دسته‌بندی نشده

اهمیت سرور ها برای کسب و کار کوچک و متوسط

چه شما صاحب یک کسب و کار کوچک باشید یا یک کسب و کار متوسط، داشتن یک سرور قابل اعتماد که بتواند امور و نیاز های کسب و کار شما را برآورده کند اهمیت بسیار دارد.

هنگامی که افراد برای اولین بار کلمه ی «سرور بیزینسی یا کاری» را می شوند، به احتمال زیاد با خود فکر می کنند که این سرور ها تنها برای کسب و کار ها و کمپانی های بزرگ طراحی شده اند و برای کسب و کار کوچک یا متوسط آنها مناسب نیستند.

با این حال این دیدگاه به هیچ وجه درست نمی باشد، بلکه امروزه سرور های بسیاری وجود دارند که در حقیقت طراحی شده اند تا وظایف و نیاز های کسب و کار های کوچک تا متوسط را برطرف کنند. بنا بر این، در هر مرحله و سطحی از کسب و کار که قرار دارید، در اختیار داشتن و استفاده از یک سرور بیزینسی می تواند یک امر ضروری باشد.

اما اصلا یک سرور کاری چیست؟ به طور کلی، آنها نوعی از کامپیوتر ها هستند که طراحی شده اند تا به دیگر کامپیوتر ها، مشتریان، کارکنان و بسیاری دیگر، بر اساس نیاز های کسب و کار شما خدمات رسانی کنند. علاوه بر آن، در صورتی که کسب و کار شما به گونه ای است که کارکنان زیادی در آن مشغول به کار هستند، بسیار ایمن تر است که دیتا و اطلاعاتی که وجود دارد را به جای نگه داری بر روی کامپیوتر هر فرد، بر روی یک کامپیوتر اصلی نگه داری کنید. این راه قطعا یک راه ایمن تر و کارآمد تر برای مدیریت و نگه داری از دیتا های کسب و کار شما می باشد.

نکته ی مهم دیگری که باید درباره سرور های کسب و کار کوچک بدانید این است که این سرور ها طراحی شده اند تا به صورت مداوم کار کنند و از اطلاعات نگه داری کنند، که این امر خود یک تفاوت بسیار بزرگ میان سرور ها و کامپیوتر های معمولی و سنتی به حساب می آید. با توجه به اینکه سرور ها برای نگهداری و راه اندازی اکثر کسب و کار ها ضروری می باشند، این امر خیلی غافلگیر کننده نیست. با این حال، اگر شما همین کار، یعنی کار کردن و روشن بودن مداوم را بر عهده ی یک کامپیوتر معمولی بگذارید، به احتمال زیاد با مشکلات زیادی از جمله خرابی های مختلف و در نهایت سوختن و نابود شدن آن کامپیوتر مواجه می شوید؛ چرا که کامپیوتر های معمولی اساسا طراحی نشده اند که بتوانند چنین حجم کاری سنگینی را تحمل کنند. آنها طراحی شده اند که پس از اتمام کار خاموش شوند.

در صورتی که شما صاحب یک کسب و کار SMB ( به معنای کسب و کار کوچک تا متوسط) هستید، صرف نظر از زمینه ای که در آن کار می کنید، به کامپیوتری نیاز دارید که بتواند دائما و بدون وقفه کار کند و از اطلاعات و داده های شما محافظت کند، چرا که دسترسی نداشتن به داده ها و خاموش بودن مرکز داده ها، حتی برای چند ساعت نیز می تواند برای کسب و کار ها فاجعه به بار بیاورد.

یکی دیگر از مزیت های استفاده از سرور ها امنیت داده ها می باشد. با استفاده از سرور ها، حتی اگر بخشی از حافظه ی ذخیره سازی شما آسیب ببیند، نیازی به نگرانی نیست چرا که این امر به دیگر داده ها آسیبی نمی رساند زیرا آنها به صورت کاملا مجزا ذخیره شده اند؛ و تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که قسمتی که دچار مشکل شده است را تعویض کنید.

| مقاله پیشنهادی : انتخاب یک سرور مناسب برای کسب و کار های کوچک

چه انتظاری باید از یک سرور کاری داشته باشیم؟

اما چطور می توان یک سرور مناسب خریداری کرد، و اصلا چه انتظاراتی می توان از یک سرور کاری داشت؟ در ادامه ی این مقاله قصد داریم تا به برخی از فاکتور هایی که می تواند به شما برای تهیه و استفاده یک سرور کاری مناسب کمک کند بپردازیم. این فاکتور ها شامل موارد زیر می باشد:

ذخیره سازی

هنگامی که بحث خرید یک سرور در میان باشد، نگرانی اصلی که وجود دارد تقریبا همیشه این است که چه میزان اطلاعات و داده را می توان بر روی آنها نگه داری کرد. همانطور که می دانید، سرور ها انواع مختلفی دارند که هر کدام از آنها دارای فضای مشخصی برای ذخیره سازی دارد.

هنگامی که تصمیم به خرید یک سرور می گیرد، اولین کاری که باید انجام دهید این است که میزان فضایی که کسب و کار کوچک یا متوسط شما برای ذخیره سازی داده ها نیاز دارد را برای خود مشخص کنید.  پس از آن، باید سروری را خریداری کنید که میزان فضایی که به شما ارائه می دهد، کمی بیشتر از میزان فضایی باشد که شما تخمین زده اید، چرا که قطعا کسب و کار شما در آینده گسترش پیدا خواهد کرد، و در این صورت ارتقای یک سرور کار دشواری خواهد بود.

اندازه ی سرور

سرور ها در اندازه ها، سایز ها و شکل های مختلفی ارائه می شوند. نوعی از سرور ها، سرور های مخصوص رک های شبکه هستند که بر روی آنها قرار می گیرند و خود در سایز های مختلفی ارائه می شوند.

نوع دیگر سرور ها، سرور های تیغه ای یا سرور های بلِید ( یا Blade Server ) هستند. این سرور ها کوچک تر از انواع دیگر سرور ها هستند. در این نوع، تمامی اجزای این سرور بر روی یک بورد (board) قرار گرفته اند و می توانند حجم و ظرفیت بالایی سرویس دهی کنند.

قطعات یدکی

از کار افتادن سرور ها می تواند در بسیاری از کسب و کار ها، چه کسب و کار کوچک و چه کسب و کار بزرگ، یک مشکل بزرگ و اساسی باشد. هنگامی که این اتفاق می افتد، کسب و کار شما عملا تا زمان تعمیر شدن سرور از کار خواهد ایستاد. قطعات یدکی به این دلیل ضرور هستند که وقتی سرور شما از کار می افتد بتوانند به شما کمک کنند.

به عنوان مثال، برخی سرور ها دارای یک جریان برق یدکی هستند، تا در صورتی که یکی از جریان های برق سرور دچار مشکل شد، دیگری بتواند به جای آن کار کند و سرور شما به کار خود ادامه دهد. با داشتن قطعات یدکی، شما اطمینان پیدا می کنید که اگر مشلی پیش بیاید می توانید از یک نقشه و برنامه ی پشتیبان استفاده کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *