تجهیزات شبکه

هرآنچه باید درباره اکسس پوینت ها بدانید

هر آنچه باید درباره اکسس پوینت ها بدانید

وایرلس اکسس پوینت (WAP یا AP) اساسا یک دستگاه و بخشی از تجهیزات شبکه است که به دستگاه های Wi-Fi این امکان را می دهد تا به شبکه های سیمی متصل شوند.

به طور کلی، این دستگاه ها نقش یک فرستنده و گیرنده ی سیگنال های رادیویی بیسیم را اجرا می کند. اکثر این دستگاه ها از وای فای پشتیبانی می کنند و در خانه ها، اینترنت های عمومی در رستوران ها یا کافه ها، و همچنین در شبکه های کاری استفاده می شوند تا امکان اتصال دستگاه های موبایل و به طور کلی دستگاه های بیسیم به شبکه را به وجود بیاورند.

همچنین وایرلس اکسس پوینت ها می توانند به روتر های مختلف نیز متصل شوند و همین امر باعث می شود تا بسیاری از افراد روتر ها را با اکسس پوینت ها اشتباه بگیرند که در مقالات بعد به تفاوت این دو مورد از تجهیزات شبکه می پردازیم.

اکسس پوینت چیست؟

اکسس پوینت ها دستگاه های کوچکی هستند که تا حد بسیار زیادی با روتر های خانگی یا broadband شباهت دارند. البته روتر های بیسیمی که برای شبکه های خانگی استفاده می شوند در درون خود دارای اکسس پوینت می باشند.

هنگامی که ما در خانه از تلفن همراه و یا تبلت خود برای استفاده از اینترنت استفاده می کنیم، دستگاه از اکسس پوینتی که در داخل خود قرار دارد، و یا از اکسس پوینت جداگانه ای که برای آن تهیه کرده ایم استفاده می کند تا به شما این امکان را بدهد تا بدون استفاده از کابل به اینترنت متصل شویم.

امروزه تولید کنندگان این دستگاه ها بسیار زیاد می باشند. همین امر باعث می شود تا کسب و کار ها و افراد مختلفی که شبکه های سیمی استفاده می کنند، به راحتی بتوانند با خرید اکسس پوینت اینترنت سیمی خود را به یک شبکه بیسیم تبدیل کنند. دستگاه های اکسس پوینت شامل دریافت کننده ی رادیو، آنتن و سفت افزار یا firmware می باشد.

وای فای های عمومی معمولا از یک اکسس پوینت یا بیشتر برای پوشش یک منطقه و رساندن اینترنت به آن استفاده می کنند. شبکه های کاری نیز همچنین این دستگاه ها را در همه جای دفاتر خود قرار می دهند.

اگر چه خانه ها اکثرا تنها به یک دستگاه WAP نیاز دارند، اما کسب و کار ها به دلیل وسعت بیشتر و همچنین تعداد کاربران بیشتر به تعداد اکسس پوینت بیشتری نیاز پیدا می کنند.

پیدا کردن یک نقطه و موقعیت مناسب برای قرار دادن این دستگاه حتی برای متخصصان شبکه می تواند کار سختی باشد؛ دلیل آن این است که این دستگاه باید بتواند منطقه ی نسبتا زیادی را با سیگنال اینترنت مناسبی پوشش دهد.

استفاده از اکسس پوینت

در صورتی که روتر فعلی شما توانایی اینترنت رسانی به دستگاه های بیسیم را ندارد، که مورد بسیار نادری است، می توانید به جای استفاده از یک روتر دوم از یک اکسس پوینت استفاده کنید. کسب و کار ها می توانند از چندین WAP استفاده کنند تا اینترنت را به سر تا سر دفاتر یا ساختمان خود برسانند.

اگر چه اتصالات Wi-Fi از نظر تکنیکی و فنی نیازی به استفاده از اکسس پوینت ها ندارند، اما این دستگاه ها می توانند دسترسی به اینترنت بیسیم را تا مسافت بیشتری امکان پذیر کند و همچنین تعداد افرادی که می توانند به آن اینترنت متصل شوند را نیز افزایش دهد.

امروزه اکسس پوینت های مدرن می توانند از 255 کاربر پشتیبانی کنند، در صورتی که دستگاه های قدیمی تنها توانایی پشتیبانی از 20 کاربر را داشتند. WAP ها همچنین امکان ارائه قابلیت بریج کردن (bridging) را نیز فراهم می کنند که به یک شبکه وای فای محلی یا local این امکان را می دهد تا به شبکه های سیمی دیگر نیز متصل شوند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *