مرکز تلفن تحت شبکه

معرفی مرکز تلفن تحت شبکه :

مرکز تلفن ( PBX ) :

تلفن به عنوان یک وسیله ارتباطی از دیر باز مورد نیاز تجارت بوده است .  با گسترش یک شرکت و افزایش تعداد خطوط تلفن این نیاز هر روز بیشتر و بیشتر مورد توجه قرار گرفته است .

با افزایش خطوط تلفن نیاز به مدیریت و نحوه تخصیص خطوط تلفن به یکی از اصلی ترین دغدغه های شرکت های کوچک تا بزرگ تبدیل شده است . در سال های نخستین ، از نیروی انسانی برای مدیریت و توزیع تماس ها استفاده می شده است تا جایی که به علت افزایش خطوط تلفن و افرایش تعداد تماس ها این موضوع به یک مرز بحرانی و معضل برای تمای شرکت ها تبدیل گردید .

این معضل باعث معرفی دستگاه های سانترال تلفن یا مرکز تلفن گردید که وظیفه آنها مدیریت خطوط تلفن در داخل شرکت ها بدون دخالت نیروی انسانی بود . سانترال تلفن  که از آنها به عنوان مرکز تلفن یا  (PBX  ( Private branch exchange نام برده می شود به صورت کلی دارای امکانات کلی ذیل می باشند :

  • مدیریت  تماس­ های وارده و خارجه به یک شرکت .

  • ایحاد ارتباط بین داخلی ها .

  • ایحاد محدودیت در نحوه استفاده از تلفن ها  بین کاربران .

  • تلفن گویا و منشی تلفنی .

  • ضبط مکالمات تماس .

  • امکان ارتقاء و افزایش امکانات.

  • کاهش هزینه ارتباطی یک سازمان با مدیریت صحیح خطوط تلفن .

  • تعریف انواع صف تماس .

انواع سانترال تلفن :

سانترال های تلفن بر اساس تکنولوژی ساخت به دو دسته تقسیم می شوند .

1- مراکز تلفن نسل قدیمی  :

در این مراکز تلفن که به صورت کاملا سخت افزاری پیاده سازی می شوند ، مرکز تلفن دارای امکانات بسیار محدودی است و امکان توسعه آن به هر جهت محدود است . فرض کنید شما نیاز مند به راه اندازی سرویس بسیار ساده منشی تلفن هستید و یا به علت توسعه تجارتتان نیاز مند به افزایش ظرفیت تلفن در تعداد خط شهری و یا تعداد داخلی هستید . در این صورت شما مجبور  به خرید کارت سخت افزاری و در بدترین حالت تعویض و ارتقاء کل سانترال تلفن خواهید بود. این مراکز تلفن نسبت به نسل های بعدی ارزان تر بوده و از زوج سیم تلفن برای ارتباط تلفنی استفاده می نمایند . معروف ترین این مراکز،  مرکز تلفن پاناسونیک می باشند . 

2- مراکز تلفن نسل جدید :

این مراکز تلفن که جزو به روز ترین مراکز تلفن سانترال در جهان می باشند به عنوان یک سرویس در داخل شبکه های کامپیوتری نصب و راه اندازی می گردند .به این مراکز تلفن نسل جدید ، مرکز تلفن تحت شبکه یا سانترال IP گویند .  این مراکز عمدتا به صورت نرم افزاری بوده و دارای قابلیت های بسیاری می باشند که در ادامه به آن خواهیم پرداخت . توسعه و افزایش ظرفیت در این نوع از سانترال ها به راحتی انجام می پذیرد . از معروف ترین شرکت های سازنده این تجهیزات می توان به شرکت های سیسکو ، آوایا و … پرداخت . انتقال صدا در داخل این مراکز به صورت HD و دیجیتالی بوده و شنونده از شنیدین یک صدای با کیفیت بسیار لذت خواهد برد . از جمله امکانات این مراکز تلفن می توان به : تلفن گویا ، منشی تلفنی ، انتقال تماس ، تعریف انواع صف تماس ، انتقال خط تلفن بدون نیاز به درخواست از مخابرات و تعویض شماره تلفن ، راه اندازی کال سنتر ، تعریف ساعات کاری و بسیاری از امکانات واقعا جذاب که نه تنها به عنوان یک مرکز تلفن انجام وظیفه خواهد نمود ، بلکه به سیستم بازاریابی و فروش شما ( در صورتی که نیازمند این موضوع باشید ) بشدت کمک خواهد نمود . این مراکز تلفن با عنایت به توانایی برنامه نویسی ، قادر هستند به سیستم CRM شما ( در صورت وجود ) متصل شده و به شدت در تکریم ارباب رجوع به شما مساعدت نمایند .
سانترال ویپ

سانترال تحت شبکه

آشنایی با مرکز تلفن تحت شبکه :

با افرایش نیاز های صنعت به امکانات جدید تر ، مرکز تلفن سنتی جای خود را به مرکز تلفن تحت شبکه یا سانترال تحت شبکه  یا  (IP- PBX (  Internet Protocol private branch exchange  داد . مرکز تلفن تحت شبکه ، مرکز تلفنی است که در آن به جای استفاده از زوج سیم تلفنی و صدای آنالوگ ، از شبکه های کامپیوتری به عنوان زیرساخت تلفن و از کیفیت صدای دیجیتالی استفاده می شود . به طور خلاصه می توان گفت که مرکز تلفن تحت شبکه ، مرکز تلفن بسیار پیشرفته ای با کلی از امکانات جدید و پاسخ گوی نیاز های جدید صنعت می باشد . 

سانترال تحت شبکه یا سانترال IP  :

سانترال تحت شبکه دستگاهی سخت افزاری و یا نرم افزاری بوده که به عنوان سانترال تلفن در قلب سیستم تلفنی شما انجام وظیفه می کند .

سانترال IP  یا سانترال تحت شبکه ، به عنوان یک سرویس دهنده داخل شبکه های کامپیوتری شما انجام وظیفه نموده و معمولا وظیفه نگهداری و مدیریت این سیستم بر عهده مدیر شبکه شما خواهد بود .

سانترال تحت شبکه امکانات بسیاری تحت عنوان خدمات ویپ  به کاربران ارائه می کنند . سانترال تحت شبکه زیر مجموعه تجهیزات ویپ  را به دو صورت نرم افزاری و سخت افزاری می توان در بازار پیدا نمود . که در ادامه به معرفی اجمالی انها می پردازیم :

1- سانترال تحت شبکه نرم افزاری :

سانترال های نرم افزاری با توجه با لایسنس شان به دو دسته open source و close source  تقسیم می شوند . از سانترال های close source موجود در بازار می توان به CME و CUCM سیسکو و یا Avaya  اشاره نمود که برای راه اندازی آنها شما نیاز به تهیه لایسنس معتبر می باشید  . به خاطر تحریم های امریکا ، عملا دسترسی به لایسنس های اصلی این نرم افزار ها در ایران غیر ممکن شده و در اکثر مواقع توسط کرک کردن این نرم افزار ها ، به صورت محدود از این نرم افزار ها استفاده می شود .
ماهیت سانترال های open source   عموما Asterisk می باشند .ISO های مختلفی از استریسک در بازار موجود بوده که از معروف ترین آنها می توان به Free PBX ، Elastix و Issable اشاره نمود .
همان طور که بیان شد ، ماهیت سانترال های نرم افزاری تحت شبکه اپن سورس ، استریسک می باشند . ایزو های استریسک همه گی بر روی لینوکس نصب شده و نقش یک سرویس دهنده در شبکه را ایفا می کنند .
این شرکت بر اساس تجربه 7 ساله خود در زمینه راه اندازی سانترال تحت شبکه ها ، نسبت به تولید سانترال ip اختصاصی خود تحت عنوان مرکز تلفن تحت شبکه سورن اقدام نموده است . سانترال تحت شبکه سورن بر اساس تعداد کاربران شبکه و تماس های همزمان ، دارای لایسنس های متفاوتی به بازار عرضه می شود . جهت آشنایی با توانایی های این نرم افزار خدمات ویپ این شرکت را مطالعه فرمائید .
تجربه این شرکت در ایران نشان داده است  ، چنانکه دارای تعداد زیادی کاربر تلفن در شبکه هستید قطعا شما باید از سانترال تحت شبکه نرم افزاری استفاده نمائید .

2- سانترال تحت شبکه سخت افزاری :

بررخی از شرکت های با استفاده از هسته استریسک شروع به ایجاد سخت افزاری اختصاصی  ( Appliance  ) برای خود نموده اند . این شرکت ها ، با ترکیب گیت وی ها  E1 / fxo / fxs  و استریسک نسبت به تولید دستگاه های سخت افزاری برای خود نموده اند .
شرکت های گرنداستریم  و نیوراک  از معروف ترین شرکت های تولید کننده این آپلاینس ها در جهان هستند . سانترال های سخت افزاری برای محیط های کوچک ، تا حرفه ای پیشنهاد می گردند .
بر این اساس این شرکت نیز اپلاینس ( سخت افزار ) اختصاصی خود را مبتنی بر تجهیزات شرکت معظم HP و به عنوان یک مرکز تلفن تحت شبکه کم ظرفیت به بازار عرضه نموده است .
پبشنهاد می شود جهت آشنایی بیشتر با سخت افزار مورد نیاز در مرکز تلفن تحت شبکه : مقاله تجهیزات ویپ را مطالعه فرمائید .

در صورت نیاز به اخذ مشاوره های بیشتر و بازدید رایگان از امکانات مجموعه شما ،  لطفا با واحد فروش شرکت  آی تی شبکه تماس حاصل فرمایید .

تلفن : ۰۲۱۶۶۹۳۸۱۱۲-۰۲۱۶۶۵۷۸۹۷۷-۰۲۱۶۶۵۶۳۰۲۷-۰۲۱۶۶۴۲۳۲۵۴

سانترال گرنداستریم UCM6202

برای قیمت تماس بگیرید

سانترال گرنداستریم UCM6204

برای قیمت تماس بگیرید

سانترال نیوراک OM12-2S/2

برای قیمت تماس بگیرید

سانترال نیوراک OM12-4FXO

برای قیمت تماس بگیرید

سانترال نیوراک OM12-8FXO

برای قیمت تماس بگیرید

سانترال نیوراک OM12-8S/4

برای قیمت تماس بگیرید

سانترال نیوراک OM20-2S/2

برای قیمت تماس بگیرید

سانترال نیوراک OM20-4FXO

برای قیمت تماس بگیرید

سانترال نیوراک OM20-4S

برای قیمت تماس بگیرید

سانترال نیوراک OM4-1S/1

برای قیمت تماس بگیرید

سانترال نیوراک OM4-2S

برای قیمت تماس بگیرید

سانترال نیوراک OM4-2S/2

برای قیمت تماس بگیرید

سانترال نیوراک OM50-10S/2

برای قیمت تماس بگیرید

سانترال نیوراک OM50-12S

برای قیمت تماس بگیرید

سانترال نیوراک OM50-6S/6

برای قیمت تماس بگیرید

سانترال نیوراک OM50-8FXO

برای قیمت تماس بگیرید

سانترال نیوراک OM50-8S/4O

برای قیمت تماس بگیرید

مرکزتلفن گرنداستریم UCM6208

برای قیمت تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *