تجهیزات شبکه

ده دیتا سنتر برتر دنیا را بشناسید

دیتا سنتر

دیتا سنتر

در دهه ی گذشته، دیتا سنتر (Data center) ها توانسته اند به صورت شگفت انگیزی در دنیا گسترش پیدا کنند. در دنیای امروز کسب و کار های بیشتر و بیشتری به سوی محاسبات ابری حرکت کرده است. همین امر باعث شده است تا میزان دیتا و اطلاعات نیز به حدی برسد که تا چندی پیش کسی فکر آن را هم نمی کرد. در نهایت میزان و حجم زیاد اطلاعات باعث شد تا دیتاسنتر های بسیار بزرگی در سر تا سر دنیا توسط کشور ها و کمپانی های شناخته شده ساخته شود.
در مقاله ای که اکنون در حال مطالعه ی آن می باشید، ما قصد داریم تا برخی از مهم ترین و برترین دیتاسنتر های که در سر تا سر دنیا ساخته شده اند را به شما معرفی کرده و اطلاعات مختصری درباره آنها در اختیارتان بگذاریم. لیست این دیتاسنتر های برتر به شکل زیر می باشد.

10- دیتا سنتر Next Generation

دیتا سنتر Next Generation که دارای مساحتی برابر با 70 هزار متر مربع می باشد، یکی از بزرگ ترین دیتاسنتر های اروپا می باشد و در ولز قرار دارد. این دیتاسنتر نسبت به دیگر دیتاسنتر هایی که در لیست وجود دارد قدمت بیشتری دارد و تاریخ ساخت آن به سال 1998 باز می گردد؛ با این حال این دیتاسنتر جزء 5 دیتا سنتر بزرگ قاره اروپا می باشد.

9- دیتا سنتر QTS Metro

این دیتاسنتر واقع در شهر آتلانتا (Atlanta)، واقع در ایالت جورجیا (Georgia) در کشور ایالات متحده آمریکا می باشد. این ساختمان که دارای مساحت عظیمی برابر با 920 هزار متر مربع می باشد، ساختمانی قدیمی می باشد و در سال 1954 ساخته شده است. برای سالیان سال، این ساختمان به عنوان یک مرکز توضیع (distribution center) در منطقه ی Sears Southeast استفاده شده است، بنا بر این دیتاسنتری که امروزه ما شاهد آن هستیم، در حقیقت ابتدا یک دیتاسنتر نبوده است. در سال 2000 میلادی این ساختمان تغییر کاربری پیدا کرد و این دیتاسنتر ساخته شد. این تغییر کاربری 6 سال طول کشید و 80 میلیون دلار هزینه داشت.

8- دیتا سنتر Tulip

این دیتاسنتر که در هندوستان قرار دارد، دارای مساحتی برابر با 930 هزار متر مربع می باشد. برای سالیان سال، Tulip بزرگترین دیتا سنتر دنیا به حساب می آمد. ساخت این دیتاسنتر در سال 2011 صورت گرفت و هزینه ی ساخت آن برابر با 110 میلیون دلار بود.
حتما بخوانید: به چه تعداد PDU برای دیتاسنتر خود نیاز دارید؟

7- دیتا سنتر Lakeside Technology Center

این دیتاسنتر در شکاگو در آمریکا ساخته شده است و مساحت آن برابر با 102 هزار متر مربع می باشد. کمپانی Digital Reality Trust صاحب این دیتاسنتر می باشد، و کمپانی های بسیاری از این دیتاسنتر عظیم استفاده می کنند که از جمله آنها می توان به کمپانی های فیسبوک، آی بی ام (IBM) و CenturyLink اشاره کرد.

6- دیتا سنتر Microsoft Data Center

این دیتا سنتر که در ایالت لوا در آمریکا قرار دارد، مساحتی برابر با 112 هزار متر مربع را دارا می باشد. مایکروسافت از سال 2014 مشغول ساخت این دیتا سنتر می باشد و قصد دارد تا سال 2020 آن را به پایان برساند. طبق گفته های این کمپانی، این دیتاسنتر قرار است تا به بزرگترین ساختمان این کمپانی تبدیل شود.

5- دیتا سنتر Utah Data Center

این دیتاسنتر که در ایالت یوتا در آمریکا واقع شده است، دارای مساحتی برابر با 140 هزار متر مربع می باشد. ساخت این دیتا نتر در سال 2014 و با هزینه ای برابر با 1.5 میلیارد دلار به پایاین رسید. این دیتاسنتر عظیم در حال حاضر می تواند حجم عظیم 12 اگزابایت را نگه داری کرده و در خود جای دهد.

4- دیتا سنتر DFT Data Center

این دیتاسنتر در ویرجینیا در آمریکا قرار دارد و مساحتی برابر با 148 هزار متر مربع را دارا می باشد. این دیتاسنتر متعلق به شرکت DuPont می باشد. این شرکت اخیرا به سرعت در حال گسترش دیتاسنتر های خود در ویرجینیا می باشد.

3- دیتا سنتر Switch SuperNAP

دیتاسنتر Switch SuperNAP که سومین دیتاسنتر دنیا از نظر اندازه و مساحت می باشد، از نظر تکنولوژی و تجهیزات شبکه در سطح بسیار بالایی دارد. تجهیزات مختلف استفاده شده در آن بسیار پر قدرت هستند، انتخاب رک دیتاسنتر در آن به خوبی و با دقت تمام و مطابق نیاز های آن انجام شده است و تهویه هوای این دیتاسنتر در سطح مناسبی قرار دارد.
لاس وگاس آمریکا قرار دارد و مساحت آن برابر با 325 هزار متر مربع می باشد. این دیتاسنتر برای سالیان سال بزرگترین دیتاسنتر دنیا شناخته میشد.

2- دیتا سنتر Range International Information Group

دومین دیتاسنتر جهان از نظر اندازه، در شهر لانگفانگ چین قرار دارد و مساحت آن برابر با 585 هزار متر مربع می باشد. این دیتاسنتر زمانی در مقام اول دیتاسنتر جهان قرار داشته است، جالب آن اینجاست که این دیتا سنتر تنها یک سال است که ساخته شده است. این دیتاسنتر به منظور امور اقتصادی و تکنولوژیکی این کشور استفاده می شود.

1- دیتا سنتر The Citadel

بزرگترین دیتاسنتر دنیا در ایالت ن,ادا در آمریکا قرار دارد، و مساحت عظیم آن برابر با 670 هزار متر مربع، می باشد. ساختمان Citadel Campus اگر چه هنوز در دست ساخت قرار دارد، اما طبق گفته ها ساخت آن تا آواخر سال 2019 تکمیل شده و عنوان بزرگترین دیتاسنتر دنیا را رسما تصاحب خواهد کرد.
این دیتاسنتر که متعلق به کمپانی Switch می باشد. این کمپانی برای سالیان سال است که در ساخت دیتاسنتر های عظیم فعالیت می کند و یکی از شناخته شده ترین کمپانی ها در این حوضه می باشد. این دیتاسنتر در نزدیکی کمپانی Tesla Gigafactory ساخته شده است و با استفاده از تکنولوژی های بروزی که دارد، تماما از انرژی تجدید پذیر استفاده می کند که همین امر باعث شده تا این دیتا سنتر نه تنها به بزرگترین دیتاسنتر دنیا باشد، بلکه به عنوان پاکیزه ترین و سبز ترین دیتاسنتر دنیا نیز شناخته شود.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *