تجهیزات شبکه

آنچه باید درباره پچ پنل فیبر نوری بدانید

پچ پنل فیبر نوری- آی تی شبکه

فهرست مطالب

پچ پنل فیبر نوری جزء تجهیزات فیبر نوری بسیار پرکاربرد و مناسب، به خصوص در دیتا سنتر کمپانی ها و کسب و کار های شلوغ  و بزرگ می باشد. آنها مزایای بسیاری دارند که می توان به نصب بسیار آسان فیبر ها، انعطاف پذیری بالا و مدیریت مناسب اشاره کرد.

این دستگاه تنها در صورتی بهترین عملکرد خود را خواهد داشت که بتواند برای کسب و کار شما مناسب باشد. بنا بر این صرف نظر از نوع و اندازه ی آن، سعی کنید ابتدا نیاز های کسب و کار خود را سنجیده و پس از آن به انتخاب پچ پنل لگراند بپردازید.

کابل های فیبر نوری امروزه به طور فزاینده ای به منظور برطرف کردن نیاز به اینترنت پرسرعت مورد استفاده قرار گرفته اند. هرچه کسب و کار ها و سازمان ها پیشرفته تر می شوند، زیرساخت های مربوط به امور کابل کشی در دیتا سنتر های آنها پیچیده تر می شوند. در این صورت نیاز به یک سیستم مدیریت کابل افزایش پیدا می کند و اینجا جایی است که پچ پنل فیبر نوری وارد عمل می شود.

پچ پنل لگراند  فیبر نوری همچنین با نام پنل توضیع فیبر نوری نیز شناخت  می شود. وظیفه این دستگاه این است که کابل فیبر نوری را توضیع کند و همچنین میان فیبر های مختلف ارتباط ایجاد کند.

علاوه بر آن، این تجهیزات شبکه می توانند یک محیط امن برای فیبر های در معرض دسترس، با استفاده از نگه داری کانکتور ها و ایجاد کند تا ضمن حفظ نظم، ایمنی را هم برای فیبر های شما به وجود بیاورد.

پچ پنل فیبر نوری چیست؟

راه اندازی شبکه های کامپیوتری نیاز به تخصص بالایی داشته و مدیریت حرفه ای به شدت در آن احساس میشود. یکی از مهم ترین تجهیزاتی که در تمام شبکه ها مورد استفاده قرار میگیرند، کابل می باشد که در شبکه های بزرگ تعداد زیاد آنها سردرگمی هایی را به همراه خواهد داشت. یکی از مهم ترین اقداماتی که در راه اندازی شبکه ها لازم است به آن توجه شود، شماره گذاری و مرتب سازی و ایجاد نظم و همچنین محافظت از کابل ها می باشد. پچ پنل خرید کابل فیبر نوری یکی از تجهیزات مورد استفاده برای این منظور می باشد که دارای پورت های متعدد بوده و کابل ها وارد آن شده و در نهایت به سوئیچ متصل میشوند. در واقع با این تجهیزات هیچ یک از کابل های موجود در شبکه به صورت مستقیم به سوئیچ وارد نمیشوند و پچ پنل نقش رابط را میان آنها بر عهده دارد.

پچ پنل فیبر نوری- آی تی شبکه

انواع پچ پنل فیبر نوری

پچ پنل های مورد استفاده در شبکه های دارای فیبر نوری را می توان بر اساس فاکتورهای مختلفی دسته بندی نمود. به عنوان مثال، با توجه به نحوه نصب و محل کاربرد این تجهیزات در دو گروه کلی زیر قابل تقسیم بندی می باشند:

 • پچ پنل دیواری (Fiber Optic Wall Mount Patch Panel): این تجهیزات بر روی دیوار قابل نصب بوده و تا 144 فیبر را می توان با آنها مدیریت نمود.
 • پچ پنل داخل رک (Fiber Optic Rackmount Patch Panel): این پچ پنل ها برای استفاده درون رک با اندازه های مختلف کاربرد داشته و تنوع آنها از نظر تعداد پورت و سایر فاکتورها بیشتر از نوع دیواری می باشد.

علاوه بر دسته بندی بالا، می توان این تجهیزات سخت افزاری را با توجه به نحوه قرار گرفتن و قابلیت جا به جایی آنها درون رک به گروه های متعددی تقسیم کرد که عبارتند از:

پچ پنل ثابت فیبر نوری

از ساده ترین و ارزان ترین انواع پچ پنل می توان به نوع ثابت آنها اشاره نمود. این تجهیزات پس از نصب قابلیت جا به جایی نداشته و روی دیوار یا درون رک محکم میشوند.

پچ پنل کشویی

همان طور که از نام این گروه مشخص است، به صورت کشویی می توان آنها را درون رک ها قرار داد. این پچ پنل ها از نظر تعداد پورت دارای تنوع زیادی هستند و مدیریت کابل ها با آنها آسان تر صورت میگیرد.

از دیگر فاکتورهای بسیار مهم برای گروه بندی این تجهیزات می توان به تعداد پورت های آنها اشاره نمود. ظرفیت هر پچ پنل با توجه به تعداد پورت های آنها سنجیده میشود و برای شبکه های بزرگ، بهترین انتخاب گزینه هایی با پورت های بیش از 12 می باشد. رایج ترین پچ پنل های قیمت فیبر نوری با توجه به تعداد پورت ها عبارتند از:

پچ پنل فیبر نوری 4 پورت

پچ پنل 6 پورت

پچ پنل 12 پورت

پچ پنل 24 پورت

موارد فوق در انواع مختلف دیواری و رکمونت، ثابت و کشویی با ظرفیت های مختلف قابل ارائه می باشند. نکته بسیار مهم اینکه، برای داشتن چشم انداز بلند مدت بهتر است گزینه هایی را انتخاب کنید که تعداد پورت های آنها بیشتر از ظرفیت مورد نظر فعلی می باشد. علاوه براین، ابعاد پچ پنل فیبر نوری متناسب با نوع و محل نصب باید انتخاب شود. از رایج ترین ابعاد این تجهیزات می توان به یک یونیت و دو یونیت اشاره نمود.

پچ پنل مخصوص رک شبکه

یکی از این دو نوع پچ پنل فیبر نوری مدل مخصوص رک های شبکه است. این مدل فیبر های نوری را به صورت افقی نگه می دارد و ظاهر آن شبیه به یک کمد است. این مدل در ابعاد 1U، 2U و 4U ساخته شده است و می تواند تا 288 فیبر یا حتی بیشتر را در خود نگه دارد.

این مدل خود به تنهایی دارای دو مدل می باشد؛ مدل کشویی و مدلی که درب آن جدا و برداشته می شود. مدل کشویی آن دسترسی به فیبر های درون خود را آسان تر می کند اما قیمت آن از مدل معمولی بیشتر است.

درحالی که برای جا به جایی کابل های فیبر نوری و یا تغییر در پچ پنل خود در مدل معمولی احتمالا محبور خواهید بود تا آن را به طور کامل از رک شبکه ی خود خارج کنید. البته این امر بستگی به اندازه رک شما دارد.

پچ پنل دیواری

پچ پنل فیبر نوری دیواری نوع دوم پچ پنل ها است که برای نصب شدن بر روی دیوار ها طراحی شده است. بدنه ی این پچ پنل ها از ورقه های فلزی است و روی آنها با روش مشکی پوشانده شده است.

این پنل ها می توانند به راحتی با استفاده از سوراخ هایی که بر روی آنها تعبیه شده است بر روی هر دیواری نصب شوند. آنها می توانند کابل های شبکه شما را از گرد و خاک و عوامل مخرب حفظ کرده و به آنها نظم و یکپارچگی بدهند.

پچ پنل فیبر نوری- آی تی شبکه 

پروت های پچ پنل

پورت های پچ پنل فیبر نوری در حقیقت دروازه ای برای ورود و خروج دیتا از پنل می باشد. تعداد این پروت ها از 12، 24، 48، 64، 72، 96 تا 288 و بیشتر متغیر هستند. در واقع می توان گفت که محدودیتی برای تعداد پورت های پچ پنل وجود ندارد. تا زمانی که فضای کافی وجود داشته باشد، پورت های کافی نیز وجود خواهند داشت.

شرکت آی تی شبکه با همکاری کمپانی های معروفی همچون Unicom و نزگنس (Nexans ) یکی از بهترین ارائه دهنگان پچ پنل فیبر نوری می باشد. شما عزیزان نیز می توانید برای سفارش این محصولات با ما تماس گرفته و یا از طریق وبسایت اقدام فرمایید.

بیشترین سوالات سرچ شده در گوگل :
 
 1. پچ پنل فیبر نوری چیست؟

  پچ پنل های فیبر نوری به عنوان پانل های توزیع فیبر نیز شناخته می شوند. آنها قطع کردن کابل های فیبر نوری را آسان می کنند و دسترسی به فیبرهای جداگانه کابل را برای اتصال متقابل فراهم می کنند. … یکی شامل ظروف یا آداپتورهای دیواری است و دیگری برای سینی اتصال و ذخیره فیبر اضافی استفاده می شود.

   
 2. وصله کابل فیبر نوری چیست؟

  کابل فیبر نوری که اغلب به آن پچ کورد فیبر نوری یا کابل جامپر فیبر نوری می گویند، یک کابل فیبر نوری است که با اتصالات فیبر نوری در هر دو سر خاتمه می یابد. دارای دو منطقه کاربردی اصلی ایستگاه کاری کامپیوتر تا خروجی و پچ پنل فیبر نوری یا مرکز توزیع متقاطع نوری است.

   
 3. پچ پنل فیبر برای چه مواردی استفاده می شود؟

  پچ پنل فیبر نوری یک واحد سخت افزاری نصب شده است که شامل مجموعه ای از مکان های پورت در یک سیستم ارتباطی یا دیگر سیستم های الکترونیکی یا الکتریکی است. پچ پنل فیبر نوری برای پایان دادن به کابل فیبر نوری و دسترسی به فیبرهای جداگانه کابل برای اتصال متقابل استفاده می شود.

   

پچ پنل فیبر نوری یکی از مهم ترین و کاربردی ترین تجهیزات برای نظم بخشیدن و مدیریت بهتر کابل های شبکه می باشد که از تنوع بالایی برخوردار است. این تجهیزات در واقع کابل های فیبرنوری جمع آوری شده در بخش های مختلف را پس از مرتب سازی به سایر تجهیزات از قبیل سوئیچ ها متصل می کند. آی تی شبکه؛ ارائه دهنده تجهیزات سخت افزاری در ادامه به هر آنچه که باید درباره پچ پنل های فیبر فیبر نوری، انواع مختلف آنها از نظر ساختار و کاربرد و تعداد پورت ها و همچنین قیمت و نحوه خرید و دلایل استفاده از آن را بررسی خواهد نمود.

پچ پنل فیبر نوری- آی تی شبکه

مزایای پچ پنل فیبر نوری

دلایل زیادی برای استفاده از این قطعات وجود دارد که مهم ترین آنها عبارتند از:

 • مدیریت و ایجاد نظم بهتر میان کابل های فیبر نوری در بخش های مختلف شبکه
 • تعمیر و تعویض و عیب یابی آسان کابل های مختلف
 • ممانعت از آسیب وارد شدن به کابل ها
 • توسعه آسان با صرف هزینه کمتر
 • ایجاد نظم و زیبایی بیشتر در محیط

قیمت پچ پنل فیبر نوری

به دلیل تنوع زیادی که در این تجهیزات وجود دارد، قیمت های ارائه شده برای آنها نیز متفاوت است. از مهم ترین فاکتورهایی که در تعیین قیمت پچ پنل فیبر نوری نقش دارد، نوع و دیواری یا رکمونت بودن آنها می باشد. علاوه بر این، کشویی یا ثابت بودن و همچنین ترکیبی یا سری بودن همگی بر قیمت نهایی این تجهیزات تاثیر زیادی ایجاد می کند. از دیگر مواردی که می تواند به شدت بر قیمت نهایی آنها اثرگذار باشد، تعداد پورت های آنها می باشد و در حالت کلی هر چه تعداد آنها بیشتر باشد، به همان نسبت نیز قیمت افزایش پیدا خواهد کرد.

همچنین لازم به ذکر است که پچ پنل های فیبر نوری توسط برندهای مختلفی تولید میشوند که اغلب وارداتی بوده و تحت تاثیر نرخ ارز قرار میگیرند. به همین دلیل نرخ های ارائه شده برای این گروه از تجهیزات شبکه با تغییرات زیادی در طول سال مواجه هستند. برای استعلام قیمت می توانید با کارشناسان آی تی شبکه تماس بگیرید.

فروش پچ پنل فیبر نوری

به دلیل کاربرد گسترده کابل های فیبر نوری در شبکه های امروزی، تجهیزات مورد استفاده برای این شبکه ها توسط برندهای مختلفی تولید میشوند. به همین خاطر تنوع در پچ پنل های فیبر نوری زیادی بوده و حق انتخاب بالایی در زمان خرید آنها خواهید داشت. آی تی شبکه امکان خرید اینترنتی تمام انواع این تجهیزات را از هر نقطه از ایران بدون واسطه و با قیمت های ارزان فراهم نموده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره مدل و برند تولید کننده آنها و همچنین قیمت و نحوه خرید عمده و جزئی می توانید با کارشناسان آی تی شبکه تماس بگیرید.

سوالات متداول پچ پنل فیبر نوری

 • پچ پنل فیبر نوری چیست؟

راه اندازی شبکه های کامپیوتری نیاز به تخصص بالایی داشته و مدیریت حرفه ای به شدت در آن احساس میشود. یکی از مهم ترین تجهیزاتی که در تمام شبکه ها مورد استفاده قرار میگیرند، کابل می باشد که در شبکه های بزرگ تعداد زیاد آنها سردرگمی هایی را به همراه خواهد داشت. یکی از مهم ترین اقداماتی که در راه اندازی شبکه ها لازم است به آن توجه شود، شماره گذاری و مرتب سازی و ایجاد نظم و همچنین محافظت از کابل ها می باشد.

 • پچ پنل کشویی چیست؟

همان طور که از نام این گروه مشخص است، به صورت کشویی می توان آنها را درون رک ها قرار داد. این پچ پنل ها از نظر تعداد پورت دارای تنوع زیادی هستند و مدیریت کابل ها با آنها آسان تر صورت میگیرد.

از دیگر فاکتورهای بسیار مهم برای گروه بندی این تجهیزات می توان به تعداد پورت های آنها اشاره نمود. ظرفیت هر پچ پنل با توجه به تعداد پورت های آنها سنجیده میشود و برای شبکه های بزرگ، بهترین انتخاب گزینه هایی با پورت های بیش از 12 می باشد. رایج ترین پچ پنل های فیبر نوری با توجه به تعداد پورت ها عبارتند از:

پچ پنل فیبر نوری 4 پورت

پچ پنل 6 پورت

پچ پنل 12 پورت

پچ پنل 24 پورت

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *