تجهیزات شبکه

نکاتی که باید پیش از خرید روتر وای فای بدانید

نکات مهم خرید روتر وای فای

نکات مهم خرید روتر وای فای

روز هایی که در آن کامپیوتر خود را روشن می کردیم، کامپیوتر خود را به اینترنت dial-up وصل می کردیم و پس از شنیدن صدای بوق اتصال می توانستیم با سرعت کند شروع به وب گردی کنیم به پایان رسیده است. امروزه مودم و روتر وای فای و بی سیم باعث شده اند که افراد بتوانند با استفاده از گوشی های تلفن خود، بدون نیاز به کابل کشی به اینترنت پرسرعت متصل شوند.

امروزه شبکه ها و اینترنت وای فای در بسیاری از مکان ها و فروشگاه ها دیده می شود. اما برای راه اندازی خرید یک روتر وای فای و راه اندازی یک شبکه بی سیم باید چه اطلاعاتی داشته باشیم؟

در این مقاله قصد داریم تا به برخی از نکاتی که هنگام راه اندازی یک شبکه بی سیم باید بدانیم بپردازیم.

وای فای چیست؟

در صورتی که تا به حال برای دسترسی به اینترنت از کابل های شبکه استفاده کرده اید، ممکن است با خود فکر کنید که اساسا وای فای به چه معناست و کاربرد آن در روتر وای فای چیست. اگر چه ابداع کنندگان وای فای آن را در سال 1998 معرفی کردند، اما این تکنولوژی تا تقریبا یک دهه ی بعد به طور گسترده در بازار عرضه نشد و در اختیار عموم قرار نگرفت.

بر خلاف آنچه بسیاری از افراد فکر می کنند، کلمه ی Wi-Fi به خودی خود مخفف کلمه « wireless fidelity» نیست. بلکه این کلمه به نام یک برند  برای تکنولوژی زیر ساختی آن است که بر اساس استاندارد IEE 802.11b برای شبکه وای فای راه اندازی شده است.

دستگاه های متصل به شبکه Wi-Fi دیتا را به سیگنال های رایویی تبدیل می کنند که این سیگنال ها درون شبکه جریان پیدا می کنند. این امواج رادیویی با فرکانس های  2 گیگاهرتز یا 5 گیگاهرتز منتقل می شوند.

نهایت سرعت باند های 2.4 گیگاهرتز برابر با 450 مگابایت بر ثانیه است، درحالی که نهایت سرعت شبکه های دارای فرکانس 5 گیگاهرتز برابر با 1300 مگابایت بر ثانیه می باشد.

وای فای روتر چکار می کند؟

اگر چه شما می توانید شبکه های محلی ایجاد کنید، اما محبوب ترین و عامیانه ترین استفاده برای Wi-Fi این است که دستگاه ها را به یک اینترنت وسیع تر متصل کند.

اینترنت با استفاده از کابل های زیر زمینی به خانه های ما آورده می شود.

همه ی ما می دانیم که پیش از پدیده وای فای، تنها گزینه ی ما برای اتصال به اینترنت از طریق کابل ها و اتصال آنها به هر دستگاه بود. اما اگر هنوز هم اینترنت از طریق کابل به خانه های ما می رسد، پس چطور این اینترنت به اینترنت بی سیم تبدیل می شود؟ جواب آن استفاده از یک روتر وای فای است.

روتر، و در شبکه های بی سیم روتر وای فای، اصلی ترین بخش از اینترنت خانگی شما می باشد. این دستگاه یا با استفاده از کابل به به صورت مستقیم به شبکه شما وصل می شود، یا با استفاده از یک مودم. پس از آن تمامی ترافیک های ورودی و خروجی به روتر وارد می شود. ( برای مطالعه بیشتر در ارتباط با خرید روتر)

امواج رادیویی وای فای در داخل روتر ساخته می شوند تا دیتا و اطلاعات بتوانند به امواج رایویی تبدیل شوند و به راحتی به دستگاه های شما وارد و از آن خارج شوند.

شما به چه نوع روتر وای فای نیاز دارید؟

بسته به نوع شرکتی  که از آن اینترنت خریداری می کنید (ISP) یکی از این شرایط برای شما به وجود می آید: شما باید یک روتر بخرید، یا یک روتر و یک مودم بخرید، یا یک روتر و مودم ترکیبی (ترکیبی از روتر و مودم) بخرید. می توانید برای اطلاعات بیشتر در خصوص این دو دستگاه به مقاله تفاوت مودم و روتر مراجعه نمایید.

تقریبا امروزه تمامی شرکت های ارائه دهنده اینترنت برای سرویس های خود از DSL یا فیبر استفاده می کنند که نیازمند تبدیل سیگنال توسط مودم است. اکثر روتر وای فای شامل امکانات مودم در داخل خود نیز می باشد، لذا شما تنها به یک دستگاه نیاز خواهید داشت.  با این حال، بهتر است تا با شرکت ارائه دهنده ی اینترت خود در این باره مشورت کرده و با کمک آنها مودم بهتری خریداری نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *