تجهیزات شبکه

به کار گیری تهویه هوای رک سرور چه مزایایی دارد ؟

تهویه هوای رک سرور

مزایای تهویه هوای رک سرور

تهویه هوای رک سرور اگر چه ممکن است هزینه ی اضافی برای شما در بر داشته باشد، اما شک نکنید که این هزینه ی اضافی ارزشش را خواهد داشت!

هزینه ی اضافی که تهویه ی هوای سرور در بر می گیرد، می تواند در دراز مدت به دلیل کاهش هزینه های الکترونیکی و محافظت از سخت افزار ها و تجهیزات شما، باعث حفظ پول و سرمایه شما شود. اگر چه رک های دارای فریم یا قاب باز و سنتی انتخاب های ارزان تری هستند، اما رک های سرور دارای تهویه، برای مکان هایی که دارای تهویه ی هوای کمتری هستند بسیار مناسب تر می باشند.

در مقاله ای که اکنون مطالعه می کنید، ما قصد داریم تا به برخی از مزایای استفاده از تهویه هوای رک سرور را با شما به اشتراک بگذاریم. این مزایا شامل موارد زیر می باشند:

دمای محیط خنک تر

دمای محیط، یا دمای اتاقی که رک در آن قرار دارد تاثیر مستقیم و بسزایی بر روی دمای سرور و سخت افزار های دیگر در هنگام کار کردن خواهد داشت. به طور کلی، هر چه دمای محیط بالاتر باشد، دمای سخت افزار ها و تجهیزات نیز بیشتر افزایش پیدا خواهد کرد، مگر اینکه سیستم تهویه هوای رک سرور بتواند گرمای ایجاد شده را با خنک کردن سخت افزار ها جبران کند.

همه ی ما می دانید که افزایش دما و گرمای بیش از حد می تواند برای سخت افزار ها بسیار مضر باشد. سرور های دارای سیستم تهویه می توانند این مشکل را از طریق خنک کردن فضای اطراف برطرف نمایند. استفاده از یک رک سرور دارای سیستم تهویه می تواند استرس و فشار وارده سرور را کاهش داده و از آسیب رسیدن به اجزای درون آن جلوگیری می کند.

خنک کردن هوای کمتر

یک از کار هایی که بسیاری از افراد انجام می دهند این است که در اتاقی که رک و سرور های آنها در آن قرار دارد، یک سیستم تهویه هوای مجزا قرار می دهند. با این حال، این امر ممکن است همیشه کارساز نباشد. برخی اوقات ممکن است شما سرور ها و رک خود را در اتاق، یا فضایی قرار دهید که امکان قرار دادن یک سیستم تهویه هوای رک سرور در آن وجود نداشته باشد. یک سرور دارای تهویه هوای رک سرور می تواند به جای خنک کردن کل هوای اتقا، تنها هوای داخل رک یا هوای اطراف سرور را خنک نگه دارد و همچنین، این سیستم ها بر روی خود رک قرار دارند که در فضا صرفه جویی می شود.

جریان هوای پاکیزه تر

همانطور که می دانیم، هوای اطراف به خصوص در محیط کار ممکن است دارای آلودگی هایی نظیر گرد و غبار باشد. به همین دلیل، سخت افزار ها و تجهیزاتی که از جریان هوا برای خنک شدن استفاده می کنند نیز ممکن است به دلیل این عوامل دچار آسیب دیدگی شوند. فن ها و سیستم های معمولی که برای خنک کردن تجهیزات به کار گرفته می شوند، به طور پیوسته برای خنک کردن تجهیزات، هوا را از یک طرف به طرف دیگر منتقل می کنند. همین امر باعث می شود که عناصری که در هوا وجود دارند، نظیر گرد و غبار، رطوبت یا ذرات میکروسکپی نیز با تجهیزات تماس برقرار کنند. همین امر می تواند به تجهیزات شما صدمه و آسیب وارد کند، چرا که این آلودگی ها وارد تجهیزات شما شده، و می توانند جریان هوا را به کلی مسدود کنند.

همچنین، ذراتی که در هوا وجود دارند ممکن است بر روی خود فن خنک کننده نیز اثر گذاشته و عملکرد آن را کاهش داده و به آن اسیب برسانند. این در صورتی است که رک های دارای سیستم تهویه هوای رک سرور میزان آلودگی هایی که در هوا وجود دارند را کاهش داده و باعث افزایش طول عمر سرور ها و دیگر تجهیزات شما می شوند.

نوشته های مرتبط