تجهیزات شبکه

طراحی اتاق سرور برای کسب و کار های کوچک

طراحی اتاق سرور

طراحی یک مکان خاص برای نگه داری سرور ها و تجهیزات آی تی ممکن است برای یک کسب و کار کوچک غیر ضروری به نظر برسد. طراحی یک اتاق سرور می تواند ساعت ها زمان ببرد، و ممکن است شما این زمان را نداشته باشید. علاوه بر آن، طراحی اتاق سرور ممکن است نیازمند تخصص در زمینه آی تی باشد، اینطور نیست؟

خبر خوش این است که، این کار را می توان تنها با داشتن برخی اطلاعات پایه، به راحتی انجام دهید. در این مقاله، ما قصد داریم تا با ذکر نکاتی مفید به شما در این امر کمک کنیم.

 طراحی اتاق سرور کوچک خود را درک کنید

زمان گذاشتن برای آماده شدن و درک کردن نیاز های تکنولوژیکی کسب و کار کوچک شما یک قدم مهم برای راه اندازی یک اتاق سرور می باشد. هنگام این کار، شما باید فاکتور های مهمی را برای برطرف کردن نیاز هایی نظیر فضا، مکان و انواع تجهیزات شبکه را مد نظر قرار دهید.

فضا اولین و مهم ترین فاکتوری است که باید به آن فکر کنید، و این شامل فضای میان تجهیزات و فضای محیط کار می باشد. تجهیزاتی که زیاد از حد نزدیک به یکدیگر باشند ممکن است به دلیل افزایش دما آسیب جدی ببینند.

مکان و موقعیت جغرافیایی نکته ی مهم دیگر برای طراحی اتاق سرور شماست. آیا قرار است تا تجهیزات شبکه شما در داخل دفتر نگه داشته شوند؟ مکان مورد نظر شما اتاقی جداگانه خواهد بود؟ هنگامی که این نکات را مد نظر قرار می دهید، باید بدانید که نوع تکنولوژی ای که کسب و کار شما از آن استفاده می کند برای پیدا کردن راه حل مهم است.

نوع تجهیزات و همچنین تعداد تجهیزاتی که کسب و کار شما استفاده می کند به شما کمک می کند تا تاق سرور خود را طراحی کنید. استفاده از چندین سرور و یا تجهیزات AV (صوتی-تصویری) می توانند به سرعت باعث افزایش دمای بیش از حد شود، و معمولا باید در یک اتاق جداگانه به همراه فضای کافی نگه داشته شوند. تجیهزات شبکه ای کوچک تر نظیر روتر ها، سوئیچ ها و پچ پنل ها معمولا به فضای کمتری نیاز دارند.

خنک کردن اتاق سرور

با در دست داشتن تجهیزات خنک کننده ی مناسب، تجهیزات اتاق سرور شما هرگز بیش از حد داغ نخواهند شد و به خوبی در مکان مورد نظر شما کار خواهند کرد. این سیستم ها جزء ضروری ترین تجهیزات هستند، لذا هنگام برنامه ریزی برای طراحی اتاق سرور توجه ویژه ای به این مسئله داشته باشید.

داستان های زیادی در رابطه با از بین رفتن سرور ها، تجهیزات شبکه و دیتا ها و اطلاعات مهم ذخیره شده در این تجهیزات وجود دارد که همه ی آنها مربوط به افزایش دمای تجهیزات شبکه می باشند، و مطمئنا شما دوست ندارید که بخشی از این داستان ها باشید.

لازم به ذکر است، در صورتی که سیستم خنک کننده در اتاق سرور شما وجود نداشته باشد، دمای تجهیزات شبکه و اتاق سرور می تواند به بالای 90 درجه سانتی گراد برسد.

طراحی اتاق سرور

کابل کشی و مدیریت کابل

یکی دیگر از مسائل مهم هنگام طراحی اتاق سرور مدیریت کابل های شبکه می باشد. کابل های بهم ریخته و در هم پیچیده باعث می شود تا بررسی آنها مشکل باشد، و در نهایت باعث آسیب رسیدن به آنها می شود. به منظور جلوگیری از این مشکل، استفاده از سیستم های مدیریت کابل می تواند بسیار مفید باشد.

ساده ترین کاری که می توانید هنگام طراحی اتاق سرور برای مدیریت کابل ها در نظر بگیرید، برچسب زدن بر روی کابل ها و در دو سر آن می باشد. با استفاده از برچسب زدن و یا کد گذاری بر اساس رنگ ها، شما دقیقا می دانید که کابل ها به کجا متصل هستند، و این می تواند مدیریت کردن آنها را بسیار آسان کند.

برق رسانی به اتاق سرور

شاید مهم ترین مسئله برای طراحی اتاق سرور این باشد که چطور به تکنولوژی ها برق رسانی کنید. اول از همه، باید مطمئن شوید که اتاق سرور شما توانایی رساندن برق مورد نیاز به تجهیزات شبکه شما را دارا می باشد.

این امر یک کار دو مرحله ای است، که اولین مرحله ی آن پیدا کردن ظرفیت اتاق سرور شما، و دومین مرحله محاسبه میزان برق مصرفی است. هنگام پیدا کردن ظرفیت برق اتاق سرور، شما باید میزان ولتاژ و آمپر مدار های خود را بدانید.

در نهایت، سعی کنید اگر ممکن است از چند مدار اتصال استفاده کنید. در این صورت، اگر یک مدار از کار بیفتد، تجهیزات شما توسط مدار دیگری پشتیبانی می شود و به عملکرد خود ادامه می دهد. این امر به اتاق سرور شما این امکان را می دهد تا عملکرد تجهیزات شما افزایش پیدا کند و همچنین ریسک از کار افتادن تجهیزات کاهش پیدا کند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *