تجهیزات شبکه

منبع تغذیه اضافی چه اهمیتی دارد؟

منبع تغذیه

مهم نیست که از یک کامپیوتر شخصی استفاده می کنید، یا یک دیتاسنتر بزرگ را مدیریت می کنید؛ در هر حال الکتریسیته چیزی است که همه ی کامپیوتر ها به آن نیاز دارند و حتی یک اختلال کوتاه در این اتصال می تواند در هر سیستمی اختلال ایجاد کرده و یا آن را دچار خرابی کند. به منظور جلوگیری از این امر، بسیاری از سیستم ها از یک منبع تغذیه اضافی استفاده می کنند که در این مقاله قصد داریم به آن بپردازیم.

منبع تغذیه اضافی چیست؟

منبع تغذیه اضافی به زمانی گفته می شود که یک کامپیوتر از از دو یا چند منبع جریان برق استفاده می کند. هر کدام از این جریان های برق توانایی این را دارند که به تنهایی برق مورد نیاز یک دستگاه را به تنهایی، و حتی زمانی که یکی از این منابع دچار قطعی شود تامین کنند.

در این شرایط، هر کدام از این منابع تغذیه نیمی از برق مورد نیاز یک دستگاه ( فرض بر اینکه دستگاه از دو منبع استفاده می کند) را تامین می کنند. در صورتی که یکی از این منابع قطع شود، دیگری بلافاصله تمام برق مورد نیاز دستگاه را تامین می کند و در روند سیستم اختلالی به وجود نمی آید.

یکی از معایب استفاده از این سیستم این است که نصب آن بر روی سیستم به جای بیشتری نیاز دارد. به همین دلیل است که آنها تنها در شرایطی استفاده می شوند که کار کردن دائم سیستم ها اهمیت بسیار زیادی داشته باشد.

اتصال گرم

در شرایطی که از چندین منبع تغذیه استفاده شود، شما قادر خواهید بود تا بدون اینکه دستگاه سیستم دچار قطعی شود آن را تعویض کنید. اساسا تجهیزاتی که این شرایط را داشته باشند به شما این امکان را می دهند تا منبع تغذیه نا کارآمد را جدا کرده، و منبع دیگری را به آن وصل کنید. در این صورت منبع تغذیه دوم به کار خود ادامه می دهد و کاربر سیستم به هیچ وجه متوجه اختلال در سیستم خود نمی شود.

مدار های برقی جداگانه

در شرایطی که شما قصد دارید تا از چند منبع تغذیه استفاده کنید، بسیار مهم است که هر کدام از این منبع ها بر روی یک مدار برق جداگانه قرار داشته باشند. این امر به دستگاه اجازه می دهد تا حتی در صورت قطعی منبع اولیه نیز به کار خود ادامه بدهد.

منابع تغذیه اضافی

منابع تغذیه اضافه و منابع تغذیه بدون وقفه

کلمات منبع تغذیه اضافه و منبع تغذیه بدون وقفه دو عبارت شبیه به هم در خصوص منابع تغذیه هستند که در حقیقت با یکدیگر یکی نیستند، و این امر اغلب باعث سردرگمی بسیاری از افراد می شود.

اولین کلمه منبع برق یا تغذیه اضافه است. دیگری منبع برق بدون وقفه یا (UPS) است. بر خلاف منبع برق اضافی، UPS یک واحد جداگانه است که بخشی از دستگاه دیگری نمی باشد.

در عوض، یک منبع تغذیه بدون وقفه می تواند به صورت مداوم جریان برق را حتی در صورتی که برق اصلی قطع باشد حفظ کند. برای استفاده های شخصی، UPS می تواند یک دستگاه کوچک باشد که نقش که باتری پشتیبان را ایفا می کند.

اساسا UPS به صورت دائم برق دستگاه ها را تا زمانی که شارژ آن تمام شود، و یا جریان برق اصلی برقرار شود تامین می کند. معمولا تمام دیتاسنتر ها دارای یک منبع تغذیه بدون وقفه هستند که غالباً دارای یک سیستم پشتیبان مبتنی بر باتری و یک دیزل ژنراتور است. این امر به دستگاه ها این امکان را می دهد تا به صورت دائم و حتی بدون قدرت ابزار اضافی فعالیت کنند.

استفاده از منبع تغذیه اضافه

اگر شما دستگاهی داشته باشید که از یک منبع تغذیه اضافی استفاده می کند، به احتمال زیاد این دستگاه در یک دیتاسنتر نگه داشته می شود. کامپیوتر های معمولی و حتی اکثر سرور ها نیازی به استفاده از این نوع سخت افزار ندارند.

خوشبختانه، امروزه استفاده و نگه داری از یک منبع تغذیه اضافی دیگر سخت تر از استفاده و نگه داری از یک منبع نیست. تنها کاری که باید بکنید این است که آنها را از وجود آلودگی و گرد و خاک تمیز نگه داشته، و آنها نیز این اطمینان را به وجود می آورند که تجهیزات شما دائما به کار خود ادامه خواهند داد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *