تجهیزات شبکه

نکات مهم برای راه اندازی رک سرور

راه اندازی رک سرور

راه اندازی رک سرور

در صورتی که تصمیم خود برای راه اندازی رک سرور در خانه یا محل کسب و کار خود را گرفته اید، بسیار مهم است که پیش از اقدام به آن برنامه ریزی کنید تا هیچگونه مشکلی برای شما به وجود نیاید.

هنگامی که یک رک سرور راه اندازی و نصب می شود، جا به جا کردن آن می تواند بسیار مشکل باشد. همچنین اگر قصد طراحی دیتاسنتر داشته باشید نیز باید بدانید که چطور یک رک سرور را نصب کنید. در این مقاله قصد داریم تا به نکاتی که می تواند در این امر به شما کمک کند بپردازیم.

پیدا کردن اتاق مناسب

انتخاب اتاق مناسب در داخل ساختمان شما برای راه اندازی رک سرور امری بسیار حیاتی است. از آنجایی که رک های سرور تجهیزات با ارزشی را در خود جای می دهند و اطلاعات و دیتا های مهم شرکت در سرور ها ذخیره می شوند، اتاق شما باید از حداکثر میزان ایمنی برخوردار باشد.

اتاق هایی که در دیتاسنتر های ساختمان ها قرار دارند معمولا اتاق های ایده آلی هستند چرا که آنها فاقد پنجره می باشند. همچنین امکان قفل کردن اتاق به منظور دور نگه داشتن افراد متفرقه می تواند گزینه ی خوبی باشد.

دور نگه داشتن افراد

دومین نکته برای راه اندازی رک سرور این است که افراد را از رو خود دور نگه دارید. در صورت امکان، سعی کنید رک های سرور شما به دور از افراد نگه داشته شود. معمولا سرور ها می توانند دما و صدای زیادی تولید کنند، که این امر می تواند برای افرادی که در نزدیکی آن کار می کنند آزار دهنده باشد.

علاوه بر آن، هنگامی که افراد در نزدیکی رک سرور شما کار می کنند، این امکان وجود دارد که بر اثر اتفاق به رک شما برخورد کنند، و یا حتی امکان ریختن یا پاشیدن آب یا مایعات بر روی آن وجود خواهد داشت.

خنک کردن

قدم سوم در راه اندازی رک شبکه خنک کردن آن است. با این حال، برخی مسائل هستند که مهم تر از خنک نگه داشتن تجهیزات کامپیوتری می باشند. معمولا رک های سرور با کیفیت، خود با استفاده از فن هایی که در آنها قرار دارد می توانند تا حدی عمل خنک کردن تجهیزات داخل خود را خنک کنند، اما این تنها یک تکه از یک پازل است.

به عنوان مثال، نگه داشتن رک سرور در نزدیکی وسایل گرمایشی اشتباهی بسیار بزرگ است. در صورتی که در اتاق مورد نظر شما دارای پنجره است، مطمئن شوید که کاملا پوشیده شده است تا نور آفتاب به رک شما برخورد نکرده و باعث افزایش دمای اتاق نشود. همچنین مطمئن شوید که رک شما در نزدیکی دیواری که باعث محدودیت جریان هوا می شود قرار ندارد.

نوع رک سرور

انتخاب رک پیش از راه اندازی رک سرور بسیار مهم است. پیش از همه چیز شما باید به این فکر باشید که چه نوع تجهیزاتی قرار است تا داخل رک شما قرار بگیرد تا مطمئن شوید که فضای کافی برای آنها را خواهید داشت.

برخی از کمپانی ها معتقد هستند که یک رک دیواری می تواند گزینه ی ایده آلی باشد. برخی دیگر اما معتقد هستند که رک های بسته گزینه ی بهتر، و عده ی دیگر بر این باورند که رک های دارای فریم باز بهترین گزینه هستند. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که زمان کافی برای تحقیق درباره هر کدام و فهمیدن تفاوت های هرکدام را مدنظر قرار دهید.

برچسب زدن به کابل ها

یکی دیگر از کار ها مهمی که باید هنگام راه اندازی رک سرور به آن توجه کنید، انتخاب و مرتب سازی کابل شبکه می باشد. هنگام اضافه کردن یک دستگاه جدید به رک شبکه، شما باید کابل های مختلف را از دستگاه های مختلف، سوئیچ ها، سرور ها و دیگر تجهیزات متصل کنید.

برچسب زدن به این کابل ها بر روی هر دو طرف می تواند به شما کمک کند تا به راحتی کابل های مورد نظر خود را پیدا کرده و ناگهان کابلی را اشتباه بیرون نکشید یا وارد نکنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *