تجهیزات ویپ

گیت وی ویپ چیست؟

گیت وی ویپ چیست

گیت وی ویپ (VoIP Gateway) نوعی از تجهیزات شبکه است که به تبدیل تماس های صوتی و تماس های فکس، به یک شبکه ی آی پی و تلفن PSTN کمک می کند. این دستگاه ها، گیت وی ها یا دروازه های با کیفیتی هستند که مخصوص خدمات ویپ طراحی شده اند.

یک گیت وی ویپ معمولا می تواند حداقل از دو کانال دیجیتالی T1/E1 پشتیبان کند. اکثر گیت وی های ویپ شامل حداقل یک پورت اترنت و یک پورت تلفن می باشند. پروتکل های مختلف نظیر MGCP، SIP یا LTP می توانند به کنترل گیت وی کمک کنند.

مزایای گیت وی ویپ

مزیت اصلی گیت وی ویپ این است که این دستگاه ها تلفن ها و ماشین های فکس را با استفاده از شبکه های تلفن سنتی، PBX و سیستم های کلیدی  به شبکه آی پی متصل می کنند. این امر باعث می شود تا مشتریانی که به تلفن های سنتی عادت کرده اند، با راحتی بیشتری با تلفن های ویپ تماس برقرار کنند.

گیت وی ویپ قابلیت های زیادی را برای مصرف کنندگان خدمات ویپ به وجود می آورد. برخی از این مزایا و قابلیت ها شامل برقراری تماس و پایان دادن به آن، مجهز کردن مدیران و کارکنان به سیستم تلفن گویا و همچنین قابلیت ضبط تماس های صوتی اشاره کرد.

گیت وی ویپ چطور کار می کند؟

به طور معمول، یک گیت وی ویپ شبیه یک دستگاه روتر خانگی است که افراد برای اینترنت خانگی خود خریداری می کنند. امروزه در بازار صد ها مدل مختلف گیت وی ویپ وجود دارد که از بهترین مدل های آنها می توان به گیت وی های گرند استریم، نیوراک و سنگوما اشاره کرد. شما عزیزان می توانید برای مشاهده بیشتر این گیت وی ها به این صفحه مراجعه فرمایید.

به طور کلی، تمامی این دستگاه ها از سخت افزار های الکترونیکی استفاده می کنند تا ترافیک مخابراتی TDM را از PSTN به بسته های آی پی تبدیل کند و آن ها را با استفاده از شبکه IP منتقل کند ( همانند شبکه های LAN). این ارتباط می تواند به صورت دیگری نیز برقرار شود؛ به این صورت که گیت وی ویپ بسته های آی پی را به ترافیک مخابراتی TDL تبدیل کرده و آنها را به تلفن های معمولی PSTN منتقل کند.

گیت وی ویپ با انتقال ارتباط از آی پی آدرس به آی پی آدرس دیگر، یا از آی پی آدرس به یک تلفن معمولی کار می کند.  به همین دلیل، یک گیت وی معمولی به هر دو مدار تلفن ویپ و تلفن معمولی یا PSTN متصل می شود.

گیت وی ویپ و انواع تلفن ها

این گیت وی ها قابلیت این را دارند تا تنظیم شوند و از راه های مختلفی به هر دو تلفن های معمولی و تلفن های ویپ متصل شوند. برخی از این راه ها شامل موارد زیر می باشند:

·       یک تلفن داخلی می تواند با استفاده از اینترنت و ویپ به یک تلفن خارجی ( برای مثال خارج از شرکت یا خارج از شهر یا حتی کشور) متصل شود.

·        تلفن می تواند از رابط PSTN برای اتصال به شبکه تلفنی ، با اتصال IP به سیستم تلفنی VoIP داخلی استفاده کند.

·       هر دو PSTN و VoIP قابلیت اتصال جداگانه نیز دارند، مانند برقراری ارتباط با یک مرکز تماس از راه دو، اما با استفاده از هزینه تلفن محلی.

یکی از محبوب ترین استفاده هایی که از تلفن ها و خدمات ویپ می شود برقراری تماس های دور دست می باشد. برای مثال، یک رابط PSTN می تواند به ایستگاه تبادل متصل شود. هنگامی که این تماس به ایستگاه می رسد، به سیستم گیت وی ویپ انتقال داده می شود که همین امر باعث می شود تا هزینه تماس های خارجی و دور دست کاهش پیدا کند.

انواع گیت وی ویپ

انواع گیت وی ویپ

امروزه انواع مختلفی از گیت وی ویپ در بازار وجود دارد؛ اما به طور کلی همه ی آنها زیر مجموعه دو نوع اصلی گیت وی ویپ، یعنی گیت وی آنالوگ و دیجیتال هستند.

گیت وی ویپ آنالوگ

گیت وی آنالوگ برای وصل کردن تلفن سنتی آنالوگ به تلفن وسیستم ویپ، و یا اتصال تلفن ویپ به تلفن PSTN مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که این این گیت وی ویپ عملکرد دوگانه دارد، در دو شکل نیز ارائه می شود: گیت وی FXS و گیت وی FXO.

·       گیت وی FXS – این گیت وی برای متصل کردن تلفن های سنتی و ماشین های فکس به تلفن و خدمات ویپ استفاده می شود.

·       گیت وی FXO – یک گیت وی FXO به منظور متصل کردن خدمات ویپ شما به خطوط PSTN استفاده می شود.

گیت وی ویپ دیجیتال

یک گیت وی ویپ دیجیتال برای متصل کردن سیستم تلفن ویپ شما به خطوط صوتی دیجیتال نظیر T1، E1 و BRI استفاده می شود. یک گیت وی دیجیتال همچنین می تواند برای اتصال سیستم سنتی PBX به شبکه آی پی نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

شما ممکن است با خود بگویید که گیت وی ویپ دیجیتال و آنالوگ کار یکسانی را انجام می دهند. این امر درست است. تفاوت واقعی میان یک گیت وی آنالوگ و گیت وی دیجیتال رابط کاربری است که هر کدام از آنها به کار میگیرد تا به تجهیزات و دستگاه های مختلف متصل شود. 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *