مرکز تلفن تحت شبکه

مرکز تلفن تحت شبکه

مرکز تلفن تحت شبکه :

مرکز تلفن ( PBX ) :

تلفن به عنوان یک وسیله ارتباطی از دیر باز مورد نیاز تجارت بوده است .  با گسترش یک شرکت و افزایش تعداد خطوط تلفن این نیاز هر روز بیشتر و بیشتر مورد توجه قرار گرفته است .

با افزایش خطوط تلفن نیاز به مدیریت و نحوه تخصیص خطوط تلفن به یکی از اصلی ترین دغدغه های شرکت های کوچک تا بزرگ تبدیل شده است . در سال های نخستین ، از نیروی انسانی برای مدیریت و توزیع تماس ها استفاده می شده است تا جایی که به علت افزایش خطوط تلفن و افرایش تعداد تماس ها این موضوع به یک مرز بحرانی و معضل برای تمای شرکت ها تبدیل گردید .

این معضل باعث معرفی دستگاه های سانترال تلفن یا مرکز تلفن گردید که وظیقه آنها مدیریت خطوط تلفن در داخل شرکت ها بدون دخالت نیروی انسانی بود . سانترال های تلفن مراکز تلفن که از آنها به عنوان مرکز تلفن یا  (PBX  ( Private branch exchange نام برده می شود به صورت کلی دارای امکانات کلی ذیل می باشند :

  • مدیریت  تماس­ های وارده و خارجه به یک شرکت .
  • ایحاد ارتباط بین داخلی ها .
  • ایحاد محدودیت در نحوه استفاده از تلفن ها  بین کاربران .
  • تلفن گویا و منشی تلفنی .
  • ضبط مکالمات تماس .
  • امکان ارتقاء و افزایش امکانات.
  • کاهش هزینه ارتباطی یک سازمان با مدیریت صحیح خطوط تلفن .
  • تعریف انواع صف تماس .

 

مرکز تلفن تحت شبکه :

با افرایش نیاز های صنعت به امکانات جدید تر ، مرکز تلفن سنتی جای خود را به مرکز تلفن تحت شبکه یا سانترال تحت شبکه  یا  (IP- PBX (  Internet Protocol private branch exchange  داد . مرکز تلفن تحت شبکه ، مرکز تلفنی است که در آن به جای استفاده از زوج سیم تلفنی و صدای آنالوگ ، از شبکه های کامپیوتری به عنوان زیرساخت تلفن و از کیفیت صدای دیجیتالی استفاده می شود . به طور خلاصه می توان گفت که مرکز تلفن تحت شبکه ، مرکز تلفن بسیار پیشرفته ای با کلی از امکانات جدید و پاسخ گوی نیاز های جدید صنعت می باشد . 

 

سانترال تحت شبکه یا سانترال IP  :

سانترال تحت شبکه دستگاهی سخت افزاری و یا نرم افزاری بوده که به عنوان سانترال تلفن در قلب سیستم تلفنی شما انجام وظیفه می کند .

سانترال IP  یا سانترال تحت شبکه ، به عنوان یک سرویس دهنده داخل شبکه های کامپیوتری شما انجام وظیفه نموده و معمولا وظیفه نگهداری و مدیریت این سیستم بر عهده مدیر شبکه شما خواهد بود .

سانترال تحت شبکه امکانات بسیاری تحت عنوان خدمات ویپ  به کاربران ارائه می کنند . سانترال تحت شبکه زیر مجموعه تجهیزات ویپ  را به دو صورت نرم افزاری و سخت افزاری می توان در بازار پیدا نمود . که در ادامه به معرفی اجمالی انها می پردازیم :

۱- سانترال تحت شبکه نرم افزاری :

سانترال های نرم افزاری با توجه با لایسنس شان به دو دسته open source و close source  تقسیم می شوند . از سانترال های close source موجود در بازار می توان به CME و CUCM سیسکو و یا Avaya  اشاره نمود که برای راه اندازی آنها شما نیاز به تهیه لایسنس معتبر می باشید  . به خاطر تحریم های امریکا ، عملا دسترسی به لایسنس های اصلی این نرم افزار ها در ایران غیر ممکن شده و در اکثر مواقع توسط کرک کردن این نرم افزار ها ، به صورت محدود از این نرم افزار ها استفاده می شود .

ماهیت سانترال های open source   عموما Asterisk می باشند .ISO های مختلفی از استریسک در بازار موجود بوده که از معروف ترین آنها می توان به Free PBX ، Elastix و Issable اشاره نمود .

همان طور که بیان شد ، ماهیت سانترال های نرم افزاری تحت شبکه اپن سورس ، استریسک می باشند . ایزو های استریسک همه گی بر روی لینوکس نصب شده و نقش یک سرویس دهنده در شبکه را ایفا می کنند .

این شرکت بر اساس تجربه ۷ ساله خود در زمینه راه اندازی سانترال تحت شبکه ها ، نسبت به تولید سانترال ip اختصاصی خود تحت عنوان مرکز تلفن تحت شبکه سورن اقدام نموده است . سانترال تحت شبکه سورن بر اساس تعداد کاربران شبکه و تماس های همزمان ، دارای لایسنس های متفاوتی به بازار عرضه می شود . جهت آشنایی با توانایی های این نرم افزار خدمات ویپ این شرکت را مطالعه فرمائید .

تجربه این شرکت در ایران نشان داده است  ، چنانکه دارای تعداد زیادی کاربر تلفن در شبکه هستید قطعا شما باید از سانترال تحت شبکه نرم افزاری استفاده نمائید .

 

۲- سانترال تحت شبکه سخت افزاری :

بررخی از شرکت های با استفاده از هسته استریسک شروع به ایجاد سخت افزاری اختصاصی  ( Appliance  ) برای خود نموده اند . این شرکت ها ، با ترکیب گیت وی ها  E1 / fxo / fxs  و استریسک نسبت به تولید دستگاه های سخت افزاری برای خود نموده اند .

شرکت های گرنداستریم  و نیوراک  از معروف ترین شرکت های تولید کننده این آپلاینس ها در جهان هستند . سانترال های سخت افزاری برای محیط های کوچک ، تا حرفه ای پیشنهاد می گردند .

بر این اساس این شرکت نیز اپلاینس ( سخت افزار ) اختصاصی خود را مبتنی بر تجهیزات شرکت معظم HP و به عنوان یک مرکز تلفن تحت شبکه کم ظرفیت به بازار عرضه نموده است .

پبشنهاد می شود جهت آشنایی بیشتر با سخت افزار مورد نیاز در مرکز تلفن تحت شبکه : مقاله تجهیزات ویپ را مطالعه فرمائید .

 

در صورت نیاز به اخذ مشاوره های بیشتر لطفا با واحد فروش شرکت  آی تی شبکه تماس حاصل فرمایید .

تلفن : ۰۲۱۶۶۹۳۸۱۱۲-۰۲۱۶۶۵۷۸۹۷۷-۰۲۱۶۶۵۶۳۰۲۷-۰۲۱۶۶۴۲۳۲۵۴

 

مرکز تلفن تحت شبکه was last modified: شهریور ۲۰ام, ۱۳۹۸ by admin