تجهیزات شبکه

تفاوت میان سوئیچ ، هاب و روتر شبکه

تفاوت سوئیچ،هاب و روتر شبکه

روتر شبکه ،سوئیچ ها و هاب های شبکه همگی استاندارد های متفاوتی از اجزای یک شبکه ی اترنت می باشند. در نگاه اول همه ی این دستگاه ها از نظر فیزیکی یکسان به نظر می رسند. شباهت های آنها شامل موارد زیر می باشند:

  • همه ی آنها دستگاه های الکترونیکی پلاستیکی یا فلزی جعبه ای شکل هستند.
  • هر سه دستگاه به کامپیوتر ها این امکان را می دهند تا به آنها متصل شوند و با استفاده از اینترنت با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
  • در جلو و یا پشت خود دارای پورت های فیزیکی هستند که باعث به وجود آمدن اتصال برای کامپیوتر ها، اتصال برای نیروی الکتریکی و لامپ های ال ای دی برای نمایش حالت دستگاه می باشند.

 

روتر ها داده های شبکه را هوشمندانه تر انتقال می دهند

اگر چه هاب ها، سوئیچ ها و روتر شبکه از نظر فیزیکی شبیه به یکدیگر هستند، اما روتر شبکه از نظر کارکرد داخلی متفاوت هستند و هوشمندانه تر عمل می کند. روتر های سنتی طراحی شده اند تا چندین شبکه ی LAN را با یک شبکه ی WAN به یکدیگر متصل کنند.

روتر ها به عنوان یک مقصد اولیه برای ترافیک شبکه عمل می کنند. آنها بسته های شبکه ی ورودی را دریافت می کنند، به داخل هر بسته نگاه می کنند تا منبع هرکدام را پیدا کنند و آدرس شبکه را مورد هدف قرار دهند، و در نهایت آنها را به جایی که باید بروند می فرستند و مطمئن می شوند که این داده ها به مقصد نهایی خود می رسند. هیچکدام از هاب یا سوئیچ شبکه ای  نمی توانند این کار ها را انجام دهند.

روتر

روتر ها به شبکه های خانگی کمک می کنند تا به اینترنت متصل شوند

روتر شبکه مخصوص شبکه های خانگی به طور ویژه ای طراحی شده است تا بتواند شبکه های خانگی را با هدف به اشتراک گذاری اتصال اینترنت وصل کنند. در مقابل، سوئیچ ها و هاب ها توانایی اینکه چند شبکه ی مختلف را به یکدیگر متصل کنند یا بتوانند یک اتصال اینترنت را به اشتراک بگذارند را ندارند.

شبکه ای که تنها از هاب ها و سوئیچ ها استفاده کند باید یک کامپیوتر را به عنوان دروازه یا «gateway» به اینترنت متصل کند، و آن دستگاه باید دارای دو آداپتور شبکه برای به اشتراک گذاری، یعنی یکی برای اتصال خانگی و یکی برای اتصال به اینترنت داشته باشد. این درحالی است که با استفاده از یک روتر، تمامی کامپیوتر ها و دستگاه های خانگی می توانند به روتر شبکه متصل شوند، و آن هم  می تواند تمامی این کار ها را به عنوان یک دروازه اصلی انجام دهد.

روتر ها از جنبه های دیگر نیز هوشمند تر هستند

علاوه بر آنچه گفته شد، روتر شبکه خانگی دارای چندین ویژگی دیگر علاوه بر روتر های قدیمی نیز می باشد که از جمله آنها می توان به سرور های DHCP و پشتیبانی از فایروال شبکه اشاره کرد. روتر های بیسیم و وایرلس همچنین دارای یک سوئیچ اترنت داخلی برای پشتیبانی از اتصالات سیمی کامپیوتری نیز هستند و این قابلیت را دارند تا با متصل کردن سوئیچ های اضافی گسترش پیدا کنند.

مقایسه هاب ها و سوئیچ ها

تفاوت روتر و سوئیچ

سوئیچ دستگاهی پیشرفته تر و با عملکرد بالاتری نسبت به هاب اترنت یا شبکه می باشد. هردوی این دستگاه ها طراحی شده اند تا دیتا ها و اطلاعات را میان دستگاه های متصل به آنها پخش کنند. هاب ها این کار را با استفاده از فرستادن داده ها به تمامی دستگاه های متصل انجام می دهند، درحالی که سوئیچ ها ابتدا مشخص می کنند که کدام دستگاه اقدام به دریافت دیتا کرده است و سپس این داده ها را به صورت مستقیم به آن دستگاه می فرستد.

برای مثال، هنگامی که چهار کامپیوتر به یک هاب متصل می شوند، و دوتا از آن کامپیوتر ها با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند، هاب ها داده ها را به هر چهار کامپیوتر می فرستند، در حالی که سوئیچ ها می توانند مقصد هر یک از داده ها تشخیص داده و به صورت انتخابی آن را به کامپیوتری که به آن نیاز دارد بفرستند. این امر به سوئیچ ها این امکان را می دهد تا ترافیک شبکه ای کمتری نسبت به هاب ها ایجاد کنند، که خود مزیتی بزرگ در شبکه های شلوغ و پرکاربر است.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *