تجهیزات شبکه

محافظت از تجهیزات شبکه در برابر قطعی برق

راه های محافظت از تجهیزات شبکه

راه های محافظت از تجهیزات شبکه

یکی از خطرات بزرگی که می تواند به سراغ شبکه و تجهیزات شبکه بیاید قطعی برق است. این امر نه تنها به شبکه آسیب می زند و می تواند باعث خرابی دستگاه های آن شود، بلکه ممکن است به برخی اطلاعات حساس کسب و کار نیز آسیب وارد کند و به همین دلیل محافظت از تجهیزات شبکه می تواند امر بسیار مهمی باشد.

بنا بر اهمیت این قضیه، بهتر است هنگامی که قصد برنامه ریزی و طرح سیستم برق شبکه خود را دارید، ماهیت برق و سیستم های برقی را مد نظر داشته باشید.

پیشنهاد ما این است که یک باتری ژنراتور جانبی و پشتیبان برای شبکه خود داشته باشید تا میزان آسیبی که به تجهیزات شبکه شما وارد می شود را کاهش دهید.

همیشه سعی کنید تجهیزاتی را انتخاب کنید که در برابر قطعی برق مقاوم باشند و سپس می توانید از تجهیزات پیشتیبانی دیگر نیز استفاده کنید. به طور کلی هرچه قابلیت های پشتیبانی شما بیشتر باشند، بیشتر می توانید تاثیر نوسانات برقی و قطعی آن را کاهش دهید و محافظت از تجهیزات شبکه به صورت بهتری انجام می شود.

علل قطعی برق را ریشه یابی کنید

هنگامی که قطعی برق رخ می دهد، شما به دستگاه ها و امکاناتی نیاز دارید تا بفهمید که این قطعی از کجا شروع شده است و تا کجا و یا با چه سرعتی گسترش پیدا کرده است. پیش از اینکه هر کاری بر روی شبکه ی خود انجام دهید، بفهمید که چرا قطعی برق به وجود آمده است.

هر قطعی برقی با ریسک همراه است. دانستن دلیل به معنای درک ریسک آن است و به شما اجازه می دهد تا بهتر به آن واکنش دهید و خسارت وارده بر تجهیزات شبکه خود نظیر روتر ها و یا سوئیچ ها  را محدود نمایید.

واضح است که نحوه برخورد با قطعی برق نیز در شرایط متفاوت فرق می کند. به عنوان مثال، در برخی موارد ممکن است قطعی برق تنها به دلیل خرابی یکی از کابل های شبکه باشد که در این صورت کافی است آن را تعویض نمایید، در حالی که در صورت بروز شرایط متفاوت، مثلا وقوع آتش سوزی که باعث به کار افتادن آب پاش ها در حین حضور برق و تجهیزات شبکه ای که برق در آنها جریان دارد، قطعا باید اقدامات جدی تری را برای رفع مشکل و محافظت از تجهیزات شبکه به کار برد.

همچنین در برخی مکان ها و سایت ها که گاز فشرده در آنها وجود دارد، نشت گاز ممکن است باعث خاموش شدن تجهیزات شبکه شده، و روشن کردن مجدد آنها می تواند به سادگی باعث شعله ور شدن آتش و نابودی شبکه شما شود. لذا پیدا کردن دلیل قطعی برق می تواند حیاتی باشد.

تجهیزات شبکه خود را ایمن کنید

یکی از بهترین راه ها برای محافظت از تجهیزات شبکه در برابر قطعی برق این است که تجهیزاتی داشته باشید که به خوبی و به طرز صحیحی نصب و بررسی شده اند. یکی از نکات بسیار مهم در نگه داری از این تجهیزات این است که هر از چند گاهی سایت خود را بررسی نمایید و عانصر ایمنی اصلی خود، برای مثال اطمینان از اینکه مدار ها به خوبی نصب شده اند را چک کنید.

نکته ای که وجود دارد این است که همیشه قطعی جریان برق نیست که باعث تخریب لوازم شبکه می شود؛ و افزایش جریان برق نیز نقش بسزایی در این امر دارد. لذا بهتر است برای حفظ آنها از محافظ های افزایش برق نیز استفاده کنید تا هیچگاه برق بیش از حد وارد مدار های شما نشود.

از دست ندهید: تفاوت میان سوئیچ، هاب و روتر شبکه

برای server room یا اتاق سرور ها، باید میزان برق را بررسی نمایید و مطمئن شوید که نیاز تجهیزات شما به درستی و به میزان مناسبی برطرف می شود، و همچنین هرجا که جریان برق بیش از حد جریان دارد آن را کاهش دهید.

مراحل زیر را دنبال کنید

هر شبکه ای دارای ویژگی های خود است و با دیگری متفاوت است، بنا بر این بازگرداندن برق و راه اندازی تجهیزات شبکه می تواند متفاوت باشد. با این حال، برخی مراحل کلی  برای محافظت از تجهیزات شبکه وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. این مراحل شامل موارد زیر می باشند و لازم است که حتما به مرحله اول توجه ویژه ای داشته باشید:

  1. همه چیز را در حالت خاموش قرار دهید – همه چیز را خاموش کنید و بهتر است آنها را از برق بکشید تا تجهیزات شبکه تان به صورت طبیعی و بی خطر روشن شوند.
  2. فیوز ها را چک کنید – فیزو ها را در مکان مورد نظر بررسی کرده و در صورت وجود اختلال آن را به حالت اول باز گردانید.
  3. صبر کنید – مطمئن شوید که همه چیز پس از بازگشت برق، برای حداقل یک دقیقه خاموش باشد و سپس آنها را  به برق وصل کنید.
  4. تجهیزات شبکه را به نوبت روشن کنید – بهتر است ابتدا سوئیچ، روتر و سپس مودم خود را روشن کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *