دسته‌بندی نشده

چگونگی نصب یک سرور در رک دو طرفه

نصب سرور در رک

نصب سرور در رک

رک های دو طرفه جزء پر طرفدار ترین رک ها هستند و گزینه ای مناسب برای شرایط مختلف می باشند. این رک ها فضای کمتری اشغال می کنند، قابلیت دسترسی بهتری دارند و بسیاری از موارد دیگر وجود دارد که باعث شده این رک ها محبوبیت زیادی پیدا کنند. با این حال، اکثر سرور ها مخصوص رک های چهار طرفه و قدیمی ساخته شده اند، که همین مسئله باعث شده تا بسیاری از افراد برای نصب سرور در رک دو طرفه دچار مشکل شوند.

در سال 1999، هنگامی که کمپانی یاهو (Yahoo!) با مشکل قرار دادن سرور های Dell در رک های دو طرفه رو به رو شده بود، از کمپانی رک سلوشِنز (RackSolutions) درخواست کرد تا چاره ای برای این مشکل پیدا کنند. مهندسانی که در کمپانی رک سلوشنز کار می کردند، محصولی تولید کردند که با کمپانی یاهو این امکان را داد تا سرور های Dell را در به راحتی و امنیت در رک های مورد نظر خود قرار دهند. در زیر این می توانید عکس محصول ساخته شده برای این کمپانی را مشاهده کنید.

نصب سرور در رک

کیت های تبدیل رک دو طرفه

به منظور قرار دادن و نصب سرور در رک دو طرفه، شما باید از یک کیت تبدیل دو طرفه استفاده کنید. این کیت ها شامل براکت هایی هستند که بر روی خود رک دو طرفه سوار می شوند. هر سمت رک دارای دو ریل خواهد بود که هر کدام در یک طرف قرار خواهد داشت. این ریل ها به طرفین اصلی رک متصل می شوند و فضای لازم برای قرار دادن سرور بر روی رک را فراهم می آورند.

هر کدام از براکت ها کیت تبدیل دارای سوراخ های مربعی شکل خواهند بود که مخصوص رک های 4 طرفه می باشند. این کیت ها در سایز های مختلف ساخته می شوند، اما معمولا سایز های استاندارد آنها برابر با 2U تا 7U خواهد بود. این تنوع در سایز باعث می شود تا صاحبان کسب و کار هایی که دارای تجهیزات و سخت افزار های شبکه و آی تی هستند، بتوانند تجهیزات خود را به راحتی در یک رک استاندارد دو طرفه قرار دهند.

این کیت های تبدیلی به مرکز رک های با استفاده از یک گیره به مرکز رک های دو طرفه متصل می شوند و ریل های آن در دو طرف قرار می گیرند. هر طرف آن با استفاده از پیچ هایی که برای تحمل وزن سرور ها طراحی شده اند ایمن سازی می شوند.

چگونگی نصب سرور در رک

هنگامی که سرور ها در رک های دو طرفه در جای خود پیچ می شوند، در همان حالتی قرار خواهند گرفت که در رک های چهار طرفه قرار می گیرند. نحوه ی نصب سرور در رک به این صورت است که باید سرور را در میان ریل های رک قرار دهید، و پس از آن با استفاده از پیچ ها آن را در جای خود محکم کنید. این امر باعث می شود تا پشتیبانی لازم در هر دو طرف فراهم شده و همین امر باعث می شود تا سرور شما به صورت کاملا ایمن و بدون هیچگونه فشار اضافه در جای خود قرار بگیرند.

شما می توانید این کار را برای کل رک دو طرفه ی خود تکرار کنید، که در این صورت فضای کافی برای قرار دادن چندین سرور برای شما فراهم خواهد شد. هنگامی که شما از این کیت ها برای سر تا سر رک خود استفاده کنید، رک دو طرفه ی شما می تواند همان تعداد سروری که رک های چهار طرفه در خود جای می دهند را در خود جای دهند. در زیر این متن می توانید تصویری از یک سرور قرار گرفته در رک دو طرفه را مشاهده کنید.

محافظت از سرور

همانطور که احتمالا می دانید، یک رک چهار طرفه دارای محفظه ای در اطراف خود می باشد، و رک های دو طرفه فاقد این فضا می باشند. بنا بر این همچنین این نکته هائز اهمیت است که هنگام کار کردن در اطراف این سرور ها مراقب باشید. در صورتی که شخصی با آنها برخورد کند، ممکن است باعث کشیدگی کابل ها و یا حتی صدمه به سرور شود.

خوشبختانه، این رک ها معمولا در مراکز اطلاعات یا دیتا سنتر (data center) ها و یا اتاق سرور قرار می گیرند و افراد زمان زیادی را در این بخش ها به سر نمی برند. همچنین روند نصب سرور در رک و قرار دادن یک سرور در یک رک دو طرفه روندی بسیار ساده و ارزان قیمت می باشد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *