تجهیزات شبکه

راهکار هایی برای بهبود مدیریت کابل ها

مدیریت کابل ها

راهکار هایی برای بهبود مدیریت کابل ها

اهمیت رک ها

به منظور مدیریت کابر ها، رک ها امروزه جزء اصلی ترین وسایل مربوط به هر کسب و کار و دفتری می باشند. اساسا ضرورت استفاده از آنها نیز به این دلیل است رک ها می توانند تجهیزات و سخت افزار ها نظیر روتر (Router)،سوییچ (Switch)، فایروال (firewall)، هاب(hub) و تجهیزات دیگر را درون خود به صورت منظم جای دهند.

اما تجهیزات و سخت افزار های شبکه و آی تی به تنهایی نمی توانند نیاز های یک شرکت را برطرف کنند، چرا که یکی از مهم ترین قسمت های امور مربوط به شبکه را سیم ها و کابل ها بر عهده دارند. اما از آنجایی که این وسایل هرکدام به چندین سیم برای وصل شدن به سیستم ها احتیاج دارند، مدیریت کردن این سیم ها و کابل ها می توانند امری چالش بر انگیز باشد.

در مقاله ای که اکنون درحال مطالعه آن می باشید، ما قصد داریم تا راهکار هایی را برای بهبود مدیریت کابل های مربوط به تجهیزات شما در اختیارتان قرار دهیم. این راهکار ها شامل موارد زیر می باشند:

به کابل های خود برچسب بزنید

یکی از کار هایی که می توانید به منظور رهایی از دغدغه فکری خود درباره مدیریت کردن سیم ها و کابل ها انجام دهید این است که به آنها برچسب بزنید. هر کابلی باید صرف نظر از سایز یا نوع خود، در هر دو سر خود یک برچسب داشته باشد. این امر می تواند تا حد زیادی به شما، به خصوص زمانی که می خواهید کابلی را بررسی کنید، یا به یاد نمی آورید که کابل اصلی کدام است کمک کند.

کد گذاری بر اساس رنگ

چندین راه وجود دارد که از طریق آنها شما می توانید کابل های خود را بر اساس رنگ کد گذاری کید:

  • نوع کابل – داشتن یک کد رنگی مخصوص برای کابل های CAT5، یک کد مخصوص برای کابل های فیبر (Fiber) و کد های مختلف برای انواع کابل باعث می شود تا شما بتوانید به راحتی و تنها با یک نگاه ساده کابل مورد نظر را تشخصی دهید.
  • نوع استفاده و مدیریت کابل – استفاده از رنگ های مخصوص برای کابل های داخلی، کابل هایی که وارد تجهیزات کاربران می شود، و رنگ های مخصوص برای کابل هایی که به خارج از ساختمان می روند، می تواند به خصوص در اماکن و محیط های بزرگ بسیار کارساز باشد.
  • مسیر کابل – برای برخی از ساختمان ها و شرکت ها، استفاده از کد های مخصوص برای نشانه گذاری اینکه هر سیم و کابل به چه بخشی متصل می شود و به چه طبقه ای می رود می تواند بسیار کارآمد باشد.

استفاده از ابزار ها

یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که هنگام مدیریت کردن کابل ها، نباید تنها به فکر کابل های فعلی خود باشید؛ بلکه باید به فکر آینده و پیشرفت خود که احتمالا تا آن زمان کابل های بیشتری نیز مورد نیاز شما خواهد بود نیز باشید. در لیستی که در ادامه مشاده می کنید ما نام محصولات و ابزار هایی که می توانند در این امر به شما کمک کنند را به شما معرفی کرده ایم. این ابزار ها شامل موارد زیر می باشند:

  • نردبان کابل
  • سینی کابل
  • مدیریت کابل افقی
  • مدیریت کابل عمودی

استفاده از شانه کابل

شانه ی کابل وسیله ای است که افراد حرفه ای و متخصص از آنها استفاده می کنند تا نه تنها مطمئن شوند که حجم زیادی از کابل ها ظاهر آراسته و مناسبی دارند، بلکه این وسیله به آنها این امکان را می دهد تا آنها را ساده تر مدیریت کنند و همچنین، امنیت کابل ها نیز برقرار می شود. شانه ی کابل اساسا گیره ای است که کابل ها را در هنگام نصب در جای خود نگه می دارد و باعث می شود که هیچگونه ژولیدگی و بهم ریختگی در آنها ایجاد نشود. نتیجه ی استفاده از این وسیله داشتن دسته ای از کابل های تمیز، منظم و مرتب می باشد. تصویر یک نمونه از این شانه ها را می توانید در زیر این متن مشاهده کنید.

نوشته های مرتبط