تجهیزات شبکه

سوئیچ POE چیست؟

حجم زیادی از دستگاه هایی که در صنعت و دیگر فعالیت ها نظیر حمل و نقل، خدمات عمومی و اتوماسیون تولید استفاده می شود، باعث افزایش اختلال در کابل های مصرفی می شوند. از آنجایی که این دستگاه ها امروزه به قدرت بیشتری نیاز دارند،تکنولوژی POE در میان افرادی که مایلند تا ضمن کاهش تعداد کابل ها این برق و توان الکتریکی را فراهم کنند بسیار شناخته شده می باشد. در این مقاله قصد داریم تا یک نگاه کلی به سوئیچ POE بی اندازیم.

سوئیچ POE چیست؟

سوئیچ POE یکی از تجهیزات شبکه است که نام آن مخفف (power over Ethernet) به معنای نیرو(الکتریکی) بر بستر اترنت می باشد. این دستگاه در حقیقت یک سوئیچ است که وظیفه ی رساندن قدرت و توان الکتریکی بر بستر اترنت را بر عهده دارد.

هنگامی که این دستگاه به چندین دستگاه شبکه ای متصل می شود، می تواند برق و انتقال دیتا را همزمان توسط یک کابل انجام دهد، که این مسئله می تواند تا حد بسیار زیادی هزینه های شبکه را کاهش داده و همچنین روند مدیریت کابل را ساده تر کند.

این سوئیچ ها در انواع مختلفی ساخته می شوند که از جمله آنها می توان به سوئیچ های 8، 12، 24 و 48 پورت اشاره کرد. شما عزیزان می توانید جهت مشاهده انواع مختلف این محصول به این لینک مراجعه فرمایید.

چرا از سوئیچ POE استفاده کنیم؟

به طور کلی این سوئیچ دارای مزایای بسیاری می باشد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

انعطاف پذیری

یکی از ویژگی های این سوئیچ شبکه این است که می تواند با استفاده از یک کابل اترنت برق مورد نیاز دستگاه ها را تامین کرده و نیاز به استفاده از کابل کشی های اضافه را از بین ببرد و بدین ترتیب، تجهیزات شبکه شما می توانند در جایی که باید قرار بگیرند.

به طور کلی، استفاده از ترکیب سوئیچ POE و تکنولوژی وایرلس می تواند به شما یک شبکه و محیط بدون سیم ارائه دهد.

پایداری

توان و برق POE از یک منبع مرکزی و سازگار به دست می آید، و در این صورت این نیرو از تعدادی پریز برقی متعدد تامین نمی شود. این مسئله می تواند باعث یک جریان برقی پایدار و مطمئن شود.

صرفه اقتصادی

استفاده از سوئیچ POE باعث می شود تا کاربران نیازی با خرید و استفاده از تعداد زیادی کابل شبکه و تجهیزات اضافی نداشته باشند، که همین امر می تواند تا حد بسیار زیادی باعث صرفه جویی در هزینه ی نصب و نگه داری شود.

 

استفاده از سوئیچ POE

امروزه در شرایط مختلفی از این سوئیچ ها استفاده می شود که از اصلی ترین آنها می توان به دوربین های IP یا تحت شبکه، تجهیزات VoIP و وایرلس اکسس پوینت ها اشاره کرد. در این قسمت قصد داریم تا به این سه مورد اصلی بپردازیم.

دوربین تحت شبکه

یک سوئیچ POE می تواند با استفاده از کابل های سری CAT نظیر Cat5، Cat5e و Cat6 برق مورد نیاز و همچنین دیتای مورد نیاز را به دوربین هایی که از این سوئیچ ها پشتیبانی کنند برساند.

امروزه صرف نظر از مکان یا موقعیتی که دوربین ها در آنها استفاده می شوند، استفاده از سوئیچ های POE برای این دوربین ها به منظور افزایش امنیت برای افراد و کسب و کار ها معمول و حتی ضروری است.

تلفن VoIP

تلفن های VoIP و آی پی فون ها یکی از معمول ترین و اصلی ترین وسایلی هستند که تکنولوژی POE استفاده می کنند. با استفاده از یک سوئیچ POE گیگابیتی، تنها یک کابل شبکه برای استفاده از خدمات ویپ مورد نیاز خواهد بود.

این سوئیچ ها توانسته اند ارتباطات را در زمینه های کاری افزایش داده و هزینه های استفاده از ویپ را نیز کاهش دهند.

وایرلس

شبکه های وایرلس با استفاده از POE بسیار پیشرفته شده اند. تکنلوژی POE با استفاده از انتقال برق و دیتا از طریق یک کابل اترنت، توانسته است در شبکه ی بیسیم انقلاب بپا کند.

هنگام استفاده از این دستگاه، نصب تنظیم کننده ها یا کنترلر ها و همچنین اکسس پوینت ها بسیار ساده می شود. استفاده از این روش به سرعت درحال گسترش است و پیش بینی می شود که در آینده ای نزدیک شاهد افزایش نقش استفاده از این سوئیچ ها باشیم.

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *