تجهیزات شبکه

نکاتی برای نصب رک ها

نصب رک شبکه

آموزش نصب رک شبکه

اگر شما هم تصمیم بر نصب رک شبکه در خانه یا کسب و کار خود گرفته اید، نکته ای که بسیار هائز اهمیت می باشد این است که طبق یک برنامه و نقشه پیش بروید تا از بروز اشتباهات جلوگیری کنید. هنگامی که یک رک نصب می شود، تکان دادن و جا به جایی آن می تواند کار مشکلی باشد، بنا بر این باید بدانید که آن را کجا و چطور نصب کنید.
در این مقاله ما به برخی از نکاتی که اکثر افراد هنگام نصب رک شبکه در آن دچار اشتباه می شوند پرداخته ایم. این نکات شامل موارد زیر می باشد:

رک مناسب انتخاب کنید

انتخاب رک دیتا سنتر مناسب مهم ترین بخش نصب رک شبکه بوده و بسیار هائز اهمیت است. نکته ای که باید درباره انتخاب رک ها به آن توجه کنید این است که بدانید چه نوع وسایلی قرار است تا در آنها نگهداری شوند تا مطمئن شوید که فضای کافی برای آنها در نوع رکی که انتخاب می کنید وجود خواهد داشت.
همچنین بسیاری از دفاتر و کسب و کار ها بر این باور هستند که رک های دیواری می تواند بهترین گزینه برای آنها باشد؛ در حالی که برخی دیگر از رک های بسته، و برخی دیگر از کمپانی ها رک های با فریم باز را انتخاب می کنند. با توجه به تفاوت مدل رک ها، بهترین کار این است که پیش از انتخاب رک ها با انواع آنها، و مزایا و معایب آنها آشنا شوید.

اتاقی مناسب پیدا کنید

انتخاب فضای مناسب برای نصب رک شبکه نیز یکی دیگر از نکات مهمی است که باید به آن توجه کنید. برای شروع، اتاقی که انتخاب می کنید باید حداکثر ایمنی را داشته باشد، چرا که رک ها معمولا قطعاتی با ارزش و اطلاعات مهمی را در خود نگهداری می کنند. اتاق هایی که در وسط ساختمان قرار دارند معمولا اتاق های ایده آلی هستند چرا که این اتاق ها معمولا فاقد پنجره می باشند.
همچنین امکان قفل کردن درب اتاق به منظور جلوگیری از ورود کارکنان و افراد و متفرقه می تواند ایده ی خوبی باشد. علاوه بر آن، یکی از مشکلات مرسوم اتاق سرور دمای آن است، لذا اتاقی انتخاب کنید که دمای آن بیش از 25 درجه و کمتر از 20 درجه نباشد.

رک را دور از افراد نگهدارید

یکی دیگر از نکاتی که می تواند بسیار مهم باشد این است که در صورت امکان، رک سرور خود را به دور از دسترس افراد نگهداری کنید. دلیل آن این است که این رک ها معمولا دما و صدای زیادی از خود تولید می کنند که می تواند برای افراد اطراف آنها بسیار آزار دهنده باشد. همچنین نگهداری رک های به دور از افراد می تواند از بروز خطر هایی مانند برخورد با رک ها یا حتی ریختن مایعات یا مواد دیگر بر روی آنها جلوگیری کند.

به فکر خنک کردن رک ها باشید

یکی از مهم ترین نکاتی که درباره رک ها وجود دارد و افراد باید به آن توجه ویژه ای داشته باشند، خنک نگهداشتن رک ها می باشد. معمولا خود رک ها می توانند تا حدی محیط داخل را خنک نگهدارند، اما این امر ممکن است کافی نباشد. به یاد داشته باشد که نگهداشتن رک ها در دمای بالا، یا برای مثال نزدیک وسایل گرمایشی اشتباه بسیار بزرگی است.
علاوه بر آن، درصورتی که اتاق نصب رک شبکه شما دارای پنجره می باشد، سعی کنید آن را بسته نگهدارید تا نور خورشید باعث گرم شدن اتاق نشود. بهترین گزینه برای برطرف کردن این مشکل، به کار گیری تهویه هوای رک سرور است که می تواند دمای رک شما را در حد ایده آل نگه دارد.

بر روی کابل ها برچسب بزنید

یکی از مشکلاتی که در بسیاری از کسب و کار هایی که از رک ها استفاده می کنند دیده می شود، مدیریت کابل ها می باشد. دلیل آن این است که هنگام نصب رک شبکه، شما باید کابل ها و سیم های مختلفی را به وسایل خود نظیر روتر، سرور، سوییچ و غیره متصل کنید. یکی از راهکار های بهبود مدیریت کابل، برچسب زدن است که به شما این امکان را می دهد تا بتوانید کابل ها را بهتر مدیریت کرده و آنها را با یکدیگر اشتباه نگیرید. این امر می تواند در هنگام تعمیرات و بررسی تجهیزات به شما کمک زیادی کند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *