رک سرور چیست و چه کاربردی دارد  :

رک سرور رک ایستاده ای است که برای نصب و نگهداری از انواع تجهیزات گران قیمت IT همانند انواع سرور ها ، سوئیچ ها ، روتر ها ، فایروال ها ، مودم ها ، ذخیره ساز ها و یو پی اس ها رک مونتی استفاده می شود . 

قدرت و استحکام رک سرور :

 رک سرور ، رک ایستاده ای خوش ساخت با بدنه ای قوی می باشد به طوری که به راحتی بتواند وزن های بالایی در حدود 600 تا 800 کیلو گرم وزن را به راحتی و بدون دفرمه شدن رک تحمل نماید . در این نوع از رک ها با توجه به وزن بالای تجهیزات نصب شده در رک‌ها، علاوه بر نوع خم‌کاری و تغییر طراحی ریل‌ها و همچنین افزایش تعداد و تقویت بازوهای افقی نگهدارندۀ ریل‌ها، ستون‌ها و شاسی کاملاً جوشکاری شده این رک‌ها نیز به گونه‌ای طراحی شده‌اند که قابلیت ایستایی مناسب و تحمل وزن زیاد این تجهیزات را داشته باشند .

همچنین در صورتیکه از تجهیزات بسیار سنگینی همانند یو پی اس های رک مونتی و باتری در داخل این نوع از رک ها استفاده می نمائید حتما باید از سینی های ثابت دو یونیت و قوی استفاده نمائید .

ضخامت بدنه در رک سرور :

ضخامت ورق های بکار رفته در ساخت رک های سرور نسبت به رک های ایستاده عادی ، متفاوت می باشند . معمولا بدین صورت که ، پروفیل های عمودی با ضخامت 2 میل، پروفیل های افقی با ضخامت حداقل 1.5 میل و پروفیل های بخش های دیگر با ضخامت حداقل 1.2 میل ساخته می شود ، بدین ترتیب این رک ها دارای استحکام فوق العاده برخوردار بوده و رک سرور را قادر می سازد تا وزنی معادل 800 کیلوگرم را بر روی پایه های قابل تنظیم خود نگاه دارد.

چگونه گی گردش هوا در رک سرور : 

 این رک ها معمولا دارای درب های جلو و عقب توری شکل بوده تا گردش هوا به بهترین صورت امکان پذیر باشد . چنانکه از رک های سرور در دیتا سنتر ها و بر روی کف کاذب استفاده شود ، حتما از شاسی های مخصوصی که به جای تایل کف کاذب ، روی استرینگر های کف کاذب نصب شده و رک سرور روی آن فیکس می شود .

این موضوع از دو جهت برای ما مهم است : اولا در صورتیکه هوای خنک ما ، از زیر کف کاذب داخل رک دمیده میشود ، به هدر نرفته و از هدر رفت انرژی جلوگیری می شود . در ثانی استفاده از شاسی رک و فیکس کردن آن در هنگام بروز خطرات و بلایی طبیعی از قبیل زلزله باعث فیکس ماندن رک در یک جا شده و نه به کسی آسیبی می زند و نه کابلی در اثر جابجا شدن رک قطع می گردد . این مهم باعث دوام سرویس های شبکه در هنگام بروز زلزله می شود .

پاورماژول در رک سرور :

در  رک های سروری از پاور ماژول های استاندارد ارت دار ، برای تامین برق مصرفی استفاده می شود . شما می توانید از پاور ماژول های اسمارت IP نیز استفاده نمائید . این پاور ماژول ها می توانند توسط پروتکل SNMP قابلیت مانیتورینگ ولتاژ و … را در اختیار مدیران شبکه قرار دهند . در نظر داشته باشید که این رک ها دارای اتصال ارت بوده و توسط کابل می توانید آن را به سیستم ارتینگ خود متصل نمایید .

کولینک اضافه در رک سرور : 

در صورتیکه از سیستم کولینگ ، برای خنک سازی تجهیزات استفاده نمی نمائید ، می توانید از یونیت فن برای خنک سازی هوای داخل رک استفاده نمائید . یونیت های فن امکان نصب حداکثر 8 فن را در اختیار شما قرار می دهند . فن ها ، هوای گرم داخل رک را مکیده و از داخل رک خارج می نمایند .

 

امنیت دسترسی در رک سرور :

از نکته نظر امنیتی نیز این رک ها تقویت شده اند . معمولا در این نوع از رک ها ، از قفل های رمزدار ، کارتی و یا بیومتریک برای باز شدن درب های رک استفاده می شود .

 

مانیتورینگ تجهیزات در رک سرور :

شما در داخل این نوع از رک ها ، از تجهیزات BMS  و سنسور های آن برای مانیتورینگ المان های حیاتی شبکه به راحتی می توانید استفاده کنید .

 

امکانات پیشرفته در رک سرور :

برخی از این نوع از رک ها دارای قابلیت های پیشرفته ای از جمله قابلیت فیلتر  کردن امواج  الکترومغناطیس، پشتیبانی از الزامات پدافند غیرعامل و سیستم سرمایش یکپارچه گازی استاندارد و … می باشند .

به طور کلی می توان موارد ذیل به عنوان هدف از خرید رک سرور را بیان نمود:

رک ایستاده

مرتب بودن ظاهر کار:

به علت ورود و خروج حجم بالایی از انواع کابل های برق و شبکه در تجهیزات شبکه ، داشتن یک دستگاه رک بسیار الزامی می باشد . رک ها به طور کلی دارای دو محل ورود و خروج کابل می باشند که این با توجه به فرمت رک می تواند متفاوت باشد . در رک های ایستاده ، این ورودی و خروجی از کف رک و پیشانی پشت رک می باشد .

امنیت رک ایستاده

افزایش امنیت فیزیکی :

در رک ها برای افزایش امنیت و دور از دسترس بودن تجهیزات از دسترس افراد غیر مسئول از قفل ها استفاده می نمایند . این قفل ها در انواع ساده و دستی ( مانند قفل های سوئیچی و ریتال ) و یا قفل ها پیشرفته تر همانند قفل ها رمزی ، کارتی ، بیومتریک و … تولید و استفاده می شود . قفل بودن درب رک برای ما از سه جهت مهم است : اولا از دسترسی افراد غیر مسئول به تجهیزات شبکه که احتمالا منجر به خاموش شدن تجهیزات و یا قطعی کابل های شبکه و احتمالا down شدن سرویس های شبکه شده ، جلوگیری نموده و در ثانی همانطور که می دانیم ، تجهیزات شبکه بسیار گران بوده و هر گونه دست درازی به این تجهیزات و … دارای بار مالی برای ما خواهد بود . ثالثا ، جلوگیری از دسترسی افراد به صورت فیزیکی به پورت های ورود و خروج اطلاعات و جلوگیری از سرقت اطلاعات مهم سازمانی و….

قیمت رک ایستاده

افزایش طول عمر تجهیزات شبکه :

تمامی تجهیزات الکترونیکی ، دارای یک بازه دمایی نگهداری ایده ال هستند که در این دما ، سیستم موصوف دارای حداکثر کارایی خواهد بود . تجهیزات شبکه همانند سرور ها ، روتر ها و سوئیچ ها هنگام کار کردن ، گرمای زیادی را تولید می کنند . روال تولید گرما در این تجهیزات به این صورت است که هوای خنک از قیمت جلوی دستگاه توسط تجهیزاتی همچون سرور ها مکیده و از انتهای این تجهیزات خارج می شود . چنانکه یک رک استاندارد نبوده و دارای سیستم خنک سازی مطلوبی نباشد ، این بالشت از گرمای هوا که در قسمت انتهایی رک جمع شده است ، از رک خارج نشده و باعث افزایش شدید دمای داخل رک شده و باعث افزایش دمای پردازنده تجهیزات شبکه شده و در نتیجه این تجهیزات به صورت متوالی هنگ کرده و در نهایت کار باعث کاهش طول عمر و سوختن آنها خواهد شد .

خرید رک ایستاده

گردش هوای بهینه :

همانطور که در بند قبلی بیان شد ، تجهیزات شبکه همانند سرور ها ، روتر ها و سوئیچ ها هنگام کار کردن ، گرمای زیادی را تولید می کنند و این گرمای تولید شده در قسمت عقب رک جمع می شود . سیستم گردش هوای رک کمک می کند تا هوای گرم توسط فن های بالای رک مکیده و خارج شده و از زیر رک هوای خنک تر وارد رک شود . این موضوع به افزایش کارایی تجهیزات داخل رک کمک شایانی را انجام می دهد .

صدای کم در رک ایستاده

جلوگیری از آلودگی صوتی:

تجهیزات شبکه همانند سرور ها و … به علت وجود فن های بسیار قوی دارای صدای بسیار زیادی ، علی الخصوص در هنگام روشن شدن دستگاه ها می باشند . این مهم در محیط های اداری بسیار آزاد دهنده بوده در حالی که در صورت استفاده از رک و به علت چهارچوب رک ، این صدا تا مقدار زیادی دفع شده و صدا کمتر به بیرون از رک نفوذ می کند .

هزینه کم در رک ایستاده

استفاده بهینه از فضا های اداری ، اتاق های سرور و دیتا سنتر ها :

به علت گران بودن فضاهای اداری و علی الخصوص فضا های بسیار گران قیمت اتاق های سایت و دیتا سنتر ها ( به علت هزینه های بسیاری که به جهت ساخت این سالن ها و اتاق ها انجام می شود ) استفاه بهینه از کلیه فضا های موجود برای ما بسیار مهم است . این مهم به عنایت به طبقه ای بودن رک ها و استفاده از فضای عمودی باعث کاهش سطح افقی نگهداری تجهیزات و در نتیجه کاهش هزینه های استفاده از فضا های اداری و … می شود .

دسترسی راحتر رک ایستاده

دسترسی راحت تر به تجهیزات :

همان طور که می دانیم ، مدیریت شبکه به صورت عادی دارای استرس بسیاری می باشد . در این میان غیر فعال شدم سرویس های شبکه به صورت اتفاقی و یا جهت سرویس دوره ای امری عادی می باشد . در صورت استفاده از رک ها ، دسترسی مدیران شبکه به تجهیزات شبکه در هنگام سرویس و نگهداری از تجهیزات بسیار ساده تر و دل پذیر صورت می گیرد .

رک سرور ایستاده ایرانی :

آی تی شبکه یکی از بزرگترین تولید کننده گان رک در ایران می باشد . سبد محصولات این شرکت شامل انواع رک دیواری ، رک ایستاده و رک سرور می باشد .  رک های دیواری از 4 یونیت تا 12 یونیت ،  رک های ایستاده از 14 یونیت تا 44 یونیت و رک سرور از 38 یونیت تا 47 یونیت در این شرکت ساخته می شوند .
یکی از بزرگترین مزایای رک های این شرکت ضخامت مناسب ورق های استفاده شده در کار می باشد . این شرکت از ورق های 2 میل استفاده می کند که توانایی تحمل اوزان بالای تجهیزات را به راحتی دارند .
همانگونه که مشخص است ، رک های سرور به جهت نگهداری از سرورهای (معمولا) خوابیده ( رک مونتی) تهیه می شوند و با عنایت به وزن بالای این سرور ها حداقل 25 کیلوگرم ( صرفا شاسی) یک رک حداقل باید توان تحمل وزن بالای 900 کیلوگرم را داشته و بدون دفرمه شدن رک به بهترین شکل ممکنه ایفای نقش کنند .

 

خرید رک سرور

آی تی شبکه یکی از تولید کنندگان قدیمی انواع رک های دیواری و ایستاده می باشد که انواع و اقسام رک ها را تولید می کند . همچنین این شرکت نمایندگی انواع رک های HP ، هانوی ، اچ پی آسیا و آچ پی آی ، پایا سیستم و تیام را نیز دارا می باشد . به دلیل مدل های بی شمار رک های موجود بهترین راه کار برای خرید رک تماس با واحد فروش شرکت و دریافت مشاوره و اخذ قیمت میباشد .
شماره های تماس ما : ۶۶۵۷۸۹۷۷ -۰۲۱ و ۶۶۹۳۸۱۱۲ -۰۲۱ می باشد .

قیمت رک سرور :