تجهیزات شبکه

کابل فیبر نوری مولتی مود

فیبر نوری مولتی مود

در بازار کابل های شبکه ای، تقاضا برای کابل های فیبری سینگل مود (تک حالته) و فیبر نوری مولتی مود (چند حالته) همواره رو به افزایش است. هردوی این کابل ها برای پهنای باند بلند و کانکشن های پر سرعت در دسترس می باشند. در میان این دو، فیبر مولتی مود یا چند حالته معمولا برای انقال دیتا در فواصل کوتاه تر در شبکه های LAN و دیتا سنتر ها مورد استفاده قرار می گیرد.
در مقاله ای که اکنون درحال مطالعه آن می باشید، ما قصد داریم تا به کابل های فیبر نوری، خصوصا درباره نوع مولتی مود یا چند حالته آنها بپردازیم.

فیبر نوری مولتی مود چیست؟

فیبر چند حالته یکی از انواع کابل فیبر نوری است که معمولا برای ارتباط در فواصل نسبتا نزدیک، برای مثال در یک ساختمان یا مجتمع تجاری استفاده می شود. این کابل ها دارای هسته یا «core» های بزرگتری هستند و اندازه آنها به 50 یا 63 میکرون می رسد که باعث می شود چندین پرتو نور یا حالت به طور همزمان پخش شوند.
با این حال، این حالت ها معمولا در مسیر های انتقالی بلند تر پراکنده و دچار آسیب می شوند و به همین دلیل است که کابل های مولتی مود نسبت به کابل های سینگل مود یا تک حالته دارای محدودیت هستند.
بیش ترین میزان انتقال برای کابل های مولتی مود حدود 550 متر و با سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه است. دیگر محدودیت های معمول برای انتقال برابر 2 کیلومتر با سرعت 100 مگابیت بر ثانیه، و 1 کیلومتر با 100 مگابیت بر ثانیه می باشند.

انواع فیبر نوری مولتی مود

کابل های فیبر نوری مولتی مود را می توان به دسته های OM1، OM2، OM3، OM4 و OM5 با استاندارد ISO11801 تقسیم کرد. در ادامه به انواع این کابل ها میپدازیم.

فیبر نوری مولتی مود

فیبر OM1

به طور کلی این نوع فیبر ها دارای غلاف با رنگ نارنجی هستند و سایز هسته آنها برابر با 62.5 میکرومتر می باشد. این نوع فیبر می تواند از اترنت های 10 گیگابیت تا طول 33 متر پشتیبانی کند، ولی اکثرا برای اترنت های 100 مگابیت استفاده می شود. این نوع برای استفاده در منابع نور LED نیز مناسب می باشد.

فیبر نوری OM2

این نوع فیبر ها معمولا دارای غلاف های نارنجی رنگ هستند و همانند فیبر های OM1 بر اساس تجهیزات LED کار می کنند. اگر چه این نوع از فیبر ها دارای هسته های کوچک تر 50 میکرومتر نسبت به OM1 هستند، اما آنها می توانند از اترنت های 10 گیگابیت تا طول 82 متر پشتیبانی کنند. البته این فیبر ها اکثرا برای اترنت های 1 گیگابیت استفاده می شوند.

فیبر نوری OM3

فیبر های OM3 دارای غلاف آبی رنگ هستند و همانند نوع قبلی، هسته ای با سایز 50 میکرومتر دارند، اما این کابل ها برای تجهیزات لیزری بهینه سازی شده اند. OM3 برای شبکه اترنت 10 گیگابیت تا طول 300 متر استفاده می شود. علاوه بر آن، از این کابل ها می توان برای اترنت های 100 و 40 گیابیت تا طول 100 متر استفاده کرد.

فیبر نوری OM4

OM4 یک نسخه کاملا بهبود یافته نسبت به نوع  OM3 فیبر نوری مولتی مود می باشد. این نوع دارای همان غلاف آبی رنگ و هسته ی 50 میکرومتری است، و هردوی این نسخه ها برای تجهزیات لیزری طراحی شده اند. اما OM4 می تواند از اترنت های 10 گیگابیت تا طول 550 متر، و از اترنت های 100 گیگابیت تا طول 150 متر پشتیبانی کند.

فیبر نوری OM5

فیبر OM5 با کابل های OM4 سازگار هستند. این نوع دارای هسته ی هم اندازه با OM2، OM3 و OM4 می باشد. رنگ اصلی غلاف OM5 سبز لیمویی است. این نوع طراحی شده تا حداقل 4 کانال طول موج چند گانه را با سرعت 28 گیگابیت بر ثانیه منتقل کند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *