تجهیزات شبکه

شبکه های WAN چیست؟

شبکه های WAN چیست

شبکه WAN چیست؟

شبکه های کامپیوتری بر اساس وسعت به سه دسته تقسیم می شوند :

    1. شبکه  LAN :  شبکه ای کوچک که شما در محل کار خود و یا حداکثر یک ساختمان که در آن کار می کنید راه اندازی می نمائید ، که می تواند بی سیم و یا با سیم باشد . برای راه اندازی این شبکه شما نیازمند به سوئیچ شبکه می باشید . 
    2. شبکه MAN : شبکه متشکل از چندین شبکه LAN ، که عموما شبکه شعب یک شرکت می باشند و عموما به نام اینترانت نامیده می شوند  . برای راه اندازی این شبکه شما نیاز به تجهیزاتی از قبیل روتر سیسکو ، روتر میکروتیک و یا حتی رادیوی بی سیم  می باشید . 
    3. شبکه WAN : از بهم پیوستن شبکه های کوچک تر شبکه WAN ایجاد می شود . ابعاد و گستره این شبکه کل دنیا خواهد بود . شبکه جهانی اینترنت ، نمونه ای از شبکه WAN می باشد . برای اتصال به شبکه WANشما باید از تجهیزات مخصوصی همانند مودم فیبر نوری ، مودم ADSL استفاده نمائید .

معرفی شبکه WAN : 

شبکه ی WAN ( مخفف wide area network) یا شبکه ی مناطق گسترده، اساسا یک شبکه ی ارتباطی می باشد که منطقه جغرافیایی بزرگی نظیر شهر، ایالت، کشور و حتی در برخی موارد قاره ها را شامل می شود. این شبکه ها قابلیت این را دارند تا به صورت شخصی تر تنظیم شوند، تا در این صورت بخش های یک کسب و کار را به یکدیگر متصل کنند.همچنین این شبکه ها این قابلیت را دارند تا افراد بتوانند آنها را به صورت عمومی تر تنظیم کنند، که در این صورت این امکان به وجود می آید تا افراد بتوانند چندین شبکه ی کوچک را به یکدیگر متصل کرده و میان آنها ارتباط برقرار کنند.

ساده ترین راه برای درک کردن اینکه WAN چیست، این است که به اینترنت به صورت کلی نگاه کنیم، که خود بزرگترین WAN دنیا می باشد. اینترنت اساسا یک وَن یا WAN به حساب می آید، چرا که با استفاده از آی پی ها، بسیاری از شبکه های کوچک تر نظیر شبکه های محلی (LAN) یا شبکه هایی نظیر شبکه مترو (MAN) را به یکدیگر متصل می کند.

در مقیاس کوچک تر، یک کسب و کار ممکن است دارای یک شبکه ون که متشکل از خدمات ابری، مراکز اصلی و شعب کوچکتر آن است باشد. در این صورت، شبکه ی ون به منظور متصل کردن تمام قسمت های آن کسب و کار به یکدیگر استفاده می شود.

مهم نیست که شبکه WAN چه تعداد شبکه را به یکدیگر متصل می کند، یا شبکه ها چقدر از یکدیگر فاصله داشته باشند، نتیجه ی نهایی در هر صورت این است که این امکان پدید بیاید تا شبکه های کوچک تر، در نقاط و مناطق مختلف با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

مشکلات شبکه wan

WAN ها چطور به یکدیگر متصل می شوند؟

از آنجایی که طبق تعریفات بالا، شبکه های WAN فاصله ی دورتر و مسافت بزرگتری را تحت پوشش قرار می دهند، استفاده از شبکه های شخصی مجازی یا VPN برای به کار گیری ون ها امری طبیعی است. این امر باعث به وجود آمدن ارتباطات محافظت شده میان بخش ها می شود، که با توجه به اینکه انتقال اطلاعات از طریق اینترت صورت می گیرد امری ضروری است.

اگر چه VPN ها می توانند سطوح امنیتی مناسبی برای استفاده های بیزینسی و کاری به وجود بیاورند، اما آنها برای یک شبکه اینترنت عمومی معمولا نمی توانند تا این حد عملکرد مناسبی را ارائه دهد. به همین دلیل است که گاهی اوقات کابل های فیبر نوری به منظور ایجاد ارتباط میان لینک های ون مورد استفاده قرار می گیرند.

مشکلات مربوط به شبکه های WAN : 

یکی از مشکلات بزرگی که درباره شبکه های WAN وجود دارد این است که این شبکه ها بسیار گران قیمت تر و پر هزینه تر از شبکه های محلی و خانگی، یا سرویس های اینترانت (intranet) می باشند.

همچنین، در شبکه هایی که در سطح بین المللی و میان کشور ها به وجود می آیند، گاهی اوقات ممکن است اختلافات و مشکلات حقوقی و قضایی به وجود بیاید. این مشکلات اغلب درباره حقوق مالکیت و محدودیت های مربوط به استفاده از شبکه های می باشد که در میان دولت ها شکل می گیرد.

علاوه بر آن، شبکه های جهانی و بین قاره ای ون، برای برقراری ارتباط نیازمند کابل های شبکه ای زیر دریایی می باشند تا بتوانند میان قاره های ارتباط برقرار کنند. یکی از مشکلاتی که در این خصوص وجود دارند این است که این کابل ها گاها به وسیله ی کشتی ها و یا عوامل طبیعی نظیر آب و هوا دچار اختلال و گاها  قطعی می شوند.

در مقایسه با خطوط زیر زمینی، راه اندازی کابل های زیر دریایی زمان بسیار بیشتری نیاز داشته، و همچنین در صورت به وجود آمدن قطعی و اختلال، هزینه ی بسیار بیشتری برای تعمیر آن مورد نیاز خواهد بود.