تجهیزات شبکه

سوالات مهم هنگام خریدن تجهیزات شبکه

نکات مهم خریدن تجهیزات شبکه

امروزه تکنولوژی با سرعت بسیار بالایی رو به جلو درحال حرکت می باشد. این سرعت بالای پیشرفت تکنولوژی باعث می شود تا گرفتن تصمیم های به موقع و مناسب، برای بقای کسب و کار ما و همچنین پیشرفت آن بسیار حیاتی و مهم باشد. همانطور که در فرهنگ آی تی گفته می شود، نداشتن تصمیم بدترین تصمیم است.

نکته ای که بسیار هائز اهمیت است، اما با این حال کمتر به آن توجه می شود، این است که افراد و به خصوص صاحبان کسب و کار ها هنگام خریدن تجهیزات شبکه، همیشه باید یک استراتژی مناسب و محکم داشته باشند.

اما طرح این استراتژی را از کجا باید شروع کنیم؟ در ابتدا باید گفت که شروع طرح استراتژی کار سختی نیست. شاید برایتان جالب باشد که بدانید طرح چند سوال ساده می تواند چقدر به شما در خریدن تجهیزات شبکه ای که برای شما مناسب باشد و به شما در رسیدن به اهدافتان کمک کند مفید باشد.

در این مقاله، آی تی شبکه قصد دارد تا با بررسی چند سوال ساده، به شما در راه خرید بهترین تجهیزات شبکه برای کسب و کارتان کمک کند. ما در این مقاله با مطرح کردن سوالات، به شما کمک می کنیم تا بهترین پاسخ را برای آنها پیدا کنید. این سوالات شامل موارد زیر می باشند.

سعی دارید چه مشکلی را برطرف کنید؟

دقت داشتن و دقیق شدن در نیاز ها و یا مشکلاتی که قصد دارید تا آنها را با استفاده از تکنولوژی برطرف کنید، به شما کمک می کند تا بتوانید یک تصمیم عاقلانه و شفاف در خریدن تجهیزات شبکه ی خود بگیرید.

داشتن یک تصویر شفاف از اینکه قصد برطرف کردن و حل کردن چه مشکلی را دارید، می تواند در پیدا کردن راه حل مناسب  به شما کمک کند، و همچنین گزینه های اضافی را از لیست راه حل های شما حذف کند که خود کمکی بزرگ برای پیدا کردن بهترین راه حل می باشد.

بسیاری از افراد و کسب و کار ها ممکن است صرفا برای اینکه یک دستگاه جدید تر وارد بازار شده است اقدام به خریدن تجهیزات شبکه بکنند، که این امر می تواند باعث هدر رفتن بودجه و سرمایه ی کسب و کار شما شود.

لذا قادر بودن به بیان و پیدا کردن مشکل می تواند به شما کمک کند تا راه حلی مناسب با اهداف کاری خود پیدا کرده و ریسک گرفتن یک تصمیم اشتباه را کاهش می دهد. آیا اصلا کسب و کار شما مشکلی دارد که قصد خرید یک دستگاه جدید تر را دارید؟

آیا راه حل من با دیگر تجهیزات شبکه ی من سازگاری دارد؟

بسیاری از مدیران آی تی و شبکه ممکن است به شما بگویند که استفاده از صرفا یک برند در دیتاسنتر یا اتاق سرور شما بهترین ایده است. این حرف تا حد زیادی درست است، چرا که استفاده از تجهیزات شبکه ای که توسط یک تولید کننده ساخته شده و تست شده اند قطعا می توانند به خوبی در کنار یکدیگر کار کنند.

در کل می توان گفت که در صورت امکان، استفاده از یک نوع تجهیزات شبکه که مربوط به یک برند هستند می تواند بهترین و عاقلانه ترین راه حل باشد. با این حال، تولید کنندگان در طی سالیان گذشته بسیار تلاش کرده اند تا بتوانند سازگاری دستگاه های خود با دیگر سخت افزار ها و تجهیزات شبکه را گسترش بدهند، لذا نیازی نیست که برای استفاده از محصولات صرفا یک برند وقت و هزینه زیادی صرف کنید.

اما در خصوص نرم افزار ها بهتر است در این زمینه حساسیت بیشتری به خرج دهید. به طور کلی می توان انتظار داشت که اگر قصد استفاده از نرم افزار قدیمی تری نسبت به نرم افزار خود را، سخت افزار های شما از آن پشتیبانی خواهند کرد؛ اما اگر قصد به روز رسانی نرم افزار های خود و استفاده از نرم افزار های جدید تر را داشته باشید، باید در خصوص سازگار بودن سخت افزار های خود دقت بیشتری به خرج دهید.

به عنوان مثال، شرکت مایکروسافت (Microsoft) اخیرا اعلام کرده است که به زودی قصد پایان دادن پشتیبانی خود از سیستم عامل های Windows 7 را دارد. لذا اگر شما قصد دارید تا سیستم عامل خود را به Windows 10 ارتقاع دهید، بهتر است مطمئن شوید که تجهیزات شما قادر به کار کردن با این ویندوز خواهند بود.

این در صورتی است که سخت افزار هایی قادر به کار کردن با ویندوز 10 هستند، قطعا قادر به کار کردن با ویندوز 7 نیز خواهند بود.

آیا این جدید ترین ورژن تجهیزات شبکه است؟

همانطور که گفته شد، خریدن تجهیزات شبکه صرفا به دلیل اینکه یک نسخه یا ورژن جدید تر آن به بازار آمده است کار عاقلانه ای نیست، اما این تنها در صورتی است که شما مشکلی با ورژن فعلی نداشته باشید.

با توجه به سرعتی که تکنولوژی امروزه برای بروز شدن در پیش گرفته است، خریدن تجهیزات شبکه بجز آخرین ورژن و نسخه ی آنها ممکن است یک اشتباه باشد. این امر خصوصا در شبکه های آی تی کسب و کار ها صدق می کند، چرا که در آنها پشتیبانی از لوازم و همچنین نرم افزار ها بسیار هائز اهمیت می باشد.

آیا برای پیشرفت خود در آینده برنامه ریزی کرده اید؟

یکی از مسائل دیگری که بسیاری از مواقع توسط صاحبان کسب و کار ها و همچنین مدیران آی تی هنگام خریدن تجهیزات شبکه کمتر مورد توجه قرار می گیرد، برنامه ریزی کردن برای آینده است.

بسیاری از متخصصان شبکه و آی تی به شما خواهند گفت که اگر شما قصد خرید تجهیزات شبکه ای و یا لوازم کامپیوتری برای بخش شبکه ی کسب و کار خود را دارید، باید حتما تا 3 الی 5 سال آینده ی خود را برنامه ریزی کرده باشید. این برنامه ریزی در دراز مدت می تواند تا حد بسیار زیادی باعث صرفه جویی در هزینه های شما و کسب و کارتان شود.

یکی از مثال هایی که با استفاده از آن می توان به اهمیت برنامه ریزی برای آینده در خریدن تجهیزات شبکه و یا هر خرید دیگری پی برد، نرم افزار سرورWindows Server 2012 R2 و سخت افزار و سروری است که شما قصد دارید تا این نرم افزار را روی آن اجرا کنید.

این نرم افزار به دلیل حجم بالای کاربران و دستگاه هایی که به آن متصل شده است بسیار کند تر از سابق شده و به طور کلی می توان گفت که یک نرم افزار قدیمی است. به روز رسانی سرور به نسل جدید تر آن، می تواند به همان اندازه ای هزینه بر باشد که خرید یک سرور جدید تر هزینه بر خواهد بود.

این امر برای بسیاری از محصولات و تجهیزات تکنولوژیکی صدق می کند. به همین دلیل می توان گفت که برنامه ریزی برای پیشرفت هایی که کسب و کار آینده ی شما شاهد آن خواهد بود، می تواند تا حد بسیار زیادی در هزینه های شما در دراز مدت صرفه جویی کند.

خلاصه ی مطلب

مواردی که به آنها اشاره شد اساسا مهم ترین سوال هایی هستند که باید هنگام خریدن تجهیزات شبکه ای به آنها دقت داشته باشید. به طور خلاصه، اولین و مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که بدانید چرا قصد خریدن تجهیزات شبکه ای جدید را دارید. برای این امر شاید بتوانید از یک لیست استفاده کنید و مشکلات فعلی خود را روی آن یادداشت کنید.

دومین مرحله این است که تجهیزات فعلی خود را فراموش نکنید. این به آن معناست که ویژگی های تجیهزات شبکه ی خود را مد نظر داشته، و با توجه به این ویژگی ها اقدام به خرید تجهیزات جدید تر کنید.

پس از آن بهتر است اگر قصد خریدن لوازم جدید تر دارید، به سراغ تجهیزات و لوازمی بروید که به تازگی وارد بازار شده اند. این تجهیزات دارای گارانتی تعمیر و یا گارانتی تعویض (وارانتی) و پشتیبانی های مختلف می باشند.

در آخر مهم ترین نکته این است که به فکر پیشرفت هایی که قرار است در آینده آنها را شاهد باشید بوده و برای آنها برنامه ریزی کنید. به یاد داشته باشید که اگر چه این امر می تواند در حال حاضر هزینه های بیشتری برای شما داشته باشد، اما قطعا در آینده برای شما سود آور خواهد بود و این امر اساسا نوعی سرمایه گذاری به حساب می آید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *