تجهیزات شبکه

کابل زوج به هم تابیده

کابل زوج به هم تابیده

کابل زوج به هم تابیده (به انگلیسی twisted pair) اساسا نوعی کابل است که برای ارتباطات تلفنی و بیشتر شبکه های اترنت مدرن مورد استفاده قرار می گیرد.

این نوع کابل تشکیل شده از جفت سیم های عایق است که به یکدیگر پیچیده شده اند. استفاده از کابل زوج به هم تابیده برای مدت های طولانی است که در ارتباطات تلفنی رایج است. پیچ خوردگی های کابلی کمک می کنند تا نویز هایی که منبع آنها پریز های برق است، و نویز های کراس تاک کاهش پیدا کنند.

کابل زوج به هم تابیده یکی از انواع کابل های شبکه است که برای انتقال سیگنال های افقی مناسب می باشد. عمل انتقال سیگنال به مدت ها قبل، یعنی به زمان تلگراف و رادیو باز می گردد. مزایایی از قبیل نسبت سیگنال به نویز بهبود یافته، کراس تاک و سطح زمین که سیگنال های افقی آنها را به همراه دارند، مزایایی بسیار ارزشمند در پهنای باند گسترده و سیستم های های فای (HiFi) می باشند.

علت به هم پیچیده بودن این کابل ها این است که آنها بتوانند یک محافظ در برابر سیگنال های کراس تاک ایجاد کنند. هنگامی که جریان الکتریکی به داخل سیم وارد می شود، باعث به وجود آمدن یک میدان مغناطیسی دایره ای به دور سیم می شود. هنگامی که دو سیم در یک مدار الکتریکی به یکدیگر نزدیک باشند، میدان های مغناطیسی آنها دقیقا عکس یکدیگر خواهد بود. به این ترتیب، دو میدان مغناطیسی یکدیگر را خنثی می کنند. آنها همچنین می توانند میدان های مغناطیسی خارجی را نیز خنثی کنند.

انواع کابل زوج به هم تابیده

به طور کلی دو نوع از کابل های زوج پیچ خورده وجود دارد که شامل موارد زیر می باشند:

  1. زوج به هم تابیده محافظت نشده (UTP)
  2. زوج به هم تابیده محافظت شده (STP)

کابل زوج به هم تابیده محافظت نشده

رایج ترین و شایع ترین نوع کابل زوج به هم تابیده، نوع UTP یا محافظت نشده ی آنها می باشد. این نوع تنها شامل دو سیم عایق به هم پیچ خورده است؛ که شامل سیم های مسی دارای کد های رنگی می باشد؛ اما این نوع دارای هیچ فویل یا مس بافته شده ای برای عایق شدن و محافظت در برابر تداخلات ندارد.

زوج های سیم در هر کابل دارای مقادیری متفاوت از پیچ و تاب ها هستند تا بتوانند خنثی سازی را به وجود بیاورند.

رایج ترین انواع کابل های UTP شامل موارد زیر می باشند:

  • دسته 1 – برای ارتباطات تلفنی مورد استفاده قرار می گیرند و برای انتقال داده ها مناسب نیستنند.
  • دسته 2 – برای انتقال داده ها با سرعت 4 مگابیت بر ثانیه مناسب است.
  • دسته 3 – در شبکه های 10BASE-T استفاده می شوند و می توانند تا سرعت 10 مگابیت داده ها را انتقال دهند.
  • دسته 4 – در شبکه های توکن رینگ استفاده می شوند و سرعت انتقال داده ها در آنها حداکثر 16 مگابیت است.
  • دسته 5 این دسته می تواند داده ها را تا سرعت 100 مگابیت منتقل کند.
  • دسته 5e در اکثر شبکه ها استفاده می شود و سرعت آنها 1000 مگابیت یا 1 گیگابیت بر ثانیه است.
  • دسته 6 – به طور معمول دسته ششم شامل چهار جفت کابل مسی AWG می باشد. این دسته سریع ترین دسته بندی از سیم های UTP به حساب می آید.

کابل زوج به هم تابیده محافظت شده

کابل زوج به هم تابیده محافظت شده  STP اساسا تکنیک های محافظت، خنثی سازی و پیچ خوردگی را ترکیب می کنند. هر جفت از سیم ها در یک فویل فلزی پیچیده شده اند. سپس چهار جفت سیم در یک فلز بافته شده یا فویل پیچیده می شوند.

از آنجایی که این کابل ها برای تاسیسات شبکه ای اترنت طراحی شده اند، می توانند نویز های الکتریکی را هم در داخل کابل و هم در خارج از کابل کاهش دهند. کابل های STP معمولا به همراه دیتا کانکتور های STP مورد استفاده قرار می گیرند که مخصوص این کابل ها ساخته شده اند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *