قیمت انواع رک ایستاده :

رک ایستاده

رک ایستاده – قیمت رک ایستاده – فروش رک ایستاده – خرید رک ایستاده  :

رک ایستاده : 

رک ایستاده کابینتی است قدی و  فلزی که از آن برای نصب و نگهداری از تجهیزات گران قیمت IT  ، همانند انواع سوئیچ ها ، روتر ها ، فایروال ها ، مودم ها ، ذخیره ساز ها و UPS های رک مونتی استفاده می شود .

این رک ها روی زمین قرار گرفته و معمولا دارای پایه ثابت و یا چرخ و یا هردو می باشند .  رک دارای طبقات ثابتی تحت عنوان سینی ثابت بوده که به تعداد دلخواه می توان تهیه و به عنوان طبقه در رک استفاده نمود .

سایز رک ایستاده :

همانطور که بیان شد ، این رک  یک رک قدی است و حداقل ارتفاع آن 14یونیت  و حداکثر ارتفاع آن 47 یونت می باشد .

عمق رک ایستاده :

رک های ایستاده در عمق های 60 ، 80 ، 100 و 110 سانتی تولید می شوند .

سیستم گردش هوا در رک ایستاده :

 رک ایستاده دارای سیستم گردش هوایی به این شکل است که هوای خنک  از قسمت پایین وارد رک شده و از قسمت بالای رک و توسط یونیت فن دفع میشود . در رک های ایستاده  از 1 تا 8 فن را ، روی یونیت فن ، می توان جاسازی نمود .

فن های های رک ، دارای دو مدل بوشی و بلبرینگی می باشند . فن های بلبرینگی نویز بیشتر ، صدای کمتر ، کیفیت بالاتر و قیمت بالاتری نسبت به رک های بوشی دارند . کارکرد فن های بوشی بر پایه روغن استوار است .

 

درب ها در رک ایستاده  :

در این رک ها درب ها از 4 وجه امکان باز شدن دارند . از درب های کناری و عقبی عموما در هنگام بستن تجهیزات استفاده می شود و بعد از آن عموما توسط قفلی که روی آن تعبیه شده است ، از دسترسی های غیر مجاز به رک جلوگیری به عمل می آید . درب جلویی رک که به صورت لولایی هست برای دسترسی به تجهیزات شبکه استفاده می شود .

جنس درب های کناری قطعا به صورت فلزی بوده در حالی که جنس درب  های جلویی و عقبی می تواند متفاوت باشد . بدین صورت که جنس درب جلویی می تواند شیشه ای زوار دار و یا توری باشد . در حالی که جنس درب عقب تمام فلزی و یا توری (زنبوری ) می باشد .

استفاده از درب توری در رک ایستاده  :

می توانیم از درب های توری به جای درب های جلو و عقب رک استفاده نماییم . درب های جلو و عقب توری (زنبوری ) عموما در مراکز داده ای که تشک هوایی خنک در جلوی رک پهن است استفاده می شود تا به راحتی باد خنک از جلوی درب وارد رک شده و باد گرم از قسمت عقب رک خارج شود .

واحد سنجش رک و معیار های انتخاب رک ایستاده چیست ؟

  • ارتفاع رک ایستاده :

معیار اصلی سنجش رک ها ، ارتفاع رک بوده و  واحد سنجش ارتفاع رک یونیت می باشد . هر یونیت تقریبا معادل 4.5 سانتی متر می باشد . تجهیزاتی مانند سوئیچ ها و روترها ، مانند سیسکو 2960 یا سیسکو 2811 یک یونیت فضا را در رک اشغال می کنند .

  • عرض رک ایستاده ( دهنی رک ) :

به طور معمول و بر اساس استاندارد ، تجهیزات شبکه دارای عرض 19 اینچی ( تقریبا 48 سانت) بوده در حالی که سایز تجهیزات از قبیل DVR ها و … دارای عرض های کمتر و یا بیشتر از 19 اینچ می باشند . بر این اساس ، رک ها نیز منطبق بر موضوع فوق تولید می شوند . لازم به ذکر است  که تجهیزات 19 اینچی را اصطلاحا رک مونتی ، یعنی قابلیت نصب در رک می گویند .

  • عمق رک ایستاده :

عمق رک بسته به ایستاده و یا دیواری بودن آن می تواند متفاوت باشد .  رک های ایستاده در چهار عمق 60 ، 80 ،100 و 110 سانتی متری تولید می شوند . از رک های عمق 60 برای نگهداری تجهیزات مخابراتی استفاده شده در حالی که رک های ایستاده عمق 80 و 100 عمومی بوده و تمامی تجهیزات شبکه را به راحتی می توان در آن جای داد . رک های عمق 110 برای سرور های رک مونتی جدید کاربرد دارند .

  • ضخامت بدنه رک ایستاده :

 به صورت استاندارد از ورق های آهنی برای ساختن بدن رک ها استفاده می شود . یک رک استاندارد ، رکی است که در مقابل وزن زیاد تجهیزات داخلی بتواند مقاومت نشان داده و دفرمه نگردد ، بنابرین جنس ورق استفاده شده در بدنه رک برای ما مهم است . ضخامت استاندارد برای رک ها از 0.8 میل شروع شده و به 2 میل تمام می شود . این تفاوت ضخامت روی کیفیت ساخت و قیمت رک تاثیر مستقیم دارد .

هدف از خرید رک ایستاده

هدف از خرید رک ایستاده

به طور کلی می توان موارد ذیل را به عنوان هدف از خرید رک ایستاده بیان نمود:

رک ایستاده

مرتب بودن ظاهر کار:

به علت ورود و خروج حجم بالایی از انواع کابل های برق و شبکه در تجهیزات شبکه ، داشتن یک دستگاه رک بسیار الزامی می باشد . رک ها به طور کلی دارای دو محل ورود و خروج کابل می باشند که این با توجه به فرمت رک می تواند متفاوت باشد . در رک های ایستاده ، این ورودی و خروجی از کف رک و پیشانی پشت رک می باشد .

امنیت رک ایستاده

افزایش امنیت فیزیکی :

در رک ها برای افزایش امنیت و دور از دسترس بودن تجهیزات از دسترس افراد غیر مسئول از قفل ها استفاده می نمایند . این قفل ها در انواع ساده و دستی ( مانند قفل های سوئیچی و ریتال ) و یا قفل ها پیشرفته تر همانند قفل ها رمزی ، کارتی ، بیومتریک و … تولید و استفاده می شود . قفل بودن درب رک برای ما از سه جهت مهم است : اولا از دسترسی افراد غیر مسئول به تجهیزات شبکه که احتمالا منجر به خاموش شدن تجهیزات و یا قطعی کابل های شبکه و احتمالا down شدن سرویس های شبکه شده ، جلوگیری نموده و در ثانی همانطور که می دانیم ، تجهیزات شبکه بسیار گران بوده و هر گونه دست درازی به این تجهیزات و … دارای بار مالی برای ما خواهد بود . ثالثا ، جلوگیری از دسترسی افراد به صورت فیزیکی به پورت های ورود و خروج اطلاعات و جلوگیری از سرقت اطلاعات مهم سازمانی و….

قیمت رک ایستاده

افزایش طول عمر تجهیزات شبکه :

تمامی تجهیزات الکترونیکی ، دارای یک بازه دمایی نگهداری ایده ال هستند که در این دما ، سیستم موصوف دارای حداکثر کارایی خواهد بود . تجهیزات شبکه همانند سرور ها ، روتر ها و سوئیچ ها هنگام کار کردن ، گرمای زیادی را تولید می کنند . روال تولید گرما در این تجهیزات به این صورت است که هوای خنک از قیمت جلوی دستگاه توسط تجهیزاتی همچون سرور ها مکیده و از انتهای این تجهیزات خارج می شود . چنانکه یک رک استاندارد نبوده و دارای سیستم خنک سازی مطلوبی نباشد ، این بالشت از گرمای هوا که در قسمت انتهایی رک جمع شده است ، از رک خارج نشده و باعث افزایش شدید دمای داخل رک شده و باعث افزایش دمای پردازنده تجهیزات شبکه شده و در نتیجه این تجهیزات به صورت متوالی هنگ کرده و در نهایت کار باعث کاهش طول عمر و سوختن آنها خواهد شد .

خرید رک ایستاده

گردش هوای بهینه :

همانطور که در بند قبلی بیان شد ، تجهیزات شبکه همانند سرور ها ، روتر ها و سوئیچ ها هنگام کار کردن ، گرمای زیادی را تولید می کنند و این گرمای تولید شده در قسمت عقب رک جمع می شود . سیستم گردش هوای رک کمک می کند تا هوای گرم توسط فن های بالای رک مکیده و خارج شده و از زیر رک هوای خنک تر وارد رک شود . این موضوع به افزایش کارایی تجهیزات داخل رک کمک شایانی را انجام می دهد .

صدای کم در رک ایستاده

جلوگیری از آلودگی صوتی:

تجهیزات شبکه همانند سرور ها و … به علت وجود فن های بسیار قوی دارای صدای بسیار زیادی ، علی الخصوص در هنگام روشن شدن دستگاه ها می باشند . این مهم در محیط های اداری بسیار آزاد دهنده بوده در حالی که در صورت استفاده از رک و به علت چهارچوب رک ، این صدا تا مقدار زیادی دفع شده و صدا کمتر به بیرون از رک نفوذ می کند .

هزینه کم در رک ایستاده

استفاده بهینه از فضا های اداری ، اتاق های سرور و دیتا سنتر ها :

به علت گران بودن فضاهای اداری و علی الخصوص فضا های بسیار گران قیمت اتاق های سایت و دیتا سنتر ها ( به علت هزینه های بسیاری که به جهت ساخت این سالن ها و اتاق ها انجام می شود ) استفاه بهینه از کلیه فضا های موجود برای ما بسیار مهم است . این مهم به عنایت به طبقه ای بودن رک ها و استفاده از فضای عمودی باعث کاهش سطح افقی نگهداری تجهیزات و در نتیجه کاهش هزینه های استفاده از فضا های اداری و … می شود .

دسترسی راحتر رک ایستاده

دسترسی راحت تر به تجهیزات :

همان طور که می دانیم ، مدیریت شبکه به صورت عادی دارای استرس بسیاری می باشد . در این میان غیر فعال شدم سرویس های شبکه به صورت اتفاقی و یا جهت سرویس دوره ای امری عادی می باشد . در صورت استفاده از رک ها ، دسترسی مدیران شبکه به تجهیزات شبکه در هنگام سرویس و نگهداری از تجهیزات بسیار ساده تر و دل پذیر صورت می گیرد .


 

جهت اخذ هرگونه مشاوره و راهنمایی در خصوص خرید رک ایستاده و اطلاع از آخرین قیمت رک ایستاده لطفا با کارشناسان فروش ما تماس حاصل فرمائید :

66578977 -021  و 66938112 -021 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *