تجهیزات شبکه

4 مشکل اصلی اتاق های سرور و راه حل آنها

4مشکل اصلی اتاق های سرور و راه حل آنها

اتاق های سرور از مهم ترین بخش های موجود در کسب و کار هایی هستند که با اینترنت و شبکه سر و کار دارند. این بخش ها گاها دچار مشکلاتی می شوند که عدم رفع آنها می تواند باعث خسارت هایی جدی برای کسب و کار شود. در این مقاله قصد داریم تا به 4 مشکل دیتاسنتر ها پرداخته و راه حل آنها را با شما به اشتراک بگذاریم.

اصلی ترین مشکل اتاق های سرور: دما

دما یکی از اصلی ترین مشکلات دیتاسنتر ها و تجهیزات کامپیوتری می باشند، و سرور های بسیاری روزانه به دلیل افزایش بیش از حد دما دچار مشکل و سوختگی می شوند که همین مسئله می تواند صدمات جبران ناپذیری به یک کسب و کار وارد کند.

به طور کلی، هوای اطراف سرور های شما باید بین 20 تا 24 درجه ی سانتی گراد نگه داشته شود تا سرور شما بتواند به خوبی کار خود را ادامه دهد. شما نه تنها باید مراقب دمای تولید شده از سوی سرور باشید، بلکه باید به عوامل خارجی که بر روی اتاقی های سرور تاثیر می گذارند نیز توجه کنید.

لوازم جانبی زیادی وجود دارد که می تواند در خنک نگه داشتن سرور ها به شما کمک کند که از جمله آنها می توان به فن رک  اشاره کرد.

رطوبت

یکی دیگر از مشکلات اصلی اتاق های سرور، تنظیم میزان رطوبت در این اتاق ها می باشد. به طور کلی، میزان رطوبت نصبی (به انگلیسی RH) باید میان 45 درصد تا 55 درصد باشد.

اگر درصد رطوبت نصبی اتاق های سرور بیش از حد افزایش پیدا کند، تراکم آب باعث خوردگی، زنگ زدگی و همچنین اتصالی در تجهیزات شبکه شود. همچنین کاهش بیش از حد رطوبت نیز می تواند باعث ایجاد مشکل شود، چرا که خشکی بیش از حد محیط می تواند باعث تخلیه الکترواستاتیکی شود که نتیجه آن می تواند اشکلات جدی در عملکرد سرور باشد.

از آنجایی که رطوبت و دما دو مشکل مرتبط به یکدیگر هستند، بسیار مهم است که بتوانید هردوی این موارد را تحت کنترل داشته باشد.

لرزش

لرزش و ارتعاش یکی دیگر از مشکلات اصلی است که افراد در اتاق های سرور با آن رو به رو هستند. این لرزش ها می توانند باعث جا به جایی تجهیزات و هارد درایو (hard drive) ها شوند، و این نکته را باید در نظر گرفت که کوچک ترین خراش ها و آسیب ها می توانند باعث از بین رفتن دیتا ها و اطلاعات ذخیره شده شوند.

لرزش ها می توانند به دلیل نزدیکی بیش از حد سرور ها به دیوار ها و یا راهرو ها به وجود بیایند. راه رفتن افراد، کار کردن دستگاه ها و حتی حرکت یک کامیون در سوی دیگر دیوار می تواند باعث حرکت این دستگاه شود.

نگه داشتن دیتاسنتر ها دور از دسترس دیگران و همچنین به دور از دستگاه های بزرگ می تواند از به وجود آمدن این مشکل در اتاق های سرور جلوگیری کند. در صورتی که افراد متفرقه ممکن است در اطراف تجهیزات شبکه باشند، یک رک بسته به همراه قفل درب آن می تواند افراد را از تماس های تصادفی با تجهیزات شبکه ای حساس شما دور نگه دارد.

آب

همه ی ما می دانیم که آب می تواند باعث از بین رفتن تجهیزات شبکه و لوازم الکترونیکی شود، اما حقیقت این است که مشکل آب یکی بزرگ ترین مشکلات برای بسیاری از دیتاسنتر ها و اتاق های سرور می باشد. در حقیقت، نشت آب 25 درصد از قطعی دیتاسنتر ها را تشکیل می دهد.

برخی از این نشت ها به دلیل آسیب رسیدن به لوله های پشت دیوار یا سقف اتاق سرور می باشد، و حتی یک نشتی بسیار بسیار کوچک نیز می تواند به مرور زمان باعث به وجود آمدن مشکلات بسیار زیادی به سیستم شما شود.

راه حل آشکار و ساده این است که اتاق های سرور خود را نزدیک مکان هایی که لوله ی آب در نزدیکی آن است قرار ندهید، اما این امر همیشه امکان پذیر نیست. در صورتی که نمی دانید لوله ی آب در اطراف اتاق سرور شما قرار دارد یا نه، بهتر است از یک متخصص استفاده کرده، و یا دائما عدم وجود هرگونه نشت آب را بررسی کنید.

به یاد داشته باشید که میزان کمی آب می تواند باعث اتصالی مدار های تجهیزات با ارزش شما شود، که این امر می تواند باعث تلف شدن صدمات جبران سنگینی به اطلاعات و همچنین سرمایه شما شود.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *