سرور باید دارای سیستم تهویه ای مناسب باشند و هوای تازه بتواند از زیر و یا بالای رک وارد آن شود. علاوه بر آن، فن های تهویه هوا نیز می توانند به این امر کمک کنند. این امر باعث می شود تا دمای تولید شده به سرعت خارج شود و تجهیزات شما ایمن بمانند.

سیستم خنک کننده

سیستم خنک کننده دائمی

اتاق های سرور باید دائما تحت کنترل باشند. این بدان معناست که سیستم خنک کننده نیز باید دائما درحال کار کردن باشد. اگر برق سیستم ها قطع شود، سیستم خنک کننده باید به یک ژنراتور پشتیبان متصل باشد تا دچار خاموشی نشود. در شرایطی که سیستم خنک کننده اصلی دچار مشکلی شود، باید یک سیستم پشتیبان وجود داشته باشد تا بتواند دمای اتاق سرور را در حد ایده آل نگه دارد.

بسیاری از اتاق های سرور توسط دو سیستم خنک کننده ی مجزا سرد می شوند که هردوی آنها دائما درحال کار کردن هستند. در صورتی که یکی از آنها دچار مشکل شود، دیگری می تواند با کمی کار بیشتر دمای اتاق را ثابت نگه دارد تا مشکل خنک کننده ی اولی برطرف شود.

راه حلی دیگری که وجود دارد، داشتن دو نوع سیستم خنک کننده ی مجزا می باشد. بهترین راه برای اینکه مطمئن شوید که یک خنک کننده ی اضافی برای اتاق سرور خود دارید، این است که شرایط محیط خارج از اتاق، و نیاز های اتاق سرور را بررسی کرده، و در نهایت یک راه حل مناسب برای کنترل دما پیدا کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *