تجهیزات شبکه

محتویات رک شبکه: چه تجهیزاتی در رک شبکه قرار می گیرند؟

محتویات رک شبکه
رک شبکه یکی از مهم ترین ابزار های هر دیتا سنتر و بخش شبکه ی هر کسب و کاری است که وظیفه ی نگهداری تجهیزات مهمی را بر عهده دارد. در این مقاله قصد داریم تا به محتویات رک شبکه بپردازیم و ببینیم اساسا این محافظ ها از چه چیزی نگهداری می کنند.

محتویات رک شبکه چه چیز هایی هستند؟

رک شبکه یکی از مهم ترین آیتم ها در هر دیتاسنتری است. این رک ها امروزه توسط کمپانی های بسیاری تولید می شوند و مدل ها اندازه های مختلفی دارند که هر کدام بسته به طراحی ای که دارند از دیگری متفاوت می باشند. اما صرف نظر از نوع رکی که از آن استفاده می کنید، می توانید مطمئن باشید که این وسیله می تواند به خوبی تجهیزات شبکه ی کسب و کار شما، که نقش مهمی در عملکرد صحیح آن دارند را در خود نگه داشته و از آن محافظت کند. داشتن اطلاعات کافی درباره محتویات رک شبکه می تواند به شما کمک کند تا بهترین استفاده از این وسیله را داشته باشید. محتویات این ابزار شامل موارد زیر می باشند:

سرور کامپیوتر

سرور ها اساسا جزء اصلی ترین محتویات شبکه می باشند.  سرور ها در اکثر شبکه ها نقشی حیاتی و کلیدی دارند، چرا که آنها برنامه ها و اپلیکیشن های مختلفی را اجرا می کنند، دیتا ها و اطلاعات زیادی را در خود نگه می دارند و بسیاری از عملکرد های حیاتی مربوط به کسب و کار ها بر عهده ی آنها می باشد. دلایل زیادی برای نگه داشتن سرور ها در رک شبکه وجود دارد شامل:
  • امنیت – سرور ها اغلب جزء گران ترین تجهیزات شبکه هستند، و نگه داشتن آنها در رک شبکه می تواند باعث به حداقل رساندن ریسک آسیب دیدن و دزدیده شدن آنها شود.
  • خنک کردن – سرور ها می توانند دمای بسیار زیادی تولید کنند، و به همین دلیل لازم است تا در دمای مناسبی نگه داشته شوند. بهترین رک های سرور به گونه ای طراحی شده اند که جریان هوا به خوبی در آنها جریان داشته باشد. با این حال، از ابزار هایی نظیر فن رک می توان برای کمک به جریان هوا و خنک نگه داشتن تجهیزات استفاده کرد.
  • رسیدگی آسان – قرار دادن سرور ها در یک مکان مشخص باعث می شود تا رسیدگی و تعمیر آنها آسان تر باشد. علاوه بر آن، رک ها امکان دسترسی آسان به پشت و جلوی دستگاه ها را نیز فراهم می کنند، که باعث آسان شدن کار کردن متخصصان با دستگاه ها می شود.

پچ پنل ها

شبکه ها و به طور کلی محیط های ارتباطی مدت زمان زیادی است که از پچ پنل های استفاده می کنند. در حقیقت، پچ پنل ها جزء قدیمی ترین تجهیزات کامپیوتری هستند که هنوز هم از آنها استفاده می شود. این دستگاه ها دارای جک های بسیاری هستند و برای متصل کردن کابل ها به تجهیزات شبکه ای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. در اکثر مواقع، این پچ پنل ها در رک های فریم باز و رک های دو طرفه استفاده می شوند که باعث می شود دسترسی به آنها و اتصال یا قطع کردن اتصال آنها با دستگاه ها آسان تر باشد.

سوئیچ ها و روتر ها

سوئیچ ها و روتر ها جزء وسایلی هستند که تقریبا همیشه در دیتاسنتر ها دیده می شوند. این تجهیزات در مدل های مختلفی ساخته می شوند و اندازه و سایز های مختلفی دارند.
  • سوئیچ ها – یک سوئیچ به دیتا ها این امکان را می دهد تا از یک منبع وارد شده و سپس آنها را به یک دستگاه خاص منتقل می کند. سوئیچ ها می توانند دستگاه های بسیاری را به خود متصل کنند، و سپس به گونه ای تنظیم یا configure شوند که تمامی این دستگاه ها بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.
  • روتر ها – روتر ها در واقع به سوئیچ ها متصل می شوند تا بتوانند ارتباط میان صد ها و حتی هزاران دستگاه را در یک منطقه ی شبکه ای برقرار کنند، و یا آنها را به اینترنت متصل کنند. روتر ها دارای تنظیمات هوشمندی هستند که کمک می کنند تا ترافیک شبکه ای به طور مناسبی جریان داشته باشد.
نگه داشتن روتر ها و سوئیچ ها در یک رک شبکه اطمینان خاطر از امنیت آنها را فراهم می کند. علاوه بر آن، از آنجایی که این دستگاه ها برای عملکرد صحیح کل شبکه مهم هستند، لازم است تا در یک مکان مشخص نظیر دیتا سنتر ها قرار بگیرند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *