تجهیزات شبکه

اینترنت نسل پنج (5G) چیست؟

شبکه 5G چیست

همه چیز درباره شبکه 5Gبسیاری از طرفداران تکنولوژی در سر تا سر دنیا در انتظار خبر های جدید و به نتیجه رسیدن شبکه 5G یا نسل پنجم شبکه های بی سیم هستند. اما خبر بد این است که به احتمال بسیار بالا این تکنولوژی به این زودی ها به نتیجه نخواهد رسید.

این اتفاق در گذشته نیز افتاده است. برای مثال، از آواخر سال 2009 میلادی خبر از طراحی و ساخت شبکه ی نسل چهارم یا 4G به گوش ها می رسید، تا اینکه در اواخر سال 2013 این تکنولوژی به بهره برداری رسید و تقریبا تا اواخر 2014 بود که اکثر افراد و تلفن های همراه به آن مجهز شدند و از آن پشتیبانی کردند.

با این حال، اکثر دستگاه هایی که از تکنولوژی 4G استفاده می کنند، در بهره گیری از تعریفی که سازمان بین المللی ارتباطات«Radiocommunication»ارائه می کند دچار شکست شدند. طبق تعریفات این سازمان، شبکه 4G شبکه هایی هستند که سرعت دانلود آنها به 100 مگابایت بر ثانیه می رسد. این درحالی ست که امروزه سرعت دانلود در دستگاه هایی که از این شبکه پشتیبانی می کنند حتی نزدیک این سرعت هم نیست. امروزه نهایت سرعتی که اکثر دستگاه های 4G در کشور های پیشرفته و صنعتی به آن دست پیدا می کنند 19 مگابایت بر ثانیه می باشد.

عملکرد شبکه 5G

به منظور پاسخگویی به پرسش «شبکه 5G چطور کار می کند؟»، باید سیستم های عملکردی، طراحی های شبکه و تجهیزاتی که امروزه دسترسی شبکه بی سیم برای تلفن های همراه را فراهم می کنند را بررسی کنیم.

شبکه 4G به این دلیل در بازار موبایل تحول ایجاد کرد که به تلفن های هوشمند این امکان را می داند تا به وعده ها تبلیغات خود جامه عمل بپوشانند. مسائلی همچون اتصال بی سیم از همه جا، آنتن دهی مناسب و بدون قطعی و تماشای آنلاین فیلم و دانلود محتوا انتظاراتی بود که با استفاده از شبکه 4G تکمیل می شد. به زبان دیگر، این شبکه اولین نسل از LTE واقعی بود باعث شد انتظارات افراد برآورده شود و همه چیز آنطور که انتظار می رفت عمل کند.

به طور طبیعی، افراد همیشه به دنبال رسیدن شرایط بهتر و تکامل بیشتر هستند. اگر چه شبکه 5G هنوز در مراحل اولیه است، اما انتظار می رود تا سرعت، پایداری و اتصال انتقال داده های بی سیم را نه تنها برای تلفن های هوشمند، بلکه در بسیاری از موارد دیگر گسترش دهند.

جالب است بدانید: آیا کابل اینترنت روی سرعت تاثیر دارد؟

با این تفاسیر، طبق نظریاتی که ارائه می شود، این شبکه قرار است تا سرعتی برابر با 10 گیگابیت بر ثانیه (10Gbps) داشته باشد، یعنی تا 10 برابر بیشتر از یک شبکه ی 4G ایده آل با سرعت 100 مگابیت، و تقریبا بیش از 50 برابر متوسط سرعت اینترنتی که افراد در دنیای واقعی از آن استفاده می کنند.

فرکانس های 5G

اکثریت توسعه شبکه 5G امروزه متکی بر تحقیقات در زمینه ی امواج میلی متری با فرکانس بالا، که یکی از امیدوار کننده ترین راه حل ها برای افزایش سرعت انتقال داده ها و اتصالات است، می باشند.

در حال حاضر، اکثر دستگاه های مسکونی و تجاری، از تلفن ها و ساعت های هوشمند گرفته تا تلوزیون ها و دستگاه های GPS با طول فرکانس هایی کار می کنند که طول موجشان به 30 گیگاهرتز بر ثانیه می رسد. انقلاب دستگاه های وایرلس و بی سیم در سال های اخیر باعث اشباع شدن این سطح از طول موج شوند، درحالی که همین امر باعث شد تا بسیاری از شرکت ها در زمینه ی سرعت داده ها عقب بی افتند.

طول موجی که موج های میلی متری دارند اساسا از 30 گیگاهرتز شروع می شود و می تواند تا 300 گیگاهرتز نیز ادامه پیدا کند. این میزان دقیقا طول موجی است که یک شبکه 5G به آن نیاز دارد. آنها به سرعت پهنای باند داده ها را افزایش می دهند و می توانند بحث اشباع انتقالات که امروزه مطرح است را برطرف نمایند.

اگرچه این موج های دارای بسامد بالا می توانند لایه جدیدی در پهنای باند را آزاد کنند، اما نمی توانند مسافتی که موج های دارای فرکانس یا بسامد پایین تر طی می کنند را طی کنند و به راحتی ممکن است دچار اختلال شوند، به طوری که حتی در یک ساختمان کوچک نیز ممکن است این اختلال دیده شود. بنا بر این شرکت هایی که در زمینه موبایل فعالیت می کنند مجبور خواهند بود تا برای ارائه اینترنتی با کیفیت مناسب راه حل هایی را برای برطرف کردن این مشکل در نظر بگیرند.

شبکه 5G چه زمانی عرضه می شود؟

پاسخ کوتاه به این سوال؟ در سال 2021

پاسخ بلند؟ خوب این مسئله بستگی به میزان پیشرفت کار شرکت های ارائه دهنده موبایل، محققان پهنای باند شبکه، غول های تکنولوژی و زیرساخت های تکنولوژی شبکه بی سیم دارد.

از دست ندهید: چه تعداد سرور برای کسب و کار نیاز است؟

کمیسیون ارتباطات فدرال، هنگامی که در ژوئن سال 2018 به اختصاص منابع برای پیش برد و توسعه شبکه 5G رای داد، اظهار داشت که تا اواخر سال 2019 پیشرفت هایی برای این شبکه به وجود خواهد آمد. این بدان معناست که اگر چه شبکه ی 5G رو به پیشرفت است، اما هنوز زیر ساخت و پیشرفت های بسیاری برای تحقق این تکنولوژی مورد نیاز است. لذا تا پیش از سال 2020 انتظار نمی رود که افراد بتوانند از شبکه 5G بهره مند شوند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *