مزایای ویپ و امکانات ویپ :

مزایای ویپ ( مزایای voip):

زمانی که خدمات VoIP برای اولین بار در اواخر دهه ۱۹۹۰ و اوایل ۲۰۰۰ وارد بازار شد، توانست بازار ارتباطات تلفنی را دگرگون کند. اگر چه برخی افراد خدمات ویپ را رقیبی برای تلفن های سنتی می دانند، اما امروزه این روش توانسته است تا حد بسیار زیادی فراتر از تلفن های سنتی عمل کند

 

مزایای ویپ شامل طیف وسیعی از قابلیت های جالب، پر کاربرد و پیشرفته می باشد که بسیاری از آنها ممکن است توسط فروشندگان ویپ به صورت رایگان ارائه می شوند. اینکه مایل باشید تا چه ویژگی هایی را شامل حال سرویس خود کنید کاملا بستگی به شما و نیاز های ارتباطی شما دارد.

ویژگی هایی وجود دارد که به شما این امکان را می دهد تا به خدمات اضافه دسترسی داشته باشید، از ابزار های کار آمد اضافه کرده، لذت ببرید و تجربه ویپ خود را غنی تر و حرفه ای تر کنید.

برخی از ویژگی های ویپ بیشتر جنبه بیزینسی و کاری دارد، درحالی که برخی دیگر می توانند ابزار های بسیار مفیدی در زمینه ی ارتباط با دوستان و آشنایان باشند. برخی از آنها مخصوص سیستم های شرکتی هستند، برخی از آنها برای آی پی فون ها مناسب هستند و برخی نرم افزار های ویپ نیز روی تلفن های هوشمند اجرا می شوند.

امکانات ویپ در سیستم تلفنی ویپ ( امکانات voip)  :

سیستم تلفن تحت شبکه ویپ دارای امکانات ویپ بسیار زیادی می باشد که در ذیل به معرفی محدود برخی از آنها می پردازیم :

 • تلفن گویا ( اپراتور خودکار یا منشی تلفنی ) :

  اپراتور خودکار  یا تلفن گویا به عنوان جایگزین منشی، یکی از مزایای ویپ ، با هدف ایجاد اپراتوری 24 ساعته جهت اداره کلیه امور تلفنی، به منظور افزایش ساعات کاری و بهره وری یک مجموعه و همچنین سهولت در برقراری ارتباط مشتریان و مخاطبین با کارمندان و مدیران یک سازمان مورد استفاده قرار می گیرد. این قابلیت، فهرستی را در اختیار تماس گیرندگان قرار داده تا با استفاده از سیستم تلفنی خود به بخش یا داخلی مورد نظر متصل گردند.

 • مرکز تماس(کال سنتر) :

  در تجارت امروزه ، ارتباط با مشتری ، امری کاملا غیر قابل اجتناب است . هر شرکت کارآمدی ، باید به نحو احسنت ،  روال مدیریت ارتباط با مشتریان را برای خود تعریف و شفاف سازی نماید .  نقطه مرکزی مدیریت ارتباط با مشتریان در یک سازمان و نهاد می تواند یک مرکز تماس ( کال سنتر ) باشد . مرکز تماس یا کال سنتر ، جایی است  که تنی چند از کارمندان یک شرکت مسئول تمامی ارتباطات با مشتریان می باشند .

 • سیستم پیجر :

  امروزه با پیشرفت تکنولوژی نیاز به سیستم های پیجینگ تحت شبکه در هر مکانی وجود دارد که شامل شرکت ها  ، کارخانجات ، کارگاه های بزرگ ، بیمارستانها ، درمانگاه های بزرگ و… میباشد. از پیجر که زیر مجموعه امکانات ویپ می باشد ،  می توان برای فراخوان افراد ، پخش موزیک ، رادیو ، اذان ، اخطار ها و هشدار ها و… استفاده نمود .

 • دفترچه تلفن :

  با تولید گوشی های موبایل ، نسل دفاتر تلفن در زندگی شخصی انسانها تقریبا منقرض گردید و امروزه کمتر نیازمند به حفظ کردن شماره های طویل در حافظه خود می باشیم . این مهم برای شرکت های بزرگ که مشتریان بسیاری دارند ، عملا غیر ممکن به نظر می آید که بتوانند تمامی شماره های مشتریان خود را ثبت و ضبط کنند ، بنابرین همیشه وجود یک دفترچه تلفن آن لاین ، با قابلیت های به روز رسانی و  …. همیشه در این میان احساس می شده است . ما با تولید ماژول دفترچه تلفن ، قابلیت داشتن دفترچه تلفن خصوصی و عمومی را با شما ارائه می کنیم  و این اطمینان را  به شما می دهیم  که به مخاطبان خصوصی شما  ، هیچ کاربری دسترسی نداشته باشد .

 • سیستم نظرسنجی :

  یکی از دغدغه های سازمانها، شرکت ها و مجموعه هایی که واحد ارتباط با مشتریان به صورت تلفنی دارند، ارتقا سطح کیفیت پاسخ گویی کارمندان با مشتری ها است. در  سیستم نظرسنجی  این امکان برای مخاطبین فراهم شده که پس از پایان مکالمه با فشردن شماره ای به عملکرد کارشناس پاسخ گو امتیاز دهند، همچنین گزارش گیری کامل بصورت نموداری از میزان امتیازها و مشخص کردن کارشناسان پر امتیاز و کم امتیاز جهت موارد تشویق یا تنبیه از دیگر قابلیتهای مدیریتی این سیستم می باشد .

 • تماس برگشتی :

  در صف های تماس تلفنی ، استفاده از قابلیت خسته کننده انتظار  و صف انتظار  اجتناب ناپذیر است . و عملا  امکان ندارد که تمام اطلاعات مورد نیاز مشتری را دریافت کنید یا موضوع فنی خود را در کمتر از چنددقیقه حل و فصل کنید . زمان Hold ، گرچه در برخی موارد مهم اجتناب ناپذیر است ، اما اغلب می تواند جلوگیری شود . راه حل ساده ، یک تماس برگشتی از شرکت شما به مشتری است.
  با مشتری صحبت کنید، بپرسید آنها چه میخواهند و اگر چیزی است که زمان میبرد، آنها را برای یک تماس تلفنی برگشتی ، در زمانی که برای شرکت و مشتری شما مناسب است دعوت کنید.

 • تماس گیر خودکار :

  تماس گیر خودکار  از مزایای ویپ بوده و سیستمی است برای اطلاع رسانی هوشمند و شبانه روزی از طریق تلفن به منظور ارائه انواع اطلاعات سازمان از قبیل رسالت، خط مشی، اهداف شرکت، اطلاعات تماس، اطلاعیه ها، آخرین اخبار، محصولات، لیست قیمت و …

 • مرکز تلفن قدرتمند و پیشرفته :

  مرکز تلفن تحت شبکه “آی تی شبکه” سیستمی قدرتمند است که وظیفه مدیریت و برنامه ریزی تماس های ورودی به شرکت یا مرکز تماس موسسه شما را بر عهده داشته و امکانات متنوع و بسیار زیادی در راستای کاهش هزینه های شرکت، بهبود خدمات به مشتریان، اجرای طرح تکریم ارباب رجوع، برندینگ، مدیریت کارکنان و پرسنل سازمان ،ارتباطات داخلی درون سازمانی ، ایجاد کنفرانس های صوتی و تصویری و ده ها قابلیت ویژه و کاربردی دیگر را در اختیار سازمان ها ، شرکت ها و مجموعه ها قرار می دهد که در ادامه به توضیح هر یک از این امکانات می پردازیم. بکارگیری این امکانات سبب کنترل و مدیریت بهینه بر روی تماس های مشتریان شده و رضایتمندی، وفاداری مشتریان و افزایش فروش و بهبود روند کسب و کار شما را به دنبال خواهد داشت.

 • ارتباط با شعب، دفاتر و نفرات خارج از مجموعه به صورت داخلی و انتقال مکالمه به آنها :

  این قابلیت به منظور کاهش هزینه، در دسترس بودن مدیران و کارمندان به هنگام ماموریت، صحبت کردن بصورت داخلی و ارتباط داخلی بین دفاتر و شعب مختلف و صحبت کردن بر بستر تلفن همراه بصورت داخلی با مراکز و سایر دفاتر مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین براحتی امکان انتقال مکالمات از طریق این روش به شعب، دفاتر و تلفن همراه کارمندان و مدیران بدون در نظر گرفتن بعد مسافت وجود دارد .

 • اتصال سیستم تلفنی به CRM :

  این ماژول با اتصال به اتوماسیون های اداری می تواند خدمات و امکانات مفید و ارزشمندی نظیر شماره گیری از طریق اطلاعات موجود در CRM ،باز کردن فرم اطلاعات مشتریان و سوابق آنها پس از تماس مشتری با مجموعه به صورت پاپ آپ، باز کردن فرم ثبت اطلاعات مشتری و… را در اختیار سازمان قرار دهد.

 • انتقال خط تلفن ثابت از یک نقطه یا شهر به یک نقطه یا شهر دیگر :

  انتقال خطوط تلفن شهری یا کشوری از یک شهر یا کشور به مکان دیگر با قابلیت پاسخ دهی، کنترل و مدیریت خط تلفن بدون در نظر گرفتن بعد مسافت و مکان

 • صندوق صوتی :

  ایجاد فضایی جهت دریافت پیام های مختلف از مخاطبین و ارجاع آن به واحد و مدیر مربوطه بصورت ایمیل و تماس تلفنی، پیام کوتاه و یا حتی تلگرام، با قابلیت رمزنگاری بر روی صندوق پیام

 • راه اندازی خط سیپ ترانک :

  شرکت مخابرات ایران و شرکت های سرویس دهنده اینترنت اخیرا شروع به اعطای شماره تلفن های پنج و هشت رقمی سیپ ترانک کرده اند. سرویس سیپ ترانک در واقع ارتباط شبکه ای جهت انتقال خطوط ثابت بر بستر شبکه، بین سرویس دهندگان تلفن و مشتریان، که بر روی بستر پروتکل SIP ارائه می شود. .مهم ترین مزایای این خطوط عبارت اند از کیفیت صوت بالاتر، مناسب برای برندینگ، اعتبار و اعتمادسازی مجموعه در نگاه مشتریان امکان ارتباط تلفنی به مراتب راحت تر مشتریان و مخاطبین با مجموعه، عدم اشغالی تلفن با دارا بودن بدون محدویت تماس همزمان، امکان در کلیه مناطق تهران و شهرستان ها، هزینه کمتر مکالمات، امکان جا به جایی خط تلفن و … شرکت “آی تی شبکه” آمادگی دارد با دریافت هزینه ای متعارف نسبت به دریافت این خطوط از مخابرات یا شرکت های سرویس دهنده دیگر با طی مراحل و مکاتبات اداری برای مشتریان شرکت خود اقدام نموده و در نهایت به صورت کامل در داخل مجموعه تحویل نماید.

 • اتصال شعب یک شرکت به هم دیگر :

  در تجارت امروزه داشتن بیش از یک شعبه برای یک شرکت موضوعی بسیار  عادی  می باشد  که در سیستم تلفنی سنتی هر دفتر یک شرکت یا سازمان دارای یک سیستم تلفنی جداگانه بوده  که پرسنل هر دفتر برای تماس با یکدیگر باید از خطوط تلفن شهری برای ارتباط با یکدیگر استفاده نمایند که این موضوع هزینه ارتباطات را به صورت قابل ملاحظه ای بالا برده است .

  در سیستم تلفنی مبتنی بر VOIP ، این مشکل به راحتی حل گردیده است . به این صورت که تمامی دفاتر شما در هر نقطه ای از دنیا که باشند بصورت یکپارچه در می آیند و علاوه بر اینکه ارتباطات بین دفاتر کاملا رایگان می گردد، شما می توانید از امکان انتقال خطوط شهری بین دفاتر استفاده نمایید و این به معنی کاهش هزینه ها و سهولت در برقراری ارتباط در سازمان ها می باشد. همچنین اگر یک سازمان دارای دفتر یا کارخانه ای در نقطه ای می باشد که امکان تخصیص تلفن شهری از طریق مخابرات وجود ندارد، می توانید از طریق ویپ خطوط دفاتر دیگر خود را به آنجا انتقال دهید.

 • ضبط، مانیتورینگ و شنود مکالمات تلفنی :

  به منظور بهینه سازی ارتباطات بین مخاطبین و مشتریان یک سازمان با کارمندان، افزایش رضایتمندی آنها، رسیدگی به شکایات، افزایش کیفیت پاسخگویی پرسنل، امکان ثبت، بایگانی و مستندسازی مذاکرات انجام شده(پرکاردبرد در واحد فروش)، کنترل و مدیریت مکالمات غیرضروری، افزایش بهره وری سرمایه های انسانی و آموزش کارشناسان فروش جهت ارتقای کیفیت پاسخ دهی مورد استفاده قرار می گیرد .

 • صف انتظار تماس

  به هنگام افزایش حجم تماس و نبود اپراتورهای کافی در پاسخ گویی، همچنین به منظور افزایش بهره وری، توزیع یکسان و عادلانه تماس بین اپراتورها، پاسخگویی به موقع و ارتقاء رضایت مندی مشتریان صف انتظار مورد استفاده قرار می گیرد. قابلیتهایی همچون پخش موسیقی، خوش آمد گویی و پیامهای تبلیغاتی به هنگام انتظار در صف، اعلام زمان تخمینی انتظار، دریافت پیام بصورت آفلاین به هنگام شلوغی خط و… از قابلیت های این ماژول می باشد .

 • تعریف ساعات کاری شرکت :

  تعریف ساعات کاری شرکت و تعریف جدول زمان بندی پخش سناریوهای مختلف گویا و  ایجاد جدول زمانی مشخص در پخش سناریوهای مختلف گویا در زمانهای مختلفی از روز، ایام تعطیل و مناسبتهای مختلف

 • گزارش گیری از تمای تماس های وارده و صادره :

  این قابلیت به عنوان یک نرم افزار مکمل سیستم گویا، امکان دریافت گزارشات متنوع از عملکرد سامانه همچون گزارش تماسهای دریافتی، تماس های گرفته شده، داخلی به داخلی، مقایسه تماسها در ساعات و روزهای مختلف، مقایسه داخلی ها و میزان اشغالی و عدم پاسخگویی،شماره تماس کاربران، تعداد تماس ها به صورت تفکیک شده، مدت زمان مکالمات، تعداد تماس های موفق و ناموفق، دریافت فایلهای صوتی مکالمات و ده ها گزارش دیگر را به منظور بررسی عملکرد بخش های مختلف یک مجموعه در اختیار مدیران سازمان قرار می دهد.

 • فکس سرور ( ارسال و دریافت فکس نرم افزاری) :

  یکی از مزایای voip سیستم  فکس سرور  می باشد . به کمک این قابلیت کلیه کاربران تحت شبکه به راحتی می توانند از طریق رایانه خود با در اختیار داشتن پنل اختصاصی فکس، علاوه بر ارسال و دریافت فکس، کلیه گزارشات مختلف از روند دریافت و ارسال فکس را مشاهده و یا حتی از طریق ایمیل دریافت نمایند و همچنین براحتی فکس دریافتی را به کارتابل سایرین انتقال دهند، این امکان کاهش هزینه های سازمانی اعم از خرید دستگاههای متعدد فکس، استهلاک دستگاههای فکس، حذف هزینه های کاغذ، کارتریج و تامین و نگهداری را به دنبال داشته و علاوه بر این ایجاد پنل مدیریتی و کنترلی، بازدهی سازمان و کارکنان را بالا می برد.

 • قابلیت ارسال فکس به ایمیل :

  به واسطه این قابلیت می توان کلیه فکس های دریافتی مجموعه را به منظور بایگانی اسناد و همچنین کاهش استفاده از کاغذ در راستای کمک به محیط زیست به یک یا چند ایمیل ارسال نمود.

 • سامانه نوبت دهی هوشمند تلفنی :

  یکی از مهمترین کارهایی که در مراکز درمانی وجود دارد امور مربوط به تعیین وقت قبلی برای بیماران یا اصطلاحا نوبت دهی می باشد. سامانه دریافت نوبت دهی تلفنی هوشمند تمام امور مربوط به رزرواسیون وقت را به صورت کاملا دقیق با هدف افزایش رضایتمندی مشتریان، جلوگیری از اعمال سلیقه فردی، هوشمندسازی مراکز درمانی، صرفه جویی در هزینه، زمان، نیرو و… را از طریق تلفن انجام داده و همچنین گزارشات بسیار کامل و دقیق از رویدادها را نشان خواهد داد. این ویژه گی که از امکانات voip  محسوب شده ، قابلیت همگام سازی با سایر نرم افزارهای اتوماسیون اداری را نیز دارد .

 • سامانه مدیریت کنفرانس صوتی :

  این سامانه که از امکانات ویپ بوده از دو قابلیت کنفرانس صوتی و کنفرانس تصویری برخوردار است .

  توسط این قابلیت می توان با ایجاد اتاق کنفرانس، تعداد زیادی از افراد داخل و خارج از مجموعه را بر روی بستر اینترنت یا خطوط آنالوگ به این اتاق در یک زمان مشخص دعوت کرد و در مورد موضوع و مباحث مختلف با رعایت حق تقدم در صحبت کردن و کلیه مباحث مدیریتی اتاق کنفرانس، صحبت نمود و شرایط را برای تبادل نظرات مختلف و نتیجه گیری بین مدیران یک مجموعه، بدون حضور فیزیکی آنها ایجاد نمود .

 • کنفرانس تصویری:

  در عصر نوین با وجود ابزارهای جدیدی همچون مکالمه تصویری و ایجاد کنفرانس تصویری این امکان برای مدیران یک سازمان بوجود می آید تا خارج از در نظر گرفتن مکان حضور آنها، براحتی همه مدیران را در یک ساعت مشخص تحت نظام یک سیستم کاملا بروز و پیشرفته در یک کنفرانس آنلاین تصویری شرکت داد و تصمیم گیری های سریع و به موقعی را بدون در نظر گرفتن موانع موجود بر سر راه جلسات حضوری ایجاد نمود

 • سامانه ارسال پیامک از طریق شبکه های اجتماعی و مخابرات :

  این سیستم به عنوان مکمل اطلاع رسانی در کنار مرکز تماس هوشمند ( و از امکانات ویپ )قرار داشته که در آن امکان ارسال اعلانهای مختلفی همچون ارسال شماره تماس گیرنده از طریق شبکه های اجتماعی و ارسال پیام مخابراتی بر بستر سیم کارت یا وب سرویسهای مختلف به هنگام عدم پاسخ دهی کارشناس یا مدیر مربوطه به شماره تلفن همراه یا آی دی شبکه های اجتماعی آنها و همچنین قابلیت ارسال پیام خوش آمد گویی به شماره همراه تماس گیرنده به شرط تماس از طریق شماره همراه و هر گونه اطلاع رسانی دیگر از طریق این سامانه بعد از ارائه درخواست مخاطب به سیستم مرکز تماس هوشمند و دریافت پاسخ از طریق این روش قابل اجرا خواهد بود