تجهیزات شبکه

معرفی انواع کابل سریال

انواع کابل سریال

بنر - تماس - با - ما

کابل سریال یکی از اصلی ترین انواع کابل های شبکه می باشند. انتقال داده ها میان دستگاه های دیجیتالی معمولا توسط این کابل ها، که معمولا برای انتقال دیتا میان دستگاه هایی که از روش بیت-به-بیت یا تکنیک های ارتباط پورت سریال استفاده می کنند صورت می گیرد. اکثر انواع این کابل ها از استاندارد RS-232 برای ارتباطات استفاده می کنند. به طور کلی، این نوع کابل ها بر اساس رابط ها و استاندارد ها دسته بندی می شوند.
در این مقاله ما قصد داریم تا به انواع مختلف این کابل ها بپردازیم.

کابل DTE-DCE :

این نوع رایج کابل ها معمولا میان DTE و DCE ها، که مخفف تجهیزات ترمینال دیتا و تجهیزات ارتباط دیتا است، استفاده می شوند. در تکنولوژی های ارتباطی، DTE به نقطه شروع و پایان سِشن (session) اشاره دارد، و DCE به معنای انتقال نقطه ی ارتباط سِشن است.
کابل های DTE-DCE هر دو کانکتور های 9-25 و 25-25 را در سوی مربوط به انتقال و دریافت داده ها ارائه می دهند. کابل های DTE-DCE معمولا برای راه اندازی یک کانکشن میان کامپیوتر ها و کارت های مودم (modem card) استفاده می شوند. در این مورد، کامپیوتر نقش یک DTE و کارت مودم نقش یک DCE را دارد.
بیشتر بخوانید: نقش کابل فیبر نوری در شبکه

کابل نال مودم :

کابل نال مودم (به انگلیسی null modem) از انواع کابل سریال است و کابلی ایده آل و استاندارد برای متصل کردن دو کامپیوتر به وسیله درگاه نال مودم می باشد. علت انتخاب این نام، این است که این کابل شامل هیچگونه DCE (مودم) میان سشن های DTE-DTE نمی شود.
علاوه بر آن، این روند از یک کمیت سیگنالی مشخص استفاده می کند که باعث می شود تا پایداری اتصال میان دو دستگاه حفظ شود که اصطلاحا به این روند «handshaking» گفته می شود و به معنای دست دادن یا در اینجا اتصال میان دو دستگاه است.
یک رسانه نال مودم، توسط یک کابل سریال که متصل به آداپتور نال مودم است پیکربندی شده است، که دارای خط های دریافت و ارسال می باشند. شایع ترین کابل های نال مودم شامل درگاه های پین 9-9، 9-25 و 25-25 در قسمت کانکتور خود می باشند.

کابل سریال پرینتر :

کابل سریال پرینتر به منظور ایجاد یک کانکشن میان یک کامپیوتر و پرینتر، به وسیله یک پورت سریال استفاده می شود. این کابل ها دارای پیکربندی خاصی می باشند، به این معنا که یک کابل 9-25 پین، در زمانی استفاده می شود که هم کامپیوتر و هم پرینتر نقش DTE را داشته باشند، و کابل پین 25-25 زمانی استفاده می شود که کامپیوتر و پرینتر به ترتیب نقش DTE و DCE را داشته باشند.

کابل سریال

هنگامی که هر دو دستگاه DTE باشد، می توان از یک کابل نال مودم نیز استفاده کرد. با این حال، اگر یک کابل سریال پرینتر به وسیله آن به یک کامپیوتر متصل شود، این کار بی فایده خواهد بود.

کابل DTE-DCE دو سیمه :

این کابل تقریبا با کابل های DTE-DCE معمولا یکسان است، با این تفاوت که پدیده ی handshaking در میان یک کامپیوتر و مودم اتفاق نمی افتد. این کابل همچنین در درگاه های پین 9-25 و 25-25، همانند نوع عادی آن در دسترس می باشد.

کراس اور V.35 :

کابل کراس اور V.35 به منظور ایجاد اتصال میان DTE-DTE و DCE-DCE به کار برده می شود. این کابل ها همچنین می توانند نرخ داده ها را تا 64 کیلوبایت بر ثانیه، با فراهم کردن درگاه های پین 34-34 در هر طرف دریافت کننده و فرستنده افزایش دهند.
این رسانه خاص، ترکیبی از استاندارد های RS-232 و RS-499 می باشند. جایگزین های آنها در دامنه (domain) های استانارد RS-232 و RS-499 به ترتیب شامل V28 و V11 می باشند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *