تجهیزات شبکه

اکسس پوینت ها چه مزایایی دارند؟

مزایای اکسس پوینت ها

مزایای اکسس پوینت بی سیم مسئله ای است که امروزه می تواند با توجه به اینکه اینترنت بی سیم بسیار رو به افزایش است و تعداد کاربران آن نیز همه روزه درحال افزایش هستند، مسئله ی بسیار مفید و مهمی باشد.

به همین دلیل در مقاله ای که اکنون درحال مطالعه آن هستید قصد داریم تا به مزیت هایی که یک اکسس پوینت (به انگلیسی access point یا AP) می تواند برای یک خانه، یک سازمان، یک شرکت و یک کسب و کار داشته باشد بپردازیم.

مزایای اکسس پوینت های بی سیم

در قرن بیست و یکم که قرن تکنولوژی و ارتباطات نامیده می شود، استفاده از اینترنت بی سیم یک امر بسیار معمول در میان افراد می باشد و تعداد کاربران یا یوزر های این نوع اینترنت هر روزه درحال افزایش است.

در چنین شرایطی یک اکسس پوینت می تواند مزایای بسیاری برای کسب و کار ها نظیر شرکت ها، مغازه ها و حتی خانه ها داشته باشد. برخی از مزایای یک اکسس پوینت شامل موارد زیر می باشند:

 دسترسی بیشتر کاربران

یک روتر معمولی می تواند تنها به 10 تا 20 کاربر امکان دسترسی به اینترنت بی سیم را بدهد. یکی از مزایای اکسس پوینت این است که می تواند به بیش از 50 تا حتی 100 ها کاربر امکان دسترسی به اینترنت را بدهد.

علاوه بر آن، یک access point توانایی بهتری برای فرستادن و دریافت کردن سیگنال ها دارد. به خصوص در مکان های بزرگ تر و گسترده تر که پوشش دادن اینترنت بی سیم کار سخت تری است، استفاده از یک اکسس پوینت می تواند به صرفه تر از یک روتر باشد.

مزایای اکسس پوینت: انتقال سیگنال گسترده تر

انتقال سیگنال گسترده تر

به طور کلی، محدوده ی انتقال سیگنالی که یک روتر وایرلس می تواند پوشش دهد تنها چند ده متر است، و اگر دستگاهی بیش از این میزان از روتر فاصله داشته باشد سیگنال اینترنت خود را از دست می دهد.

این درحالی است که یکی از مزایای اکسس پوینت این است که می تواند منطقه گسترده تری، تقریبا برابر با 100 تا 300 متر را پوشش دهد. علاوه بر آن افزایش تعداد اکسس پوینت ها می تواند این میزان را چند برابر کرده و راه را برای دسترسی کاربران بیشتر به اینترنت هموار تر کند.

به خصوص در شرکت ها و سازمان ها که دفاتر بزرگتری دارند، و گاها نیاز به برقراری ارتباط با یکدیگر در داخل ساختمان دارند، یک دستگاه اکسس پوینت می تواند نیاز آنها به مدیریت کابل ها را کاهش داده و ضمن آن اینترنت مورد نیاز آنها را نیز تامین کند.

 شبکه انعطاف پذیر

همانطور که می دانیم، بجز شبکه هایی که در خانه ها استفاده می شود، شبکه های کاری بی سیم که در مکان های تجاری از آنها استفاده می شوند معمولا شامل دستگاه های مصرف کننده ی بیسیم زیادی می شوند، و به همین دلیل بسته به نیاز ها و شرایط این دستگاه ها، حالت های مختلف شبکه (networking mode) های زیادی مورد نیاز خواهد بود. به طور معمول یک روتر عادی توانایی برآمدن از پس چندین حالت شبکه را ندارد.

یکی از مزایای اکسس پوینت ها این است که می توانند از حالت های مختلف شبکه نظیر Simplex AP، Wireless Client، Wireless Bridge، Multi-point Bridge و غیره پشتیبانی کند و این امر با همکاری شخصی که مدیریت شبکه را بر عهده دارد امکان پذیر می باشد.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *