تجهیزات شبکه

مزایای دیتاسنتر: یک دیتاسنتر چکار می کند؟

مزایای دیتاسنتر

مزایای دیتاسنتر ها

امروزه تعداد دیتاسنتر ها روز به روز درحال افزایش است، و سوال بسیاری از افراد این است که مزایای دیتاسنتر ها چیست و آنها اساسا به چه دردی می خورند؟ به طور خلاصه، دیتاسنتر مکانی است که در آن تجهیزات شبکه ای و کامپیوتری قرار می گیرد. در این مقاله قصد داریم تا بیشتر به مزیت دیتاسنتر ها بپردازیم.

اندازه دیتاسنتر ها

اکثر افراد زمانی که به دیتاسنتر ها فکر می کنند، اتاقی بزرگ و بی انتها به همراه رک های شبکه ای بی شمار، تجهیزات کامپیوتری و سرور ها در ذهن آنها نقش می بندد. اما این اتاق های عظیم برای کمپانی های عظیم مانند فیسبوک، گوگل، مایکروسافت و غیره استفاده می شود.

علاوه بر آن، شرکت هایی هستند که دیتاسنتر های طبقه ای را به عنوان خدمات ارائه می دهند، و در این صورت کمپانی ها و شرکت های کوچک تر نیز می توانند از مزایای دیتاسنتر بدون هزینه و دردسر های زیاد استفاده نمایند.

از سوی دیگر، برخی از دیتاسنتر ها بسیار کوچک هستند. بسیاری از کسب و کار ها از یک اتاق کوچک یا حتی یک کمد برای نگه داری از سرور ها، تجهیزات شبکه و تجهیزات ارتباطی استفاده می کنند.

تا زمانی که یک اتاق این تجهیزات را در خود نگه دارد و مزایای دیتاسنتر را داشته باشد، می توان اسم آن را یک دیتاسنتر گذاشت. همچنین امروزه استفاده از دیتاسنتر های ماژولار یا سیار نیز بسیار رو به افزایش است. این دیتاسنتر ها قابل حمل هستند و همچنین تمامی امکانات یک دیتاسنتر را نیز ارائه می دهند.

دیتاسنتر

دیتاسنتر ها چه مزایای دارند؟

این حجم از اهمیت و سرمایه گذاری روی دیتاسنتر ها قطعا بی دلیل نیست و کسب و کار ها از این دیتاسنتر ها مزیت های زیادی به دست می آورند. در اینجا به برخی از اصلی ترین مزایای دیتاسنتر ها می پردازیم. این مزایا شامل موارد زیر می باشند:

امنیت فیزیکی

دیتاسنتر های مدرن امروزه از امنیت بسیار بالایی برخوردار هستند. دیتاسنتر های بزرگ شامل ماموران امنیتی، کارت های عبور بیومتریک، دوربین های امنیتی و بسیاری از امکانات امنیتی دیگر هستند.

کنترل دما

تجهیزات کامپیوتری بهترین عملکرد خود را در دمای کنترل شده دارند، و همچنین در دمای بسیار بالا آسیب می بینند. از مزایای دیتاسنتر ها این است که تجهیزات زیادی برای کنترل این دما در آنها وجود دارد.

کنترل رطوبت

علاوه بر دما، تجهیزات کامپیوتری برای ارائه بهترین عملکرد خود لازم است تا در یک درجه رطوبت کنترل شده قرار داشته باشند. کنترل این رطوبت در یک دیتاسنتر بسیار آسان تر از کنترل آن در یک اتاق معمولی است.

جمع آوری تجهیزات در یک مکان

در دست داشتن تمام تجهیزات در یک مکان باعث می شود تا دسترسی به تجهیزات برای کاربران آسان تر باشد و از اصلی ترین مزیت دیتاسنتر ها این است که این تجهیزات را در یک مکان ثابت جمع آوری می کند.

دسترسی به برق

دسترسی به برق

– یکی دیگر از مزایای دیتاسنتر ها این است که تمام برق مورد نیاز برای کار تجهیزات شبکه را فراهم می کند. دیتاسنتر های مدرن و بزرگ همگی دارای ژنراتور های بزرگ هستند که از خطر قطعی برق جلوگیری می کند.

پشتیبانی آسان

– نگه داری تمامی تجهیزات ضروری کامپیوتر در یک مکان باعث می شود تا پشتیبانی از آن آسان تر باشد. در بسیاری از کسب و کار ها یک تیم کوچک از متخصصان وجود دارد که به سخت افزار هایی که دچار مشکل شده اند رسیدگی می کنند، تجهیزات جدید را نصب می کنند و به کار های لازم برای نگه داری از دیتاسنترً می پردازند.

مدیریت کابل

رسیدگی و مدیریت کابل ها یکی از مسائل مهم در دیتاسنتر ها و مکان هایی است که تجهیزات شبکه در آن قرار دارند. در اکثر دیتاسنتر ها کابل های شبکه یا از زیر زمین و یا از روی سقف رد می شوند. این کابل ها سپس وارد رک شبکه می شوند و در نهایت به هرکدام از این دستگاه ها متصل می شوند. این مدیریت به جلوگیری از به وجود آمدن مشکلات مًختلف کمک های بسیاری می کند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *