تجهیزات شبکه

اس آی پی چیست و چطور کار می کند ؟

پروتکل SIP چیست

پروتکل SIP چیست و چطور کار می کند؟

SIP چیست؟

SIP اساسا نوعی پروتکل است، که در ارتباطاتی که توسط پروتکل روی اینترنت یا VoIP صورت می گیرد استفاده می شود، و به کاربران و مصرف کنندگان این امکان را می دهد تا تماس های تلفنی یا تصویری خود را، معمولا به صورت رایگان انجام دهند. در مقاله ای که اکنون درحال مطالعه  آن می باشید، ما قصد داریم تا به زبان ساده و کاربردی به کاربرد این پروتکل بپردازیم.

چرا از SIP استفاده کنیم؟

پروتکل SIP به افراد در سر تا سر دنیا این امکان را می دهد تا از طریق کامپیوتر ها، و یا سیستم تلفن voip های همراه خود و از طریق اینترنت با دیگران ارتباط برقرار کنند. این بخش مهمی از اینترنت تلفنی است و به شما این امکان را می دهد تا مزایای تلفن های شبکه یا Voice over IP را مدیریت کرده و تجربه ی ارتباطی مناسب و با کیفیتی داشته باشید.

شاید بتوان بهترین و جالب ترین مزیتی که پروتکل های SIP به ما می رسانند را کاهش هزینه های مربوط به برقراری ارتباط دانست. تماس ها (چه از نوع صوتی و چه از نوع تصویری) در میان کاربران SIP کاملا رایگان بوده و شما می توانید از هر نقطه ای از زمین، تنها با داشتن یک اینترنت با سرعت مناسب، با افرادی که از SIP ستفاده می کنند تماس حاصل کنید. حتی نرم افزار های SIP و آدرس های SIP نیز به رایگان در اختیار افراد قرار می گیرند.

سرویس SIP به عنوان یک پروتکل در زمینه های مختلفی کارآمد و قدرتمند می باشد. بسیاری از سازمان ها و کمپانی ها به منظور برقرار کردن ارتباطات داخلی و خارجی خود از پروتکل SIP استفاده می کنند که همین امر می تواند در هزینه های آنها نیز کاهش چشمگیری ایجاد کند.

نحوه کار آس آی پی : 

به طور کلی، نحوه کار کردن این پروتکل ها به این صورت است که یک آدرس SIP، یک کلاینت اس آی پی بر روی کامپیوتر یا تلفن همراه شما به علاوه ی برخی دیگر از تجهیزات لازم در اختیار شما قرار خواهد گرفت. پس از آن، شما باید کلاینت SIP خود را پیکربندی کنید. برای این کار معمولا برخی مسائل تکنیکی هست که باید آنها را انجام دهید، اما امروزه ابزار های پیکربندی یا wizard ها می تواند این کار را با سرعت و راحتی بیشتری انجام دهند. بنا براین تنها کاری که باید انجام دهید این است که گواهی و مدارک لازم را تهیه کرده و هر زمان که لازم شد، فیلد های مورد نظر را پر کرده و در یک دقیقه شما آماده ی استفاده از پروتکل SIP خود خواهید بود.

سیپ ترانک چیست

سیپ ترانک مخابرات

چه چیز هایی لازم است؟

در صورتی که قصد برقراری ارتباط از طریق SIP را دارید، به موارد زیر نیاز خواهید داشت:

  • یک آدرس یا اکانت اس آی پی: این مورد معمولا از طرف خود فروشندگان SIP در اختیار شما قرار خواهد گرفت و در برخی مواقع نیز لازم است تا خود از طریق اینترنت این اکانت را به صورت رایگان تهیه کنید.
  • یک کلاینت اس آی پی: کلاینت SIP اساسا یک برنامه است که می بایست آن را بر روی تلفن همراه خود یا روی کامپیوتر خود نصب کنید. این برنامه شامل امکانات سافت فون و برخی امکانات دیگر است که می توند بستر برقراری ارتباط را برای شما فراهم کند.
  • اتصال اینترنت: اتصال به اینترنت همراه با یک پهنای باند مناسب برای برقراری ارتباطات صوتی و تصویری لازم است. پهنای باند زیادی برای برقراری تماس های صوتی لازم نیست، اما برای برقرای تماس های ویدئویی، شما به یک پهنای باند مناسب نیاز خواهید داشت.
  • دستگاه های گفتاری و شنیداری: برای برقراری تماس، شما به دستگاهی برای شنیدن آنچه گفته می شود و پاسخ به آن، و همچنین برای نمایش تصویر نیاز خواهید داشت. یک هدست، میکروفون و یک وب کم برای برقراری تماس تصویری لازم می باشد.
  • افرادی برای صحبت کردن: شاید این مهم ترین گزینه در این لیست باشد. شاید شما افراد زیادی برای صحبت کردن داشته باشید، اما نکته اینجاست که فرد مورد نظر شما نیز باید برای برقراری تماس رایگان، از پروتکل اس آی پی استفاده کند. شما باید همانطور که شماره تلفن خود را با دیگران به اشتراک می گذارید، آدرس SIP خود را نیز با کسانی که می خواهید با آنها صحبت کنید به اشتراک بگذارید.