رک سرور - آی تی شبکه

رک سرور چیست ؟

قطعاً تصاویر زیادی از دیتاسنترها مشاهده کرده‌اید که تمامی تجهیزات آنها به‌صورت کاملاً مرتب در رک سرور قرار گرفته‌اند. قطعاً تمیزی محل کار و مشخص‌بودن مکان هر یک از تجهیزات شبکه می‌تواند مزایای بسیاری را برای یک دیتاسنتر و یا هر شبکه دیگری داشته باشد.

زمانی را در نظر بگیرید که تعداد تجهیزات شبکه بسیار زیاد باشد و این تجهیزات به یکدیگر متصل هستند. در طول زمان ممکن است نیاز به جابه‌جایی، حذف یا اضافه‌کردن یک دستگاه جدید در شبکه ایجاد شود، بعدازاین جابه‌جایی‌ها نگهداری و مدیریت دوباره این تجهیزات قطعاً شما با انبوهی از اتصالات مواجه خواهید شد که برای تغییر و عیب‌یابی آن نیازمند زمان بسیار زیادی خواهید بود.

رک سرور یا کابینت سرور وسیله‌ای است که سرور و سایر تجهیزات شبکه در آن قرار خواهند گرفت. سرور امکان ذخیره‌سازی فایل‌ها و داده‌های کاربران را فراهم می‌کند. وب‌سایت، بازی‌های آنلاین و … تماماً وابسته به سرور و تجهیزات آن هستند. ازاین‌رو انتخاب یک رک سرور مناسب می‌تواند از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

یک رک سرور مناسب قطعاً ویژگی‌های مخصوصی همچون امکان اتصال تجهیزات، قابل تنظیم بودن، امکان اضافه‌کردن و حذف کردن راحت تجهیزات و بسیاری از ویژگی‌های دیگر را در خود جای‌داده است. انتخاب یک رک سرور مناسب می‌تواند از قطعات حساس شما محافظت و با ایجاد گردش هوای مطلوب طول عمر آنها را نیز افزایش دهد.

ضخامت بدنه در رک سرور 

ضخامت ورق های بکار رفته در ساخت رک های سرور نسبت به رک های ایستاده عادی ، متفاوت می باشند . معمولا بدین صورت که ، پروفیل های عمودی با ضخامت 2 میل، پروفیل های افقی با ضخامت حداقل 1.5 میل و پروفیل های بخش های دیگر با ضخامت حداقل 1.2 میل ساخته می شود ، بدین ترتیب این رک ها دارای استحکام فوق العاده برخوردار بوده و رک سرور را قادر می سازد تا وزنی معادل 800 کیلوگرم را بر روی پایه های قابل تنظیم خود نگاه دارد.

چگونگی گردش هوا در رک سرور 

 این رک ها معمولا دارای درب های جلو و عقب توری شکل بوده تا گردش هوا به بهترین صورت امکان پذیر باشد . چنانچه از رک های سرور در دیتا سنتر ها و بر روی کف کاذب استفاده می شود ، حتما از شاسی های مخصوصی که به جای تایل کف کاذب ، روی استرینگر های کف کاذب نصب شده و رک سرور روی آن فیکس شود .

این موضوع از دو جهت برای ما مهم است : اولا در صورتیکه هوای خنک ما ، از زیر کف کاذب داخل رک دمیده شود ، به هدر نمی رود و از هدر رفت انرژی جلوگیری می شود . در ثانی استفاده از شاسی رک و فیکس کردن آن در هنگام بروز خطرات و بلایی طبیعی از قبیل زلزله باعث فیکس ماندن رک در یک جا شده و نه به کسی آسیبی می زند و نه کابلی در اثر جابجا شدن رک قطع می گردد . این مهم باعث دوام سرویس های شبکه در هنگام بروز زلزله می شود .

پاورماژول در رک سرور 

در  رک های سروری از پاور ماژول های استاندارد ارت دار ، برای تامین برق مصرفی استفاده می شود . شما می توانید از پاور ماژول های اسمارت IP نیز استفاده نمائید . این پاور ماژول ها می توانند توسط پروتکل SNMP قابلیت مانیتورینگ ولتاژ و … را در اختیار مدیران شبکه قرار دهند . در نظر داشته باشید که این رک ها دارای اتصال ارت بوده و توسط کابل می توانید آن را به سیستم ارتینگ خود متصل نمایید .

کولینک اضافه در رک سرور 

در صورتیکه از سیستم کولینگ ، برای خنک سازی تجهیزات استفاده نمی نمائید ، می توانید از یونیت فن برای خنک سازی هوای داخل رک استفاده نمائید . یونیت های فن امکان نصب حداکثر 8 فن را در اختیار شما قرار می دهند . فن ها ، هوای گرم داخل رک را مکیده و از داخل رک خارج می نمایند .

امنیت دسترسی در رک سرور

از نکته نظر امنیتی نیز این رک ها تقویت شده اند . معمولا در این نوع از رک ها ، از قفل های رمزدار ، کارتی و یا بیومتریک برای باز شدن درب های رک استفاده می شود .

امکانات پیشرفته در رک سرور 

برخی از این نوع از رک ها دارای قابلیت های پیشرفته ای از جمله قابلیت فیلتر  کردن امواج  الکترومغناطیس، پشتیبانی از الزامات پدافند غیرعامل و سیستم سرمایش یکپارچه گازی استاندارد و … می باشند .

بنر- تماس -با ما

به طور کلی می توان موارد ذیل به عنوان هدف از خرید رک سرور را بیان نمود:

رک ایستاده

مرتب بودن ظاهر کار

به علت ورود و خروج حجم بالایی از انواع کابل های برق و شبکه در تجهیزات شبکه ، داشتن یک دستگاه رک بسیار الزامی می باشد . رک ها به طور کلی دارای دو محل ورود و خروج کابل می باشند که این با توجه به فرمت رک می تواند متفاوت باشد . در رک های ایستاده ، این ورودی و خروجی از کف رک و پیشانی پشت رک می باشد .

امنیت رک ایستاده

افزایش امنیت فیزیکی

در رک ها برای افزایش امنیت و دور از دسترس بودن تجهیزات از دسترس افراد غیر مسئول از قفل ها استفاده می نمایند . این قفل ها در انواع ساده و دستی ( مانند قفل های سوئیچی و ریتال ) و یا قفل ها پیشرفته تر همانند قفل ها رمزی ، کارتی ، بیومتریک و … تولید و استفاده می شود . قفل بودن درب رک برای ما از سه جهت مهم است : اولا از دسترسی افراد غیر مسئول به تجهیزات شبکه که احتمالا منجر به خاموش شدن تجهیزات و یا قطعی کابل های شبکه و احتمالا down شدن سرویس های شبکه شده ، جلوگیری نموده و در ثانی همانطور که می دانیم ، تجهیزات شبکه بسیار گران بوده و هر گونه دست درازی به این تجهیزات و … دارای بار مالی برای ما خواهد بود . ثالثا ، جلوگیری از دسترسی افراد به صورت فیزیکی به پورت های ورود و خروج اطلاعات و جلوگیری از سرقت اطلاعات مهم سازمانی و….

قیمت رک ایستاده

افزایش طول عمر تجهیزات شبکه

تمامی تجهیزات الکترونیکی ، دارای یک بازه دمایی نگهداری ایده ال هستند که در این دما ، سیستم موصوف دارای حداکثر کارایی خواهد بود . تجهیزات شبکه همانند سرور ها ، روتر ها و سوئیچ ها هنگام کار کردن ، گرمای زیادی را تولید می کنند . روال تولید گرما در این تجهیزات به این صورت است که هوای خنک از قیمت جلوی دستگاه توسط تجهیزاتی همچون سرور ها مکیده و از انتهای این تجهیزات خارج می شود . چنانکه یک رک استاندارد نبوده و دارای سیستم خنک سازی مطلوبی نباشد ، این بالشت از گرمای هوا که در قسمت انتهایی رک جمع شده است ، از رک خارج نشده و باعث افزایش شدید دمای داخل رک شده و باعث افزایش دمای پردازنده تجهیزات شبکه شده و در نتیجه این تجهیزات به صورت متوالی هنگ کرده و در نهایت کار باعث کاهش طول عمر و سوختن آنها خواهد شد .

خرید رک ایستاده

گردش هوای بهینه

همانطور که در بند قبلی بیان شد ، تجهیزات شبکه همانند سرور ها ، روتر ها و سوئیچ ها هنگام کار کردن ، گرمای زیادی را تولید می کنند و این گرمای تولید شده در قسمت عقب رک جمع می شود . سیستم گردش هوای رک کمک می کند تا هوای گرم توسط فن های بالای رک مکیده و خارج شده و از زیر رک هوای خنک تر وارد رک شود . این موضوع به افزایش کارایی تجهیزات داخل رک کمک شایانی را انجام می دهد .

صدای کم در رک ایستاده

جلوگیری از آلودگی صوتی

تجهیزات شبکه همانند سرور ها و … به علت وجود فن های بسیار قوی دارای صدای بسیار زیادی ، علی الخصوص در هنگام روشن شدن دستگاه ها می باشند . این مهم در محیط های اداری بسیار آزاد دهنده بوده در حالی که در صورت استفاده از رک و به علت چهارچوب رک ، این صدا تا مقدار زیادی دفع شده و صدا کمتر به بیرون از رک نفوذ می کند .

هزینه کم در رک ایستاده

استفاده بهینه از فضا های اداری ، اتاق های سرور و دیتا سنتر ها

به علت گران بودن فضاهای اداری و علی الخصوص فضا های بسیار گران قیمت اتاق های سایت و دیتا سنتر ها ( به علت هزینه های بسیاری که به جهت ساخت این سالن ها و اتاق ها انجام می شود ) استفاه بهینه از کلیه فضا های موجود برای ما بسیار مهم است . این مهم به عنایت به طبقه ای بودن رک ها و استفاده از فضای عمودی باعث کاهش سطح افقی نگهداری تجهیزات و در نتیجه کاهش هزینه های استفاده از فضا های اداری و … می شود .

دسترسی راحتر رک ایستاده

دسترسی راحت تر به تجهیزات

همان طور که می دانیم ، مدیریت شبکه به صورت عادی دارای استرس بسیاری می باشد . در این میان غیر فعال شدم سرویس های شبکه به صورت اتفاقی و یا جهت سرویس دوره ای امری عادی می باشد . در صورت استفاده از رک ها ، دسترسی مدیران شبکه به تجهیزات شبکه در هنگام سرویس و نگهداری از تجهیزات بسیار ساده تر و دل پذیر صورت می گیرد .

رک سرور ایستاده ایرانی 

آی تی شبکه یکی از بزرگترین تولید کننده گان رک در ایران می باشد . سبد محصولات این شرکت شامل انواع رک دیواری ، رک ایستاده و رک سرور می باشد .  رک های دیواری از 4 یونیت تا 12 یونیت ،  رک های ایستاده از 14 یونیت تا 44 یونیت و رک سرور از 38 یونیت تا 47 یونیت در این شرکت ساخته می شوند .
یکی از بزرگترین مزایای رک های این شرکت ضخامت مناسب ورق های استفاده شده در کار می باشد . این شرکت از ورق های 2 میل استفاده می کند که توانایی تحمل اوزان بالای تجهیزات را به راحتی دارند .
همانگونه که مشخص است ، رک های سرور به جهت نگهداری از سرورهای (معمولا) خوابیده ( رک مونتی) تهیه می شوند و با عنایت به وزن بالای این سرور ها حداقل 25 کیلوگرم ( صرفا شاسی) یک رک حداقل باید توان تحمل وزن بالای 900 کیلوگرم را داشته و بدون دفرمه شدن رک به بهترین شکل ممکنه ایفای نقش کنند .

خرید رک سرور

آی تی شبکه یکی از تولید کنندگان قدیمی انواع رک های دیواری و ایستاده می باشد که انواع و اقسام رک ها را تولید می کند . همچنین این شرکت نمایندگی انواع رک های HP ، هانوی ، اچ پی آسیا و آچ پی آی ، پایا سیستم و تیام را نیز دارا می باشد . به دلیل مدل های بی شمار رک های موجود بهترین راه کار برای خرید رک تماس با واحد فروش شرکت و دریافت مشاوره و اخذ قیمت میباشد .

شماره های تماس ما : ۶۶۵۷۸۹۷۷ -۰۲۱ و ۶۶۹۳۸۱۱۲ -۰۲۱ می باشد .

بنر- تماس -با ما

رک سرور- آی - تی - شبکه

قیمت رک سرور

خرید یک رک سرور مناسب در بازار امروز کار چندان راحتی نیست. برندها، اندازه‌ها و ماژول‌های مختلف قابل‌استفاده و متریال از جمله فاکتورهای مشخص‌کننده قیمت رک سرور هستند که انتخاب را به امری دشوار تبدیل خواهند کرد.

با وجود اینکه رک سرور دارای عمق بیشتری نسبت به رک شبکه است قیمت آن نیز می‌تواند کمی متفاوت باشد. در زمان خرید رک سرور می‌بایست فاکتورهایی همچون بودجه و نیاز شبکه، قابلیت پشتیبانی از بزرگ‌ترین عضو شبکه از نظر اندازه، ابعاد مناسب رک و قابل نصب بودن آن در مکانی که می‌خواهید از آن استفاده کنید را مدنظر قرار داده و انتخاب خود را محدود به این موارد کنید. قطعاً با ایجاد این فیلترها می‌توانید بسیاری از محصولاتی که به کار شما نخواهند آمد را از لیست قابل انتخاب‌های خود حذف کنید.

فروش رک سرور امری کاملاً تخصصی است که متاسفانه در کشور ماجدی گرفته نمی‌شود. فروشندگان بدون اطلاع از جزئیات رک، نحوه راه‌اندازی آن، نوع یونیت و قابلیت جای‌گیری تجهیزات سنگین و بسیاری از ویژگی‌های دیگر باعث می‌شوند تا خریدار در آینده با مشکلات بسیاری مواجه شود.

در آی تی شبکه ما با استفاده از دانش و تخصص خود در زمینه فروش رک سرور می‌توانیم با محدودکردن انتخاب شما نسبت به فاکتورهایی همچون اندازه، نیاز شبکه یا سرور، قیمت کابل شبکه متری و هزینه موردنظر شما و … یک خرید راحت و آسان را برای شما به ارمغان بیاوریم.

رک سرور- آی - تی - شبکه
رک سرور- آی - تی - شبکه

در زمان خرید رک سرور می‌بایست به نکات بسیاری توجه کنید. اولین فاکتور شما می‌بایست انتخاب میان رک ایستاده یا رک دیواری باشد. هرچند که بیش از 90 درصد رک‌های مخصوص سرور از نوع ایستاده هستند اما ممکن است به دلایلی سرور شما پیچیدگی زیادی نداشته و نیاز شما با اتصال یک رک سرور دیواری رفع شود. لازم به ذکر است رک‌های دیواری سرور از عمق بیشتری نسبت به مدل ایستاده برخوردار هستند.

مورد دوم سیستم خنک‌کننده رک سرور است. بسیاری از دیتا سنترها و اتاق‌های سرور از سیستم سرمایشی بادی یا همان فن برای ورود باد خنک و خروج باد گرم استفاده می‌کنند. ازاین‌رو انتخاب یک رک با دیواره‌های باز می‌تواند برای این سیستم خنک‌کننده انتخاب معقول‌تری نسبت به مدل کاملاً پوشیده آن باشد. مدل پوشیده رک سرور مناسب سیستم‌های خنک‌کننده مایع یا تهویه مطبوع است.

ارتفاع و عمق نیز در زمان خرید رک سرور از اهمیت بسیاری برخوردار است. قبل از خرید موقعیتی که می‌خواهید رک را در آن قرار دهید را مشخص کرده و اندازه دقیق آن را یادداشت کنید. همچنین از جای‌گیری مناسب تجهیزات خود و اندازه آنها در رک اطمینان حاصل کنید تا بتوانید باتوجه‌به این دو فاکتور خریدی مناسب با نیاز خود را انجام دهید.

وزن تجهیزات نیز یکی دیگر از فاکتورهایی است که در زمان خرید رک سرور باید به آن توجه کنید. هر رک دارای میزان تحمل مشخصی از وزن است. اگر می‌خواهید از تجهیزات سنگین همچون UPS در رک خود استفاده کنید می‌بایست یک رک با چارچوبی محکم‌تر و آستانه تحمل وزن بالاتر استفاده نمایید.

بنر- تماس -با ما

انواع رک‌های سرور

رک سرور از مهم‌ترین تجهیزات زیرساخت شبکه‌های کامپیوتری است که علاوه بر محافظ فیزیکی با ایجاد تهویه مناسب و ایجاد امنیت باعث بهبود کلی وضعیت شبکه شما خواهد شد. رک‌های سرور در دو نمونه دیواری و ایستاده قابل خریداری است.

رک سرور ایستاده معمولاً برای نگهداری تجهیزات شبکه و سرور استفاده می‌شود. این نوع رک‌ها اغلب در دیتاسنترها و سایر جاهایی که تعداد زیادی تجهیزات سرور دارند به کار گرفته می‌شوند. این نوع رک‌ها می‌تواند تجهیزات بیشتری را نسبت به مدل دیواری در خود نگه دارند. این رک‌ها می‌توانند وزنی حدود 450 تا 500 کیلوگرم را تحمل کنند، رک ایستاده نیز به دو نوع مختلف تقسیم می‌شود: رک قفسه باز و رک محفظه‌ای.

رک دیواری یا Wall Mount نوع دیگری از رک است که همان‌طور که از نامش پیداست به روی دیوار نصب می‌شود. بزرگ‌ترین فایده این نوع رک این است که فضای زیادی روی زمین خالی می‌ماند، این در حالی است که چنین امکانی درباره رک‌های دیگر وجود ندارد. ( برای مطالعه بیشتر درباره پچ پنل )

رک دیواری

رک‌های دیواری معمولاً دارای ارتفاع‌های ۵ ، ۶ ، ۷ ، ۹ یونیت هستند. یونیت در واقع واحد سنجش اندازه یا همان ارتفاع رک است. یکی دیگر از فاکتورهای رک سرور عمق آن است که می‌تواند از 35 تا 60 سانتی‌متر متغیر باشد. این رک‌ها معمولاً در شبکه و سرورهای کوچک و یا قسمتی از شبکه که نیاز به استفاده از تجهیزات در یک مکان خاص دارد استفاده می‌شود. این رک‌ها در جلوی خود دارای یک درب شیشه‌ای نشکن هستند.

وجود قفل کوچکی در رک‌های سرور دیواری باعث ایجاد امنیت و عدم امکان دسترسی مستقیم به تجهیزات داخل آنها خواهد شد. بدنه فلزی نیز علاوه بر ایجاد استحکام لازم جهت محافظت فیزیکی از قطعات از نظر امنیتی نیز یک ویژگی مثبت محسوب خواهد شد. جنس کلی این رک‌ها می‌تواند از استیل و یا آلومینیوم نیز باشد که می‌تواند علاوه بر ایجاد استقامت مناسب در برابر ضربه و فشار با ایجاد تعامل دمایی دمای تجهیزات داخل خود را نیز کاهش دهد.( برای مطالعه بیشتر درباره سوئیچ poe)

رک سرور hp

به‌طورکلی سرورها کامپیوترهای همیشه روشن و در دسترسی هستند که سایر کامپیوترهای موجود در شبکه به آن متصل شده و از آن فرمان می‌گیرند. ازاین‌رو انتخاب یک رک مناسب برای سرور اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. یکی از فاکتورهای انتخاب یک رک سرور برند سازنده رک است. شرکت HP یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان رک سرور است.

فرقی نمی‌کند که به دنبال خرید یک رک دیواری کوچک یا یک رک ایستاده بسیار بزرگ با عمق 100 سانتیمتر باشید. شرکت HP توانسته با تولید مدل‌های متفاوتی از رک سرور توانسته جای پای محکمی را در میان کاربران و توسعه دهندگان شبکه ایجاد کند. این رک‌ها با استفاده از تکنولوژی روز دنیا و بهترین متریال ممکن ساخته می‌شوند که زیبایی، استحکام و طول عمر بالا را برای کاربر خود به ارمغان خواهند آورد.

وجود انواع تجهیزات جانبی باکیفیت نیز از جمله مزایای انتخاب رک سرور hp است. از کوچک‌ترین و ارزان‌ترین تجهیزات یعنی بلانک پنل تا گران‌ترین آنها همچون PSU شرکت HP توانسته کاربران خود را کاملاً راضی نگه دارد. کیفیت ساخت قطعات تولیدی این شرکت به‌قدری مطلوب است که سال‌های طولانی در حداکثر میزان تحمل خود می‌توانند بهترین کارایی را در اختیار شما بگذارند.

سوالات متداول رک سرور

قطعاً تصاویر زیادی از دیتاسنترها مشاهده کرده‌اید که تمامی تجهیزات آنها به‌صورت کاملاً مرتب در رک سرور قرار گرفته‌اند. قطعاً تمیزی محل کار و مشخص‌بودن مکان هر یک از تجهیزات شبکه می‌تواند مزایای بسیاری را برای یک دیتاسنتر و یا هر شبکه دیگری داشته باشد.

رک سرور از مهم‌ترین تجهیزات زیرساخت شبکه‌های کامپیوتری است که علاوه بر محافظ فیزیکی با ایجاد تهویه مناسب و ایجاد امنیت باعث بهبود کلی وضعیت شبکه شما خواهد شد. رک‌های سرور در دو نمونه دیواری و ایستاده قابل خریداری است.

رک‌های دیواری معمولاً دارای ارتفاع‌های ۵ ، ۶ ، ۷ ، ۹ یونیت هستند. یونیت در واقع واحد سنجش اندازه یا همان ارتفاع رک است. یکی دیگر از فاکتورهای رک سرور عمق آن است که می‌تواند از 35 تا 60 سانتی‌متر متغیر باشد. این رک‌ها معمولاً در شبکه و سرورهای کوچک و یا قسمتی از شبکه که نیاز به استفاده از تجهیزات در یک مکان خاص دارد استفاده می‌شود. این رک‌ها در جلوی خود دارای یک درب شیشه‌ای نشکن هستند.