تجهیزات شبکه

مقایسه سرور رک و سرور تیغه ای

سرور رک

سرور هایی که در رک سرور قرار می گیرند، و همچنین سرور تیغه ای، دو نوع از رایج ترین سرور هایی هستند که در دیتاسنتر های قرار می گیرند. در این مقاله قصد داریم تا یک مقایسه ی کلی در رابطه با سرور رک و سرور تیغه ای را در اختیار شما قرار دهیم تا شما عزیزان درک بهتری از این دو نوع از تجهیزات شبکه داشته باشید.

سرور رک چیست؟

سرور رک اساسا به هر نوع سروری گفته می شود که مخصوص قرار گرفتن در رک شبکه یا رک سرور طراحی و ساخته می شود. سرور های رک، سرور های قدرتمندی هستند که می توانند برای پشتیبانی از طیف گسترده ای از نیازها پیکربندی شود.

این سرور های اکثرا در دیتاسنتر ها یافت می شوند، اما ممکن است در اماکن کوچک تر و همچنین کسب و کار ها نیز مورد استفاده قرار بگیرند. بر خلاف سرور های قدیمی که شبیه به کامپیوتر هستند، این سرور ها فضای کمتری را اشغال می کنند، و می توان آنها را در یک رک نگه داشته و از آنها محافظت کرد.

در صورتی که شما تنها به تعداد کمی از سرور ها نیاز دارید، این سرور ها می توانند بهترین انتخاب باشند چرا که ضمن اشغال فضای کمتر، هزینه ی کمتری نسبت به سرور های قدیمی نیز در بر خواهند داشت.

ارتفاع، یا تعداد یونیت های رکی که این سرور ها می توانند اشغال کنند می تواند بسیار متفاوت باشد. این تفاوت بستگی به این دارد که شما از سیستم خود چه توقعی و انتظاراتی داشته باشید. سرور های بزرگتر به شما این اجازه را می دهند تا CPU ها، حافظه و یا مموری و تجهیزات اضافه ای را بر روی آنها قرار داده و عملکرد آنها بهبود ببخشید.

مزایای سرور رک

با اینکه نوع سروری که شما استفاده می کنید تا حد زیادی بستگی به نیاز ها و انتظارات شما دارد، اما استفاده از سرور های کوچک مخصوص رک، همانند استفاده از سرور های بزرگ دارای مزایایی می باشند که برخی از آنها شامل موارد زیر می باشند:

  • قدرت – رک های سرور معمولا دست کمی از سرور های بزرگ ندارند، و اساسا به همراه تجهیزاتی ساخته می شوند که همانند این سرور ها عملکرد مناسبی داشته باشند. آنها می توانند بسیار قدرتمند باشند و معمولا برای اجرای برنامه های سنگین و جدید طراحی می شوند.
  • راحتی – این امر که به راحتی می توان سرور رک را در داخل یک رک شبکه قرار داد باعث ایجاد راحتی کار و صرفه جویی در فضا می شود. این امر به خصوص هنگامی که این سرور ها را با سرور های سنتی مقایسه کنیم بسیار به چشم خواهد آمد.
  • خنک کردن – خنک کردن سرور های رک بسیار آسان تر از دیگر سرور ها می باشد. این دستگاه ها معمولا دارای فن های خنک کننده ی داخلی هستند و قرار دادن آنها در رک سرور باعث افزایش گردش هوا نیز می شود.
  • ایده آل برای تعداد کم – هنگامی که شما به بیش از یک سرور (اما کمتر از 10 سرور) نیاز دارید، سرور رک می تواند بهترین گزینه باشد چرا که فضای اشغالی توسط آنها بسیار کم است.

سرور تیغه ای

سرور تیغه ای چیست؟

سرور تیغه ای اساسا یک سرور ماژولار است که به چندین سرور این امکان را می دهد تا در یک فضای کوچک تر قرار بگیرند. این سرور ها از نظر فیزیکی بسیار باریک هستند، و معمولا دارای CPU، مموری یا و گاها درایو حافظه ی داخلی می باشند.

تمامی ویدئو کارت ها و دیگر لوازم جانبی توسط شاسی سرور تهیه خواهد شد. شاسی سرور جایی است که تیغه ها در آن قرار می گیرند. سرور های تیغه ای معمولا در دیتاسنتر های بزرگ دیده می شوند. دلیل آن این است که تعداد زیادی از این سرور ها را می توان در یک رک یا تیغه قرار داد، و همچنین آنها توانایی خوبی برای پردازش اطلاعات سنگین دارند.

به طور معمول، هنگام نصب و راه اندازی سرور تیغه ای، یک شاسی بزرگ در داخل رک سرور نصب شده، و سپس چندین سرور تیغه ای در شاسی قرار می گیرند. پس از آن، شاسی می تواند قدرت و توان لازم، مدیریت شبکه و بسیاری از کار های دیگر را انجام دهد. این امر به سرور تیغه ای این امکان را می دهد تا بهتر عمل کرده، و به تجهیزات داخلی کمتری نیاز داشته باشد.

مزایای استفاده از سرور تیغه ای

  • استفاده از برق – در بسیاری از موارد، شاسی سرور برق مورد نیاز برای چندین سرور را تامین می کند که این امر می تواند باعث کاهش میزان برق مصرفی شود.
  • قابلیت تعویض – سرور های تیغه ای می توانند به راحتی قابل تعویض باشند. هنگامی که یکی از سرور ها دچار مشکل شد، می توان آن را به راحتی با سرور دیگری تعویض کرد.
  • نیاز کمتر به کابل ها – بجای استفاده از یک کابل جداگانه برای هر سرور، سرور تیغه ای می تواند تنها یک کابل شبکه (معمولا از نوع فیبر) داشته باشد که به شاسی سرور متصل است.
  • قدرت پردازش – این دستگاه ها می توانند ضمن اشغال کمترین فضا، قدرت پردازش بسیار بالایی را برای شما فراهم آورد.

جمع بندی

اینکه چه موقع از سرور رک یا سرور تیغه ای استفاده کنیم کاملا بستگی به شرایط دارد. به طور کلی، هر دو نوع این دستگاه ها می توانند برای انجام یک کار مورد استفاده قرار بگیند. مهم ترین نکته این است که با بدانید با توجه به شرایط، نیاز ها و خواسته ها و در نهایت وضعیت اقتصادی کدام مورد به صرفه تر است.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *