تجهیزات شبکه

آنچه باید درباره پچ پنل فیبر نوری بدانید

آنچه باید درباره پچ پنل فیبر نوری بدانید

کابل های فیبر نوری امروزه به طور فزاینده ای به منظور برطرف کردن نیاز به اینترنت پرسرعت مورد استفاده قرار گرفته اند. هرچه کسب و کار ها و سازمان ها پیشرفته تر می شوند، زیرساخت های مربوط به امور کابل کشی در دیتا سنتر های آنها پیچیده تر می شوند. در این صورت نیاز به یک سیستم مدیریت کابل افزایش پیدا می کند و اینجا جایی است که پچ پنل فیبر نوری وارد عمل می شود.

پچ پنل فیبر نوری چیست؟

پچ پنل فیبر نوری همچنین با نام پنل توضیع فیبر نوری نیز شناخته می شود. وظیفه این دستگاه این است که کابل فیبر نوری را توضیع کند و همچنین میان فیبر های مختلف ارتباط ایجاد کند.

علاوه بر آن، این تجهیزات شبکه می توانند یک محیط امن برای فیبر های در معرض دسترس، با استفاده از نگه داری کانکتور ها و ایجاد کند تا ضمن حفظ نظم، ایمنی را هم برای فیبر های شما به وجود بیاورد.

انواع پچ پنل فیبر نوری

به طور کلی می توان این دستگاه را به دو نوع تقسیم کرد و همه ی آنها می توانند کابل های فیبر نوری و کانکتور های آنها را مدیریت کرده و از آنها محافظت کنند. این دو مدل شامل مدل مخصوص رک شبکه، و مدل دیواری است.

پچ پنل مخصوص رک شبکه

یکی از این دو نوع پچ پنل فیبر نوری مدل مخصوص رک های شبکه است. این مدل فیبر های نوری را به صورت افقی نگه می دارد و ظاهر آن شبیه به یک کمد است. این مدل در ابعاد 1U، 2U و 4U ساخته شده است و می تواند تا 288 فیبر یا حتی بیشتر را در خود نگه دارد.

این مدل خود به تنهایی دارای دو مدل می باشد؛ مدل کشویی و مدلی که درب آن جدا و برداشته می شود. مدل کشویی آن دسترسی به فیبر های درون خود را آسان تر می کند اما قیمت آن از مدل معمولی بیشتر است.

درحالی که برای جا به جایی کابل های فیبر نوری و یا تغییر در پچ پنل خود در مدل معمولی احتمالا محبور خواهید بود تا آن را به طور کامل از رک شبکه ی خود خارج کنید. البته این امر بستگی به اندازه رک شما دارد.

پچ پنل دیواری

پچ پنل فیبر نوری دیواری نوع دوم پچ پنل ها است که برای نصب شدن بر روی دیوار ها طراحی شده است. بدنه ی این پچ پنل ها از ورقه های فلزی است و روی آنها با روش مشکی پوشانده شده است.

این پنل ها می توانند به راحتی با استفاده از سوراخ هایی که بر روی آنها تعبیه شده است بر روی هر دیواری نصب شوند. آنها می توانند کابل های شبکه شما را از گرد و خاک و عوامل مخرب حفظ کرده و به آنها نظم و یکپارچگی بدهند.

پورت های پچ پنل فیبر نوری

پروت های پچ پنل

پورت های پچ پنل فیبر نوری در حقیقت دروازه ای برای ورود و خروج دیتا از پنل می باشد. تعداد این پروت ها از 12، 24، 48، 64، 72، 96 تا 288 و بیشتر متغیر هستند. در واقع می توان گفت که محدودیتی برای تعداد پورت های پچ پنل وجود ندارد. تا زمانی که فضای کافی وجود داشته باشد، پورت های کافی نیز وجود خواهند داشت.

شرکت آی تی شبکه با همکاری کمپانی های معروفی همچون Unicom و نزگنس (Nexans ) یکی از بهترین ارائه دهنگان پچ پنل فیبر نوری می باشد. شما عزیزان نیز می توانید برای سفارش این محصولات با ما تماس گرفته و یا از طریق وبسایت اقدام فرمایید.

خلاصه ی مطلب

پچ پنل فیبر نوری جزء تجهیزات فیبر نوری بسیار پرکاربرد و مناسب، به خصوص در دیتا سنتر کمپانی ها و کسب و کار های شلوغ  و بزرگ می باشد. آنها مزایای بسیاری دارند که می توان به نصب بسیار آسان فیبر ها، انعطاف پذیری بالا و مدیریت مناسب اشاره کرد.

این دستگاه تنها در صورتی بهترین عملکرد خود را خواهد داشت که بتواند برای کسب و کار شما مناسب باشد. بنا بر این صرف نظر از نوع و اندازه ی آن، سعی کنید ابتدا نیاز های کسب و کار خود را سنجیده و پس از آن به انتخاب پچ پنل بپردازید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *