تجهیزات شبکه

مقایسه کابل پچ کورد و کابل اترنت

مقایسه کابل پچ کورد و کابل اترنت

کابل اترنت و کابل پچ کورد (یا پچ) در زندگی روزانه ما بسیار رایج می باشند. با این حال، بسیاری از افراد در خصوص این دو کابل دچار مشکل می شوند و آنها را با یکدیگر اشتباه می گیرند. در این مقاله، ما قصد داریم تا بر روی تفاوت های میان کابل اترنت و کابل پچ تمرکز کنیم.

کابل اترنت و کابل پچ کورد: تفاوت آنها در چیست؟

کابل اترنت چیست؟ این اولین سوالی است که باید جواب آن را بدانیم. اترنت نوعی پروتکل است که مسیر انتقال بیت های اطلاعات مشخص می کند. کابل های شبکه ای نظیر کابل فیبر نوری، کابل زوج پیچ خورده یا کابل کواکسیال و کابل های cat همگی بخشی از کابل اترنت می باشند.

دو نوع رایج کابل اترنت، کابل های شبکه ای مسی و کابل فیبر نوری می باشند. به طور معمول برای راحتی بیشتر، افراد از عنوان کابل های Cat5، Cat6 و غیره به جای استفاده از واژه کابل های  category در این کابل های استفاده می کنند.

اما کابل پچ کورد چیست؟ آنها نیز نوعی کابل هستند که در هر دو سر خود دارای کانکتور هستند و یک دستگاه را به چیزی (برای مثال یک منبع برق) متصل می کنند. همانند کابل اترنت، این سری کابل ها نیز دارای کابل های فیبر نوری هستند که به آنها پچ کورد فیبر نوری یا پچ کورد  cat 6 هستند.

مقاله پیشنهادی ما: کابل پچ چیست؟

همچنین، کابل پچ کورد معمولا برای فواصل نزدیک، برای مثال در یک دفتر کاری استفاده می شوند. این کابل ها می توانند یک کامپیوتر را به یک هاب، روتر یا سوئیچ شبکه متصل کنند که برای پیکربندی بشبکه های خانگی مناسب است.

بنا بر این به طور خلاصه، کابل اترنت به به انواع کابل ها گفته می شود. درحالی که کابل های پچ کورد بخشی از کابل اترنت است. این تفاوتی است که میان این دو جود دارد.

 تفاوت کابل اترنت و کابل پچ کورد: سوالات رایج

به منظور مشخص کردن تفاوت میان کابل اترنت و کابل پچ کورد، سوالاتی وجود دارد که افراد معمولا آنها را می پرسند. در این قسمت قصد داریم تا به این سوالات پاسخ دهم.

آیا تمام کابل های اترنت یکسان هستند؟

خیر. بر اساس آنچه پیش تر گفته شد، انواع مختلفی از کابل های اترنت وجود دارد، مانند کابل فیبر نوری، کابل کراس اور و کابل های مسی category یا cat. هرکدام از این کابل ها دارای ساختار هایی متفاوت از یکدیگری هستند.

آیا می توان از کابل پچ کورد به جای کابل اترنت استفاده کرد؟

بله. در اکثر مواقع کابل های اترنت و کابل های پچ کورد عملکرد یکسانی در شبکه خواهند داشت. هردوی این کابل ها دارای کانکتور های مشابهی هستند که با متصل کردن یک سر آن به دستگاه خود و یک سر دیگر آن را به چیزی که می خواهید دستگاهتان وصل شود را انتخاب می کنید.

خلاصه مطلب

کابل اترنت انواع بسیاری دارد و این تفاوت اصلی میان یک کابل پچ کورد و یک کابل اتنرنت است. بهتر است که نام انواع کابل های پچ کورد را به خاطر داشته باشید. چرا که هنگامی که زمان خرید کابل شبکه می رسد، دانستن نام انواع آنها می تواند کارآمد باشد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *