قیمت انواع رک ایستاده :

رک ایستاده – قیمت رک ایستاده – فروش رک ایستاده – خرید رک ایستاده 

رک ایستاده

رک ایستاده کابینتی است قدی و  فلزی که از آن برای نصب و نگهداری از تجهیزات گران قیمت IT  ، همانند انواع سوئیچ ها ، روتر ها ، فایروال ها ، مودم ها ، ذخیره ساز ها و UPS های رک مونتی استفاده می شود .

این رک ها روی زمین قرار گرفته و معمولا دارای پایه ثابت و یا چرخ و یا هردو می باشند .  رک دارای طبقات ثابتی تحت عنوان سینی ثابت بوده که به تعداد دلخواه می توان تهیه و به عنوان طبقه در رک استفاده نمود .

سایز رک ایستاده

همانطور که بیان شد ، این رک  یک رک قدی است و حداقل ارتفاع آن 14یونیت  و حداکثر ارتفاع آن 47 یونت می باشد .

عمق رک ایستاده

رک های ایستاده در عمق های 60 ، 80 ، 100 و 110 سانتی تولید می شوند .

سیستم گردش هوا در رک ایستاده

 رک ایستاده دارای سیستم گردش هوایی به این شکل است که هوای خنک  از قسمت پایین وارد رک شده و از قسمت بالای رک و توسط یونیت فن دفع میشود . در رک های ایستاده  از 1 تا 8 فن را ، روی یونیت فن ، می توان جاسازی نمود .

فن های های رک ، دارای دو مدل بوشی و بلبرینگی می باشند . فن های بلبرینگی نویز بیشتر ، صدای کمتر ، کیفیت بالاتر و قیمت بالاتری نسبت به رک های بوشی دارند . کارکرد فن های بوشی بر پایه روغن استوار است .

درب ها در رک ایستاده  

در این رک ها درب ها از 4 وجه امکان باز شدن دارند . از درب های کناری و عقبی عموما در هنگام بستن تجهیزات استفاده می شود و بعد از آن عموما توسط قفلی که روی آن تعبیه شده است ، از دسترسی های غیر مجاز به رک جلوگیری به عمل می آید . درب جلویی رک که به صورت لولایی هست برای دسترسی به تجهیزات شبکه استفاده می شود .

جنس درب های کناری قطعا به صورت فلزی بوده در حالی که جنس درب  های جلویی و عقبی می تواند متفاوت باشد . بدین صورت که جنس درب جلویی می تواند شیشه ای زوار دار و یا توری باشد . در حالی که جنس درب عقب تمام فلزی و یا توری (زنبوری ) می باشد .

استفاده از درب توری در رک ایستاده  :

می توانیم از درب های توری به جای درب های جلو و عقب رک استفاده نماییم . درب های جلو و عقب توری (زنبوری ) عموما در مراکز داده ای که تشک هوایی خنک در جلوی رک پهن است استفاده می شود تا به راحتی باد خنک از جلوی درب وارد رک شده و باد گرم از قسمت عقب رک خارج شود .

رک ایستاده

واحد سنجش رک و معیار های انتخاب رک ایستاده چیست ؟

  • ارتفاع رک ایستاده

معیار اصلی سنجش رک ها ، ارتفاع رک بوده و  واحد سنجش ارتفاع رک یونیت می باشد . هر یونیت تقریبا معادل 4.5 سانتی متر می باشد . تجهیزاتی مانند سوئیچ ها و روترها ، مانند سیسکو 2960 یا سیسکو 2811 یک یونیت فضا را در رک اشغال می کنند .

  • عرض رک ایستاده ( دهنی رک )

به طور معمول و بر اساس استاندارد ، تجهیزات شبکه دارای عرض 19 اینچی ( تقریبا 48 سانت) بوده در حالی که سایز تجهیزات از قبیل DVR ها و … دارای عرض های کمتر و یا بیشتر از 19 اینچ می باشند . بر این اساس ، رک ها نیز منطبق بر موضوع فوق تولید می شوند . لازم به ذکر است  که تجهیزات 19 اینچی را اصطلاحا رک مونتی ، یعنی قابلیت نصب در رک می گویند .

  • عمق رک ایستاده

عمق رک بسته به ایستاده و یا دیواری بودن آن می تواند متفاوت باشد .  رک های ایستاده در چهار عمق 60 ، 80 ،100 و 110 سانتی متری تولید می شوند . از رک های عمق 60 برای نگهداری تجهیزات مخابراتی استفاده شده در حالی که رک های ایستاده عمق 80 و 100 عمومی بوده و تمامی تجهیزات شبکه را به راحتی می توان در آن جای داد . رک های عمق 110 برای سرور های رک مونتی جدید کاربرد دارند .

  • ضخامت بدنه رک ایستاده

 به صورت استاندارد از ورق های آهنی برای ساختن بدن رک ها استفاده می شود . یک رک استاندارد ، رکی است که در مقابل وزن زیاد تجهیزات داخلی بتواند مقاومت نشان داده و دفرمه نگردد ، بنابرین جنس ورق استفاده شده در بدنه رک برای ما مهم است . ضخامت استاندارد برای رک ها از 0.8 میل شروع شده و به 2 میل تمام می شود . این تفاوت ضخامت روی کیفیت ساخت و قیمت رک تاثیر مستقیم دارد .

هدف از خرید رک ایستاده

 

به طور کلی می توان موارد ذیل را به عنوان هدف از خرید رک ایستاده بیان نمود:

رک ایستاده

مرتب بودن ظاهر کار

به علت ورود و خروج حجم بالایی از انواع کابل های برق و شبکه در تجهیزات شبکه ، داشتن یک دستگاه رک بسیار الزامی می باشد . رک ها به طور کلی دارای دو محل ورود و خروج کابل می باشند که این با توجه به فرمت رک می تواند متفاوت باشد . در رک های ایستاده ، این ورودی و خروجی از کف رک و پیشانی پشت رک می باشد .

امنیت رک ایستاده

افزایش امنیت فیزیکی

در رک ها برای افزایش امنیت و دور از دسترس بودن تجهیزات از دسترس افراد غیر مسئول از قفل ها استفاده می نمایند . این قفل ها در انواع ساده و دستی ( مانند قفل های سوئیچی و ریتال ) و یا قفل ها پیشرفته تر همانند قفل ها رمزی ، کارتی ، بیومتریک و … تولید و استفاده می شود . قفل بودن درب رک برای ما از سه جهت مهم است : اولا از دسترسی افراد غیر مسئول به تجهیزات شبکه که احتمالا منجر به خاموش شدن تجهیزات و یا قطعی کابل های شبکه و احتمالا down شدن سرویس های شبکه شده ، جلوگیری نموده و در ثانی همانطور که می دانیم ، تجهیزات شبکه بسیار گران بوده و هر گونه دست درازی به این تجهیزات و … دارای بار مالی برای ما خواهد بود . ثالثا ، جلوگیری از دسترسی افراد به صورت فیزیکی به پورت های ورود و خروج اطلاعات و جلوگیری از سرقت اطلاعات مهم سازمانی و….

قیمت رک ایستاده

افزایش طول عمر تجهیزات شبکه

تمامی تجهیزات الکترونیکی ، دارای یک بازه دمایی نگهداری ایده ال هستند که در این دما ، سیستم موصوف دارای حداکثر کارایی خواهد بود . تجهیزات شبکه همانند سرور ها ، روتر ها و سوئیچ ها هنگام کار کردن ، گرمای زیادی را تولید می کنند . روال تولید گرما در این تجهیزات به این صورت است که هوای خنک از قیمت جلوی دستگاه توسط تجهیزاتی همچون سرور ها مکیده و از انتهای این تجهیزات خارج می شود . چنانکه یک رک استاندارد نبوده و دارای سیستم خنک سازی مطلوبی نباشد ، این بالشت از گرمای هوا که در قسمت انتهایی رک جمع شده است ، از رک خارج نشده و باعث افزایش شدید دمای داخل رک شده و باعث افزایش دمای پردازنده تجهیزات شبکه شده و در نتیجه این تجهیزات به صورت متوالی هنگ کرده و در نهایت کار باعث کاهش طول عمر و سوختن آنها خواهد شد .

خرید رک ایستاده

گردش هوای بهینه

همانطور که در بند قبلی بیان شد ، تجهیزات شبکه همانند سرور ها ، روتر ها و سوئیچ ها هنگام کار کردن ، گرمای زیادی را تولید می کنند و این گرمای تولید شده در قسمت عقب رک جمع می شود . سیستم گردش هوای رک کمک می کند تا هوای گرم توسط فن های بالای رک مکیده و خارج شده و از زیر رک هوای خنک تر وارد رک شود . این موضوع به افزایش کارایی تجهیزات داخل رک کمک شایانی را انجام می دهد .

صدای کم در رک ایستاده

جلوگیری از آلودگی صوتی

تجهیزات شبکه همانند سرور ها و … به علت وجود فن های بسیار قوی دارای صدای بسیار زیادی ، علی الخصوص در هنگام روشن شدن دستگاه ها می باشند . این مهم در محیط های اداری بسیار آزاد دهنده بوده در حالی که در صورت استفاده از رک و به علت چهارچوب رک ، این صدا تا مقدار زیادی دفع شده و صدا کمتر به بیرون از رک نفوذ می کند .

هزینه کم در رک ایستاده

استفاده بهینه از فضا های اداری ، اتاق های سرور و دیتا سنتر ها

به علت گران بودن فضاهای اداری و علی الخصوص فضا های بسیار گران قیمت اتاق های سایت و دیتا سنتر ها ( به علت هزینه های بسیاری که به جهت ساخت این سالن ها و اتاق ها انجام می شود ) استفاه بهینه از کلیه فضا های موجود برای ما بسیار مهم است . این مهم به عنایت به طبقه ای بودن رک ها و استفاده از فضای عمودی باعث کاهش سطح افقی نگهداری تجهیزات و در نتیجه کاهش هزینه های استفاده از فضا های اداری و … می شود .

دسترسی راحتر رک ایستاده

دسترسی راحت تر به تجهیزات

همان طور که می دانیم ، مدیریت شبکه به صورت عادی دارای استرس بسیاری می باشد . در این میان غیر فعال شدم سرویس های شبکه به صورت اتفاقی و یا جهت سرویس دوره ای امری عادی می باشد . در صورت استفاده از رک ها ، دسترسی مدیران شبکه به تجهیزات شبکه در هنگام سرویس و نگهداری از تجهیزات بسیار ساده تر و دل پذیر صورت می گیرد .


 

جهت اخذ هرگونه مشاوره و راهنمایی در خصوص خرید رک ایستاده و اطلاع از آخرین قیمت رک ایستاده لطفا با کارشناسان فروش ما تماس حاصل فرمائید :

66578977 -021  و 66938112 -021 

 

 

رک ایستاده

رک ایستاده یکی از تجهیزات موردنیاز ساخت و مدیریت شبکه کامپیوتری است که برای ایجاد نظم، هماهنگی و … از آن در شبکه استفاده می‌شود.

رک ایستاده چیست؟

رک‌های ایستاده استاندارد معمولاً جهت قرارگیری در مرکز شبکه‌های کامپیوتری یا دیتا سنترها انتخاب می‌شوند. در این رک‌ها با استفاده از ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود و به کمک ماژول‌های قابل اتصال می‌توانند از تجهیزات شما محافظت نمایند. رک ایستاده از بالا و پائین ورودی برای انواع کابل را دارا هستند، همچنین در اکثر مدل‌های موجود در بازار می‌توانند از چهار طرف باز شوند و دسترسی کاملی را به تجهیزات داخل رک در اختیار کاربر قرار دهند.

 ارتفاع این رک‌ها می‌تواند در اندازه‌های ۱۶ ، ۲۱ ، ۲۸ ، ۳۶ ، ۴۰ و ۴۴ یونیت متفاوت باشد، همچنین رک ایستاده دارای عمق‌های متفاوتی هستند که باتوجه‌به نیاز شما می‌توانند متغیر نیز باشند. معمولاً رک ایستاده استاندارد با عمق‌های ۶۰ ، ۸۰ ، ۱۰۰ سانتیمتر تولید می‌شوند. این رک‌ها دارای درب‌های شیشه‌ای یا تلقی فریم دار هستند. همچنین امکان نصب چهار ماژول فن دار در طرفین و سقف رک در آنها وجود خواهد داشت.

البته بسیاری از رک‌های موجود در بازار تنها با یک فن عرضه می‌شوند که در صورت نیاز می‌توانید خودتان با خرید ماژول تهویه قدرت خنک کردن رک را افزایش دهید.  در بسیاری از این رک‌ها امکان اتصال پاور ماژول‌های ۸ و ۹ پورت افقی وجود خواهد داشت که خود یک مزیت بسیار عالی است. البته امکان نصب ماژول پاور به‌صورت عمودی نیز وجود دارد که البته در زمان نصب و انتخاب می‌بایست ارتفاع رک و پاور را مدنظر قرار دهید.

قیمت رک ایستاده

قیمت رک ایستاده به عوامل بسیاری بستگی خواهد داشت. ارتفاع رک و عمق رک از جمله مواردی هستند که تاثیر گذاری زیادی را بر قیمت یک رک ایستاده خواهند داشت. البته این تمام ماجرا نیست، وجود ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد همچون متریال استفاده شده، برند، نوع متریال در، قفل استفاده شده و بسیاری از ویژگی‌های دیگر می‌تواند بر قیمت تمام شده رک تاثیر گذار باشد.

علاوه بر ویژگی‌های ساختاری رک، وجود ماژول‌های قابل اتصال اضافه همچون، لایت یونیت، بلنک یونیت، فن، پاور و … قطعاً در قیمت رک ایستاده تأثیرگذار خواهد بود. لازم به ذکر است که بیشتر ماژول‌های پیش‌فرض موجود در رک‌ها کیفیت مناسبی ندارند، البته قیمت تمام شده آنها نسبت به خرید ماژول جداگانه پایین‌تر خواهد بود.

برند نیز در زمان خرید رک ایستاده از اهمیت بالایی برخوردار است که قطعاً بر روی قیمت رک ایستاده تاثیر گذار خواهد بود. برندهای معروف همچون اچ پی آی، اچ پی آسیا و . … با داشتن ویژگی‌های ساختاری تایید شده قیمت بالاتری نسبت به مدل‌های مشابه بدون برند بازار دارند.

رک - ایستاده - آی - تی - شبکه

رک - ایستاده - آی - تی - شبکه

خرید رک ایستاده

برای کسانی که با شبکه‌های کامپیوتری سروکار دارند، رک ایستاده یکی از تجهیزات پسیوی است که بدون وجود آن قطعاً شبکه با این شکل و شمایل در مقابل ما قرار نمی‌گرفت. با پیشرفت تکنولوژی برای اتصال کامپیوترها یا دستگاه‌های مختلف به یکدیگر، نیاز به پیاده‌سازی یک شبکه و محافظت از آن نیز شکل گرفت. در یک شبکه تجهیزات و قطعات مختلفی دخیل هستند و یک شبکه را تشکیل می‌دهند. محافظت و نگهداری از این تجهیزات، موضوعی است که قطعاً در یک شبکه باید به آن توجه ویژه شود. اینجاست که اهمیت خرید یک رک ایستاده یا دیواری خود را نشان می‌دهند. این تجهیزات به‌ظاهر ساده نقش بسیار مهمی را در شبکه شما ایفا خواهند کرد که می‌بایست توجه ویژه‌ای را به آنها داشته باشید.

خرید رک ایستاده باکیفیت مطلوب می‌تواند افزایش کارایی، نگهداری آسان‌تر از تجهیزات حساس و البته افزایش امنیت شبکه را برای شما به ارمغان بیاورد. مهم‌ترین موضوع در خرید رک شبکه نحوه انتخاب بهترین رک باتوجه‌به نیاز و بودجه موردنظر است. در بازار انواع مختلفی از رک وجود دارد، به همین دلیل می‌بایست باتوجه‌به نیاز و تجهیزات شبکه یک رک مناسب را انتخاب کنیم. اما برای خرید یک رک مناسب شبکه می‌بایست به چه نکاتی توجه کنیم؟

سه فاکتور کلی در زمان انتخاب یک رک مناسب شبکه حائز اهمیت بسیار زیاد خواهد بود. اندازه، قیمت و البته سیستم‌های اضافه همچون سیستم تهویه. اندازه رک می‌بایست باتوجه‌به مکان قرارگیری رک و تجهیزاتی که در داخل آن قرار می‌گیرند محاسبه شود. قطعاً انتخاب یک رک بزرگ‌تر از نیاز شبکه می‌تواند شما را از دردسر تغییر کامل رک به علت نیاز شبکه به ارتقاء نجات دهد. اما قطعاً رک بزرگ‌تر به معنای قیمت بالاتر نیز هست و اینجاست که فاکتور قیمت به میان می‌آید. انتخاب یک رک متناسب با بودجه در نظر گرفته شده نیز اهمیت بالایی دارد. سیستم تهویه رک معمولاً در دو نمونه بادی و AC قابل انتخاب است که نمونه تهویه مطبوع آن گران‌تر و البته از نوع بسته است. نمونه بادی اما هوا به‌راحتی در میان رک قابل جریان خواهد بود که امکان اضافه‌کردن و استفاده از ماژول فن را هم امکان‌پذیر خواهد کرد.

وجود تجهیزات جانبی داخل رک ایستاده نیز می‌تواند بر قیمت تمام شده آن تأثیرگذار باشد. فن، یکی از مهم‌ترین ابزارهای موجود در داخل رک‌ها بشمار می‌رود که می‌تواند با ایجاد جریان هوا به خنک‌کردن تجهیزات موجود در رک کمک کند.

پاور ماژول، به‌وسیله این ماژول می‌توانید نیاز برق قطعات داخل رک ایستاده خود را به‌راحتی تأمین نمایید. مانیتور، کنترل تجهیزات داخل رک قطعاً یکی از کارهایی خواهد بود که هر روز با آن سروکار خواهید داشت، با کمک این مانیتور می‌توانید عملکرد روتر و سویچ ها را مورد بررسی قرار داده و تنظیمات موردنظر خود را اعمال کنید.

رک سرور ایستاده

رک سرور ایستاده به علت استفاده از تجهیزات سنگین‌تر و البته بزرگ‌تر دارای ابعاد بیشتری نسبت به رک شبکه است. رک سرور ایستاده همچنین با استفاده از متریال مقاوم‌تر دارای تحمل وزن بالاتر نیز می‌باشد که در زمان اتصال چندین عدد از تجهیزات بسیار کارآمد خواهد بود. در این نوع رک معمولاً فن، پاور ماژول و دماسنج به‌صورت پیش‌فرض قرار گرفته‌اند که البته امکان خرید این ماژول‌ها به‌صورت جداگانه نیز امکان‌پذیر است.

رک شبکه ایستاده

رک شبکه همانند رک سرور است اما با ابعادی کمی کوچک‌تر، شاید نتوان به‌راحتی تفاوت میان رک شبکه ایستاده و رک سرور ایستاده را نمایان کرد. جنس کلی رک‌ها از فلز آلومینیوم می‌باشد که با پوشش رنگ‌های مختلفی پوشانده می‌شوند. در داخل رک‌ها شاهد طبقات ثابتی هستیم که می‌توان بر روی آنها سرور، سوئیچ و بسیاری دیگر از تجهیزات را قرارداد.

رک - ایستاده - آی - تی - شبکه

فروش رک ایستاده

فروش رک ایستاده کار راحتی نخواهد بود، ازآنجاکه تنوع زیادی در رک‌ها مشاهده می‌شود، تنوع از لحاظ ابعاد، رنگ، جنس ساخت و دیواری یا ایستاده بودن می‌تواند در زمان فروش بر روی قیمت تمام شده تاثیر گذار باشند. عرض و عمق رک با واحدهای اندازه گیری سانتیمتر و متر و ارتفاع آن با یونیت بیان می‌شود و جزو دو فاکتور اصلی در زمان فروش رک ایستاده هستند.

انواع رک‌های ایستاده

رک ایستاده محفظه‌ای می‌باشد که سرور یا تجهیزات شبکه همانند سوییچ، روتر، مودم و … در آن قرار خواهند گرفت. این نوع رک‌ها باتوجه‌به ابعاد بزرگ خود تنها بر روی زمین قرار خواهند گرفت و امکان اتصال آن به دیوار میسر نمی‌باشد. رک‌های ایستاده از طریق چرخ‌هایی که در زیر آن نصب می‌شود قابلیت جابه‌جایی آسان را برای کاربران فراهم خواهند کرد. انواع رک‌های ایستاده باتوجه‌به متریال ساخته شده وظیفه‌ای همچون محافظت فیزیکی، ایجاد هماهنگی و نظم‌دهی به تجهیزات و البته خنک نگه‌داشتن تجهیزات را بر عهده دارند.

تفاوتی ندارد که از چه نوع رک ایستاده‌ای استفاده کنید. اهمیت داشتن یک رک باکیفیت می‌تواند حتی از داشتن تجهیزات حرفه‌ای همچون سوئیچ، روتر و مودم نیز بالاتر باشد. رک‌های ایستاده در نمونه‌های 18 تا 42 یونیت و عمق 60 تا 100 سانتیمتر قابل انتخاب و خریداری هستند. هرچند امکان ساخت نمونه‌های سفارشی با اندازه و عمق موردنظر نیز در بسیاری از مواقع میسر است.

رک - ایستاده - آی - تی - شبکه

ابعاد رک‌های ایستاده 

رک ایستاده یک محفظة مکعبی شکل است که تجهیزاتی مانند سرورها، روترها، پچ پنل‌ها و… را در خود جای می‌دهد. این دستگاه می‌تواند از دسترسی غیرمجاز به تجهیزات سخت‌افزاری داخل اتاق سرور جلوگیری و با استفاده از ویژگی‌هایی همچون امکان کنترل گردش هوا عمر قطعات را نیز افزایش دهد. عدم وجود رک در شبکه به معنای برهم ریختگی کلی شبکه چه از نظر کاربرد و چه از نظر ظاهری است. با استفاده از رک، عمر مفید قطعات و تجهیزات ارزشمند بالاتر می‌رود و در برابر آسیب‌های فیزیکی نیز از آن‌ها محافظت می‌شود.

اما رک‌های ایستاده در ابعاد مختلفی قابل خریداری هستند. قبل از اینکه برای خرید رک ایستاده اقدام کنید، می‌بایست از ابعاد تجهیزاتی که قصد دارید داخل رک قرار دهید و البته مکانی که رک در آن قرار می‌گیرد مطلع باشید. این موضوع به شما کمک می‌کند یک رک متناسب با تجهیزات و محدودیت‌های خود انتخاب نمایید که می‌تواند در هزینه شما نیز صرفه‌جویی نماید. در غیر این صورت، ممکن است یک رک بزرگ تهیه کنید که فضای داخلی آن خالی بماند یا بالعکس رک کوچکی بخرید که برای قراردادن دادن تمامی تجهیزات شبکه در آن با مشکل مواجه شوید.

سوالات متداول

رک‌های ایستاده استاندارد معمولاً جهت قرارگیری در مرکز شبکه‌های کامپیوتری یا دیتا سنترها انتخاب می‌شوند. در این رک‌ها با استفاده از ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود و به کمک ماژول‌های قابل اتصال می‌توانند از تجهیزات شما محافظت نمایند. رک ایستاده از بالا و پائین ورودی برای انواع کابل را دارا هستند، همچنین در اکثر مدل‌های موجود در بازار می‌توانند از چهار طرف باز شوند و دسترسی کاملی را به تجهیزات داخل رک در اختیار کاربر قرار دهند.

 

رک شبکه همانند رک سرور است اما با ابعادی کمی کوچک‌تر، شاید نتوان به‌راحتی تفاوت میان رک شبکه ایستاده و رک سرور ایستاده را نمایان کرد. جنس کلی رک‌ها از فلز آلومینیوم می‌باشد که با پوشش رنگ‌های مختلفی پوشانده می‌شوند. در داخل رک‌ها شاهد طبقات ثابتی هستیم که می‌توان بر روی آنها سرور، سوئیچ و بسیاری دیگر از تجهیزات را قرارداد.

رک ایستاده محفظه‌ای می‌باشد که سرور یا تجهیزات شبکه همانند سوییچ، روتر، مودم و … در آن قرار خواهند گرفت. این نوع رک‌ها باتوجه‌به ابعاد بزرگ خود تنها بر روی زمین قرار خواهند گرفت و امکان اتصال آن به دیوار میسر نمی‌باشد. رک‌های ایستاده از طریق چرخ‌هایی که در زیر آن نصب می‌شود قابلیت جابه‌جایی آسان را برای کاربران فراهم خواهند کرد. انواع رک‌های ایستاده باتوجه‌به متریال ساخته شده وظیفه‌ای همچون محافظت فیزیکی، ایجاد هماهنگی و نظم‌دهی به تجهیزات و البته خنک نگه‌داشتن تجهیزات را بر عهده دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *