تجهیزات ویپ

رجیستر کردن تلفن های سیسکو به صورت sip

تلفن سیسکو

رجیستر کردن تلفن های سیسکو به صورت sip :

رجیستر کردن تلفن های سیسکو به صورت sip بر روی سرور هایی مانند الستیکس و ایزابل همواره یکی از نیازمندی ها و دردسر های مدیران شبکه سرویس ویپ می باشند . در این مقاله به ساده ترین نحو ممکن  و به ترتیب به این موضوع می پردازیم . شما خواننده محترم می توانید با طی این مراحل به ترتیب ، گوشی های خود را رجیستر نمائید . در این مقاله ما بر روی گوشی های سری 7900 زوم کرده ایم .

1- تشخیص مدل گوشی سیسکو :

گوشی های روترسیسکو در چندین خانواده با شماره سری های 6900 ، 7900 ، 7800 و … تولید و به بازار عرضه شده اند . در این میان سری های 7900 به علت Discontinue شدن این سری به وفور به صورت Used و یا Refurbished در بازار ایران و به قیمت های بسیار مناسب یافت می شوند ، که با عنایت به مشکلات شدید اقتصادی فعلی و عدم توانایی بسیاری از سازمان ها نسبت به خرید گوشی نو ، بسیار از این گوشی های استقبال شد است .

از معروف ترین سری های این گوشی می توان به سیسکو 7911 ، سیسکو 7912 ، سیسکو 7940 ، سیسکو 7960 و… اشاره نمود .

در صورتی که توانایی تشخیص مدل گوشی خود را ندارید می توانید  به سمت راست بالای مانیتور گوشی و یا پشت تلفن مراجعه نمائید .

2- تشخیص فریم ور تلفن سیسکو :

بعد از تشخیص نوع گوشی سوئیچ سیسکو ، حالا نوبت تشخیص  Firmware دستگاه می باشد . گوشی های سری 7900 به صورت پیش فرض بر روی فریم ور SCCP تنظیم شده اند . پروتکل SCCP ، پروتکل پیشفرض شرکت سیسکو برای گوشی های تلفن نسل قدیم خود بوده و سازنده انتظار دارد که شما این گوشی ها را بر روی مراکز تلفن تخصصی این شرکت یعنی CME و یا CUCM نصب و راه اندازی نمائید .

توجه نمائید که مراکز تلفن ای همچون FreePBX و یا ایزابل و الستیکس از پروتکل SIP برای برقراری ارتباطات خود استفاده می نمایند و ما مجبور به تعویض فریم ور گوشی ها خواهیم بود .

برای تشخیص فریم ور گوشی سیسکو کافیست گوشی را روشن نموده ( چنانچه شما از سوئیچ با قابلیت poe بهره نمی برید ، توصیه می شود از آداپتور های اصلی سیسکو به جهت آسیب ندیدن دستگاه استفاده نمائید ) و با استفاده از دکمه setting  به بخش زیر مراجعه نمائید :

SETTING > STATUS >  FIRMWARE VERSIONS

در این بخش در گزینه LOAD FILE چنانکه نوشته باشد “SCCP XXX” گوشی شما دارای فریم ور SCCP می باشد و چنانکه این گزینه را پیدا نکردید گوشی شما قبلا SIP شده است . توجه شود در گوشی های SIP به جای گزینه LOAD FILE ، گزینه BOOT LOAD ID را خواهید یافت .

3- تعویض فریمور گوشی سیسکو به SIP و رجیستر کردن گوشی :

چنانکه در مرحله قبلی ، فریم ور گوشی خود را SCCP یافتید ، این بخش را پیگیری نمائید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *