رک ایستاده

رک ایستاده – قیمت رک ایستاده – فروش رک ایستاده – خرید رک ایستاده  :

رک ایستاده : 

رک ایستاده کابینتی است قدی و  فلزی که از آن برای نصب و نگهداری از تجهیزات گران قیمت IT  ، همانند انواع سوئیچ ها ، روتر ها ، فایروال ها ، مودم ها ، ذخیره ساز ها و UPS های رک مونتی استفاده می شود .

این رک ها روی زمین قرار گرفته و معمولا دارای پایه ثابت و یا چرخ و یا هردو می باشند .  رک دارای طبقات ثابتی تحت عنوان سینی ثابت بوده که به تعداد دلخواه می توان تهیه و به عنوان طبقه در رک استفاده نمود .

سایز رک ایستاده :

همانطور که بیان شد ، این رک  یک رک قدی است و حداقل ارتفاع آن 14یونیت  و حداکثر ارتفاع آن 47 یونت می باشد .

عمق رک ایستاده :

رک های ایستاده در عمق های 60 ، 80 ، 100 و 110 سانتی تولید می شوند .

سیستم گردش هوا در رک ایستاده :

 رک ایستاده دارای سیستم گردش هوایی به این شکل است که هوای خنک  از قسمت پایین وارد رک شده و از قسمت بالای رک و توسط یونیت فن دفع میشود . در رک های ایستاده  از 1 تا 8 فن را ، روی یونیت فن ، می توان جاسازی نمود .

فن های های رک ، دارای دو مدل بوشی و بلبرینگی می باشند . فن های بلبرینگی نویز بیشتر ، صدای کمتر ، کیفیت بالاتر و قیمت بالاتری نسبت به رک های بوشی دارند . کارکرد فن های بوشی بر پایه روغن استوار است .

 

درب ها در رک ایستاده  :

در این رک ها درب ها از 4 وجه امکان باز شدن دارند . از درب های کناری و عقبی عموما در هنگام بستن تجهیزات استفاده می شود و بعد از آن عموما توسط قفلی که روی آن تعبیه شده است ، از دسترسی های غیر مجاز به رک جلوگیری به عمل می آید . درب جلویی رک که به صورت لولایی هست برای دسترسی به تجهیزات شبکه استفاده می شود .

جنس درب های کناری قطعا به صورت فلزی بوده در حالی که جنس درب  های جلویی و عقبی می تواند متفاوت باشد . بدین صورت که جنس درب جلویی می تواند شیشه ای زوار دار و یا توری باشد . در حالی که جنس درب عقب تمام فلزی و یا توری (زنبوری ) می باشد .

استفاده از درب توری در رک ایستاده  :

می توانیم از درب های توری به جای درب های جلو و عقب رک استفاده نماییم . درب های جلو و عقب توری (زنبوری ) عموما در مراکز داده ای که تشک هوایی خنک در جلوی رک پهن است استفاده می شود تا به راحتی باد خنک از جلوی درب وارد رک شده و باد گرم از قسمت عقب رک خارج شود .

واحد سنجش رک و معیار های انتخاب رک ایستاده چیست ؟

  • ارتفاع رک ایستاده :

معیار اصلی سنجش رک ها ، ارتفاع رک بوده و  واحد سنجش ارتفاع رک یونیت می باشد . هر یونیت تقریبا معادل 4.5 سانتی متر می باشد . تجهیزاتی مانند سوئیچ ها و روترها ، مانند سیسکو 2960 یا سیسکو 2811 یک یونیت فضا را در رک اشغال می کنند .

  • عرض رک ایستاده ( دهنی رک ) :

به طور معمول و بر اساس استاندارد ، تجهیزات شبکه دارای عرض 19 اینچی ( تقریبا 48 سانت) بوده در حالی که سایز تجهیزات از قبیل DVR ها و … دارای عرض های کمتر و یا بیشتر از 19 اینچ می باشند . بر این اساس ، رک ها نیز منطبق بر موضوع فوق تولید می شوند . لازم به ذکر است  که تجهیزات 19 اینچی را اصطلاحا رک مونتی ، یعنی قابلیت نصب در رک می گویند .

  • عمق رک ایستاده :

عمق رک بسته به ایستاده و یا دیواری بودن آن می تواند متفاوت باشد .  رک های ایستاده در چهار عمق 60 ، 80 ،100 و 110 سانتی متری تولید می شوند . از رک های عمق 60 برای نگهداری تجهیزات مخابراتی استفاده شده در حالی که رک های ایستاده عمق 80 و 100 عمومی بوده و تمامی تجهیزات شبکه را به راحتی می توان در آن جای داد . رک های عمق 110 برای سرور های رک مونتی جدید کاربرد دارند .

  • ضخامت بدنه رک ایستاده :

 به صورت استاندارد از ورق های آهنی برای ساختن بدن رک ها استفاده می شود . یک رک استاندارد ، رکی است که در مقابل وزن زیاد تجهیزات داخلی بتواند مقاومت نشان داده و دفرمه نگردد ، بنابرین جنس ورق استفاده شده در بدنه رک برای ما مهم است . ضخامت استاندارد برای رک ها از 0.8 میل شروع شده و به 2 میل تمام می شود . این تفاوت ضخامت روی کیفیت ساخت و قیمت رک تاثیر مستقیم دارد .

هدف از خرید رک ایستاده

هدف از خرید رک ایستاده

به طور کلی می توان موارد ذیل را به عنوان هدف از خرید رک ایستاده بیان نمود