تجهیزات شبکه

سیر تکامل تکنولوژی شبکه بی سیم

سیر تکامل شبکه بی سیم

تکامل تکنولوژی شبکه بی سیمشاید بسیاری از افراد ندانند، اما تا کنون بیش از 100 سال از زمان شروع طرح تکنولوژی شبکه بی سیم می گذرد. پیشرفت ها و گسترش هایی که توسط برنامه نویسان و Developer ها از سال 1880 به وجود آمده است بی نظیر هستند که از جمله آنها می توان به شبکه ی LTE و 4.5G اشاره کرد.

تلاش های این افراد باعث شده است تا امروزه تقریبا در همه جا بتوانیم از اینترنت و شبکه بیسیم استفاده کنیم. با تکامل بی نظیری که این شبکه داشته است، بسیاری از افراد امروزه به این فکر می کنند که: آینده ی تکنولوژی های شبکه بیسیم چطور خواهد بود؟

این دقیقا مسئله ای است که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم.

تکامل ارتباطات شبکه بی سیم

پیش از پرداختن به اینکه شبکه بی سیم به کجا می رود، شاید بد نباشد بدانیم که این شبکه از کجا آمده است. اگر چه از دهه 1880 تا به حال دستاورد های بسیاری در این زمینه به وجود آمده است، برخی از مهم ترین لحظاتی که این شبکه به خود دیده است شامل موارد زیر می باشند:

  • سال 1880 – همه چیز از کشف و استفاده از امواج رادیویی شروع شد که خیلی زود به اختراع تلگراف و تلفن های همراه انجامید.
  • سال 1901 – یک نامه ی کوتاه میان کشور های بریتانیا و کانادا اولین ارتباط بی سیم در دنیا بود.
  • سال 1922 – با کشف فرکانس های FM، علاوه بر رادیو های قابل حمل، یک فریم ورک یا چارچوب تاسیس شد.
  • سال 1970 – فریم ورک مذکور از توسعه ی اترنت (Ethernet) و انتقال دیتا با بسته های پر سرعت پشتیبانی کرد.
  • سال 1983 – تلفن همراه شناخته شده که توسط کمپانی Motorola به بازار عرضه شد، به شبکه بی سیم 1G منتهی شد.
  • سال 2001 – شبکه ی 3G تقریبا 7 سال پیش از اولین گوشی iPhone در دسترس قرار گرفت.
  • سال 2007 – پس از حدود دو سال آزمایش و تست کردن، شبکه های 4G و LTE ارائه شدند.
  • سال 2018 – شرکت اینتل شبکه 5G را به بازی های المپیک زمستانی 2018 در کره جنوبی آورد.

و همچنان کمپانی هایی که در زمینه ارتباطات فعالیت می کنند مشغول نوآوری و ارائه ی ایده های نو و جدید تر به منظور انتقال دیتا و اطلاعات با سرعت بیشتر می باشند.

آینده ی تکنولوژی شبکه بی سیم

قدم بعدی در تکامل شبکه بی سیم چیست؟ رهبران صنعت تکنولوژی، از Verizon گرفته تا Qualcomm، همچنین بسیاری از محققان ایده های مختلفی درباره اینکه سفر تکنلوژی در قرن بیست و یکم و بعد از آن قرار است به کجا برسد دارند.

شاید برایتان جالب باشد: محافظت از تجهیزات شبکه در برابر قطعی برق

تکنولوژی هایی که انتظار می رود تا بر روی آینده شبکه بی سیم تاثیر بگذارند شامل موارد زیر می باشد:

تکنولوژی 5G

کمپانی های بسیاری در زمینه تکنولوژی در تلاش هستند تا شبکه بی سیم را گسترش دهند. اگر چه بسیاری از کشور ها امروزه همچنان مشغول تکمیل فرآیند بکار گیری شبکه 4G هستند، کمپانی Intel به شدت درگیر تکمیل و راه اندازی شبکه 5G می باشد.

آنچه واضح است و همه می دانیم این است که تکامل بعدی ارتباطات بی سیم و وایرلس، تا بعد از سال 2019 به صورت جهانی در دسترس قرار نمی گیرد. اما دلیل آن چیست؟

دلیل آن این است که کنفرانس جهانی ارتباطات رادیویی هنوز باید درباره برخی از فاکتور های کلیدی 5G، ار فرانس های آن تا استاندارد های توسعه دهندگان و سخت افزار های شبکه ای تصمیم گیری کند.

از دست ندهید: شبکه نوری پسیو چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم

اما با  پیشرفت شبکه بی سیم، کمپانی هایی مانند Verizon، AT&T و Sprint امیدوار هستند تا از اینترنت اشیا (Internet of Things)، که امروزه درحال گسترش در خارج از دنیای کسب و کار است و به زندگی روزمره مشتریانی که از وسایل هوشمند و ماشین های خود ران استفاده می کنند وارد شده است، پشتیبانی کنند.

تکنولوژی Li-Fi

کمپانی ها همچنین درحال تلاش برای بهبود و ارتقای شبکه های Wi-Fi نیز می باشند. کمپانی Velmenni کسب و کاری است که در کشور استونی، واقع در شمال اروپا مشغول به فعالیت است.

این کمپانی مشغول توسعه ی تکنولوژی ای به نام Li-Fi می باشد که قصد دارد نه تنها یک اتصال سریع تر در اختیار کاربران قرار دهد، بلکه قصد دارد تا امنیت آنها را نیز بالا ببرد. Li-Fi با لامپ های LED کار می کند که با استفاده از یک آداپتور یا دانگل به کامپیوتر یا لپ تاپ شما متصل می شود.

در آزمایشاتی که در یک محیط عادی و طبیعی انجام شد، لای فای توانست سرعت ثابتی برابر با 1 گیگابات بر ثانیه را از خود ارائه کند. در محیط آزمایشگاهی اما، سرعت این شبکه به 224 گیگابایت بر ثانیه نیز رسید، که با این سرعت می توان بیش از صد فیلم با کیفیت را در یک ثانیه دانلود کرد. اگر چه این امر می تواند یک امر ممکن برای شبکه وایرلس باشد، بعید است که در آینده ی نزدیک شاهد همچین شبکه ای باشیم.

شبکه ی وای فای چطور با شبکه لای فای تکامل پیدا می کند؟ اول از همه، با کاهش میزان سخت افزار های مورد نیاز، با استفاده از یک میکروچیپ کنترل کننده. دوم، با افزایش امنیت ارتباطات وای فای، با استفاده از کنترل نور. و سوم، با ساده سازی شبکه بی سیم از طریق مرتبط سازی آنها با انرژی خورشیدی.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *