رک چیست ؟

رک کابینتی است فلزی در دو فرم ایستاده و دیواری که از آن برای نصب و نگهداری از تجهیزات گران قیمت IT همانند انواع سوئیچ ها ، روتر ها ، فایروال ها ، مودم ها ، ذخیره ساز ها و یو پی اس ها رک مونتی استفاده می شود .

رک دیواری :

رک دیواری کابینتی است فلزی که روی دیوار بسته می شود . رک دیواری با حداقل ارتفاع 2 یونیت و حداکثر ارتفاع 12 یونیت ساخته می شود .

انواع رک دیواری :

این رک بسته به انتخاب مشتری به دو صورت ساخته می شود . در حالت اول ، رک به صورت یک سره ساخته شده  و صرفا یک درب برای دسترسی به تجهیزات داخل آن در نظر گرفته شده است . در حالت دوم ، رک دارای 4 درب اصلی و جانبی می باشد که به راحتی توسط قفل مناسب ، قابلیت باز و بسته شدن را دارا می باشد.

رک - شبکه - آ ی - تی - شبکه

 درب های رک دیواری :

درب های جلوی رک های دیواری به سه فرمت ساخته می شوند : درب کلا شیشه ای ، درب شیشه ای با زوار فلزی ، درب کلا فلزی . شما بر اساس جایی که می خواهید استفاده کنید ، می توانید نوع درب را انتخاب کنید . در صورتیکه در محیط اداری از رک دیواری استفاده می کنید می توانید از درب های شیشه ای و چنانکه در محیط های صنعتی از رک دیواری استفاده می کنید ، از درب های تمام فلزی استفاده نمائید .

نحوه ورود و خروج کابل ها در رک دیواری :

رک های دیواری همانند رک های ایستاده دارای یک یا دو محل برای ورود و خروج کابل های شبکه و برق می باشد . این محل در زیر و یا سقف رک دیواری قراردارد .

گردش هوا و خنک سازی در رک های دیواری :

در رک دیواری سیستم گردش هوای  بهینه سازی شده است . بدین معنی که توسط 1 ، 2 یا 4 فن ( به انتخاب مشتری) ، هوای گرم داخل رک دیواری به بیرون مکیده شده و هوای خنک از منافذ وارد رک شده و به خنک تر شدن هوای داخل رک و به کارکرد تجهیزات داخل رک کمک شایانی می نماید .

عمق رک دیواری :

رک دیواری در عمق های متفاوت و محدودی ساخته می شود  بصورتیکه ، عمق مناسب برای تجهیزات دوربین مدار بسته حداقل  32 سانت و برای تجهیزات شبکه حداقل  40 سانت می باشد .

عرض رک دیواری :

همچنین در انتخاب رک دیواری مناسب باید به عرض ان نیز دقت ویژه گی اعمال کرد . چنانکه از تجهیزات شبکه در داخل رک استفاده خواهید نمود از رک های استاندارد  19 اینچی ( حدودا 48 سانتی ) و در غیر اینصورت از رک های دهنه کوچکتر مثلا 40 سانتی استفاده نمائید .

ارتفاع رک دیواری  :

رک های دیواری معمولا بر اساس درخواست بازار از ۴ یونیت تا ۱۲ یونیت ساخته می شوند . از این رک های عموما در اماکن کوچک برای نگهداری تجهیزاتی از قبیل سرور دوربین های مدار بسته ( رک dvr ) ، سوئیچ ها و گیرنده های تلویزیونی و… استفاده می شود .

واحد سنجش رک و معیار های انتخاب رک چیست ؟

  • ارتفاع رک :

معیار اصلی سنجش رک ها ، ارتفاع رک بوده و  واحد سنجش ارتفاع رک یونیت می باشد . هر یونیت تقریبا معادل 4.5 سانتی متر می باشد . تجهیزاتی مانند سوئیچ ها و روتر ، مانند سیسکو 2960 یا سیسکو 2811 یک یونیت فضا را در رک اشغال می کنند .

  • عرض رک ( دهنی رک ) :

به طور معمول و بر اساس استاندارد ، تجهیزات شبکه دارای عرض 19 اینچی ( تقریبا 48 سانت) بوده در حالی که سایر تجهیزات از قبیل DVR ها و … دارای عرض های کمتر و یا بیشتر از 19 اینچ می باشند . بر این اساس ، رک ها نیز منطبق بر موضوع فوق تولید می شوند . لازم به ذکر است  که تجهیزات 19 اینچی را اصطلاحا رک مونتی ، یعنی قابلیت نصب در رک می گویند .

  • عمق رک :

عمق رک بسته به ایستاده و یا دیواری بودن آن می تواند متفاوت باشد .  در رک های دیواری ، عمق مناسب برای تجهیزات دوربین مدار بسته حداقل  32 سانت و برای تجهیزات شبکه حداقل  40 سانت می باشد .

  • ضخامت بدنه رک :

 به صورت استاندارد از ورق های آهنی برای ساختن بدن رک ها استفاده می شود . یک رک استاندارد ، رکی است که در مقابل وزن زیاد تجهیزات داخلی بتواند مقاوت نشان داده و دفرمه نگردد ، بنابرین جنس ورق استفاده شده در بدنه رک برای ما مهم است . ضخامت استاندارد برای رک ها از 0.8 میل شروع شده و به 2 میل تمام می شود . این تفاوت ضخامت بسته کیفیت ساخت روی قیمت رک تاثیر مستقیم دارد .

پیشنهاد ما به شما  : با عنایت به تنوع کالا بهتر است هنگام خرید رک ، دقیقا هدف از خرید رک را به مشاورین بخش فروش ما اطلاع رسانی فرموده تا همکاران بخش فروش بهترین مدل رک را به شما معرفی نمایند .

علت نیاز به رک شبکه  :

۱- سر و شکل دادن به کابلها و تجهیزات . 

۲- افزایش امنیت فیزیکی دستگاه های داخل رک به عنایت به چفت و بست خوب رک ها .

۳- گردش هوای بهینه و استفاده از سیستم خنک کننده رک دیواری برای جلوگیری از افزایش دمای تجهیزات داخل رک مانند سوئیچ های شبکه و به جهت کارکرد صحیح این تجهیزات .

۴ – نگهداری و محافظت از تجهیزات شبکه به شکل بهینه به جهت آسیب نرسیدن به این تجهیزات گران قیمت و با ارزش .

رک دیواری 6 یونیت عمق 40 کبیر صنعت با فن و پاور ماژول

برای قیمت تماس بگیرید

رک دیواری 7 یونیت عمق 45 با درب جانبی کبیر صنعت با فن و پاور ماژول

قیمت اصلی 1,875,000 تومان بود.قیمت فعلی 1,687,000 تومان است.

رک دیواری 9 یونیت عمق 45 با درب جانبی کبیر صنعت با فن و پاور ماژول

قیمت اصلی 3,127,000 تومان بود.قیمت فعلی 2,814,000 تومان است.

رک دیواری 7 یونیت عمق 45 کبیر صنعت با پاور ماژول

برای قیمت تماس بگیرید

رک اوت دور 9 یونیت ضد گرد و غبار کبیر صنعت

قیمت اصلی 10,839,000 تومان بود.قیمت فعلی 9,971,000 تومان است.

رک دیواری 12 یونیت عمق 60 کبیر صنعت با فن و پاور ماژول

قیمت اصلی 4,000,000 تومان بود.قیمت فعلی 3,600,000 تومان است.

رک 7 یونیت اوت دور عمق 45 سانت

برای قیمت تماس بگیرید

رک 9 یونیت اوت دور عمق 60 سانت

برای قیمت تماس بگیرید

جهت اخذ هرگونه مشاوره و راهنمایی در خصوص اخذ قیمت رک dvr و قیمت رک دیواری و اطلاع از آخرین موجودی کالا ها لطفا با کارشناسان فروش ما تماس حاصل فرمائید :

66578977 -021  و 66938112 -021 

رک dvr

رک dvr می‌توانند به‌راحتی و در هر شرایط دمایی و آب و هوایی از تجهیزات DVR و دوربین‌های مداربسته شما محافظت نمایند.

رک dvr چیست؟

رک dvr همانند یک صندوق قفلی از دستگاه رکوردر تصویر دوربین‌های دیجیتال شما در برابر سرقت، عوامل محیطی و … محافظت خواهد کرد. به طور معمول رک dvr در اندازه‌های بسیار کوچک همچون 4 تا 8 یونیت و البته هم از نوع دیواری و هم از نوع ایستاده ساخته می‌شوند که با کاربرد آن نیز همخوانی کامل دارد.

تجهیزات سیستم مداربسته اعم از سوییچ، روتر، مودم، دستگاه‌های ضبط NVR ،  DVR و … به دلیل اینکه هرکدام در نقاط مختلفی نصب می‌شوند ممکن است در مقابل شرایط جوی ناهموار دچار اختلال و آسیب شوند. به همین دلیل برای جلوگیری از این آسیب‌های احتمالی از محفظه‌هایی با نام رک dvr استفاده می‌شود. این نوع رک‌ها باتوجه‌به اندازه، ماژول‌های موجود و البته نوع متریال استفاده شده قیمت متفاوتی داشته اما همگی وظیفه‌ای یکسان را بر عهده دارند.

رک‌های دیواری همچون رک dvr همان گونه که از نام آن‌ها مشخص است قابلیت نصب بر روی دیوار را دارند. این رک‌ها مسلماً برای شبکه‌های کوچک و یا در نهایت قسمتی از شبکه‌های بزرگ مورداستفاده قرار می‌گیرند. مدیریت کابل رک dvr ارتباط مستقیمی با ایمنی سخت‌افزار موجود در آن را خواهد داشت، ازاین‌رو حتماً از کیفیت بالای قسمت‌های ورودی و خروجی کابل اطمینان حاصل فرمایید.

تمام تجهیزات در حال اجرا بر روی رک باعث ایجاد گرما می‌شوند، بنابراین سازماندهی رک به بهبود جریان هوا و مدیریت سخت‌افزار و تجهیزات درون آن کمک خواهد کرد و همین موضوع نیز باعث کاهش دمای تجهیزات داخل رک خواهد شد. همچنین به دلایل امنیتی نباید دسترسی و نفوذ به دستگاه DVR موجود در رک راحت باشد. ازاین‌رو ماژول‌های امنیتی کیفیتی به‌مراتب بهتر را در این نمونه رک‌ها دارند. البته این موضوع مستقیماً با برند خریداری شده مرتبط است و رک‌های dvr بسیار بی‌کیفیت نیز در بازار وجود دارند که می‌بایست از خرید آنها صرف‌نظر کنید.

قیمت رک dvr

قیمت رک dvr به موارد و عوامل بسیار زیادی بستگی خواهد داشت. اندازه کلی رک بر قیمت نهایی آن تاثیر گذار خواهد بود. این موضوع البته در میان رک‌ها از تأثیر بیشتری برخوردار است زیرا بسیاری از تجهیزات dvr اندازه نسبتاً کوچکی داشته و از این رک‌های تولیدی برای آن نیز تا حداکثر نمونه 9 یونیت قابل انتخاب هستند. وجود ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فرد همچون متریال استفاده شده سنگین همچون فولاد ضد خش و … برند، نوع متریال در، قفل استفاده شده و بسیاری از ویژگی‌های دیگر می‌تواند بر قیمت تمام شده رک دی وی آر تأثیرگذار باشد.

علاوه بر ویژگی‌های ساختاری رک، وجود ماژول‌های قابل اتصال اضافه همچون، لایت یونیت، بلنک یونیت، فن، پاور و … قطعاً در قیمت رک dvi خریداری شده توسط شما تأثیرگذار خواهد بود. البته بسیاری از آنها باتوجه‌به نوع استفاده از رک چندان کاربردی نخواهند بود. مهم‌ترین ماژول‌های قابل اتصال می‌توان به بلنک پنل، لایت پنل و فن اشاره کرد. البته این به این معنا نیست که نمی‌توانید از ماژول‌های اضافه در آن استفاده نمایید.

برند نیز در زمان خرید رک  dvi از اهمیت بالایی برخوردار است که قطعاً بر روی قیمت رک تأثیرگذار خواهد بود. برند های معروف بازار که در میان کاربران شناخته شده تر هستند با داشتن ویژگی‌های ساختاری به‌مراتب بهتر نسبت به رقبا، قیمت بالاتری نسبت به مدل‌های مشابه بدون برند بازار خواهند داشت.

رک dvr - آی - تی - بگه

کاربرد رک دیواری DVR

همان‌طور که اشاره کردیم رک dvr  در نمونه های دیواری و ایستاده تولید میشوند. رک دیواری DVR معمولاً برای حفاظت و نگهداری از دستگاه‌های ذخیره‌سازی DVR و تجهیزات مربوط به دوربین‌های امنیتی استفاده می‌شود. البته باتوجه‌به اندازه‌های استاندارد این رک می‌تواند در بسیاری از مواقع دیگر نیز در شبکه استفاده شود. اما طراحان این سری رک‌ها قطعاً در زمان طراحی استفاده از آن به‌عنوان یک مکان امن برای دستگاه DVR شما را مدنظر قرار داده‌اند. ازاین‌رو بسیاری از ویژگی‌های این رک نیز همگام با نوع استفاده از آن است.

سه فاکتور کلی در زمان انتخاب یک رک دی وی آر مناسب برای حفظ امنیت اطلاعات دوربین شما حائز اهمیت خواهد بود. اندازه، قیمت و البته متریال استفاده شده در ساخت آن. اندازه رک نیز می‌بایست باتوجه‌به مکان قرارگیری رک و تجهیزاتی که در داخل آن قرار می‌گیرند محاسبه شود. قطعاً انتخاب یک رک بزرگ‌تر از نیاز می‌تواند یک سرمایه‌گذاری بسیار مطلوب برای شما باشد. اما رک با اندازه بزرگ‌تر به معنای قیمت بالاتر نیز هست و اینجاست که فاکتور قیمت نیز تبدیل به یک فاکتور مهم خواهد شد.

 در زمان انتخاب یک رک dvr مهم‌ترین ویژگی اما نوع متریال استفاده شده و امنیت آن است. قطعاً امنیت یکی از رکن‌های اصلی شبکه‌های امنیتی نظارتی همچون سیستم دوربین‌های مداربسته شما خواهد بود. رک‌های dvr به طور معمول کمی مستحکم‌تر از رک‌های شبکه ساخته می‌شوند اما شما نیز در زمان خرید حتماً به نوع متریال استفاده شده، قفل موجود و ضدضربه بودن درب شیشه‌ای آن توجه کنید.

انواع رک‌های dvr

رک dvr نیز همچون دیگر نیز همچون دیگر مدل رک‌های موجود در دو نمونه کلی دیواری و ایستاده تولید و عرضه می‌شوند. رک dvr دیواری قابل نصب بر روی دیوار بوده و بیشتر مناسب برای شبکه‌های کوچک و یا قسمتی از یک شبکه بزرگ هستند. رک‌های دیواری معمولاً در ارتفاع‌های ۵، ۶، ۷ و ۹ یونیت عرضه می‌شوند که البته می‌توانید با کمی کشت و گذار نمونه‌های بزرگ‌تر آن را نیز پیدا کنید. هر یونیت واحد سنجش ارتفاع رک است و هرکدام از آن برابر با 43 سانتی‌متر می‌باشد. عمق این رک‌ها نیز متفاوت است و می‌تواند ۳۵، ۴۵ یا 60 سانتی‌متر باشد. نمونه‌های استاندارد یک رک dvr مطلوب عمق کمی دارند، در زمان خرید به‌اندازه دستگاه DVR نیز توجه کنید تا بتوانید کاملاً آن را درون رک خود قرار دهید. اما اگر نیاز دارید که یک رک dvr با عمق بالا را نیز برای جای‌دهی دستگاه و تجهیزات خود انتخاب کنید. حتماً از امکان نصب آن در محل موردنظر نیز اطمینان حاصل فرمایید.

رک dvr  ایستاده نیز یکی دیگر از گزینه‌های قابل انتخاب برای شماست، این نوع رک بر روی زمین قرار گرفته و امکان قراردادن تجهیزات بیشتری را برای کاربر خود فراهم می‌کنند. رک‌های ایستاده قابلیت این را دارند که انواع پچ پنل، سوئیچ، سرور، یو پی اس و سایر قطعات و تجهیزات مانیتور همچون دوربین‌های دیجیتال را درون خود جای دهند.

 این نوع رک‌ها دارای ورودی برای انواع کابل در هر دو قسمت بالا و پایین هستند و از هر 4 طرف نیز امکان دسترسی به داخل آنها وجود دارد. ارتفاع این رک‌ها می‌تواند ۱۶، ۲۱، ۲۸، ۳۶، ۴۰ و ۴۴ یونیت باشد و با عمق‌های ۶۰، ۸۰، ۱۰۰ سانتیمتر و بیشتر نیز تولید می‌شوند. این رک‌ها نیز همانند نمونه دیواری امکان نصب تجهیزات جانبی را در خود دارند. بلنک یونیت، لایت یونیت، سینی، فن، پاور، کابینت psu و بسیاری دیگر از تجهیزات موجود در بازار قابلیت اتصال بر روی این نمونه رک‌ها را نیز خواهند داشت.

رک ایستاده dvr

این نمونه رک dvr روی زمین قرار می‌گیرد و دارای فضای بیشتری برای نصب انواع و اقسام تجهیزات است. هرچند که این رک‌ها جهت قرارگیری چندین دستگاه DVR طراحی شده‌اند اما با وجود ارتفاع بالای این رک‌ها، قطعاً امکان قرارگیری چندین مدل تجهیزات در آن امکان‌پذیر خواهد ب.د. ارتفاع این رک‌ها می‌تواند ۱۶، ۲۱، ۲۸، ۳۶، ۴۰ و ۴۴ یونیت بوده و عمق داخلی آن نیز از میان 60، 80 و 100 میلیمتر قابل انتخاب خواهد بود. این رک‌ها در قسمت‌های بالا و پایین دارای ورودی بوده و کاربر امکان دسترسی از هر چهار طرف را به تجهیزات خواهد داشت.

این رک‌ها با اندازه بزرگ‌تر امکان اتصال بسیاری از تجهیزات جانبی را نیز در خود دارند. تجهیزاتی همچون بلنک یونیت، لایت یونیت، فن، پاور و… از جمله تجهیزاتی هستند که می‌توانید به‌راحتی بر روی رک‌های ایستاده از آنها استفاده نمایید. هر یک از این تجهیزات می‌توانند ویژگی‌های جدید و کاربردی را به رک شما اضافه نمایند.

رک dvr - آی - تی - بگه
رک dvr - آی - تی - بگه

لایت یونیت می‌تواند در زمان باز شدن درب رک با روشن‌کردن فضای داخلی امکان دسترسی به تجهیزات را در زمان کمبود نور راحت خواهد کرد. ماژول پاور می‌تواند به‌راحتی انرژی موردنیاز قطعات را تأمین کرده و فن نیز همان‌طور که از نامش پیداست می‌تواند با ایجاد گردش هوا در داخل رک، دمای کلی را پایین آورده و با خنک‌سازی تجهیزات عمر مفید آنها را نیز افزایش دهد.

ابعاد رک‌های  dvr

رک dvr همچون دیگر رک‌های موجود در بازار در اندازه‌ها و ابعاد مختلف قابل خریداری هستند. اما به‌طورکلی رک‌های dvr در اندازه‌های کوچک‌تر همچون 6u تولید می‌شوند. زیرا بسیاری از تجهیزات شبکه مربوط به سیستم نظارتی دوربین ابعاد بزرگ نداشته و مهم‌ترین اصل در آنها محافظت و ابعاد جمع‌وجور است. ازاین‌رو تولیدکنندگان رک‌های dvr نیز باتوجه‌به نیاز یک شبکه نظارتی نسب به تولید رک برای تجهیزات آن اقدام می‌کنند. در زمان خرید می‌بایست علاوه بر ابعاد تجهیزات، مکانی که قرار است رک dvr را در آن قرار دهید را نیز مشخص و ابعاد آن را در نظر داشته باشید.

البته اگر نیاز به اندازه‌های بزرگ‌تر رک نیز دارید می‌توانید با کمی گشت‌وگذار در بازار مدل‌های با اندازه‌های بسیار بزرگ‌تر را نیز پیدا کنید. این رک‌ها علاوه بر ایجاد امکان قرارگیری تجهیزات DVR، می‌توانند تجهیزات دیگری همچون روتر، ماژول PSU، فن و … را در خود جای دهند.

سوالات متداول رک dvr

رک dvr همانند یک صندوق قفلی از دستگاه رکوردر تصویر دوربین‌های دیجیتال شما در برابر سرقت، عوامل محیطی و … محافظت خواهد کرد. به طور معمول رک dvr در اندازه‌های بسیار کوچک همچون 4 تا 8 یونیت و البته هم از نوع دیواری و هم از نوع ایستاده ساخته می‌شوند که با کاربرد آن نیز همخوانی کامل دارد.

همان‌طور که اشاره کردیم رک dvr  در نمونه های دیواری و ایستاده تولید میشوند. رک دیواری DVR معمولاً برای حفاظت و نگهداری از دستگاه‌های ذخیره‌سازی DVR و تجهیزات مربوط به دوربین‌های امنیتی استفاده می‌شود. البته باتوجه‌به اندازه‌های استاندارد این رک می‌تواند در بسیاری از مواقع دیگر نیز در شبکه استفاده شود. اما طراحان این سری رک‌ها قطعاً در زمان طراحی استفاده از آن به‌عنوان یک مکان امن برای دستگاه DVR شما را مدنظر قرار داده‌اند. ازاین‌رو بسیاری از ویژگی‌های این رک نیز همگام با نوع استفاده از آن است.

رک dvr نیز همچون دیگر نیز همچون دیگر مدل رک‌های موجود در دو نمونه کلی دیواری و ایستاده تولید و عرضه می‌شوند. رک dvr دیواری قابل نصب بر روی دیوار بوده و بیشتر مناسب برای شبکه‌های کوچک و یا قسمتی از یک شبکه بزرگ هستند. رک‌های دیواری معمولاً در ارتفاع‌های ۵، ۶، ۷ و ۹ یونیت عرضه می‌شوند که البته می‌توانید با کمی کشت و گذار نمونه‌های بزرگ‌تر آن را نیز پیدا کنید.