تجهیزات شبکه

تفاوت مودم و روتر چیست؟

تفاوت مودم و روتر

تفاوت مودم و روتر چیست؟

اگر مدت نسبتا زیادی را در اینترنت سپری کرده باشید، شکی نیست که تا به حال دو کلمه ی «مودم» و «روتر» به گوشتان خورده است، اما ممکن است ندانید که اصلا تفاوت این دو دستگاه چیست. ما اینجاییم تا به شما کمک کنیم.

به طور خلاصه، روتر شما یک شبکه میان کامپیوتر های شما در خانه ایجاد می کند، در حالی که مودم شما آن شبکه، و تمام کامپیوتر های آن را به اینترنت متصل می کند. زمانی که شما به Wi-Fi متصل می شوید، در حقیقت به روتر خود متصل می شوید، که ترافیک را میان اینترنت و کامپیوتر یا دستگاه های دیگر شما را منتقل می کند. در ادامه کامل تر به این مسئله می پردازیم.

کاری که روتر انجام می دهد

به طور کلی یک روتر چندین شبکه را به یکدیگر متصل می کند و ترافیک شبکه را میان آنها برقرار می کند. در شبکه ی خانگی شما، روتر شما دارای یک اتصال به اینترنت و یک اتصال به شبکه خصوصی شما دارد. علاوه بر آن، اکثر روتر ها در داخل خود شامل سوئیچ می باشند که به شما این امکان را می دهد تا چندین دستگاه را با سیم به آن متصل کنید؛ و همچنین بسیاری از آنها شامل قابلیت های بی سیم هستند که به شما این امکان را می دهد تا از Wi-Fi استفاده کنید.

به زبان ساده، در شبکه های خانگی شما اتفاقی که می افتد به این صورت است: روتر در میان اتصال اینترنت شما و شبکه محلی شما قرار می گیرد. این دستگاه به شما این امکان را می دهد تا چندین دستگاه را به وسیله یک اتصال اینترنت فیزیکی به اینترنت متصل کنید، و همچنین به آن دستگاه ها نیز این امکان را می دهد تا از طریق شبکه محلی ارتباط برقرار کنند.

کاری که مودم انجام می دهد

مودم و روتر نقش یک پل میان شبکه محلی شما و اینترنت را ایفا می کند. از نظر تاریخی، کلمه ی مودم یا modem کوتاه شده ی کلمه ی modulator-demodulator می باشد. پیش از این، مودم ها به این منظور استفاده می شدند تا سیگنال ها را بر روی خط های تلفن تنظیم کنند تا اطلاعات دیجیتالی کد گذاری شده  از طریق آنها منتقل شوند و سپس در سوی دیگر رمز گشایی شوند.

با این حال، پهنای باند های اتصالی مدرن تر، مانند کابل یا ماهواره ها دیگر به این صورت کار نمی کنند، و ما تنها به این دلیل همچنان از کلمه ی مودم یا modem استفاده می کنیم که آنها دستگاه هایی هستند که مردم با آنها آشنا هستند و به اتصالات اینترنت مربوط می باشند.

نحوه ی اتصال مودم به شبکه ی شما تا حد زیادی وابسته به نوع اتصالی است که شما دارید. مودم به هر نوع زیر ساختی که شما دارید، مانند کابل، تلفن، ماهواره یا فیبر متصل می شود و به شما یک خروجی کابل اترنت (Ethernet) می دهد که می توانید آن را به هر نوع روتر (یا کامپیوتری) متصل کنید و یک اتصال اینترنت به دست بیاورید.

از آنجایی که مودم شما به کمپانی ارائه دهنده ی خدمات اینترنتی شما متصل است، شما باید نوع مناسبی از مودم را خریداری کنید که می توانید زیرساخت های شرکت ارائه دهنده ی شما به خوبی کار کند.

مودم و روتر های ترکیبی

مودم و روتر ترکیبی

برخی از کمپانی های ارائه دهنده ی اینترنت امروزه مودم و روتر های خود را در یک دستگاه جای داده و به جای دو دستگاه، یک دستگاه را به همراه قابلیت های هر دو دستگاه ارائه می دهند. این دستگاه دارای قطعات الکترونیکی و نرم افزار در داخل خود هستند که که قابلیت های هر دو دستگاه را دارا می باشند، یعنی نقش یک مودم که با ارائه دهنده ی شما ارتباط برقرار می کند، و یک روتر که شبکه ی خانگی را به وجود می آورد را ایفا می کند. همچنین، برخی از ISP ها یا ارائه دهندگان خدمات اینترنت، یک عدد تلفن نیز قرار می دهند که در این صورت شما می توانید از خدمات تلفن های تحت شبکه یا VoIP آنها نیز بهره مند شوید.

نوشته های مرتبط