تجهیزات شبکه

نکاتی برای محافظت از سرور

محافظت از سرور

اهمیت محافظت از سرور

آیا سرور های شما ایمن هستند؟ دیتا ها مهم ترین و با ارزش ترین عناصری هستند که یک کسب و کار می تواند آنها را داشته باشد. اطلاعات شخصی، استراتژی کسب و کار ها و همچنین اطلاعات مالی تنها بخش کوچکی از دیتا هستند که می توان آنها را در سرور ها نگه داشت. به همین دلیل، محافظت از سرور نیز اهمیت بسیار ویژه ای پیدا می کند که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم.

درک محافظت از سرور ها

پیش از اینکه شروع کنیم، شما باید درک درستی از آنچه قرار است سرور های خود را از آن محافظت کنید داشته باشید. بسیاری از کمپانی ها و کسب و کار ها روند محافظت از سرور ها را بدون هیچگونه درکی آغاز می کنند، و این مسئله می تواند باعث هدر رفتن سرمایه آنها شود.

این سرمایه پولی است که می تواند برای بهبود و ارتقاء کسب و کار شما خرج شود. به همین دلیل، اولین نکته این است که: بدانید سعی دارید از سرور کسب و کار خود در برابر چه چیزی محافظت کنید؟ دو نوع خطر وجود دارد که ممکن است برای سرور های شما وجود داشته باشد:

اگر چه کلمه جرم در این زمینه می تواند افراد را تنها یاد دزدی کردن بیندازد، اما آنها می توانند شامل فیشینگ، دزدیدن اطلاعات و باج افزار ها نیز باشد. بسیاری از افراد فکر می کنند که این نوع از جرم تنها مربوط به امنیت دیجیتالی است، اما در حقیقت اینگونه نیست. این نوع از جرایم در مکان های فیزیکی نیز اتفاق می افتد که یکی از اصلی ترین خطر ها در زمینه محافظت از سرور می باشد.

به عنوان مثال می توان فردی را تصور کرد که در کیف خود، فلشی را پیدا می کند که نامش بر روی آن نوشته شده است، در صورتی که شخص کلاهبرداری این فلش را در کیف او گذاشته است. اگر فرد این فلش را بردارد و استفاده کند، مجرمان می توانند به تمامی اطلاعات او دسترسی داشته باشند.

در عصر اطلاعات، دزد ها دیگر نیازی به سلاح سرد برای دزدی کردن ندارند، و امروزه آنها می توانند یک فلش را به عنوان مکان دزدی خود قرار داده و هر آنچه نیاز دارند را از طریق آن به دست بیاورند.

حضور فیزیکی در اطراف دیتاسنتر

یکی از راه های محافظت از سرور، استفاده از فنس ها، حضور فیزیکی و استفاده از قفل ها می باشد. همچنین شما می توانید از یکی از کارمندان خود استفاده کنید تا مراقبت از دیتاسنتر و امور رسیدگی به آن، مانند در نظر گرفتن مشکلات احتمالی، تمیز نگه داشتن فضا و چک کردن کابل ها و عملکرد تجهیزات را بر عهده بگیرد.

علائم ساده و بازدارنده های قابل مشاهده

بهترین و تاثیر گذار ترین راه برای جلوگیری از جرایم به منظور محافظت از سرور، نظارت تصویری و علائمی است که نشان دهد مکان نگه داری سرور شما دارای دوربین می باشد.

اگر چه نمی توان با یک دید منفی به افراد نگاه کرد و درستکاری آنها را زیر سوال برد، اما نمی توان این مسئله را هم نادیده گرفت که در صورت وجود فرصت، عده ای از افراد ممکن است از شرایط سوء استفاده کنند. با استفاده از دوربین ها و نشانه های وجود آنها، شما می توانید شانس به وجود آمدن این فرصت ها را کاهش دهید.

سیستم ورود و خروج

یک سیستم ورود و خروج ایمن

این راه حل در بسیاری از کسب و کار ها و شرکت ها برای محافظت از سرور ها متداول می باشد. این کسب و کار ها افرادی را به عنوان محافظ و مراقب برای اتاق سرور یا دیتاسنتر ها در نظر میگیرند. کار این افراد این است که درب اتاق را پس از شناسایی افراد برای آنها باز کند، و حتی گاها آنها را تا سیستم های خود راهنمایی کند.

در برخی دیگر از شرکت ها نیز از سیستم های شناسایی استفاده می کنند. این سیستم ها که برای باز کردن درب استفاده می شود، تنها از طریق اسکن کردن کارت ها ورود، اثر انگشت و اسکن کردن قرنیه چشم به افراد اجازه ی ورود می دهند. این سیستم ها به شما این امکان را می دهند تا بدانید که دقیقا چه کسانی به اتاق سرور وارد و از آن خارج می شوند.

در نظر گرفتن بدترین شرایط

اگرچه راهکار های امنیتی بسیار بیشتری نیز برای محافظت از سرور وجود دارد، اما شما همیشه باید در نظر داشته باشید که اگر اتفاق ناگواری پیش بیاید، پاسخ شما به آن چه خواهد بود.

اگر اتفاق بدی بیفتد، شما چه راه حل هایی برای مقابله خواهید داشت؟ چقدر سریع می توانید به آن پاسخ دهید و پاسخ شما چگونه خواهد بود؟ پاسخ دادن به این پرسش ها نیازمند زیر نظر داشتن و بررسی فضا، درک کردن اینکه ناهنجاری ها چه زمانی رخ می دهد، و مهم تر از همه پیشبینی و داشتن یک طرح برای پاسخ به آن است.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *