تجهیزات شبکه

خدمات ویپ چیست؟

خدمات VoIP

خدمات VoIPخدمات VoIP (ویپ) که مخفف Voice over Internet Protocol به معنای صدای روی پروتکل اینترنت است، یک تکنولوژی عالی است که به شما این امکان را می دهد تا بتوانید تماس های ارزان قیمت یا رایگانی را به صورت محلی یا جهانی برقرار کنید و همچنین این تکنولوژی دارای مزایا و پیشرفت های بسیاری نسبت به تلفن های قدیمی و سنتی می باشد.

خدمات ویپ اساسا به خدماتی گفته می شود که شما از یک کمپانی یا شرکت ارائه دهنده خدمات VoIP دریافت می کنید و به شما امکان دریافت و گرفتن تماس های اینترنتی را می دهد. این امر دقیقا مانند دریافت خدمات اینترنت از یک شرکت ارائه دهنده ی اینترنت یا (به انگلیسی ISP)، یا دریافت یک خط تلفن است.

لذا جهت استفاده از این سرویس ها و برقراری تماس های اینترنتی، شما باید عضو یک کمپانی ارائه دهنده آن شوید. برای مثال، شما برای استفاده از خدمات Skype که بزرگترین ارائه دهنده ی این خدمات در اینترنت است، باید عضو این برنامه شوید و برای برقراری تماس های VoIP با افراد آنلاین از حساب کاربری خود استفاده کنید.

چه تجهیزاتی برای استفاده از خدمات VoIP مورد نیاز است؟

هنگامی که برای یک سرویس VoIP ثبت نام می کنید، به یکسری آیتم های دیگر برای استفاده ی کامل از ویپ نیاز خواهید داشت.

اول از همه، شما به یک تلفن برای دریافت و گرفتن تماس ها نیاز دارید. این تلفن می تواند هر نوع تلفنی، بسته به نوع خدمات و سرویسی که از آن استفاده می کنید باشد. حتی می تواند یک تلفن سنتی که آن را با خدمات VoIP خانگی متصل می کنید باشد.

همچنین تلفن های خاصی مخصوص ویپ وجود دارد که آی پی فون (IP phone) نامیده می شوند و به همراه ویژگی های پیشرفته ای برای تماس های VoIP طراحی شده اند.

برای سرویس هایی که بر پایه اینترنت نهاده شده اند، مانند اسکایپ، شما به یک نرم افزار یا کلاینت VoIP نیاز دارید که می تواند عملکرد یک تلفن فیزیکی را همراه بسیاری از خدمات دیپگر ارائه دهد. این نرم افزار ها اساسا سافت فون (softphone) نامیده می شوند.

به منظور برقراری تماس های اینترنتی، شما باید حتما باید به یک اتصال اینترنت، یا یک شبکه محلی که به اینترنت متصل است دسترسی داشته باشید.

اینترنت بزرگترین و گسترده ترین شبکه دارای آی پی است؛ و به طور کلی ویپ نیز به شبکه های دارای آی پی متصل می شود تا تماس ها را از طریق کانال منتقل کند و همین امر باعث می شود تا این تماس ها ارزان و پر قدرت باشند.

برخی از خدمات به یک سخت افزار اضافی به نام ATA یا آداپتور تلفن آنالوگ، یا به زبان ساده یک آداپتور یا مبدل تلفن نیاز دارند. البته این امر تنها مربوط به خدماتی است که برای تلفن های سنتی مانند خدمات مسکونی ارائه می شود. با استفاده از این آداپتور، شما می توانید تلفن آنالوگی (تلفن معمولی خانگی) خود را به یک تلفن ویپ یا تلفن تحت شبکه تبدیل کنید.

انوع خدمات ویپ

خدمات VoIP انواع مختلفی دارد. بر اساس نحوه ی برقراری ارتباط خود، لازم است تا در میان خدمات مختلف یکی را انتخاب کنید. برخی از رایج ترین انواع سرویس های VoIP شامل موارد زیر می باشد:

  • جایگزینی تلفن های سنتی مسکونی. این سرویس، سرویسی است که خط تلفن قدیمی شما را جایگزین می کند و به شما این امکان را می دهد تا با استفاده از یک آداپتور تلفن خود را نیز نگه دارید. این خدمات همچنین برای کسب و کار هایی که در آنها افراد زیادی تصمیم به استفاده از تلفن های IP می گیرند نیز استفاده می شود. این سرویس باید به صورت ماهانه شارژ شود.

حتما بخوانید: اس آی پی چیست و چطور کار می کند؟

  • خدمات بدون شارژ ماهانه. این نوع از خدمات VoIP به شما یک سخت افزار خاص ارائه می دهد که شما تنها یکبار برای آن پول پرداخت می کنید، و سپس می توانید به تعداد نا محدود تماس های اینترنتی داشته باشید.
  • خدمات بر پایه نرم افزار. همانند استفاده از اسکایپ، شما یک نرم افزار VoIP را روی کامپیوتر یا دستگاه های دیگر نصب می کنید و در سرویس خود ثبت نام می کنید. سپس از نرم افزار خود برای برقراری تماس ها استفاده می کنید، و برای برقراری تماس با تلفن ها و خط های سنتی از قبل پول پرداخت می کنید. همچنین برقراری تماس با تلفن هایی که دارای سرویس مشابه و یکسان با شما هستند نیز رایگان است.
  • خدمات VoIP موبایل. خدمات بر پایه نرم افزار معمولا برای استفاده در تبلت ها و تلفن ها طراحی می شوند. در اینجا نیز همینطور است. شما باید یک نرم افزار VoIP روی دستگاه قابل حمل خود نصب کنید تا از خدمات آن استفاده نمایید. در اینجا نیز شما از اینترنت و Wi-Fi برای برقراری تماس استفاده می کنید.
  • خدمات ویپ برای کسب و کار ها. این خدمات معمولا بر پایه شبکه های داخلی قرار می گیرند. آنها همچنین دارای ویژگی های مربوط به کسب و کار نیز هستند. این سرویس ها همچنین بسیاری از ویژگی های مربوط به کسب و کار و برون سپاری را برای مدیریت سیستم VoIP و میزبانی ارائه می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *