تجهیزات شبکه

هرچه باید درباره کابل یو اس بی بدانید

هرچه باید درباره کابل یو اس بی بدانید

کابل یو اس بی یکی از شناخته شده ترین و رایج ترین کابل های دنیا می باشد. کلمه ی USB که مخفف شده ی عبارت انگلیسی  Universal Serial Bus است که به معنای درگاه سریال جهانی می باشد. یو اس بی اساسا یک نوع اتصال و ارتباط استاندارد برای بسیاری از انواع مختلف دستگاه ها می باشد.

به طور کلی، USB به انواعی از کابل ها و کانکتور هایی گفته می شود که با استفاده از آنها می توان بسیاری از دستگاه های خارجی را به کامپیوتر ها و دستگاه های مختلف متصل کرد.

کابل یو اس بی چیست

کابل یو اس بی یکی از اصلی ترین انواع کابل های شبکه به شمار می آید. این استاندارد در عرصه ی خود بسیار موفق بوده است. پورت ها و کابل های USB به منظور متصل کردن سخت افزار ها، نظیر پرینتر ها، اسکنر ها، کیبورد ها، موس ها، فلش درایو ها، هارد درایو ها، جوی استیک ها، دوربین ها و بسیاری دیگر از سخت افزار ها به انواعی از کامپیوتر ها نظیر کامپیوتر های رومیزی، تبلت ها، لپ تاپ ها، نوت بوک ها و غیره مورد استفاده قرار می گیرند.

در حقیقت، یو اس بی آنقدر همه گیر شده است که شما می توانید حداقل یک نمونه از اتصالات آن را بر روی تقریبا تمامی دستگاه هایی که شباهت و قابلیت های مشابه با کامپیوتر دارند، نظیر دستگاه ها و کنسول های بازی و گیم، دستگاه های صوتی و تصویری خانگی و حتی اتومبیل ها مشاهده کنید.

مقاله پیشنهادی: معرفی کابل کراس اور

بسیاری از دستگاه های قابل حمل مانند تلفن های هوشمند و تبلت های کوچک اساسا از USB برای شارژ شدن استفاده می کنند. شارژ کردن با استفاده از USB امروزه آنقدر مرسوم و رایج است که به سختی می توان شارژری را پیدا کرد که از این نوع اتصال استفاده نکند.

نسخه های USB

به طور کلی سه استاندارد اصلی برای کابل یو اس بی وجود دارد که شامل موارد زیر می باشند:

  • USB 3.1این نوع استاندارد عنوان فوق سریع یا superspeed+)) را به خود اختصاص داده است. دستگاه های سازگار با این ورژن می توانند داده ها را تا سرعت 10 گیگابیت جا به جا کنند.
  • USB 3.0این نسخه با عنوان superspeed USB نیز شناخته می شود و جدید ترین ورژن کابل یو اس بی به شما می آید. دستگاه های سازگار با این استاندارد می توانند تا حداکثر با سرعت 5 گیگابیت بر ثانیه داده ها را منتقل کنند.
  • USB 2.0با نام High-speed USB به معنای یو اس بی پرسرعت شناخته می شود و دستگاه های سازگار با آن می توانند با حداکثر سرعت 480 مگابیت بر ثانیه داده ها را منتقل کنند.
  • USB 1.1نام دیگر این استاندارد که از اولین ورژن ها به شمار می آید، Full Speed USB است و دستگاه ها به وسیله آن می توانند تا با حداکثر 12 مگابیت بر ثانیه داده ها را جا به جا کنند.

اکثر دستگاه های یو اس بی امروزه از ورژن دوم یعنی 2.0 استفاده می کنند، که البته شمار دستگاه های سازگار با نسخه ی جدید تر یعنی 3.0 درحال افزایش است.

کانکتور های USB

انواع مختلفی از کابل یو اس بی ها وجود دارد که در ادامه به اصلی ترین نوع آنها می پردازیم:

  • USB نوع C: برخی اوقات به صورت ساده تر و با اسم USB-C به آن اشاره می شود. این نوع از یو اس بی ها مستطیل شکل می باشند و چهار گوشه ی نسبتا گرد دارند. تنها ورژن مربوط به USB C ورژن 3.1 است، اما آداپتور های مخصوصی نیز وجود دارند که ورژن های 3.0 و 2.0 را نیز به ین نوع متصل می کنند.
  • USB نوع A: این نوع از یو اس بی که با نام USB-A و همچنین USB Standard-A نیز شناخته می شوند. این نوع از یو اس بی ها مستطیل شکل هستند و رایج ترین نوع کانکتور های USB به شمار می آیند. ورژن های 1.1، 2.0 و 3.0 با این نوع از یو اس بی سازگار هستند.
  • USB نوع B: این درگاه یو اس بی که معمولا با نام USB-B و USB Standard-B شناخته می شوند، مربع شکل هستند و دارای یک لبه ی اضافی در بالا خود می باشند که بیشتر در ورژن های 0 این نوع قابل مشاهده هستند. ورژن های 1.1 و همچنین 2.0 با این نوع سازگار می باشند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *