تجهیزات شبکه

آیا کابل اینترنت روی سرعت تاثیر دارد؟

تاثیر کابل اینترنت بر روی سرعت

کابل های اینترنت و اهمیت آن

اتصالات اینترنتی سیمی که از انواع کابل شبکه استفاده می کنند، به طور کلی سریعتر هستند و کندی و کاهش سرعت در آنها کمتر از اتصالات Wi-Fi احساس می شود. اما همانطور که روتر های وای فای پیشرفته تر شده اند، انواع کابل اینترنت نیز توسعه یافته اند و می توانند اطلاعات و دیتا را با سرعت بیشتری جا به جا کنند.

البته این امر برای یک شبکه ی خانگی معمولی تفاوت چندانی ایجاد نمی کند، چرا که این شبکه ها تنها به اعضای یک خانواده محدود می شوند.

برای مثال، اگر شما از شرکت ارائه دهنده اینترنت خود سرعت دانلود 10Mbps  را خریداری کنید، استفاده از قیمت کابل شبکه متری اینترنت در شبکه خانگی شما تاثیر چندانی نخواهد داشت و شما نهایتا همان سرعت 10 Mbps را دریافت می نمایید.

با این حال، برای یک شبکه ی LAN در یک ساختمان یا یک شرکت، ارتقای کابل اینترنت می تواند نه تنها تاثیر بسزایی در سرعت اینترنت داشته باشد، بلکه با استفاده از آنها دو دستگاه می توانند با سرعت بیشتری انتقال دیتا را انجام دهند.

بسیاری از شرکت های ارائه دهنده اینترنت یا ISP کابل های به روز را به همراه تجهیزات شبکه و مودم ها و روتر های خود ارائه می کنند. اما در صورتی که شما هنوز درحال استفاده از کابلی هستید که مدت ها در کمد شما قرار داشته است، شاید بهتر باشد به فکر خرید کابل های اینترنت  به روز تر و جدید تر باشید.

بنر - تماس - با - ما

انواع کابل اینترنت

کابل اینترنت به دسته های مختلفی تقسیم می شود. برای مثال، شما ممکن است کابل هایی را ببینید که روی آنها عنوان Category 5، Category 5e، Category6، 7 و … حک شده است. برای راحتی کار نام این کابل ها بصورت کابل Cat4، Cat 5، Cat 6  و … کوتاه می کنیم. هر کابلی که عدد بزرگتری داشته باشد جدید تر است.

این کابل ها طراحی شده اند تا از برقراری ارتباط با سرعت بالا تر پشتیبانی کنند، و در صورتی که دستگاه های شما مدرن باشند و از آنها پشتیبانی کنند، این اتفاق قطعا خواهد افتاد.

سر یا کانکتور این کابل ها شبیه به یکدگیر است، لذا اگر شما دستگاهی دارید که در زمان کابل های Cat 5 ساخته شده است، همچنان می توانید از کابل های cat6 یا cat7 استفاده کنید.

بنر - تماس - با - ما

آیا ارتقای کابل اینترنت ارزش دارد؟

هنگامی که بحث سرعت در میان باشد، نوع سرویس اینترنتی که شما خریداری کرده اید حرف اول را می زند. برای مثال، نمی توان با استفاده از یک کابل cat 7، از اینترنتی که سرعت دانلود آن 1 گیگابایت است انتظار سرعت 5 گیگابایت داشت.

با این حال،اگر در شبکه LAN خود حجم زیادی از اطلاعات را جا به جا می کنید، ارتقا و خرید کابل اینترنت به روز تر قطعا ارزشش را دارد. همچنین، اگر شما قصد خرید کابل دارید، یا قصد کابل کشی شبکه خانگی خود را دارید قطعا بهتر است از کابل Cat-6 به جای Cat 5e استفاده کنید. در صورتی که اختلاف قیمت تا حد زیادی مطرح نیست، حتی بهتر است که به سراغ کابل های سری 7 یا cat 7  بروید.( برای اطلاعات بیشتر درباره مودم adsl)

تفاوت کابل ها در چیست؟

کابل های سری 5 (cat5) و سری 5 پیشرفته (enhanced) که Cat 5e  نامیده می شوند، در حقیقت تفاوت چندانی از نظر فیزیکی ندارند. در عوض، کابل های Cat 5e از مقاومت بیشتری برخوردار هستند و می توانند تا حد زیادی جلوی اختلالات الکترونیکی را بگیرند. به بیان دیگر، تمامی ویژگی های خوب کابل سری 5 به سری 5e، علاوه بر مقاومت بیشتر و کیفیت بالاتر قرار داده شده است.( برای مطالعه بیشتر درباره خرید مودم adsl)

کابل های سری cat6 و cat 6a جالب تر هستند. اگر شما یک روتر و مودم جدید که دارای قابلیت های اترنت باشد داشته باشید، می توانید با استفاده از کابل cat 6a، سرعت بیشتر برابر با  10 gb/s را به جای سرعت 1 gb/sبا استفاده از کابل  cat6 به دست آورید.

اگر چه مابقی تجهیزات شبکه ی شما نیز باید از سرعت بالا پشتیبانی کنند، اما در صورتی که شما کابل های با کیفیت و به روزی نداشته باشید، چنین سرعتی را تجربه نخواهید کرد. برای مثال اگر شما تمامی تجهیزات جدید خود را به خرید کابل فیبر نوری های cat 5e وصل کنید، افزایش سرعت چند برابری را تجربه نخواهید کرد.

کابل های cat7

کابل های سری 7 درحال حاضر جدید ترین نوع کابل اینترنت می باشد. در خصوص کابل cat7 و مزایای آن می توان به این اشاره کرد که این کابل ها نسبت به کابل های cat 6a دارای محافظت بیشتری هستند که باعث می شود تا در فواصل زیاد تر، دیتا را با سرعت بیشتری انتقال دهند. در صورتی که اختلاف قیمت میان این کابل و کابل سری 6 زیاد نیست، این کابل ها می توانند بهترین گزینه برای یک شبکه باشند.

خلاصه ی آنچه گفته شد این است که اگر چه کابل های بهتر و به روز تر قطعا بر روی سرعت شبکه و اینترنت شبکه تاثیر دارند، اما خود تجهیزات شبکه ی شما نیز باید به روز بوده و از سرعت بیشتر پشتیبانی کند. مهم تر از آن این است که نوع سرویس اینترنت شما نیز خود تاثیر بسزایی در این امر خواهد داشت.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *