تجهیزات شبکه

5 تا از مجهز ترین و بزرگترین دیتا سنتر های اروپا

5 تا از مجهز ترین و بزرگترین دیتا سنتر های اروپا

5 نمونه از مجهز ترین و بزرگترین دیتا سنتر های اروپا

نیاز جهانی به دیتا سنتر ( به انگلیسی data center) های با کیفیت روز به روز در درحال افزایش می باشد، این نیاز تاثیر گرفته از پیشرفت های روز افزون و پر سرعت تکنولوژی می باشد. فشار و نیازی که برای قدرت پردازش بیشتر و فضای دخیره سازیی گسترده تر وجود دارد، باعث شده تا امکانات و تکنولوژی های شگفت انگیز و انقلابی به وجود بیایند. در این میان، قاره ی اروپا در امر ساخت و به وجود آوردن دیتا سنتر ها یا مراکز اطلاعاتی خیره کننده و تحسین بر انگیز شهرت دارد و می توان گفت بهترین و مدرن ترین دیتا سنتر ها در این قاره یافت می شوند.

در مقاله ای که اکنون درحال مطالعه ی آن می باشید، ما قصد داریم تا 5 مورد از بزرگترین دیتا سنتر های اروپا، که برخی از آنها به عنوان برترین دیتا سنتر های سر تا سر دنیا شناخته شده اند را به شما معرفی کنیم. این دیتا سنتر ها شامل موارد زیر می باشند:

5- دیتا سنتر Equinix LD5

یکی از بزرگترین دیتا سنتر ها دیتا سنتر Equinix LD5 که در انگلستان واقع شده است، دارای مساحتی برابر با 21 هزار متر مربع می باشد. این دیتا سنتر یکی از بزرگترین و مهم ترین دارایی های شرکت Equinix می باشد. اگر شما بتوانید تمامی دیتا سنتر های این کمپانی که تنها در اروپا ساخته شده اند با هم ترکیب کرده و یکی کنید، مساحت آن برابر با 100 هزار متر مربع می شود، و در این میان دیتا سنتر Equinix LD5 21 هزار متر مربع آن را تشکیل خواهد داد.

4- دیتا سنتر  Facebook Lulea

این دیتا سنتر جزء دارایی های کمپانی فیسبوک به حساب می آید. دیتا سنتر Facebook Lulea که دارای مساحتی برابر با 27 هزار متر مربع می باشد، در شهر Lulea در سوئد واقع شده است. این دیتا سنتر نه تنها دارای مساحت بسیار زیادی می باشد، بلکه بسیار کارآمد و به صرفه نیز هست. برق مورد نیاز برای این دیتا سنتر 27 هزار متری تماما توسط انرژی حاصل از آب تامین می شود. طبقه ی بالای آن به عنوان یک سیستم خنک کننده با طراحی ارگونومیک عمل می کند. این بخش هوای خارج را جذب کرده، آن را فیلتر و تصفیه می کند، خنک می کند و آن را در طبقات پایین تر پخش می کند.

3- دیتا سنتر Microsoft’s Dublin

دیتا سنتر Microsoft’s Dublin

دیتا سنتر Dublin به کمپانی عظیم و شناخته شده ی مایکروسافت تعلق دارد. این دیتا سنتر یکی از بزرگترین دیتا سنتر ها می باشد که در شهر دوبلین واقع در جمهوری ایرلند واقع شده است، دارای مساحتی برابر با 51 هزار متر مربع می باشد. این دیتا سنتر اکثرا برای تامین انرژی و قدرت سیستم های محاسبه ای ابری آنها استفاده می شود و از کمترین ردپای انرژی و کمترین میزان آب استفاده می کند. ایده ای که پشت به صرفه بودن آن قرار دارد، از ایده ی «خنک سازی رایگان» ( به انگلیسی free cooling) الهام گرفته شده است که در آن، از هوای خارج به منظور خنک سازی این مرکز استفاده می شود.

2- دیتا سنتر New Generation Data

این دیتا سنتر در شهر Newport در  کشور ولز قرار دارد و مساحت آن برابر با 70 هزار متر مربع می باشد.  این دیتا سنتر عظیم دارای سه طبفه می باشد و هر قسمت از آن به یک کار اختصاص داده شده است. گفته می شود که این دیتا سنتر 35 هزار متر مربع را تنها به تجهیزات الکترونیکی اختصاص داده است و دارای ظرفیت لازم برای 20 هزار رک و کابینت برای سخت افزار های شبکه را دارا می باشد.

1- دیتا سنتر Portugal Telecom

دیتا سنتر Portugal Telecom دارای رکورد بزرگترین دیتا سنتر در اروپا می باشد و مساحت آن برابر با 74 هزار متر مربع است. این دیتا سنتر در شهر کوویلها (Covilha) در کشور پرتغال قرار دارد، و دلیل ساخت این دیتا سنتر در این منطقه نیز به دلیل شرایط محیطی آن می باشد. طبق تحقیقات صورت گرفته، این منطقه سرد ترین نقطه ی این کشور است.

این دیتا سنتر دارای یک سیستم مجهز برای جمع آوری آب باران، علاوه بر یک سیستم تولید انرژی خورشیدی فتوولتائیک و یک باغ است که در آن بیش تر از 600 عدد درخت قرار دارند. این ویژگی ها باعث شده تا این دیتا سنتر علاوه بر بزرگترین دیتا سنتر در اروپا، به مجهز ترین و زیبا ترین و بزرگترین دیتا سنتر در این قاره نیز تبدیل شود.

دیتا سنتر Portugal Telecom

نوشته های مرتبط